Решение по дело №215/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260033
Дата: 2 март 2021 г. (в сила от 31 май 2021 г.)
Съдия: Борислава Славчева
Дело: 20201620200215
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е        

 

 

                                               

 

 

                                         Гр.Лом,  02.03.2021г.

                     

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание  на шести октомври две хиляди и двадесета, година, в състав:

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

 

      при секретаря Л.Петрова, като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 215/20г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

 

         Жалбоподателят И.М.И. с ЕГН ********** ***, местност ….. обжалва издаденото от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. В. П. Наказателно постановление № 12-001649 от 23.02.2020г., с което на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.413, ал.2 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.26, т.1 и т.86 от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословно и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи.

       В с.з. жалбоподателят редовно призован не се явява, представлява от  процесуален представител адв.В. М. от САК, който поддържа жалбата с молба да бъде отменено издаденото НП изцяло като неправилно и незаконосъобразно.

      Въззиваемият не се явява, изпраща процесуален представител в лицето на ст.юрисконсулт С. К., която взема становище за неоснователност на  жалбата, моли съда да потвърди издаденото НП, като правилно и законосъобразно, а жалбата да бъде оставена без уважение.

      Доказателствата по делото са писмени и гласни.

      Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

        С Наказателно постановление № 12-001649 от 23.03.2020г. на Директора на Д „ИТ” гр.Монтана на жалбоподателят И.М.И. ***, на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.413, ал.2 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.26, т.1 и т.86 от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословно и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи, а именно за това, че при извършена проверка на място на 12.02.2020г. и по документи на 27.02.2020г. по спазване на трудовото законодателство от Д „ИТ“ гр.Монтана, в обект – изграждане на склад за селскостопански ивентар, находящ се в гр.Вълчедръм, ПИ 12543.19.66, обект на „Инфюжън“ ЕООД – София се констатира, че И.М.И. в качеството си на длъжностно лице – технически ръководител, съгласно Заповед от 15.01.2020г. /приложение 1/ не контролира спазването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на монтажа на стоманени рамки и техните компоненти, като същият не присъства на място в обекта. Нарушението е констатирано с Протокол за извършена проверка от 27.02.2020г.

        В с.з. процесуалният представител на административнонаказаното лице – адв.М. моли съда да отмени изцяло атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно, тъй като са налице неточности и неизяснена фактическа обстановка, като алтернатива моли съда да приложи по-благоприятната норма на закона и да приеме, че е налице „маловажен случай“.

      Процесуалният представител на въззиваемият ст.юрисконсулт С. К. оспорва подадената жалба, която намира изцяло за неоснователна. Намира, че извършеното административно нарушение е доказано по безспорен и категоричен начин, поради което моли съда да издаде решение с което потвърди НП изцяло, като правилно и законосъобразно.

      Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       Разгледана по същество жалбата се явява основателна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

       На 12.02.2010г. в 10ч. св.Л.К.Р. и С.О.Ш., двамата инспектори в Д„ИТ” гр.Монтана извършили проверка за спазване на трудовото законодателство и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в обект на дружеството – изграждане на склад за селскостопански ивентар, находящ се в гр.Вълчедръм, ПИ 12543.19.66, обект на „Инфюжън“ ЕООД – София, във връзка с постъпил сигнал за станал инцидент в обекта. На място проверяващите установили петима работници в обекта, чиито имена били записани в Констативен протокол, както и че към момента на проверката на място в обекта не присъства технически ръководител, който не контролира спазването на изискванията за ЗБУТ при извършване на монтажа на стоманени рамки и техните компоненти.

      На място св.Р. попълнил Призовка, с която призовал  управителя на дружеството да се яви в ДИТ гр.Монтана на 17.02.2020г. за съставяне на АУАН, и връчил същата на работник на обекта.  

      На 06.03.2020г. в Д „ИТ“ гр.Монтана се явил управителя на дружеството И.М. и св.Л.Р.   в негово присъствие и в това на св.С.О. и В.Х. съставил АУАН № 12-001649, в който описал установеното на 12.02.2020г. нарушение на на чл.26, т.1 и т.86 от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословно и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи. Актът бил връчен и подписан от нарушителят с възражение, че отсъствието му този ден от обекта е било временно за деня.

        Впоследствие въз основа на съставеният АУАН, АНО – Директора на Д „ИТ” гр.Монтана издал обжалваното НП № 12-001649 от 23.03.2020г., с което на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.413, ал.2 от КТ наложил на жалбоподателят, в качеството му на длъжностно лице - технически ръководител, съгласно Заповед от 15.01.2020г. /приложение 1/ на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.413, ал.2 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.26, т.1 и т.86 от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословно и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи.

      Горното се установява от фактическа страна от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в с.з. свидетели Л.К.Р. и В.Х.Х., които съдът кредитира, като обективни, последователни, и намиращи се във връзка, както по между си, така и с останалите събрани по делото доказателства.

       Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

       С Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за Минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, издадена от Министъра на труда и социалната политика и Министъра на Регионалното развитие и благоустройството, обн. ДВ бр.37 от 04.05.2004 г., в сила от 05.11.2004 г., с посл. изм. и доп., са определени минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд /ЗБУТ/ на временните и подвижните строителни площадки.

         Според сочената като нарушена нормативна разпоредба на чл. 26, т. 1 от Наредба № 2/2004 г. техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ. Макар разпоредба да не съдържа каквото и да било конкретно изискване, в оперативната самостоятелност на техническия ръководител е възложено задължение за контрол за спазване на изискванията без да е посочена методика за осъществяване на контрола, но в случая несъмнено задълженият субект е посочен и е налице правило за поведение, състоящо се в осъществяване на контрол.

       Видно от събраните по делото писмени и гласни доказателства жалбоподателят има качеството на технически ръководител и длъжностно лице, отговарящо за безопасност и здраве при работа, съгласно Заповед от 15.01.2020г. на управителя на „Инфюжън“ ЕООД гр.София – М.И.. Безспорно е установено и че към момента на извършената на място проверка от инспекторите на ДИТ гр.Монтана жалбоподателят не е бил на проверяваното място – изграждане на метално хале за стопански инвентар с метална конструкция и панели, който обект е собственост на „Златия Агро“.

       Не се установи по безспорен и категоричен начин, че към момента на извършване на проверката шестимата монтажници да са извършвали строително-монтажни дейности. В хода на проведената очна ставка между актосъставителя Л.Р. и един от работниците – св.Ивалин Диков се установи, че не всички от работниците са били качени на вишки. Част от тях не са били установени от проверяващите, а за останалата част актосъставителят не може да уточни каква работа са вършили, както и и дали в този момент последните са извършвани монтаж на стоманени рамки и техните компоненти.  

        В конкретният случай съдът счита, че административнонаказващият орган  в проведеното административнонаказателното производство неуспя да докаже по безспорен начин, с допустимите от закона доказателства, че е налице описаното нарушение на чл.26, т.1 и т.86 от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословно и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи, и същото е извършено виновно от посочения като нарушител, което води и до незаконосъобразност на издаденото Наказателното постановление, тъй като АНО се е произнесъл по неизяснена фактическа обстановка.

     Водим от горното, съдът намира подадената жалба за основателна и като такава същата следва да бъде уважена, а издаденото НП да бъде отменено изцяло, като неправилно и незаконосъобразно, за това

 

 

 

                                          Р  Е  Ш  И  :

   

           

 

        ОТМЕНЯВА        НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 12-001649 от 23.03.2020г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана инж.Д. П., с което на жалбоподателят И.М.И. с ЕГН ********** ***, местност „.. на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.413, ал.2 от КТ, му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.26, т.1 и т.86 от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословно и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

       Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

    

       След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Директора на Д „ИТ”  гр.Монтана за сведение.

 

        

                                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ :