Решение по дело №104/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 219
Дата: 6 юли 2020 г.
Съдия: Ирина Руменова Славчева
Дело: 20201800500104
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 06.07.2020 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

          СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, втори състав, в публично заседание на трети юни две хиляди и двадесета година, в състав

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРИНА СЛАВЧЕВА

   ЧЛЕНОВЕ:       1. ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                               2.  БОРЯНА ГАЩАРОВА

 

при участието на секретаря Цветанка Павлова, като разгледа докладваното от съдия СЛАВЧЕВА гр. дело № 104/2020 год. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

С решение № 268 от 30.10.2019 год. по гр. дело № 971/2016 год. Ботевградският районен съд е постановил да бъдат изнесени на публична продан на основание чл. 348 от ГПК допуснати до делба недвижими имоти : УПИ XII-1233 в кв. 67а по плана на с. Т., заедно с построената в него масивна жилищна сграда с гараж, като след извършената продан получената парична сума да се раздели между  съделителите съобразно квотите им, както следва: Т.В.И. – ¼ ид.ч.; Н.Р.Д. – ¼ ид.ч. и Н.Т.Д. – ½ ид.ч. С решението съдът е отхвърлил изцяло искането по сметки по реда на чл. 346 от ГПК, предявено от Н.Р.Д. срещу Т.В.И.  и срещу Н.Т.Д. за заплащане на сумата от общо 9400 лв. за извършени подобрения в делбения имот, както следва: сумата 3000 лв. за подмяна на дограми и врати на цялата къща; сумата 1500 лв. – за измазване и боядисване на стени; сумата 2500 лв. за подмяна на фаянсови и теракотени плочки в баня, кухня и под; сумата 1300 лв. – от които 800 лв. за закупуване на телена мрежа за дворното място и 500 лв. за подмяна на телената мрежа на дворното място; сумата 800 лв. – за закупуване и засаждане на 5 бр. дръвчета – 2 бр. вишни, 2 бр. ябълки и 1 бр. круша и 300 лв. за закупуване и засаждане на 1 бр. розов храст.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от Н.Р.Д. в частта, с която съдът е отхвърлил претенцията й по сметки  по чл. 346 от ГПК до размера от 7 573 лв. с твърдението, че същото е незаконосъобразно, тъй като е постановено в противоречие със събраните по делото доказателства и материалния закон. Моли съда да го отмени в тази част и вместо него да постанови друго, с което да уважи претенцията й по сметки.

Ответниците оспорват въззивната жалба.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните, Софийският окръжен съд прие за установено следното от фактическа страна:

С решение № 147 от 11.10.2017 год. по гр.д. № 971/2016 год. на БРС  е допусната делба на съсобствен между страните недвижим имот, придобит от Т.В.И. по наследство от баща й Б.Т. Б., починал на 30.11.2007 год. и придобит от ответницата Н.Р.Д. чрез договор за продажба, сключен с н.а. № 156, том 4, рег. № 5297, дело № 647/07.12.2015 год. на нотариус  с район на действие БРС, а именно: УПИ XII-1233 в кв. 67а по плана на с. Т., заедно с построената в него масивна жилищна сграда и гараж, при посочени граници и съседи, при квоти: Н.Д. – 1/2 ид.ч. и Т.И. – 1/2 ид.ч. С решението съдът е отхвърлил иска за делба на описания по-горе недвижим имот срещу Н.Д..

С решение № 209/06.06.2018 год. по гр.д. № 7/2018 год. на СОС е отменено решението по гр.д. № 971/2016 год. по описа на БРС в частта, с която исковете за делба са отхвърлени по отношение на Н.Д. и в частта за квотите на съделителите и вместо него съдът е постановил делбата да се извърши с участието на Н.Д. при квоти:  Т.В.И. – 1/4 ид.ч.; Н.Р.Д. – 1/4 ид.ч. и Н.Т.Д. – 1/2 ид.ч.

Делбеният имот е придобит на името на Б. Б. на 03.04.1977 год. след сключване на брака му с Н. Д. и преди неговото прекратяване на 25.06.1981 год., поради което на основание чл. 13, ал. 1 от СК от 1968 год. е бил в режим  на СИО. След прекратяването на брака имотът е станал съсобствен между бившите съпрузи при равни права. След смъртта на Б. Б. през 2007 год. притежаваната от него ½ ид.ч. от делбения имот е била наследена при равни права от дъщерите му В.Д. и Т. Т. /понастоящем – И./, т.е. по 1/4 ид.ч. С договор за покупко-продажба от 07.12.2015 год. В.Д. е прехвърлила на Н.Д. притежаваната от нея ¼ ид.ч. /за останалата част от имота договорът не е произвел транслативен ефект/.

С молба преди първото по делото съдебно заседание след допускане на делбата съделителката Н.Д. е предявила претенции по сметки по чл. 346 от ГПК срещу останалите съделители, уточнени по пера устно в съдебно заседание на 05.06.2019 год. от пълномощника на съделителката адв. Христов, като подобренията са извършени през периода 2008-2016 год.

Според заключението на вещото лице Пешев от 02.07.2019 год. общата стойност на претендираните от Н.Д. подобрения, описани по пера, възлиза на 7 573 лв.

Според показанията на св. Д. до прекратяването на брака между Б. и Н. къщата не била измазана и не била годна за живеене. След развода им Б. Б. поставил дограма, която наскоро била сменена от съделителката Н.Д.. След смъртта на Б. единствено дъщеря му В.със семейството си посещавала и поддържала имота, като направила редица подобрения: облицовала банята с фаянсови плочки, сменила дюшемето на първия етаж, а на втория етаж сменила паркета и дограмата; поддържала имота, чистела къщата; засадила цветя, асми и дръвчета – вишни и др.; сменили оградата от едната страна с мрежа  и циментови колове. Тези подобрения били направени преди повече от 10 години, след смъртта на Б. Б..

Според свидетеля Т. до развода си с Н. наследодателят Б. Б. живеел в с. Р., тъй като процесната къща още не била годна за живеене  - била построена на груб строеж  и покрита, но не били направени довършителните работи. След развода си наследодателят продължил да работи по къщата. След смъртта му през 2008 год. съделителката Н.Д. направила подобрения в къщата, като засадила овошки, сменила дюшемето, поставила фаянс в банята на първия етаж, сменила дограмата на втория етаж. Според свидетеля тези подобрения били правени през периода 2013-2014 год. /5-6 години преди разпита на свидетеля/. Знае също така, че след смъртта на наследодателя дъщеря му В.и нейният мъж посещавали и поддържали къщата, като не може да каже дали са живели там.

Съгласно показанията на св. Й. – вуйчо на Н.Д. и син на съделителката Н.Д., който за последен път е посетил процесния имот през 2014 год., в него по това време са извършени подобрения от сестра му В.и нейния съпруг, които поставили дограма, ламиниран паркет, ремонтирали покрива на къщата, банята. Свидетелят лично присъствал на ремонтните работи и консултирал сестра си В.при наемането на майстори.

При така установената фактическа обстановка съдът направи следните изводи от правна страна:

Решението е влязло в сила в частта относно начина на извършване на делбата и в частта, с която са отхвърлени претенциите по сметки на съделителката Т.И. срещу Н.Д..

По претенциите по сметки на съделителката Н.Д. съдът намира следното:

В основата на института за заплащане на подобрения, извършени от владелец или съвладелец на недвижим имот, е залегнал принципът за недопустимост от неоснователно обогатяване. Длъжник по вземанията за подобрения може да бъде само лицето, което неоправдано се е обогатило, т.е. чието имущество се е увеличило в резултат на подобренията, а това е собственикът на имота по време на извършването им, а кредитор е лицето, което се е обеднило в резултат на извършените подбрения.

Твърди се, че процесните подобрения са направени през периода 2008-2016 год., като до сключването на договора за покупко-продажба на 07.12.2015 год., с който В.Д. е прехвърлила на Н.Д. притежаваната от нея ¼ ид.ч. от имота, последната не е била негов владелец. Дори да е упражнявала фактическа власт върху него, ищцата по претенциите по сметки би била държател на имота, а не негов владелец, тъй като същият е бил собственост на Н.Д., В.Д. и Т.И.. От показанията на разпитаните по делото свидетели не се установи по категоричен начин някое от претендираните подобрения да е направено след 2015 год. и то от ищцата по претенциите по сметки Н.Д., т.е. след закупуването на ¼ ид.ч. от него. Според показанията на свидетелите Д. и Й. след смъртта на Б. Б. единствено дъщеря му В.със семейството си посещавала и поддържала имота, като направила редица подобрения: облицовала банята с фаянсови плочки, сменила дюшемето на първия етаж, а на втория етаж сменила паркета и дограмата; поддържала имота, чистела къщата; засадила цветя, асми и дръвчета – вишни и др.; сменили оградата от едната страна с мрежа  и циментови колове. Според показанията на св. Т. след смъртта на наследодателя съделителката Н.Д. направила някои подобрения в къщата, но те са правени през периода 2013-2014 год., когато същата не е била владелец на имота. Не се установи по категоричен начин от показанията на свидетелите именно ищцата да е направила твърдяните подобрения,  а според вещото лице за нито едно от подобренията не може да се каже кога е извършено с оглед настоящото му фактическо състояние.

По делото не се доказа жалбоподателката да е направила подобренията в имота и то след закупуване на съответната идеална част от нейната майка. Както правилно е прието и в обжалваното решение, ищцата Н.Д. може да търси заплащане стойността на извършените от нея подобрения, но не и стойността на подобренията, извършени от праводателката й В.Д.. С оглед това и предявените искове се явяват изцяло неоснователни.

Тъй като изводите на настоящата инстанция съвпадат с тези на районния съд, решението следва да бъде потвърдено в обжалваната част.

При този изход на делото въззивницата следва да бъде осъдена да заплати на въззиваемата Т.И. сумата 300 лв., представляваща направени разноски в настоящото производство. Предвид обстоятелството, че ответницата Н.Д. е бил представляван от адв. М. по силата на договор за безплатна правна защита и съдействие на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА, въззивницата следва да бъде осъдена да заплати на пълномощника на ответницата сумата 300 лв., с оглед цената на интереса и фактическата и правна сложност на делото, както и осъществената защита от адвоката.

Воден от горното, Софийският окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 268 от 30.10.2019 год. по гр. дело № 971/2016 год. на Ботевградският районен съд в ЧАСТТА, с която съдът е отхвърлил претенцията по сметки по реда на чл. 346 от ГПК, предявена от Н.Р.Д. срещу Т.В.И. и Н.Т.Д. до размера от 7 573 лв., представляваща стойността на извършени подобрения в делбения имот /УПИ XII-1233 в кв. 67а по плана на с. Т., заедно с построената в него масивна жилищна сграда с гараж/, както следва: подмяна на дограми и врати на цялата къща; измазване и боядисване на стени; подмяна на фаянсови и теракотени плочки в баня, кухня и под; закупуване на телена мрежа за дворното място и подмяна на телената мрежа на дворното място; закупуване и засаждане на 5 бр. дръвчета – 2 бр. вишни, 2 бр. ябълки и 1 бр. круша;  закупуване и засаждане на 1 бр. розов храст, през периода 2008-2016 год., като НЕОСНОВАТЕЛНА.

В останалата част решението не е обжалвано и е влязло в сила.

ОСЪЖДА Н.Р. *** да заплати на Т.В.И. *** сумата 300 /триста/ лева, представляваща направените във въззивното производство разноски, както и да заплати на адв. И.М. ***, пл. „Св. Н. № 16, ет. 6, офис 6 сумата 300 /триста/ лева, представляваща възнаграждение за безплатно процесуално представителство на Н.Т.Д. от гр. П. в качеството на  ответник по делото, на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА вр. чл. 78, ал. 3 от ГПК.

Решението може да се обжалва в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС на РБ.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                               2.