Решение по дело №2550/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1422
Дата: 6 август 2018 г. (в сила от 1 ноември 2018 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Шкодров
Дело: 20183110202550
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

            

               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 1422/6.8.2018г.       Година 2018        Град Варна

 

                    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд      четвърти  състав

На първи август                   Година две хиляди и осемнадесета

 

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : АТАНАС ШКОДРОВ

 

като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 2550 по описа за две хиляди и осемнадесета година.

 

 

                       

                    Р  Е  Ш  И:

 

 

 

ИЗМЕНЯ НП №03-007438/12.04.2017г. на Директор на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, с което на „С. 45” ЕООД е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 лева на основание чл.414 ал.3 от КТ като НАМАЛЯВА наложеното административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ от 5000 лева на 1500 лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на мотивите.

 

 

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

МОТИВИ: Производството е образувано по жалба на управител на санкционираното дружество против НП №03-007438/12.04.2017г. на Директор на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, издадено на основание чл.416 от КТ.

С жалбата се формулира искане за  отмяна на  наказателното постановление. Изразява се позиция, че през периода от 24.03.2018г. до 31.03.2018г. „С. 45“ ЕООД не е извършвало дейност в обекта. Формулира се искане за отмяна на наказателното постановление. Алтернативно се иска намаляване на размера на наложеното наказание.

В съдебно заседание по същество се поддържат и доразвиват доводите за отмяна на НП, изложени с жалбата.

Процесуален представител на въззиваемата страна оспорва жалбата.

По същество счита, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

След преценка на събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

 

На 28.03.2017 г., служители при ДИТ-Варна, сред които св. Д.,  извършили проверка на обект – автомивка   „Стадиона“, находящ се в гр. Варна, бул.“Левски“ №13, стопанисван от „С. 45“ ЕООД.

В хода на проверката на обекта били установени четири лица, които полагали труд на място. Три от тях посочили, че работят за фирма „Арамис“, а четвъртото лице – св.Т. Я. Ж.  посочил, че е на обучение към „С. 45“ ЕООД.

Управител на  Арамис“ потвърдил, че от 14.03.2017г. е продал работното оборудване на „С. 45“ ЕООД, като са се разбрали до уреждането на прехвърляне на персонала да останал на работа работниците на фирма „Арамис“.

В попълнена декларация св. Т. Ж.  посочил, че се обучава в „Савав 45“ ЕООД , считано от 27.03.2017г. на длъжност „мияч“ с работно време от 08,30 часа до 16,00 часа с дневно възнаграждение от 15 лева, един почивен ден седмично и почивки в работния ден от по 1 час. Посочил също, че последното му изплатено възнаграждение е от 27.03.2017г., както и , че няма сключен граждански или трудов договор и не му е предоставяно копие от уведомление до ТД НАП Варна.

На 07.04.2017г. св. Д. съставила акт за установяване на административно нарушение срещу дружеството за това, че като работодател е допуснал до работа  лицето Т. Я. Ж. да престира труд в полза на дружеството като изпълнява длъжността „мияч“, с определено работно място- автомивка „Стадиона“, при определено работно време от 08,30 до 16,00 часа и договорено дневно трудово възнаграждение от 15 лева, без да е сключен трудов договор в писмена форма между страните по трудовото правоотношение. Била посочена и правна квалификация на деянието. Акта за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен и връчен на представляващ дружеството, който не вписал в съдържанието му възражения.

 По преписката не постъпили  допълнително възражения.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение административно наказващият орган е издал НП №03-007438/12.04.2017г., възприемайки изцяло установената от служителите на ДИТ фактическа обстановка и давайки правна квалификация на извършеното нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 от КТ. На дружеството е било наложено административно наказание на основание чл.414 ал.3 от КТ – имуществена санкция над минималния размер.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства - приложените по административно наказателната преписка писмени доказателства – декларация от заетото лице; обяснения; констативен протокол; идентификационна карта  и др. , както и гласните такива-показанията на св. Д..

Съдът кредитира изцяло горепосочените доказателства, като същите са безпротиворечиви и взаимно се допълват.

В показанията си св. Д. сочи на личните си възприятия относно извършваната работа от четирите лица в обекта и заявеното от тях по отношение на извършваната работа и конкретния работодател.

Показанията на св. Д. кореспондират с писмените доказателства по делото – декларация от заетото лице и обяснения.

Пред съда св. Ж. заявява, че е полагал труд по силата на сключен граждански договор със „С. 45“ ЕООД.

По така посоченото от свидетеля на първо място следва да се отбележи, че в настоящия казус е безспорно установено, че лицето е полагало труд за дружеството , считано от 27.03.2017г., като е изпълнявало определена длъжност - „мияч“ с работно време от 08,30ч. до 16,00 ч., с уговорено дневно трудово възнаграждение от 15 лева, един почивен ден седмично и почивка в работния ден от един час.

Така установеното не може да бъде съотнесено към съдържанието на граждански договор, а показва характеристиките на трудово правоотношение с продължителност във времето, при определено работно място, определено работно време и уговорено трудово възнаграждение.

На следващо място, само лицето в попълнената от него декларация на 28.03.2017г. е посочило,че няма сключен нито трудов , нито граждански договор.

 

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът констатира следното :

Административно наказателното производство по установяване на нарушението е било съобразено с изискванията на процесуалния закон. И при съставяне на акта за установяване на административно нарушение, и при издаване на НП са спазени всички срокове и процедури по тяхното издаване. Съобразени са изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Проверяващите обективно, всестранно и пълно са отразили фактическата обстановка на база на събраните доказателства – собствените си възприятия; обяснения от работещите на обекта лица и др. В акта за установяване на административно нарушение е била посочена правилната правна квалификация на описаното административно нарушение. Административно наказващият орган, на база на събраните доказателства е направил единствения възможен извод за извършено административно нарушение от категорията на нарушенията чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 от КТ.

По отношение индивидуализацията на наказанието, съдът намери, че наказващият орган неправилно е завишил размера на същото.  По делото не се установяват данни дружеството да е извършител на други административни нарушения, което занижава степента на обществена опасност на нарушението. С оглед на изложеното съдът намери, че наказанието неправилно е било определено по своя размер. Адекватно на тежестта на извършеното административно нарушение се явява наказанието в минималния размер, предвиден в чл.414 ал.3 от КТ и  в този смисъл са налице основания за изменяне на наказателното постановление.

Що се отнася до наведените доводи за отмяна на наказателното постановление, съдът не споделя същите, предвид на следното:

 

С жалбата се формулира искане за  отмяна на  наказателното постановление като се изразява позиция, че през периода от 24.03.2018г. до 31.03.2018г. „С. 45“ ЕООД не е извършвало дейност в обекта.

Съдът, противно на изразената позиция намери, че по делото по безспорен начин е установено, че св. Ж. е полагал труд за сметка на „С. 45“ ЕООД в конкретния обект и при установените конкретни параметри на трудовото правоотношение, визирани в мотивите на съда многократно по- горе. 

В тази насока съдът прецени показанията на св. Д., които като обективни и пълни съдът кредитира изцяло, както и тези на с наетото лице Ж., който е категоричен по отношение на това за кое дружество е полагал труд.

Гласните доказателства по делото кореспондират напълно с писмените такива – декларация от св. Ж. и обяснения от управител на „Арамис“, поради което и безусловно установяват фактите от обвинението.

Соченото от защитата, че обекта се е стопанисвал до края на месеца от другото дружество – „Арамис“ не почива на доказателства по делото.

От показанията на св. Д. и от обясненията на управител на „Арамис“ ЕООД се установява, че обекта е бил продаден на „С. 45“ ЕООД , считано от 14.03.2017г. и само по силата на устна уговорка работници на „Арамис“ са останали на работа към това дружество до края на месеца.

В този смисъл и не може да се възприеме позиция, че обекта е стопанисван от дружеството – отчуждител на търговския обект.

 

След като взе предвид гореизложеното, съдът намери, че наказателното постановление следва да бъде изменено.

 

 

 

Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: