Решение по дело №96/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 октомври 2019 г.
Съдия: Галин Николов Косев
Дело: 20197090700096
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №119

гр. Габрово, 15.10.2019 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО .... в открито съдебно заседание на двадесет и пети септември две хиляди и деветнадесета година  в състав :                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

            ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                 ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря МАРИЕЛА КАРАДЖОВА, в присъствието на прокурор АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ като разгледа докладваното от съдия КОСЕВ КНАХД №96 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

            С Решение №55 от 13.06.2019 година на Районен съд Севлиево, постановено по АНД №168 по описа за 2019 година, е потвърдено Наказателно постановление /НП/ №07-000974 от 05.03.2019г. на Директор на Дирекция Инспекция по труда Габрово, с което на МБАЛ“***” ЕООД Севлиево, с ЕИК ***, за нарушение на чл. 415, ал. 1 от КТ, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415, ал. 1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

            Срещу така посоченото Решение е постъпила касационна жалба, депозирана в законния срок от санкционираното дружество. Иска се отмяна на Решението на районния съд, като неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че първоинстанционния съд неправилно бил приел, че не е налице допуснато съществено процесуално нарушение, накърняващо правото на защита на санкционираното Дружество. Според жалбоподателя деянието, за което било наложено наказанието било несъставомерно. Същото не било осъществено умишлено поради факта, че Дружеството не рабполагало с финансова възможност да изплати заплатите. В тази връзка с оглед доказването на твърдяното пред СРС било заявено доказателствено искане за допускане на експертиза, което не било уважено и това според жалбоподателя било процесуално нарушение, накърняващо правото му на защита. Била игнорирана разпоредбата на чл. 245 от КТ. Иска се отмяна на съдебното Решение и потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от надлежно упълномощен пр. представител- адвокат, който заявява че поддържа подадената жалба и заявените с нея искания.

            Ответната страна Дирекция Инспекция по труда Габрово се представлява от упълномощен пр. представител- юрисконсулт, който оспорва касационната жалба.

            Представителят на Окръжна прокуратура Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата. Решението на Районен съд Севлиево следвало да бъде оставено в сила.

             Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

             Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна предвид следните съображения:

             Изложената в Решението и приета за установена от районния съд фактическа обстановка изцяло се възприема от настоящия състав.

     АУАН, въз основа на който е издадено процесното НП, е редовно издаден, притежава всички необходими реквизити и негов автор е компетентен административен орган. В него нарушението е описано така, както това е сторено в последствие в оспореното пред съда НП, без описанието да създава съмнения за естеството на обвинението. Правната квалификация на деянието е по чл. 415, ал. 1 от КТ, според която нормативна разпоредба „Който не изпълни задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 10 000 лв“. Според процесното НП изпълнителното деяние се изразява в това, че жалбоподателят не е изпълнил дадено му от контролните органи- служители на ДИТ предписание №1, гласящо :“На основание чл. 128, т. 2 от КТ работодателят да изплати на работниците и служителите разликата- в размер на 29 715, 93 лева до пълният размер на дължимите им трудови възнаграждения, начислени във ведомостта за работни заплати за м. 09.2018г., подробно описани в изготвена справка за неизплатени заплати и обезщетения за м. 09.2018г. изх. №ДА-818-1/12.12.2018г. с краен срок на изпълнение 30.01.2019г. от Протокол за извършена проверка от Д „Инспекция по труда“ Габрово изх. №ПР1842466/31.12.2018г.

Фактическата обстановка, въз основа на която актосъставителят е достигнал до извода за извършено нарушение е доказана по несъмнен начин и правилно е възприета от първоинстанционния съд. Тя се потвърждава от представените по делото доказателства- писмени такива и свидетелски показания. Следва да се отбележи, че касаторът не е оспорил нито един от представените и приложени по делото документи. Поради което те притежават доказателствената сила, която законът им признава.

 Протокол от извършена проверка Габрово изх. №ПР1842466/31.12.2018г. се явява официален свидетелстващ документ и има доказателствено значение относно отразените в него факти, както и диспозитивно такова относно дадените с него задължителни предписания. Той е подписан от надлежно упълномощен представител на дружеството. За процесния случай от значение е констативната му част, касаеща предписание към работодателя да изплати в указания срок на работниците и служителите разликата- в размер на 29 715, 93 лева до пълният размер на дължимите им трудови възнаграждения, начислени във ведомостта за работни заплати за м. 09.2018г., подробно описани в изготвена справка за неизплатени заплати и обезщетения за м. 09.2018г. изх. №ДА-818-1/12.12.2018г. с краен срок на изпълнение 30.01.2019г.

Тези факти не са оборени от жалбоподателя. Според констатация т. 1 от така цитирания Протокол на работниците и служителите е следвало да се изплатят дължимите трудови възнаграждения за м. 09.2018г. в указания срок Фактът е отрицателен и се установява именно с Констативен протокол, каквато функция играе този в тази си част. Същият не е оспорен от работодателя, поради което изложените в него факти следва да се приемат за обективирали се в реалността. Посочените факти и обстоятелства се подкрепят и от останалия събран по делото доказателствен материал. В този смисъл неоснователно е искането за допускане на съдебно икономическа експертиза с поставена от пр. представител на санкционираното дружество задача. В случая въпросът за това дали са били налице достатъчно финансови средства за изплащане на възнаграждения на служителите е ирелевантен. Освен това същия е следвало да се изследва при условие, че даденото от контролните органи предписание се оспорва от Дружеството. В случая предписанието не е оспорено и е станало задължително за неговия адресат- проверяваното болнично заведение. Не е налице и твърдяното нарушение на процесуалните правила на осн. чл. 42 от ЗАНН, като не е нарушено правото на защита на санкционирания. 

В резултат на гореизложеното настоящата съдебна инстанция намира, че нарушението, за което е издадено процесното НП, е установено по несъмнен начин.

АС Габрово споделя изводите на първоинстанционния съд и относно реквизитите и съдържанието на НП, които в случая са спазени и следва да бъде прието то за законосъобразно. В него точно е описано в какво се изразява нарушението, като описанието му съответства на цитираните като нарушени правни норми. Посочено е точно и мястото на извършване. Правилно е прието от първоинстанционния съд, че нарушението не може да съставлява маловажен случай поради факта че са засегнати съществено значими обществени отношения.

Санкционната разпоредба е също правилно посочена и приложена, като за нарушението съдът е редуцирал санкцията до минимално по вид и степен наказание, предвидено в закона.

    АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в рамките на предоставената им от закона компетентност. Не се установява наличие на съществени процесуални нарушения в хода на административно- наказателното производство, нито нарушения на материалния закон или на неговата цел. В заключение и въз основа на така изложеното ГАС намира, че като е потвърдил наказателното постановление, изменяйки единствено размера на наложената санкция РС Севлиево се е произнесъл със законосъобразно и мотивирано Решение, което следва да бъде оставено в сила.

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал.2, предл. първо, във вр. с ал.1, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Габрово

 

            Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №55 от 13.06.2019г., постановено по НАХД №168 от 2019г. по описа на Районен съд Севлиево, с което е потвърдено Наказателно постановление № № 07-000974 от 05.03.2019г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ /ДИТ/- Габрово, с което на касатора МБАЛ„***“ЕООД, Севлиево, ЕИК ***, на основание чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/ и за нарушение на чл. 415, ал. 1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1 500.00 /хиляда и петстотин/ лв., като правилно и законосъобразно. 

             Решението е окончателно.

 

                                            

                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: