Решение по дело №242/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 177
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 20 септември 2019 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20191520200242
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 15.05.2019г.

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

Кюстендилският районен съд, в открито съдебно заседание на тридесети април две хиляди и деветнадесета година, в състав :

                                                          Районен съдия : Николай Николов             

при секретаря  Валентина Спирова,

като разгледа докладваното от съдията АНД №242 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

 

 

 

Делото е образувано по жалба от Х.В.Х., ЕГН ********** *** против наказателно постановление №19-1139-000141 от 06.02.2019г., издадено от началника на сектор “ПП” към ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на жалбоподателя на основание чл.638, ал.3 КЗ е наложено административно наказание  “глоба” в размер на 400 лева. Претендира се отмяна на атакуваното постановление с доводи за неговата незаконосъобразност.

Страните не са взели лично участие в производството.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 03.02.2019г. в гр.Кюстендил полицейските служители – свидетелите К. и Б. спрели за проверка лек автомобил „Хонда“ с английска регистрация, който се движел в посока към магазин „Фантастико“, при която установили, че за същият нямало сключена валидна задължителна застраховка “Гражданска отговорност”.

На същата дата бил съставен АУАН срещу жалбоподателя, в който е отразено следното: на 03.02.2019г. около 14:00ч. в гр.Кюстендил по ул.“Цар Освободител“ при №236 с посока от пазара към магазин „Фантастико“ управлява лек автомобил Хонда с рег.№***, собственост на трето лице, като при проверката се установи, че МПС  няма валидна застраховка “Гражданска отговорност”. Посочено е, че е нарушен чл.638, ал.3 КЗ.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП, с което са възприети констатациите в него. В допълнение е посочено, че МПС е от държава Великобритания и след допълнителна справка е установено, че МПС е собственост на г-н Х.Х.. Прието е, че е нарушен чл.483, ал.1, т.2 КЗ, като на основание чл.638, ал.3 във вр. с чл.461, т.1 КЗ е наложена посочената глоба на жалбоподателя.

Горната фактическа обстановка се установява от документите, съдържащи се в приетата от съда административнонаказателна преписка, показанията на посочените свидетели.

В събрания доказателствен материал няма противоречия, които следва да се обсъждат.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

 

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуални правила, доколкото в НП е налице пълно несъответствие между установените факти и посочената за нарушена разпоредба – чл.483, ал.1, т.2 КЗ.

Освен поради изложеното, НП подлежи на отмяна и поради това, че  АНО е приложил неправилно материалния закон. При все, че е прието за установено в крайна сметка, че жалбоподателят е собственик на автомобила, същият е санкциониран за това, че не е собственик, каквото е изискването към субекта на нарушението по приложената санкционна норма – чл.638, ал.3 КЗ. 

АНО не е съобразил и обстоятелството, че управлението на автомобил без сключена в страната застраховка „гражданска отговорност“ на автомобилистите не е съставомерно, както по чл.638, ал.3 КЗ, така и по чл.638, ал.1 КЗ, ако автомобилът е с регистрация в държава членка. В случая автомобилът е с регистрация в Великобритания, която все още е държава членка на ЕС.

Нещо повече, според действащата правна уредба органите на МВР нямат компетенции да осъществяват контрол за наличие на задължителна застраховка „гражданска отговорност“ на автомобилистите по отношение на автомобили, регистрирани в държава членка.

При това положение се налага извод, че административнонаказателната отговорност на жалбоподателят е ангажирана незаконосъобразно, поради което НП следва да се отмени.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ наказателно постановление №19-1139-000141 от 06.02.2019г., издадено от началника на сектор “ПП” към ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на Х.В.Х., ЕГН ********** *** на основание чл.638, ал.3 КЗ е наложено административно наказание  “глоба” в размер на 400 лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

                                                                     

                       Районен съдия: