Определение по дело №514/2020 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 633
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 12 август 2020 г.)
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20203130100514
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 №………./23.07.2020 г., гр.Провадия

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IIІ състав, в закрито заседание, проведено на двадесет и трети юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН

 

като разгледа докладваното  от съдията г. д. № 514/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

  Производството е образувано по искова молба, подадена от „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК ********* срещу Д.Н.Б., ЕГН **********, за установяване дължимостта на главни и акцесорни вземания за които е издадена заповед по чл. 410 от ГПК № 74/18.02.2020 г. по ч. г. д. № 150/2020 г. на РС - Провадия.  

За преценка допустимостта на исковете и определяне на размера на дължимата държавна такса е изискано заповедното производство.

След като се запозна с материалите по него, съдът намира, че настоящият процес е недопустим, тъй като предпоставките за предявяване на искове не са налице. Исковият съд следи служебно за допустимостта на производството, при което извършва самостоятелна преценка дали заповедта е редовно връчена по реда на чл. 47, ал. 5 ГПК, респ. - изпълнени ли са изискванията на чл. 47, ал. 1 от ГПК, обуславящи залепване на уведомление на известния адрес и спазване на процедурата по залепването, доколкото тези обстоятелства са законова предпоставка за разглеждане на специалния установителен иск.

В случая, те не са налице. В заповедното производство са известни два различни адреса на длъжника /посочен от заявителя и вписан в НБДН/. Длъжникът е търсен само на постоянния и настоящ адрес, вписан в справка НБДН /л.12/. Посоченият от кредитора адрес не е посещаван, съответно не е изпращано съобщение.

Съобразно чл. 38, изр. първо от ГПК, именно на него е следвало да бъде потърсено лицето, т. к. това е посоченият по делото адрес. Едва при неоткриването му там, след съответни посещения, както и на лица по чл. 46, ал. 2 от ГПК, съобщението следва да се връчи на настоящия, а при липса на такъв – на постоянния адрес. Сочената законова поредност не е спазена, съответно не са били налице предпоставки за пристъпване към връчване по реда на чл. 47, ал. 1 от ГПК.

За пълнота на изложеното следва да се отбележи, че съобщението с приложената към него заповед, което е изпратено за връчване на постоянния адрес, съвпадащ с настоящия е върнато в цялост с отбелязване от връчителя на длъжност ст. специалист – Кметство с. Цонево, че лицето от около 5 г. не пребивава на територията на с. Цонево и че нямат данни за местонахождението /л. 16 от ч.г.д. № 150/2020 г./. Впоследствие е залепено уведомление на същия адрес, в което същият връчител отново е отбелязал, че лицето от няколко години не живее на територията на селото и затова е залепено уведомление. Въпросното длъжностно лице обаче не е посочило източника на тези данни в съобщението, каквото е изискването на чл. 47, ал. 1, изр. последно от ГПК, а съобразно чл. 415, ал. 1, т. 2 от ГПК /в редакцията – ДВ, бр. 100 от 2019 г/ съдът указва на заявителя, че може да предяви иск за вземането си, когато заповедта за изпълнение е връчена на длъжника при условията на чл. 47, ал. 5 от ГПК и връчителят е събрал данни, че длъжникът не живее на адреса, след справка от управителя на етажната собственост, от кмета на съответното населено място или по друг начин и е удостоверил това с посочване на източника на тези данни в съобщението.

С оглед изложеното, съдът приема, че не са налице предпоставки за даване на указания по чл. 415, ал.1, т. 2 от ГПК, а предявените установителни искове се явяват преждевременно заведени и като такива - недопустими.

В случая исковият съд не контролира законосъобразността на постановени съдебни актове на друг, равен му по степен съд, а преценява допустимостта на образуваното пред него производство, т. к. той не е обвързан от изводите на заповедния съд относно необходимостта от предявяване на иск за претендираното вземане.

Следва да се допълни, че в тази насока са и разясненията на т. 10а на ТР № 4/2013г. от 18.06.2014 г. на ОСГТК на ВКС, където е посочено, че съдът, разглеждащ иска по чл. 422, във вр. с чл. 415 от ГПК, извършва самостоятелна преценка на тези специални процесуални предпоставки /подадено в срок възражение/ и не е обвързан от констатациите по тях на съда в заповедното производство. Тези разяснения са приложими и в случая, тъй като след изменението на разпоредбите в края на 2017 г., редовността на връчването по чл. 47, ал. 5 от ГПК обуславя допустимостта на иска за установяване на вземането, по същия начин, както и наличието на възражение по чл. 414 ГПК.

Ето защо исковата молба следва да бъде върната, на основание чл. 130 ГПК, а производството по делото – прекратено.

Заповедта не подлежи на обезсилване, въпреки прекратяване на делото, по аргумент от т.13 от ТР № 4/18.06.2014г. на ОСГТК, ВКС.

Частното дело следва да бъде върнато на заповедния съд след стабилизиране на настоящия акт за преценка необходимостта от извършване на допълнителни действия във връзка с връчването на заповедта за изпълнение.

Мотивиран от горното и на основание чл. 130 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ВРЪЩА искова молба вх. № 2973/29.06.2020 г., подадена от „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК ********* срещу Д.Н.Б., ЕГН **********, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 514/2020 г. по описа на Районен съд- Провадия.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищеца пред Окръжен съд - Варна.

 

Препис от определението да се връчи само на ищеца на посочения в исковата молба адрес, чрез юрисконсулт Симеонова.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: