Определение по дело №4/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 юни 2010 г.
Съдия: Надя Узунова
Дело: 20101200900004
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 януари 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

16

Година

24.04.2009 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

04.16

Година

2009

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Деян Георгиев Събев

Секретар:

Десислава Пеева

Веселина Атанасова Кашикова Йорданка Георгиева Янкова

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Йорданка Георгиева Янкова

Въззивно наказателно частен характер дело

номер

20095100600055

по описа за

2009

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

С присъда №28 от 25.02.2009 г., постановена по наказателно частен характер дело №207/2008 г., Момчилградският районен съд е признал подсъдимите, както следва: подс.Юсеин Хасан Хрюстем с ЕГН ********** за виновен в това, че на 17.08.2008год. в с.Хаджийско, в съучастие като извършител с Мустафа Хюсеин Хрюстеи от гр.Джебел и Хасан Юсеин Хрюстем от с.Метличина,общ.Кирково,причинил на Александър Георгиев Панев от с.Горски извор, общ.Димитровград, обл.Хасково лека телесна повреда, изразяваща се в разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК - престъпление по чл.130, ал.1, вр. с чл.20, ал.2 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК го е освободил от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание глоба в размер на 600лв;

Подсъдимия Мустафа Хюсеин Хрюстем с ЕГН ********** за виновен в това, че на 17.08.2008год. в с.Хаджийско, в съучастие като извършител с Юсеин Хасан Хрюстем и Хасан Юсеин Хрюстем и двамата от с.Метличина, общ.Кирково причинил на Александър Георгиев Панев от с.Горски извор, общ.Димитровград, обл.Хасково лека телесна повреда, изразяваща се в разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК - престъпление по чл.130, ал.1, във вр. с чл.20, ал.2 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК го е освободил от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание глоба в размер на 500лв;

Подсъдимия Хасан Юсеин Хрюстем с ЕГН ********** за виновен в това, че на 17.08.2008год. в с.Хаджийско, в съучастие като извършител с Мустафа Хюсеин Хрюстем и Юсеин Хасан Хрюстем, причинил на Александър Георгиев Панев от с.Горски извор, общ.Димитровград, обл.Хасково лека телесна повреда, изразяваща се в разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, поради което и на основание чл.130, ал.1, във вр. с чл.20, ал.2, във вр. с чл.54 от НК го е осъдил на наказание „лишаване от свобода" за срок от три месеца, като на основание чл.66 от НК е отложил изпълнението на така наложеното наказание за срок от три години.

Подсъдимите Юсеин Хасан Хрюстем, Мустафа Хюсеин Хрюстем и Хасан Юсеин Хрюстем,със снета по делото самоличност са осъдени да заплатят солидарно на Александър Георгиев Панев от с.Горски извор, общ.Димитровград, обл.Хасково с ЕГН ********** сумата в размер на 600лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 17.08.2008год. до окончателното й заплащане. Предявения граждански иск от Александър Геориев Панев против Юсеин Хасан Хрюстем, Мустафа Хюсеин Хрюстем и Хасан Юсеин Хрюстем, е отхвърлен за разлика над 600 лева до пълния предявен размер от 3000лв, като неоснователен и недоказан.

ПодсъдимитеЮсеин Хасан Хрюстем, Мустафа Хюсеин Хрюстем и Хасан Юсеин Хрюстем, са осъдени също така да заплатят солидарно на Александър Георгиев Панев от с.Горски извор, общ.Димитровград, обл.Хасково сумата в размер на 112лв., представляваща деловодни разноски, както и да заплатят по сметка на Районен съд гр.Момчилград сумата в размер на 50лв., представляваща държавна такса върху уважения размер на гражданския иск.

Недоволен от така постановената присъда е останал жалбодателят Александър Георгиев Панев, който я обжалва чрез пълномощника си – адв.Владимир Дамянов, като счита, че същата е несправедлива – наложените наказания на подсъдимите били силно занижени. Трима възрастни мъже нанесли побой на един млад човек, едва навършил пълнолетие, пред неговата майка и без съпричиняване на резултата от негова страна, поради което счита, че наложените наказания като несправедливи следвало да бъдат изменени, като се наложи условно осъждане и на тримата подсъдими. Същото се отнасяло и до размера на уважената част от гражданския иск за неимуществени вреди, като моли същият да бъде увеличен до сумата от 3000 лева, ведно със законните последици от това.

В съдебно заседание жалбодателят лично и чрез адв.Дамянов, поддържа въззивната жалба и моли същата да бъде уважена.

Ответниците по жалбата – подсъдимите Юсеин Хасан Хрюстем, Мустафа Хюсеин Хрюстем и Хасан Юсеин Хрюстем, редовно призовани, не се явяват и не изпращат представител.

Окръжният съд, след извършената цялостна служебна проверка относно правилността на обжалваната присъда на основание чл.313 и сл. от НПК, по повод и във връзка с оплакванията, изложени от жалбодателя, констатира:

Жалбата е частично основателна.

От събраните по делото доказателства се установява следната фактическа обстановка:

Подсъдимия Юсеин Хрюстем отглеждал чушки. На 17.08.2008 г. около обяд при него отишъл тъжителя Александър Панев и неговата майка - свидетелката Лиляна Панева, които изкупували чушки от района. Тъжителя Панев огледал реколтата и я харесал, поради което поръчал на подс.Юсеин Хрюстем да му набере колкото чувала може, като се уговорили, че по-късно ще се върне, за да ги вземе. Подсъдимия Юсеин Хрюстем се обадил на синовете си – подсъдимите Мустафа Хрюстем и Хасан Хрюстем, за да му помогнат в брането. Около 20,00часа на същия ден подс.Юсеин Хрюстем и подс.Хасан Хрюстем пренесли набраните в чували чушки на пътя, в края на с.Хаджийско, където след известно време дошъл и тъжителя Панев заедно с майка си. Малко след това с автомобила си дошъл и подсъдимия Мустафа Хрюстем, заедно със съпругата си св.Илнар Хрюстем, които пътували към гр.Джебел, но спрели и се присъединили към останалите. Тъжителя Панев изсипал един чувал с чушки и след като ги огледал казал, че не му харесват и няма да ги купи, ако не ги пресортират и отделят само качествените, след което се обърнал и тръгнал към автомобила си. Подсъдимия Юсеин Хрюстем се ядосал на думите на тъжителя и му казал да се маха, щом не харесва чушките му, след което го замерил в гръб с чувал, в който имало една-две чушки. Тъжителя се обърнал, след което върху него се нахвърлил подсъдимия Хасан Хрюстем, а след него баща му – подс.Юсеин Хрюстем и подс.Мустафа Хрюстем, като тримата съборили тъжителя на земята и продължили да го удрят с ръце и крака по главата и тялото. След няколко минути подсъдимите престанали с ударите, а тъжителя се изправил, като през това време майката на тъжителя се развикала и започнала да плаче. Панев отишъл настрани и се обадил по телефона си в полицията. Не след дълго дошли полицаи от РУ-МВР-Кирково, които отвели подсъдимите, тъжителя и св.Панева в полицейския участък, където от всички били снети обяснения, след което им били съставени Протоколи за предупреждение от 17.08.2008 г. да не си отправят взаимно закани и обиди.

На 18.08.2008год. тъжителя Панев се явил на преглед пред съдебен лекар – д-р Христо Еленски, който му издал Съдебномедицинско удостоверение №485/2008год., в което било отразено обективното му състояние при прегледа: охлузване зад дясната ушна мида с размери 10/3 мм; разкъсно-контузна рана и хематом на горната устна; кръвонасядане с размери 4/2см. в областта на дясната лопатка; контузия на шията и лявата мишница. В удостоверението е посочено, че описаните увреждания са причинени по механизъм и действие на твърд тъп предмет и могат да се получат при побой, по начина и при обстоятелствата описани от прегледания.

Въз основа на така приетата фактическа обстановка, следва да се направи безспорния извод, че тримата подсъдими са осъществили от обективна и субективна страна престъплението по чл.130, ал.1, във вр. с чл.20, ал.2 от НК, а именно: на 17.08.2008 г. в с.Хаджийско, обл.Кърджали, в съучастие като извършители причинили на Александър Георгиев Панев от с.Горски извор, общ.Димитровград, лека телесна повреда, изразяваща се в охлузване зад дясната ушна мида, разкъсно-контузна рана и хематом на горната устна, кръвонасядане в областта на дясната лопатка, контузия на шията и лявата мишница, представляващо разстройство на здравето, извън случаите на чл.129 и чл.129 от НК. Именно по посочения престъпен състав подсъдимите са признати за виновни в осъществяването му от първоинстанционния съд. Последният в мотивите към постановената присъда е извършил подробен и обоснован анализ и оценка на събраните по делото доказателства, които се споделят напълно от настоящия съдебен състав. Липсата на спор относно възприетата фактическа обстановка не налага и необходимост същата повторно да се анализира.

Решаващия съд е извършил преценка на обективните и субективните признаци на деянието, в това число и на съучастническата дейност на подсъдимите, която преценка е правилна и се споделя напълно, поради което и не е необходимо преповтарянето й.

Спора по делото се свежда до справедливостта на наложените на подсъдимите наказания, които според жалбодателя са силно занижени, както счита за занижен и размера на присъденото обезщетение.

Районният съд е направил правилна преценка за наличието на предпоставките на чл.78а от НК по отношение на подсъдимите Юсеин Хрюстем и Мустафа Хрюстем, поради което ги е освободил от наказателна отговорност и им е наложил административни наказания, към минималния предвиден размер, а именно глоба в размер на 600 лева на подс.Юсеин Хрюстем и глоба в размер на 500 лева на подс.Мустафа Хрюстем. Съдът е обосновал налагането на глоба в по-голям размер на подсъдимият Юсеин Хрюстем с обстоятелството, че именно той е бил инициатор на инцидента. Настоящия състав счита, че с оглед на обществената опасност на деянието, която се явява типична за този вид престъпления, както и с оглед на обществената опасност на дейците, която следва да се определи като ниска за всеки от двамата подсъдими, предвид чистото им съдебно минало, липсата на лоши характеристични данни, както и обстоятелството, че и двамата работят, така наложените санкции са справедливи и съответстват на извършеното от подсъдимите деяние, както и на законовите критерии за индивидуализация. При преценката на размера на санкциите, съдът съобрази и обстоятелството, че неправомерното поведение на подсъдимите е било провокирано от отказа на тъжителя да закупи поръчаните от него и набрани от подсъдимите чушки в множество чували. По делото липсват отегчаващи вината обстоятелства, като междувпрочем такива не са посочени и във въззивната жалба, които да послужат като основание за налагане на санкция в по-голям размер.

Искането във въззивната жалба за налагане на условни наказания на подсъдимите Юсеин Хрюстем и Мустафа Хрюстем е неоснователно, тъй като при наличие на предпоставките по чл.78а от НК, съдът е задължен да приложи цитираната разпоредба, т.е. същата е императивна и не е предвидена възможност за преценка, поради което освобождавайки подсъдимите Юсеин Хрюстем и Мустафа Хрюстем от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, решаващият съд е приложил правилно закона.

По отношение на подс.Хасан Хрюстем, решаващия съд, след като е преценил степента на обществена опасност на деянието и дееца, както и смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства, е определил наказание „лишаване от свобода” за срок от три месеца, което на основание чл.66 от НК е отложил за срок от три години. Настоящия съдебен състав прецени, че така определеното наказание напълно отговаря на целите на наказанието визирани в разпоредбата на чл.36 от НК. Предвид обстоятелството, че подс.Хасан Хрюстем е бил осъждан за извършено от него престъпление от общ характер /по чл.343б, ал.1 от НК/ на наказание пробация, което е изтърпял на 11.01.2008 г, видно от справката му за съдимост, то за него не са налице предпоставките по чл.78а от НК, като най-удачно от алтернативно предвидените наказания „лишаване от свобода” или „пробация” в нормата на чл.130, ал.1 от НК, се явява именно наложеното му наказание „лишаване от свобода” в минимално предвидения законов срок от три месеца. С оглед наличието на предпоставките по чл.66, ал.1 от НК, както и за постигане целите на наказанието, а и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително ефективното изтърпяване на наказанието, поради което въззивната инстанция намира, че правилно същото е отложено за срок от три години.

Във връзка с изложеното, се явява неоснователно оплакването развито във въззивната жалба, че наложените наказания били силно занижени по размер.

Причинените телесни увреждания – охлузване зад дясната ушна мида, разкъсно-контузна рана и хематом на горната устна, кръвонасядане в областта на дясната лопатка, контузия на шията и лявата мишница и претърпените от пострадалото лице болки и страдания са в причинна връзка с установеното виновно поведение на подсъдимите. При определяне на претендираното обезщетение, съдът съобразно критерия за справедливост е приел, че сумата от 600 лева е достатъчна да обезщети пострадалия Александър Панев, като е постановил, че тази сума се дължи от подсъдимите, ведно със законната лихва от датата на причиняване на увреждането – 17.08.2008 г. до окончателното й изплащане. С оглед на причинените множество телесни увреждания, част от които в областта на главата, съдът намира, че присъдената сума от 600 лева не е достатъчна да обезщети претърпените болки и страдания, както и негативните изживявания след случилото се, поради което следва обезщетението да бъде увеличено на 1000 лева, която сума в пълен обем ще репарира претърпените неимуществени вреди.

Предвид изхода на делото правилно са възложени в тежест на подсъдимите и направените от тъжителя, настоящ жалбодател, разноски по делото в общ размер на 112 лева, като също правилно е присъдена и държавна такса от 50 лева върху уважения размер на предявения граждански иск.

С оглед на изложеното, следва да се постанови решение, с което първоинстанционната присъда да бъде изменена, като се отмени в частта й, с която предявения граждански иск за претърпени от престъплението неимуществени вреди е отхвърлен за разликата от 600 лв. до 1000 лева, като подсъдимите следва да бъдат осъдени да заплатят на пострадалия Панев допълнително сумата от 400 лева обезщетение за претърпени неимуществени вреди, а в останалата й част като правилна, обоснована и законосъобразна, присъдата следва да бъде потвърдена. Макар и увеличен размера на уважения граждански иск, държавната такса остава в размер на 50 лева, както е определена от решаващия съд. Разноски пред въззивната инстанция не са претендирани от жалбодателя, поради което и съдът не дължи произнасяне.

Ето защо и на основание чл.337, ал.3, във вр. с чл.334, т.3 от НПК, Окръжният съд

Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯВА Присъда №28 от 25.02.2009 г., постановена по НЧХД №207/2008 г. по описа на Момчилградския районен съд, в ЧАСТТА Й, с която предявения от Александър Георгиев Панев с ЕГН ********** граждански иск против подсъдимите Юсеин Хасан Хрюстем с ЕГН **********, Мустафа Хюсеин Хрюстем с ЕГН ********** и Хасан Юсеин Хрюстем с ЕГН **********, за причинени от престъплението неимуществени вреди е отхвърлен за разликата над 600 лв. до пълния предявен размер от 3000 лева, като я отменя за разлика от 600 лева до 1000 лева и ОСЪЖДА подсъдимите Юсеин Хасан Хрюстем с ЕГН ********** от с.Метличина, общ.Кирково, Мустафа Хюсеин Хрюстем с ЕГН ********** от гр.Джебел и Хасан Юсеин Хрюстем с ЕГН ********** от с.Метличина, общ.Кирково да заплатят на Александър Георгиев Панев с ЕГН ********** от с.Горски извор, общ.Димитровград, обл.Хасково допълнително сумата от 400 лева, или общо 1000 лева, представляващи обезщетение за причинени от престъплението неимуществени вреди .

ПОТВЪРЖДАВА Присъдата в останалата й част.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1.

2.