Решение по дело №2578/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 330
Дата: 15 февруари 2019 г. (в сила от 15 февруари 2019 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20181100902578
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 15.02.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на петнадесети февруари две хиляди и деветнадесета година,  в следния състав:                                                      

             

             СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА      

 

като  разгледа докладваното от съдията т. № 2578 по описа на СГС за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от „А.Б.” ООД срещу отказ № 20181123162559/ 27.11.2018 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши обявяване в търговския регистър на решение, прието на 18.11.2018 г. от общото събрание на съдружниците на „А.Б.” ООД  за намаляване на капитала на дружеството.

Жалбоподателят посочва, че при постановяване на обжалвания отказ длъжностното лице по регистрация е излязло извън обхвата на дължимата проверка, която трябва да извършени, когато е сезиран с искане за обявяване на определен акт. Заявява, че тази проверка се ограничава само до формална преценка за редовността на акта, което не включва проверка на редовността на свикването и провеждането на общото събрание на съдружниците, на което е прието представеното за обявяване решение за намаляване на капитала. Счита, че последните обстоятелства ще бъдат предмет на проверката, която длъжностното лице ще трябва да извърши тогава, когато бъде сезирано с искане за вписване на намаляване на капитала, което обаче не е предмет на процесното регистърно производство.

 

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

На първо място в случая и с оглед изложените от жалбоподателя оплаквания, следва да се посочи, че съгласно чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ и чл. 62 от Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър при подаване на заявление за обявяване в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел на акт, длъжностното лице, което е компетентно да извърши обявяването, съответно да постанови отказ за това, извършва проверка както на редовността на подаденото заявление – дали то изхожда от оправомощено лице, дали е изготвено при спазване на предвидените за това форма и ред, дали към него е приложено доказателство за платена държавна такса, както и подлежащият на обявяване акт, а също така и за това дали представеният акт подлежи на обявяване, дали той отговаря по външните си белези на изискванията на закона, както и дали от представените от заявителя документи се доказва, че са изпълнени установените със закон изисквания относно приемането на акта, в случай, че са налице такива.

С оглед на горното и на вида на акта, чието обявяване се иска в случая, а именно решение на общото събрание на съдружниците за намаляване на капитала, се налага изводът, че длъжностното лице по регистрацията в процесната хипотеза е длъжно да провери дали са спазени посочените изисквания за редовност на подаденото заявление, както и дали представеното за обявяване решение подлежи на обявяване, както и дали то е обективирано в изискуемия съгласно чл. 137, ал. 4 ТЗ писмен документ, а именно протокол за проведено общо събрание на съдружниците, съставен в писмена форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието или съставен в обикновена писмена форма, в случаите, в които това е предвидено в дружествения договор.

Съдът намира, че в случая подаденото заявление, по което е постановен оспорения отказ, е напълно редовно, като към него е приложено и доказателство за платена държавна такса в дължимия размер, както и протокол от проведено на 18.11.2018 г. общо събрание на съдружниците в „А.Б.” ООД, в който е обективирано решение за намаляване на капитала на дружеството от 5 100 лв. на 3 400 лв., чието обявяване се иска и която е акт, който подлежи на обявяване съгласно чл. 150, ал. 1 ТЗ и чл. 61, ал. 2, т. 13 от Наредба № 1/14.02.2007 г. Протоколът е съставен в писмена форма с нотариални удостоверявания на подписите и на съдържанието, направени едновременно. Ето защо трябва да се приеме, че представеното за обявяване решение на върховния орган на дружеството за намаляване на капитала отговаря по външните си белези на изискванията на закона и длъжностното лице е било длъжно да я обяви. Обстоятелствата дали са спазени предвидените в ТЗ правила за свикване на общото събрание, на което е прието решението, което се иска да бъде обявено, както и дали то е взето с изискуемото съгласно чл. 137, ал. 3 ТЗ мнозинство за това, не са такива, които се включват в обхвата на проверката, която длъжностното лице по регистрация следва да извърши при заявление за обявяване на приетото решение за намаляване на капитала. Този извод следва при съобразяване на целта, с оглед на която то е предвидено, която се извежда от нормата на чл. 150 ТЗ и тя е единствено да се даде гласност за това, че е прието решение за намаляване на капитала от върховния орган на дружеството, за да може неговите кредитори да изразят съгласие съответно несъгласие с него, каквото право възниква за тях съгласно чл. 150, ал. 1 и ал. 2 ТЗ и съответно търговското дружество чрез своя управител да декларира, че на кредиторите, които не са съгласни с намаляването на капитала, са дадени обезпечения или дългът към тях е изплатен. За изпълнение на тази цел на обявяването на взетото решение не е от значение дали то е законосъобразно или не, важен е само фактът дали е взето или не е взето. Това дали са изпълнени изискванията, предвидени в ТЗ за свикване и провеждане на общото събрание, на което е взето решение за намаляване на капитала, както и тези за мнозинството, с което то трябва да бъде прието, за да е законосъобразно, би било от значение тогава, когато се иска вписване на самото обстоятелство, което е възникнало в резултат на това решение на общото събрание, а именно когато се иска вписване на намаляването на капитала на дружеството, в която хипотеза длъжностното лице при преценка за това дали да извърши вписването, дължи да провери дали са спазени и тези изисквания за законосъобразното приемане на решението на върховния орган на търговското дружество, какъвто, обаче, не е настоящия случай.

По изложените съображения съдът намира, че са налице предпоставките за обявяване на акта, приложен към заявление с вх. № 20181123162559, поради което жалбата се явява основателна и обжалваният отказ следва да бъде отменен.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ по жалба на „А.Б.” ООД отказ № 20181123162559/ 27.11.2018 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши обявяване в търговския регистър на решение, прието на 18.11.2018 г., от общото събрание на съдружниците на „А.Б.” ООД  за намаляване на капитала на дружеството.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрация при Агенция по вписванията да обяви по партидата на „А.Б.” ООД, с ЕИК: ********, решението, прието на проведено на 18.11.2018 г., на общо събрание на съдружниците в „А.Б.” ООД, за намаляване на капитала на дружеството от 5 100 лв. на 3 400 лв., което решение е обективирано в протокол от проведено на 18.11.2018 г. общо събрание на съдружниците в „А.Б.” ООД, който е приложено към заявление с вх. № 20181123162559.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

   СЪДИЯ: