Определение по дело №973/2024 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 210
Дата: 24 януари 2025 г.
Съдия: Диан Василев
Дело: 20247200700973
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 декември 2024 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 210

Русе, 24.01.2025 г.

Административният съд - Русе - III състав, в закрито заседание на двадесет и четвърти януари две хиляди двадесет и пета година в състав:

Съдия: ДИАН ВАСИЛЕВ

като разгледа докладваното от съдията Диан Василев административно дело973/2024 г. на Административен съд - Русе, за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано след постъпила жалба от „Лубрика“ ООД, гр. Русе, представлявано от управителя [населено място], действащи чрез ад. Г. М.. Жалбата е насочена срещу Ревизионен акт (РА) №BG004000-PK4-PA6/14.08.2024г., потвърден с Решение №Р-460/32-1083258/18.11.2024г. на горестоящия АО - директорът на Агенция „Митници“.

С РА №BG004000-PK4-PA6/14.08.2024г., на дружеството са определени задължения за дължим акциз в размер на 495 241,41 лева (Четиристотин деветдесет и пет хиляди двеста четиридесет и един лева и 41 стотинки) и лихви в размер на 171 511,70 лева (Сто седемдесет и една хиляди петстотин и единадесет лева и 70 стотинки).

В проведеното на 15.01.2025г. открито съдебно заседание от процесуалният представител на жалбоподателя бе поискано назначаване на комплексна съдебна технико-икономическа експертиза по въпроси, посочени в нарочна молба. На ответната страна бе даден срок за запознаване с искането и поставените въпроси, като съдът указа, че след това ще се произнесе по искането за допускане на съдебна технико-икономическа експертиза.

На 23.01.2025г., в съда с вх. № 277 по ел. поща постъпва становище от директора на АМ – гр. София, чрез гл. юрисконсулт Г. Н., с което се възразява срещу трака поисканата експертиза, като подробно се анализира всеки един от постановените от адв. М. въпроси.

Съобразявайки правния спор и необходимостта от специални знания в област, в която съдът няма такива, настоящият съдебен състав намира, че искането за назначаване на комплексна съдебна технико-икономическа експертиза по въпросите, посочени в нарочна молба е основателно и следва да бъде уважено. Съответно, не намира за основателни аргументите на ответника, насочени против искането за допускане на съдебно-техническата експертиза.

Воден от горното, на основание чл.171, ал.2 от АПК, вр. с чл.195 от ГПК съдът

О П Р Е Д Е Л И :

Допуска комплексна съдебна технико-икономическа експертиза при която, вещите лица, след като се запознаят с доказателствата по делото, материалната отчетност, водена от „Лубрика“ ООД, гр. Русе по ЗАДС след съответните проучвания и справки в Агенция „Митници“, да отговорят на следните въпроси :

1. Произведените в тръбно-вакуумната инсталация на данъчния склад на „Лубрика“ ООД, от отработени масла междинни продукти - маслени дестилати с характеристики на горива ли са и какви акцизни ставки са приложими при тяхното производство?

2. При извеждането на акцизни стоки с код 2710 19 99 от данъчния склад, през ревизираните периоди, под режим отложено плащане на акциз (РОПА), включително и при износ, както и при ВОИ, какви акцизни ставки са били прилагани и същите ставки ли са били прилагани и в случаите на извеждане на тежки горива под РОПА?

3. Според внедрените и действащи към ревизирания период системи за отчетност по ЗАДС възможно ли е при влагането на тежко гориво в тръбно-вакуумната инсталация и прилагането на код 27 от чл. 85а ПП ЗАДС този разход така да се отрази, че да отговаря в процентно съотношение на крайното потребление на произведените продукти, включително и при крайните клиенти?

4. Тежките горива, освободени от облагане с акциз с код 27 по чл. 85а ПП ЗАДС послужили ли са производство на облагаеми енергийни продукти и ако да - възможно ли е било за производството на облагаемите продукти да се използва по - малко количество тежки горива от употребеното?

5. Според внедрените и действащи към ревизирания период системи за отчетност по ЗАДС, възможно ли е (включително и през ревизираните периоди) прилагането на код 411 по чл. 85а ПП ЗАДС и издаване на е-АДД след изгарянето (използването) на тежките горива за нуждите на производствена инсталация?

6. В коя производствена инсталация се осъществява (вкл. и през ревизираните периоди) производството на смазочни масла от „Лубрика“ ООД и извършва ли се вакуум дестилация в тази инсталация?

Назначава за вещи лица по допуснатата комплексна съдебна технико-икономическа експертиза М. Г. Р., инженер-химик и К. Е. Е., инженер-химик.

Определя депозит за вещите лица в размер на 1 200 лева, платими от жалбоподателя в 3-дневен срок от получаване на съобщението за това.

Съдия: