Решение по дело №177/2019 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 9
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 31 януари 2020 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20197280700177
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    № 9/31.1.2020г.

 

гр.Ямбол

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на двадесет и трети януари две хиляди и двадесета година в състав:

                                                

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                    ЧЛЕНОВЕ: 1. ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                                              2. СТОЯН   ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Ст.Гюмлиева и с участието на прокурора Георги Георгиев, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 177 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд - Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по жалба на НАП-София, чрез ТД на НАП-Бургас, ИРМ-Ямбол за проверка на Решение № 289/02.12.2019 г.  постановено по анд № 1040 по описа на Ямболския районен съд за 2019 г., с което е отменено Наказателно постановление № 437924–F455127/10.05.2019 г. издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ – Бургас в ЦУ на НАП, с което на основание чл.185, ал.2, изр.2 вр. чл.185, ал.1 от ЗДДС на ЕТ „Б.–П.Хр.“ със седалище и адрес на управление с.*, обл.Ямбол, ул.„**“ бл.18, вх.В, ет.1, ап.19, булстат *********, представляван от П.Д.Х. е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение по чл.39, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС.

В жалбата се сочи, че решението е неправилно и незаконосъобразно, т.к. обективирания в него извод не почива на установените факти и обстоятелства по делото, от които се установяват по безспорен начин предпоставките за реализиране на административно-наказателната отговорност.Претендира се за отмяна на решението и потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание за касатора се явява главен юрисконсулт Л., която подържа жалбата и направените с нея искания.

За ответника по касация в съдебно заседание се явява адв.П., който оспорва жалбата като неоснователна по доводи посочени в писмени бележки. Претендира за оставяне в сила решението на районния съд и за присъждане на направените по делото разноски.

Участващият в процеса прокурор изразява становище, че касационната жалба е основателна и не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което следва да се отмени съдебния акт и да се потвърди наказателното постановление.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 289/02.12.2019 г.  по анд № 1040/2019 г. Ямболският районен съд е отменил Наказателно постановление № 437924–F455127/10.05.2019 г. издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“–Бургас в ЦУ на НАП, с което на основание чл.185, ал.2, изр.2 вр. чл.185, ал.1 от ЗДДС на ЕТ „Б.–П.Хр.“ със седалище и адрес на управление с.*, обл.Ямбол, ул.„**“ бл.18, вх.В, ет.1, ап.19, булстат *********, представляван от П.Д.Х. е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение по чл.39, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС.

За да постанови акта си първата съдебна инстанция приема, че наказателното постановление следва да се отмени поради неяснота на приложения закон, обуславяща се от некоректно посочване на нарушената законова разпоредба, от непълно посочване на основанието за определяне и налагане на наказанието, а също и поради несоътветствие между основанието за налагане на наказанието и фактическото описание на нарушението.  

Според касационната инстанция приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като споделя направените въз основа на нея крайни изводи за порочност на наказателното постановление.

Съгласно чл.39, ал. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 80 от 2018 г.)  от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, лицето по чл.3 отпечатва пълен дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет за всеки ден, през който в устройството са регистрирани продажби/сторно операции.

Въпросната разпоредба е посочена за нарушена в наказателното постановление като от фактическа страна е описано, че в книгата за дневни финансови отчети на фискалното устройство за дата 10.10.2018 г. не е отпечатан и поставен пълен дневен отчет с нулиране и запис със фискалната памет, като от разпечатката на КЛЕН е видно, че за тази дата има регистрирани продажби.

За да е възникнало задължението по чл.39, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.20106 г. на МФ да се отпечатва пълен дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет за всеки ден е необходимо през този ден в устройството да са регистрирани продажби или сторно операции.

Същевременно в описателната част на наказателното постановление е посочено, че в книгата за дневни финансови отчети няма направени записвания за дата 10.10.2018 г. по смисъла на чл.39, ал.6 и ал.7 от Наредба Н-18/13.12.20106 г. на МФ.

В последите е записано съответно, че дните, в които търговският обект не е работил, се вписват в книгата по ал.5 с текст "неработен ден", удостоверено с подпис, а дните, в които не са регистрирани продажби/сторно операции, подлежащи на регистрация, се вписват в книгата по ал.5 с текст "няма регистрирана продажба/сторно операция" за съответната дата, удостоверено с подпис.

Въпросните текстове уреждат самостоятелни състави на административни нарушения, които се считат за извършени при наличие на предвидените в тях материално-правни предпоставки.

Ето защо, доколкото описва за осъществени три отделни взаимноизключващи се администратвни нарушения, като едновременно твърди, че от една страна на въпросния ден има регистрирани продажби, но няма отпечатан пълен дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет, а от друга страна че за същия ден следва в книгата за дневни финансови отчети да има направени записвания по смисъла на чл.39, ал.6 и ал.7 от Наредба Н-18/13.12.20106 г. на МФ, т.е. при неработен ден или когато няма продажби , то наказващия орган е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в липса на точно и ясно описание на конкретното нарушение, за което се твърди да е извършено от наказаното лице.

Допуснатия порок в наказателното постановление затруднява защитата и възпрепятства съдебната проверка, поради което е самостоятелно основание за отмяната му.

Като е достигнал до същите правни изводи Ямболския районен съд правилно е отменил обжалваното пред него наказателно постановление, като е приел, че е издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Предвид посоченото съдът намира, че подадената касационна жалба е неоснователна и като такава не може да бъде уважена, а решението на въззивния съд е валидно, допустимо и правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Съгласно чл.63, ал.3 ЗАНН в съдебните производства по чл.63, ал.1 ЗАНН страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Поради това и с оглед изхода на делото е основателно направеното от ответника по касация искане и на същия следва да се присъдят направените пред настоящата инстанция разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 289/02.12.2019 г. постановено по анд № 1040/2019 г. по описа на Ямболския районен съд.

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите-гр.София да заплати на ЕТ „Б.–П.Хр.“ със седалище и адрес на управление с.*, обл.Ямбол, ул.„**“ бл.18, вх.В, ет.1, ап.19, булстат *********, представляван от П.Д.Х. направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 (триста) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

       

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ не се чете

     

 

       

                                                  ЧЛЕНОВЕ:1. /п/ не се чете                   

 

 

 

 

                                                                        2. /п/ не се чете