Определение по дело №135/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 153
Дата: 15 април 2020 г. (в сила от 20 август 2020 г.)
Съдия: Йоланда Мильова Цекова
Дело: 20201500200135
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2020 г.

Съдържание на акта

                                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е    №153                                          

 

                                               гр. Кюстендил 15.04.2020 г.  

 

                                              В   и м е т о   н а   н а р о д а

 

 

    Кюстендилският окръжен съд в открито заседание на петнадесети април две хиляди и двадесета година в състав:

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

При секретаря Вергиния Бараклийска и с участието на прокурора от КнОП  КАМЕЛИЯ СТЕФАНОВА, като разгледа докладваното от съдия Цекова ЧНД №  135/2020 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд и, за да се произнесе, взе предвид:

  Производството по делото е по реда на чл. 437 и сл. НПК. Образувано е  по МОЛБА, изпратена с писмо вх. № 1959/16.03.2020 г. на за УПО на л.св. Я.Т.А., ЕГН ********** от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание ЛС към днешна дата – от  2 месеца 8 дни. Към предложението са представени: Справка за л.св., План на присъдата, Скриниг за риска от вреди, Затворническото досие на осъдения и Справка за актуалния остатък от наказанието.

    В с.з. молбата се поддържа от лишения от свобода и служебния му защитник адв.Г.Д. и се оспорва от представителя на затвора и прокурора.

    Ю.к.Г. изрази становището на затворническата администрация за неоснователност на молбата поради липса на втората предпоставка за УПО – достатъчно доказателства за поправяне на осъдения.

      Аналогично е и становището на представителя на КнОП.

        Служебният защитник адв.Г. Д. изрази становище за уважаване на молбата поради наличие и на двете предпоставки за УПО  и че малкият остатък едва ли би спомогнал за превъзпитание.

        Съдът, след преценяване на доводите на страните заедно с доказателствата по делото, прие следното от фактическа и правна страна:   

Л.св.Я.Т.А.,*** е роден на *** ***, с постоянен адрес:***, обл.Кюстендил, българин, с етническа принадлежност. – ***, с начално образование, неженен (във фактическо съжителство),осъждан, категория – РЦ.

Постъпил в затвора на 05.09.2019 г. (задържан на 04.09.2019 г.)

Понастоящем изтърпява наказание наложено с Протоколно определение  №117/29.08.2019 г. по НОХД №1214/2019 г. на Районен съд Кюстендил, осъден на  10 месеца лишаване от свобода при първоначален „строг“ режим, за престъпление по чл.196, ал.1, т.1, във вр. с чл.194, ал.1, във вр. с чл.29, ал.1, б.“а“ и б.“б“ от НК, за деяние извършено на 07.08.2019 г. в гр.Кюстендил от двор  на магазин за авточасти стопанисван от „*********“ ЕООД гр.София  е отнел чужда движима вещ – 1 бр. електрическа инсталация на стойност 315.00 лв. от владението на  собственика Р. В. Л., без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, като деянието е извършено в условията на опасен рецидив.

Протоколното определение е влязло в сила на 29.08.2019 г.

Начало на наказанието: 04.09.2019 г.

В общността не е изградил широк кръг от контакти, като предпочита да контактува с лишение4т от свобода от неговия регион по местоживеене в условията на свобода. Обстановката  в затвора му е позната, предвид многократни осъждания и изтърпявания на други присъди. Лишеният от свобода А. е без всякаква морална или финансова подкрепа от близките си. Не провежда свиждания по график, като единствения според него близък е майка му, която според негови данни е инвалид. Характеризира се като лекомислен, без ясни или конкретни цели. Не приема отговорността за извършеното  правонарушение.

За кратко е устроен на трудова дейност като строител към затвора гр.Бобов дол, но след незаинтересованото и вяло отношение към работния процес от негова страна е спрян  от длъжността, която заема.

При осъдения е налице негативно-поведенчески модел по отношение на настоящото правонарушение. Показва негативно отношение към съдебната система.

За престоя си в затвора не е наказван, не е  награждаван.

Рискът от рецидив по методиката „OAS“ е 85 т. – висок. Криминално минало – осъждан многократно, нарушение на условна присъда. Отношение към правонарушението – омаловажава извършеното правонарушение, има утвърдени криминални наглади. Злоупотребя с наркотици – извършвал е престъпления свързани с употребата на наркотици, като използваните наркотици допринасят за сериозни вреди и риск в обществото. Умения за мислене – занижени умения, импулсивен, не осъзнава последствията от действията си. Рискът от реди е определен като висок.

       Видно от Справката за съдимост на л.св.А., в нея фигурират 5 осъждания преди последното му осъждане, наказанието по което търпи в момента, като 4 от тях са за престъпления по чл.19 НК и едно – за престъпление по чл.354 а ал.3 НК. Наказанието по записаното под № 5 осъждане е изтърпяно на 31.03.2018 г. Престъплението по настоящото му осъждане е извършено на 29.08.2019 г. и е по чл.196 ал.1 т.1 НК.            

        Горните факти се установиха по несъмнен начин от приложените към предложението и описани по-горе в хода на изложението доказателства по делото.

        От така установеното от фактическа страна  се налагат следните правни изводи: За да се допусне УПО съгласно разп.на чл.70 ал.1 НК, е необходимо кумулативно да са налице две предпоставки: осъденият да е дал доказателства за своето поправяне и да е изтърпял фактически в настоящия случай не по-малко от 2/3 от наказанието си. Втората предпоставка по отношение на А. е  налице към настоящия момент – той е изтърпял фактически 2/3 от наложеното му наказание ЛС от 10 месеца, с остатък от наказанието ЛС към днешна дата от 2 месеца 8 дни.

    Съгласно чл.439 а НПК/изм. ДВ бр.13/2017 г., в сила от 7.02.2017 г./ доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителна промяна на осъдения по време на изтърпяване на наказанието. Както е видно, преценката дали има поправяне на осъдения следва да се формира от поведението му по време на престоя в пенитенциарното заведение въз основа на всички събрани по делото доказателства и от посочената разпоредба, без съдът да е обвързан от мнението на затворническата администрация.

   От така установеното от фактическа страна  се налага правния извод, че   по отношение на А. не е налице втората предпоставка за допускане на УПО – достатъчно доказателства за поправянето на осъдения, като съображенията на съда за това са в 2 насоки. На първо място наличните му предходни осъждания и изтърпените по тях вкл. и ефективни наказания не са изиграли очакваната превъзпитателна роля по отношение на А., за да преодолее криминалните нагласи в поведението си. Процесното престъпление е извършено година и половина след изтърпяване на предходното наказание ЛС. На второ място, това са констатираните важни дефицитни зони   с дефицит в „умения за мислене“,  отношение към правонарушението“, „криминално минало“ и последици от действията му. Затова съдът намира, че работата с л.св.А. трябва да продължи по правилата на прогресивната пенитенциарна система  и той следва да го изтърпи докрай наказанието си. Действително остатъкът от наказанието не е голям, но следва да бъде използван максимално за постигане превъзпитателната функция на наказанието.

     Следва да се посочи, че съдът не омаловажава положителните промени в поведението му – липса на наказания и спазване на вътрешния ред/което междувпрочем е задължение, а не привилегия за лишените от свобода/. Но това е недостатъчно за допускане на исканото от него УПО по посочените вече съображения.

       Водим от гореизложеното, СЪДЪТ на основание чл.440, ал.1 и 2 от НПК                                       

                                                 

                                              О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ МОЛБАТА, изпратена с писмо вх. № 1959/16.03.2020 г. на л.св. Я.Т.А., ЕГН ********** за условното му предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание”лишаване от свобода” с остатък към днешна дата от  2 месеца 8 дни, наложено му с Протоколно определение № 117/29.08.2019 г. на КнРС по НОХД № 1214/2019 г. по описа на съда.

      Определението може да се обжалва и протестира в 7 - дневен срок, считано от днес               пред САС.          

 

                                                                            

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: