Определение по дело №1699/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 198
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 8 февруари 2020 г.)
Съдия: Пенка Кръстева Стоева
Дело: 20185300101699
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2018 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л №198

28.01.2020 г., гр. Пловдив

 

 

       ОКРЪЖЕН  СЪД - ПЛОВДИВ, ГРАЖДАНСКО ИСКОВО ОТДЕЛЕНИЕ,   ХХІІ граждански състав, на двадесет и осми януари 2020 г., в публично заседание, в следния състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА СТОЕВА

 

Секретар:Румяна Мишева

Сложи на разглеждане докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ гражданско исково дело №1699 по описа за 2018г.

       На поименното повикване в 13,53 часа се явиха:

На второ четене.

Ищцата Д.Н., редовно уведомена чрез връчване на съобщение до същата при условията на залепване на таблото на съда за обявления, доколкото, след конституирането й и служебното издирване  от съда на регистрирания от същата постоянен и настоящ адрес, не е била намерена на никой от двата адреса и съдът е счел, че тази хипотеза е равносилна на хипотезата, в която адресът на страната е неизвестен на съда, тъй че я е  призовал чрез залепване на уведомление, като обявление за същото е приложено на лист №376 от делото, не се явява и не се представлява в днешно съдебно заседание.

Ответникът К.К.,  редовно призован, не се явява. За него адвокат А., с пълномощно по делото.

 Ответникът „Автобусни превози Пловдив“ ЕООД, редовно призован, представлява се от адвокат Т., с пълномощно по делото.

 Третото лице  - помагач на  страната ответника „Автобусни превози Пловдив“ ЕООД, „Дженерали Застраховане“ АД, редовно призовано, не изпраща представител.

 Явява се свидетелката Г. П., редовно призована.

 Явяват се вещите лица  С. и А., редовно призовани.

АДВ. А.: Да се даде ход на делото.

АДВ. Т.: Да се даде ход на делото.

 

 

       Съдът намира, че няма процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

 

                           О П Р Е Д Е Л И :

 

       ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

АДВ. Т.: С колегата сме запознати с депозирания отказ от наследство от наследницата на починалия Н.Н.. С колегата споделяме практиката на ВКС, съгласно която с отказа от наследство се погасява както материалното, така и процесуалното право на страната. Затова, молим,  да прекратите производството по делото, тъй като за нас  ищцата няма процесуална легитимация в настоящия процес.

 Моля, да се произнесете в тази връзка.

 АДВ. А.:  Поддържам изцяло изразеното от адвокат Т., становище.

 

Съдът, като изслуша становищата на пълномощниците на двамата ответници, заявени в днешното съдебно заседание,  намира, че искането им за прекратяване на производството по делото следва да се уважи,  без да се извършват в днешното съдебно заседание процесуаалните действия, за които са призовани свидетелката П. и двете вещи лица, на основание постановеното от съда определение № 2321/12.11.2019г., воден от следните съображения:

С определение № 2321/12.11.2019 г., съдът е отменил определенията си, взети от съдебно заседание от 05.11.2019г., с които е дал ход на устните състезания по делото и ги е приключил, и е обезсилил всички процесуални действия, предприети от адвокат Д. след **** г. по делото, доколкото е  установено, че на последната дата Н.Н., ищец по делото и упълномощител на адвокат Д., е  починал, поради което всички действия предприети от пълномощника след тази дата са останали извършени без надлежно упълномощаване. Поради тази причина, след като е конституирана издирената служебно единствена наследница на ищеца,  негова дъщеря  - Д.Н.Н., конституирана на основание чл. 227 ГПК на мястото на ищеца, като негов правоприемник, е насрочил делото отново за разглеждане  в днешното съдебно заседание,  в което да се повторят надлежно с нейно участие обезсилените процесуални действия.

 След като това е станало, с молба вх. №38423/23.12.2019 г. Д.Н. е посочила на съда, че желае производството по делото да се прекрати, тъй като е извършила отказ от наследството на баща си Н.Н., като прилага съдебно удостоверение, установяващо твърдението й за извършен отказ, вписан в Особената книга на РС – Пловдив,  на 12.12.2019 г. по ч. гр. д. № 20473/2019г.

Във връзка с представената  от нея молба и доколкото е констатирано наличието на противоречива съдебна практика по въпроса, дали при извършване на отказ от наследство, извършеният отказ влияе единствено върху материално - правната легитимация на съответната страна в процеса или и на процесуалната такава, съответно дали производството по делото в случаите, когато се касае до отказ от наследство на ищеца и той е единствена страна по делото, ще доведе до недопустимост на предявения от него иск и до прекратяване на производството или ще изисква спорът да се реши по същество и да се съобрази извършения отказ при произнасяне относно това притежава ли претендираното право ищцата или не, е дал указания на същата, с определение № 2705/31.12.2019г., да заяви каква е причината, поради която иска прекратяване на производството по делото и конкретно дали  оттегля иска си или се отказва от него, доколкото етапът, на който молбата и за прекратяване  е подадена,  е след приключване на първото по делото съдебно заседание, като и е указал, че при неизпълнение на дадените и от съда указания за отстраняване на нередовността на предприетото от нея процесуално действие  с молбата й,  на основание чл. 101, ал. 3 ГПК, съдът ще намира същото за неизвършено.

 Съобщението в тази връзка е също отправено до чрез поставяне на обявления на таблото за поставяне на съобщения при ОС – Пловдив, като към днешна дата срокът, в който да предприеме указаните и действия за отстраняване нередовността на предприетото процесуално действие – молба за прекратяване на производството, не е  изтекъл.

Въпреки това, с оглед извършения повторен преглед на съдебната практика и откриването на преобладаваща такава в насоката, посочена днес от страна на пълномощниците на ответниците -  физическо лице и  юридическо лице затова, щото при  отказа от наследство страната губи не само материалната си, а и процесуално правната си легитимация,  независимо от неизтичане  на срока за отстраняване на нередовността на предприетото от ищцата процесуално действие с молбата и от 23.12.2019 г., съдът намира, че е налице основание, щото, при постъпилата молба и приложеното към нея удостоверение за извършен отказ от наследството на Н.Н., от страна на Д.Н., да се смята, че тя е загубила активната си процесуална легитимация като ищец по делото, че няма вече качество на надлежна страна по смисъла на  чл. 26,ал.1 във връзка с чл. 227 ГПК, поради което, тъй като е единствен ищец по делото, производството по него следва да  бъде прекратено.

 В тази връзка, независимо от редовното им призоваване за извършване на насрочените за днешното съдебно заседание процесуални действия, няма да бъдат изслушвани явилата се свидетелка П. и явилите се вещи лица - А. и С., изготвили по делото заключения, които са били приети в хода на производството, с ненадлежно представителство  на ищеца от страна на адвокат Д..

При тези мотиви,   съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №1699/2018 г. по описа на ОС – Пловдив, ХХІІ състав, поради ненадлежна активна процесуална легитимация на Д. Н.Н., вследствие на извършен от нея на 12.12.2019 г. отказ от наследството на баща й  Н.  Н..

Определението подлежи на обжалване пред АС – Пловдив, в едноседмичен срок от днес, за двамата ответници, а за ищцата и третото лице  - помагач „Дженерали Застраховане“ АД - в едноседмичен срок от уведомяването им за това определение на съда.

       Протоколът се изготви в съдебно заседание.

Заседанието се закри в 14,09 часа.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                        СЕКРЕТАР: