Определение по дело №232/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260188
Дата: 10 февруари 2021 г.
Съдия: Розалия Красимирова Шейтанова
Дело: 20215300200232
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №260188

гр.Пловдив, 10.02.2021г.

 

Пловдивски окръжен съд - наказателно отделение, в закрито заседание на десети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Розалия Шейтанова

 

като разгледа ЧНД № 232 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе, прецени следното:

 

Производството е по реда на чл.243, ал.5 от НПК.

 

С постановление от 21.01.2021г., Окръжна прокуратура – гр.Пловдив, е прекратила наказателното производство по ДП № 162/2013г. по описа на Отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР Пловдив, образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.255, ал.3 вр. ал.1, т.2, т.6 и т.7 вр. чл.26, ал.1 от НК.

Постановлението е обжалвано от Министъра на финансите, в качеството му на представляващ Държавата, чрез надлежно упълномощен представител – юрк. С. П., при наличие на процесуална легитимация за атакуване на прокурорското постановление, предвид качеството на пострадала страна, като в жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на обжалвания акт и се настоява за отмяната му и връщане на делото на прокурора със задължителни указания по прилагането на закона. Жалбата е подадена в срок, което, наред с вече посоченото относно процесуалната легитимация, я прави допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да прекрати наказателното производство по приложеното досъдебно производство, прокурорът от Окръжна прокуратура Пловдив е приел, че в случая е изтекъл предвиденият в закона давностен срок за преследване на посоченото по-горе престъпление, което предопределя предприетото прекратяване.

Изводът е правилен и законосъобразен. Наказателното производство по ДП № 162/2013г. по описа на отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР  Пловдив е образувано на 22.01.2014г. против неизвестен извършител /съобразно действалите към онзи момент разпоредби/ за престъпление по чл.255, ал.3 вр. ал.1, т.2, т.6 и т.7 вр. чл.26, ал.1 от НК, извършено в периода м.октомври 2009г. – м.ноември 2009г. Предвиденото наказание за това престъпление е Лишаване от свобода от 3 до 8 години, с оглед на което, съгласно дефиницията на чл.80, ал.1, т.3 от НК, наказателното преследване се изключва по  давност, когато не е възбудено в продължение на 10 години, считано от довършване на престъплението – ал.3 на чл.80, НК. След образуване на наказателното производство, в хода на разследването са събирани писмени доказателства, разпитвани са свидетели, извършвани са и други процесуални действия, но до предявяване на обвинение срещу конкретно лице не се е стигнало. Не са предприемани каквито и да било действия от вида на тези по преследване и то спрямо лице, срещу което това преследване да е насочено. Казано с други думи, не са извършвани действия, които да породят спиране или прекъсване на давностния срок. Така, 10-годишния срок за преследване на разследваното по делото престъпление е изтекъл с изичането на месец ноември 2019г.

Материалите по разследването са били предявени на представител на Министъра на финансите, при което твърденията в разглежданата жалба, че по делото няма данни наказателното производство да е било възобновено след двете му спирания от 13.04.2018г. и от 26.09.2019г. и от това да се прави извод, че то все още е спряно, са неинформирани. След изтичане на съответните срокове и в двата случая, наказателното производство е било възобновено – последно с постановление от 13.11.2020г., намиращо се на л.15 от том 6-ти, а това обуславя и законосъобразност на предприетото прекратяване, което задължително би следвало да се предшества от възобновяване в случай на спиране. Доводът, че докато производството е било спряно, давност за преследване не тече, е неоснователен, тъй като разпоредбата на чл.81, ал.1 от НК ясно регламентира случаите в които давността спира – когато започването или продължаването на наказателното преследване зависи от разрешаването на някой предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт. 

В случая давността за преследване не е спирала, не е била и прекъсвана, поради което приложима е разпоредбата по чл.80, ал.1, т.3 от НК, предвиждаща 10 годишна давност от довършване на престъплението, и към момента на постановяване на прокурорския акт тя е изтекла, което го прави законосъобразен.

С оглед на това, атакуваното с жалбата Постановление ще следва да се потвърди.

Предвид изложеното, Съдът:          

 

                                            О П Р Е Д Е Л И:        

        

 ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 21.01.2021г., на Окръжна прокуратура – гр.Пловдив, с което е прекратено наказателното производство по ДП № 162/2013г. по описа на Отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР Пловдив, водено за престъпление по чл.255, ал.3 вр. ал.1, т.2, т.6 и т.7 вр. чл.26, ал.1 от НК против неизвестен извършител.

 

Определението да се съобщи на подателя на жалбата и на Окръжна прокуратура Пловдив.

 

             Определението може да се обжалва и протестира в 7-дневен срок от съобщаването му пред Апелативен съд Пловдив.

         

        

                                             ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: