Решение по дело №250/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 199
Дата: 25 март 2020 г. (в сила от 1 юли 2020 г.)
Съдия: Младен Димитров
Дело: 20204110200250
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

25. 03. 2020г., гр. В.Търново

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                       

                        Великотърновският районен съд, трети състав, в публично заседание на 26. 02. 2020г., в състав :        

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МЛАДЕН ДИМИТРОВ,

при  секретаря – Д.Димитрова, като разгледа докладваното от съдията НАХД №250/2020г. по описа  на  съда, за да се произнесе взема предвид :

                        Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на "ПЕРЛА-ОИЛ" ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление обл.В.Търново, с.Никюп, Стопански двор I/първи/, със законен представител Тодор Иванов Иванов,  против Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г №0001686, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който за нарушение на чл. 483, ал. 1, т .1 от КЗ и на основание чл. 638, ал.1, т.2 от КЗ на ЮЛ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева. Претендира се неговата отмяна поради съществени процесуални нарушения и изтичане на давностния срок по чл.34 от ЗАНН. 

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище.

Съдът, след преценка на приобщените по делото доказателства, намери за установено следното:

Административно наказателното производство е образувано със съставянето на Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г №0001686, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който на жалбоподателя "ПЕРЛА-ОИЛ" ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление обл.В.Търново, с.Никюп, за допуснато нарушение по чл. 483, ал. 1, т.1 от КЗ и на основание чл. 638, ал.1 , т. 2 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева. Същият е издаден, затова, че на 14.11.2018г., в 19:09 часа, в гр.Велико Търново, на кръстовище на ул.“България4, с ул.“С.Румянцев“, в посока  ул.“Беляковско шосе“,  като юридическо лице, което притежава МПС - лек автомобил "Мерцедес МЛ 320 ЦДИ" с рег.№ВТ0100КН, не е сключило договор за застраховка "гражданска отговорност". Нарушението е установено с техническо средство АТСС САИРН m*SpeeDet 2D.

Видно от удостоверение от 20.02.2018г. на БИМ, пътна радарна система тип m*SpeeDet 2D е одобрен тип, вписан под № 5133 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, със срок на валидност до 20.02.2028 г.

От приложената по делото справка за регистрация на МПС е видно, че лек автомобил "Мерцедес МЛ 320 ЦДИ" с рег.№ВТ0100КН, е регистриран като собственост на "ПЕРЛА-ОИЛ" ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление обл.В.Търново, с.Никюп.

Към дата 14.11.2018г., за МПС с рег.№ВТ0100КН, не е била налице действаща застраховка гражданска отговорност, което е видно от приложената справка от страницата на Гаранционния фонд./лист 13 и 14 от делото/

 

С оглед на установеното, се налагат следните правни изводи :

Жалбата е основателна, макар и не на посочените основания. Електронния фиш е незаконосъобразен.

На първо място, незаконосъобрзано е налагането на имуществена санкция на юридическо лице,  по реда по чл.647, ал.3 от КЗ, за нарушение по чр.638, ал.1, т.2 от КЗ. Видно от нормата на чл.647, ал.3 от КЗ, възможността да се наложи санкция, чрез електронен фиш касае само хипотезата при която „с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност".  Само в тази хипотеза се издава електронен фиш при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата, на основание чл.647, ал.3, вр. с чл.638, ал.4 от КЗ, като в този случай собственика носи обективна отговорност за извършеното макар от друго лице нарушение, свързано с управлението на МПС, без задължителната застраховка.

На следващо място, нормите на чл.638, ал.1 и ал.3 от КЗ, съдържат два състава на нарушения, като първият касае неизпълнение на задължението на собственика да сключи договор за гражданска отговорност по отношение на автомобила, а втория касае несобственик, който  управлява МПС, без такава застраховка. Трябва да се подчертае, че се предвижда административнонаказателна отговорност, както за несключването на задължителната застраховка гражданска отговорност, за притежаваното МПС – задължение по чл.483, ал.1, т.1  от КЗ, така и за управляването на  моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

 В случая, отговорността на дружеството е ангажирана по първата хипотеза, в качеството му на собственик на превозното средство за притежанието на което не е сключена застраховка - това е изрично словесно упоменато в електронния фиш. Това нарушение се осъществява с бездействие и за определеността му във времето е необходимо да се установи, към кой момент е възникнало задължението - след придобиване на собствеността или при изтичане срока на предходната застраховка. За съставомерноста на този състав на нарушение  не е необходимо да се установи управление на МПС, като именно за това законодателят не е предвидил и възможност да се състави електронен фиш, на база заснето нарушение с техническо средство. Неизпълнението на задължението на собственика по чл.638, ал.1, т.2 от КЗ, вр. с чл.481, ал.1, т.1 от КЗ, може да се установи по документи, без да е необходимо заснемане на превозното средство в движение, но само по общия ред предвиден за санкциониране на юридически лица, чрез съставянето на АУАН и издаваното на наказателно постановление.

Окончателния извод който се налага е, че е налице неправилно приложение на процесуалния и материалния закон и ЕФ, се явява незаконосъобразен.

Съдът не споделя възраженията на жалбоподателя относно спазването на сроковете по чл.34 от ЗАНН, разбира се ако бе извършено правилно квалифициране на нарушението от издателя на електронния фиш и отразяване на съставомерните признаци.

                        Нормата на чл.647, ал.3 от КЗ, предвижда в случаите в които с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, да се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата.  Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Предвижда се само изключение  правилото по член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.

Следователно за този вид нарушения по КЗ, се предвижда процедура, като се препраща към реда по чл.189, ал.4 от ЗДв.П, който пък е специален по отношение на разпоредбите на общия административнонаказателен процес – конкретно към реда за установяване на нарушението с АУАН и  санкционирането му с НП.

Само по отношение на неуредените случаи по отношение на АУАН и НП, намират приложение общите правила- според изричната норма на чл.189, ал.14 от ЗДП. В процеса по установяване на административното нарушение по реда на чл.189, ал.4 от ЗДП, е недопустимо да се прави аналогия с етапите на общото производство, нито да се се приравнява електронния фиш с АУАН или НП.

Процедурата, касаеща установяването на обективните признаци на нарушението, неговия автор и/или отговорното лице са изчерпателно регулирани с нормите в чл.189 от ЗДП, като сроковето по чл.34, ал.1 от ЗАНН, са неотносими.

Искане по разноските -  няма направено, поради което съдът не дължи произнасяне.

Воден от горното и на осн. чл. 63 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ електронен фиш сер.  Г №0001686, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който на жалбоподателя "ПЕРЛА-ОИЛ" ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление обл.В.Търново, с.Никюп, за това, че на 14.11.2018г., в 19:09 часа, в гр.Велико Търново, на кръстовище на ул.“България4, с ул.“С.Румянцев“, в посока  ул.“Беляковско шосе“,  като юридическо лице, което притежава МПС - лек автомобил "Мерцедес МЛ 320 ЦДИ" с рег.№ВТ0100КН, не е сключило договор за застраховка "гражданска отговорност".  на осн. чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, вр. с чл.638, ал.1, т.2  от КЗ, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева.

 

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните пред Великотърновския административен съд.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :