Решение по дело №466/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260002
Дата: 5 януари 2021 г. (в сила от 2 февруари 2021 г.)
Съдия: Невена Иванова Несторова
Дело: 20202330200466
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  260002/5.1.2021г.

гр.Ямбол, 05.01.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                                                                    

          Ямболският Районен Съд, Наказателно отделение, VІІ-ми състав в публично заседание на шести ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

Председател: Невена Несторова

при секретаря М.М., като разгледа докладваното от съдия Несторова АНД № 466 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на*** ООД, със седалище и адрес на управление: гр.Я***, представлявано от управителя Н.Б. против Наказателно постановление*** г., издадено от Началник на ОтделОперативни дейности“-Б. в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на жалбоподателят на основание чл.185, ал.2 във връзка с чл.185, ал.1 от ЗДДС е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл.41, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ във връзка с чл.118, ал.4 от ЗДДС. Със жалбата се прави искане за отмяна на наказателното постановление. Сочи се, че наказателното постановление е незаконосъобразно, издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните и материалните правни норми. По-конкретно се излага, че в наказателното постановление е налице вътрешна противоречивост относно субекта на нарушение, доколкото в обстоятелствената му част е посочено, че е извършено от физическо лице, а е наложена имуществена санкция на дружеството-жалбоподател. Излага се, че е налице и противоречие между фактическото описание на нарушението и посочената за нарушена правна норма. Посочва се също така, че с оглед настъпилата законодателна промяна в нормата на чл.41, ал.1 и ал.2  от Наредба Н-18/13.12.2006 г. за дружеството- жалбоподател, използващо в обекта фискално устройство не съществувало задължение да отпечатва и съхранява месечен отчет.

В съдебно заседание жалбата се поддържа от редовно упълномощен процесуален представител – адв. П.от АК – Я. и пледира за отмяна на наказателното постановление.

Въззиваемата страна, редовно призована, чрез процесуалния си представител – гл. юриск. Илиева изразява становище, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати нарушения на материалноправните и процесуално правните разпоредби на закона и пледира наказателното постановление да бъде потвърдено. Претендира и присъждане на разноски – юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства приема за установена следната фактическа обстановка:

На 30.12.2018 г. на дружеството-жалбоподател е съставен АУАН затова, че на 11.12.2018 г. е извършена проверка по смисъла на пар.1, т.41 от ПР на ЗДДС на търговски обект - кафе сладкарница, намираща се в гр.Я., пл.„***“ № 1 и стопанисван от дружество „*** В обекта има монтирано  и регистрирано в НАП фискално устройство модел ***  с инд. № ***и ФП ***, регистрирано с потвърждение в приходната администрация с № *** г. Към момента на проверката се установи, че в обекта се съхранява Книга за дневни финансови отчети за монтираното и регистрирано в НАП ФУ, в която не са съхранени месечните отчети за месец август 2018 г. От горното е видно, че С. Н. Б. представляващ „*** не е изпълнил задължението си да съхрани в Книгата за дневни финансови отчети на съответната страница, месечен отчет отпечатан от фискалната памет на монтираното в обекта ФУ за горепосочените месеци, с което  е нарушил разпоредбата на чл.41, ал.1 от Наредба-Н-18/13.12.2006 г. Впоследствие на 03.06.2019 г. при идентично фактическо и юридическо описание на нарушение е издадено и обжалваното наказателно постановление.

Горната фактическа обстановка се установява от свидетелските показания на свидетелите Т.-Т. и Г., дадени в съдебно заседание и към доказателствения материал по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът намира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и от надлежно легитимирано лице.

Разгледана по същество същата се явява основателна по следните съображения:

          В случая на дружествотожалбоподател е ангажирана административно наказателната отговорност за нарушение на чл.41, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г., според която към датата на проверката и датата на издаване на наказателното постановление търговецът е бил длъжен да отпечатва месечен съкратен отчет на фискалната памет на всяко устройство в обекта, а според ал.2 да ги  съхранява в книгата за дневните финансови отчети на всяко устройство на страницата за датата на последния ден от периода.

          С ДВ бр.52/2019 г., в сила от 02.07.2019 г., разпоредбите на чл.41, ал.1 и ал.2 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин са изменени, като задължението за отпечатване на месечни отчети и съхранението им е останало само за лицата, използващи ЕСФП, като същото е отпаднало за всички останали лица. Съобразно легалната дефиниция, дадена в § 1, т. 40 от ДР на ЗДДС, електронните системи с фискална памет /ЕСФП/ са фискални устройства за отчитане на оборотите от продажби на течни горива чрез одобрени по смисъла на Закона за измерванията средства за измерване на разход. В случая дружеството-жалбоподател не е лице, използващо ЕСФП, поради което задължението му да отпечатва и съхранява месечни отчети е отпаднало.

          Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.2 от ЗАНН, ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби се прилага онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя. Настъпилата законодателна  промяна е по-благоприятна за нарушителя, тъй като описаното в наказателното постановление деяние не може да бъде квалифицирано като административно нарушение. С оглед на изложеното наказателното постановление следва да бъде отменено, като настоящия съдебен състав намира за безпредметно да обсъжда доводите в жалбата за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН и издаване на НП.

При този изход на делото и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр. чл.143, ал.1 от АПК, искането на представителя на дружеството-жалбоподател за присъждане на адвокатско възнаграждение в размер на 100 лв. се явява основателно и следва да се уважи. Съгласно чл.63, ал.3 от ЗАНН, в съдебните производства по обжалване на наказателни постановления страните имат право на разноски по реда на АПК. Според чл.143, ал.1 от АПК, когато съдът отмени обжалвания административен акт, както е в случая, тези разноски следва да се възложат в тежест на органа, издал отменения акт. За това като взе предвид и вписаната и внесена сума от 100 лв. в договора за  правна защита и съдействие, чийто размер е съобразен с Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, същата следва да се присъди в тежест на въззиваемата страна.

Предвид изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № *** г., издадено от Началник на Отдел „Оперативни дейности“-Б.в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на основание чл.185, ал.2 във връзка с чл.185, ал.1 от ЗДДС на ***, със седалище и адрес на управление: гр.****, представлявано от С. Н. Б., ЕГН **********, Н.Н.Б., ЕГН ********** е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лв. (петстотин лева) за нарушение на на чл.41, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ във връзка с чл.118, ал.4 от ЗДДС.

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ да заплати на ***, със седалище и адрес на управление: гр.*** направените по делото разноски в размер на 100 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Я. в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                             

                                                          

РАЙОНЕН СЪДИЯ: