Решение по дело №1115/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1505
Дата: 16 юли 2021 г.
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20217180701115
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2021 г.

Съдържание на акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1505

 

Гр. Пловдив, 16.07.2021 год.  

 

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдПловдив, XIX касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                                      

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                                                                               ТАТЯНА ПЕТРОВА

 

          

при секретаря  ДАРЕНА ЙОРДАНОВА и участието на прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от член съдията МАРИАНА МИХАЙЛОВА касационно АНД № 1115 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

І. За характера на производството, жалбата и становищата на страните :

1.Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс, във връзка с чл.63, ал.1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

2. Образувано е по касационна жалба, предявена от Г.М.М., ЕГН **********,с адрес *** срещу Решение № 260363 от  12.03.2021г. на Пловдивски районен съд, ХХVI – ти н.с. постановено по АНД №  7067  по описа на същия съд за 2020г.,  с което е ПОТВЪРДЕНО Наказателно постановление № 20-1030-006996/20.07.2020 г., издадено от началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция с което на Г.М.М., ЕГН ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 3000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 12 месеца за извършено от него нарушение по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП.

Релевираните касационни основания се субсумират в доводите, че атакуваният съдебен акт е неправилен, като постановен в нарушение на закона и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН. Поддържа се, че  касатора не е осъществил състава на визираното в АУАН и наказателното постановление административно нарушение, като в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, което неправилно не е съобразено от първостепенния съд.

Иска се първоинстанционното решение да бъде отменено, като бъде отменено и наказателното постановление. Претендира се присъждане на сторените разноски по производството.

3. Ответникът по касационната жалба ОДМВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“ не е изразил становище по допустимостта и основателността на касационната жалба.  

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

ІІ. За допустимостта :

5. Касационната жалба е подадена в рамките на предвидения за това преклузивен срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява процесуално ДОПУСТИМА.

ІІІ. За фактите :

6. Пловдивският районен съд е бил сезиран с жалба, предявена от Г.М.М., срещу Наказателно постановление № 20-1030-006996/20.07.2020 г., издадено от началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция с което на Г.М.М., ЕГН ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 3000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 12 месеца за извършено от него нарушение по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП.

Наказателното постановление е издадено въз основа на АУАН Сер. АА № 540340 от 23.06.2020г., съставен от Костадин Димитров Попов на длъжност  мл.автоконтрольор към ОДМВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“.

Първоинстанционния съд е приел за установени обективираните в актовете на административнонаказателното производство фактически констатации, като е приел за установена следната фактическа обстановка :

На 23.06.2020 г. около 10:45 часа в гр. Пловдив, на ул.,,Ландос‘‘ № 53 в посока юг, като водач на лек автомобил ,,Алфа Ромео‘‘ 156 с рег. № ***негова собственост, управлява това МПС като не използва пътното платно по предназначение за превоз на пътници и товари, умишлено превърта гуми до загуба на сцепление и умишлена загуба на контрол, като създава реална опасност за възникване на ПТП.

Процесното  административно наказане е  наложено при тази фактическа и правна обстановка, която е възприета в пълнота от административнонаказващия орган и възпроизведена и в спорното наказателно постановление.

7. В хода на първоинстанционното производство е разпитан съставителя на АУАН К.Д.П.и свидетелят по него Г. М.К., които са потвърдили фактическите констатации в АУАН. Разпитан е и свидетелят С.О., на чиито показания съдът не е дал вяра.

8. С обжалваното пред настоящата инстанция решение, първоинстанционният съд е потвърдил процесното наказателно постановление. За да постанови посочения резултат районният съд е приел, въз основа на събраните по делото и писмени и гласни доказателства, че от страна на касатора е осъществен състава на визираното в АУАН и НП административно нарушение по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП. В тази връзка съдът е приел за неоснователно наведеното възражение, че МПС на нарушителя било с поставен чип и спортна генерация, което при подаване на газ водело до бучене, доколкото и двамата полицейски служители са заявили, че са забелязали поднасяне, вследствие подаването на газ. Не без значение според съда е и признанието на жалбоподателя пред полицейските служители, че причината да се осъществи деянието била, че същият искал да види как върви колата. В тази насока съдът е приел, че нарушението е извършено по непредпазливост, като нарушителят е бил длъжен да знае, че след като подаде рязко газ на МПС, притежаващо чип и спортна генерация това може да доведе до неговото поднасяне. Съдът е приел също така, че АУАН и наказателното постановление са издадени от компетентни органи в предвидената форма и при пълно изясняване на фактите и обстоятелствата от значение за случая, като при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, и е дадена правилна правна квалификация на нарушението. В тази връзка съдът е приел, че в действителност, като нарушена разпоредба в АУАН е изписан единствено чл. 104Б ЗДвП, а не цялостно чл. 104Б, т. 2 ЗДвП. Важното в случая според съда, е че в наказателното постановление се съдържа пълното посочване на нарушената разпоредба. С АУАН се поставят рамките на обвинението, като в случая жалбоподателят е знаел срещу кои факти да се защитава, както и коя е нарушената разпоредба, а именно чл. 104Б ЗДвП. Съдът е приел, че приложение намира разпоредбата на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, която е в насока, че наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.

По отношение на вида и размера на наложеното наказание съдът е приел, че същото е във фиксирания размер, предвиден в санкционната норма на чл. 175А, ал.1, пр.3 от ЗДв.П и е законосъобразно определено в този размер.

Първоинстанционния съд е приел, че не е налице маловажен случай на административно нарушение, тъй като се касае за формално нарушение за съставомерността на което е без значение настъпването или не, каквито и да са вредни последици, като процесният случай не се откроява от останалите такива, че да намери приложение разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Също така съдът е приел, че и конкретното деяние по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП се отличава с по-висока степен на обществена опасност от останалите такива, поради което и правилно законодателят е предвидил завишени санкции.

IV. За правото :

9. Решението е правилно. Като е стигнал до изводи за законосъобразност на наказателното постановление районният съд е постановил правилен – обоснован и законосъобразен съдебен акт. В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните гласни и писмени доказателства по делото и доводите на страните.

Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени законосъобразни изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон.

Фактическите констатации и правните изводи формирани от първостепенния съд се споделят напълно от настоящата инстанция. Мотивите на решението са изключително подробни и на основание чл. 221, ал. 2, предложение последно АПК не е необходимо да бъдат повтаряни.

10. В случая изводите на административнонаказващия орган и на първоинстанционния съд, че касаторът е осъществил състава на  визираното  в АУАН и НП административно нарушение по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП, са обосновани и законосъобразни, като същите изцяло съответстват на събраните по делото писмени и гласни доказателства, които първоинстанционния съд правилно е оценил.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона. Нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителя и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираното нарушение съгласно чл. 42 - 44 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и процесното наказателно постановление, което от своя страна е изцяло съобразено с изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН.

Наложенете административни наказания глоба и лишаване от право да управлява МПС са във фиксирания размер, предвиден за процесното административно нарушение в санкционната норма на чл.175А,ал.1, пр.3 от ЗДв.П  и са  законосъобразно определени в този размер.

В случая не са налице основания за приложение разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, като нарушението не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с останалите нарушения от същия вид, като се касае за типична обществена опасност на нарушението.

11. Във връзка с оплакванията на касатора за липса на извършено административно нарушение и за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поддържани пред настоящата инстанция, следва в случая да се посочи, че такива оплаквания са правени още в първоинстанционното производство и по тях решаващият съд е дал законосъобразен отговор, като при правилна преценка на събраните гласни и писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, е достигнал до обосновани изводи относно законосъобразността на наказателното постановление, като е формирал правилно вътрешно убеждение.

12. В случая доказателства, които да подлагат на съмнение възприетите от районния съд изводи, не са ангажирани нито в първоинстанционното, нито в настоящото съдебно производство.

13. Изложеното до тук налага да се приеме, че касационната жалба е неоснователна на посочените в нея основания, а обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд е правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати нарушения нито на материалния, нито на процесуалния закон, поради което и същото като валидно, допустимо и правилно, следва да бъде оставено в сила от настоящата инстанция.

Водим от горното, и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, Пловдивският административен съд, ХІХ – ти касационен състав

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260363 от 12.03.2021г.. на  Пловдивски районен съд, ХXVI-ти наказателен състав, постановено по АНД № 7069 по описа на същия съд за 2020 г.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       ЧЛЕНОВЕ : 1.

                                                                                 

 

 

 

                                                                                              2.