Решение по дело №139/2020 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 260066
Дата: 27 септември 2021 г. (в сила от 3 ноември 2021 г.)
Съдия: Галин Христов Георгиев
Дело: 20203210200139
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта

     Р Е Ш Е Н И Е

                №…..

                                                        ГР.БАЛЧИК,27.09.2021  г.

 

                                        В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав, в публично съдебно заседание на  трети септември през две хиляди двадесет и първа година,   в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ  :ГАЛИН ГЕОРГИЕВ

                                                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :1.

                                                                                                         2.

при секретаря:МАЯ ЕНЕВА

и в присъствието на прокурора:.БЕЗ

като разгледа докладваното от Председателя  АНХД139  по описа за..2020 год.на БРС,  за да се произнесе взе предвид следното:................................................…

 

Производството е образувано по повод подадена жалба от „Д.***”ЕООД,ЕИК****,със седалище и адрес на управление в ****,представлявано от Д.П.Д. ЕГН**********, срещу Наказателно постановление№НП-28 от 17.02.2020г.на  С.К.С.,Заместник Председател на Д.А.М.Т.Н.,с правно основание в разпоредбите на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Жалбата е подадена директно чрез куриер, в Районен съд-Балчик с Рег.№2003 на 19.06.2020год.като е образувано настоящото производство.В последствие е изискана цялата административна преписка,ведно с обжалваното наказателно постановление.

            В жалбата си,жалбоподателят твърди,че наказателното постановление е незаконосъобразно.Твърди,че неправилно и издадено при допуснати съществени процесуални нарушения.

 Моли съда да отмени изцяло обжалваното наказателно постановление,като незаконосъобразно.

            Редовно призовано,дружеството-жалбоподател  се представлява в съдебно заседание от процесуален представител,а именно адвокат В.Г..Процесуалният представител на дружеството-жалбоподател поддържа жалбата,оспорва издаденото наказателно постановление,като неоснователно и незаконосъобразно.

Пледира,че са налице условията на чл.28 от ЗАНН,поради което моли наказателното постановление да бъде отменено.

            Възиваемата страна,редовно призована не изпраща процесуален представител в съдебно заседание.Представено е писмено становище,получено в Районен съд-Балчик,с Рег.№2760 на 11.08.2020год.в което се оспорва жалбата,като се иска от съда да потвърди ,като законосъобразно процесното наказателно постановление.Писменото становище е изготвено от упълномощен процеусален представител-В.В.(старши експерт юрист).

С писмено становище,получено в Районен съд в Рег.№260208 от 18.01.2021год.възиваемата страна поддържа първоначалното си становище,като моли съда бъде присъдено юристконсултско възнаграждение и прави възражение за прекомерност,в случай ,че жалбоподателя претендира адвокатско възнаграждение.

            По делото,като свидетел е разпитан актосъставителя Р.М.В..

Представени и приети са писмени доказателства.

            Съдът след преценка на събраните доказателства,прие за установена следната фактическа обстановка :

На 24.07.2019 г. около 14:00 ч. при внезапна проверка, на основание чл. 42, ал. 1 от Закон за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) и чл. 200 от НУБЕТНГСИВВГ, в заведение за обществено хранене - Бистро „З.п.", намиращо се в ****, обл. Д., стопанисвано от „Д.***" ЕООД, е установено следното:

При проверката е било констатирано, че в кухнята на заведението е монтиран и се експлоатира газов уред за готвене - печка с 4 котлона с надпис върху нея „01СО", свързана към бутилка за съхранение на втечнен въглеводороден газ пропан-бутан. Ползвател на газовия уред е „Д.***" ЕООД. Експлоатацията на газовият уред е била установена по това, че в момента на проверката, на един от котлоните се приготвяло ястие.

Гореописаният газов уред представлява съоръжение с повишена опасност по смисъла на чл. 32 от ЗТИП и попада в обхвата на чл. 1, ал. 1 от НУБЕТНГСИВВГ.

Също така, описаният газов уред попада и в обхвата на т. 2.4.3. от приложение № 1 към чл. 2 от Наредбата за условията и реда за издаване на лицензни за осъществяване на технически надзор на съоръжения с повишена опасност и за реда за водене на регистър на съоръженията и техническият надзор върху него се осъществява от лице, получило лицензия от председателя на ДАМТН за осъществяване на технически надзор

Съгласно чл. 191, ал.2 от НУБЕТНГСИВВГ, ползвателят „Д.***" ЕООД е длъжен след монтиране на газовият уред, но преди пускането му в експлоатация, да го регистрира пред орган, получил лицензия от председателя на ДАМТН за осъществяване на технически надзор.

След всеки технически преглед, съгласно чл. 198, ал. 6 от НУБЕТНГСИВВГ, лицензираното лице за технически надзор поставя върху съоръжението близо до табелката на производителя стикер, върху който е записан регистрационният номер на органа, извършил техническия преглед, датата на извършване на прегледа и годината, през която трябва да се извърши следващият периодичен преглед. Стикерът трябва да е здраво закрепен, а обозначенията върху него трябва да са ясни, четливи и незаличими.

При проверката е било установено, че на гореописания газов уред не е наличен стикер от лицензирано лице. Контролните органи на ДАМТН са изискали по време на проверката от Кирил Иванов Костов - управител на обекта да бъде представена ревизионна книга на газовият уред, откъдето да е видно, че същият е регистриран от лицензирано лице и му е извършен преглед съгласно чл. 194, ал. 1 от НУБЕТНГСИВВГ, но същата не е била предоставена.

Съгласно изискванията на чл. 114 ал, 2, т. 1 от НУБЕТНГСИВВГ ползвателят, е длъжен да не допускат експлоатацията на газовите съоръжения и инсталации, когато не са регистрирани пред органите за технически надзор.

 Дружеството-жалбоподател,на 24.07.2019 г. около 14:00 ч. е допуснало експлоатацията на описаният по - горе газов уред, без да го е регистрирал пред орган за технически надзор, ползвателят „Д.*** “ ЕООД е нарушило изискването на чл. 114, ал. 2, т. 1 от НУБЕТНГСИВВГ.

При анализа на събраните доказателства,административно-наказващия орган съобразява следното:

-                      Извършено е нарушение на чл, 114, ал. 2, т. 1 от НУБЕТНГСИВВГ;

-                      Нарушението е извършено от „Д.***“ ЕООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: ***;

-                      Нарушението е извършено в заведение за обществено хранене - Бистро „З.п.", намиращо се в ****, обл. Д.;

-                      Нарушението е установено на 24.07.2019г. около 14:00ч. при извършена внезапна проверка в заведение за обществено хранене - Бистро „З.п.", намиращо се в ****, обл. Д.;

За нарушението е съставен АУАН № 122/22.10,2019г. За съставянето на Акта, нарушителят е поканен по надлежния ред, видно от приложеното към преписката писмо с изх. № 83-02-73-/1/02.10.2019г., получено на 07.10.2019г., видно от подписа върху същото. Актът е съставен в отсъствие на нарушителя и е връчен по реда на чл. 59а, ал. 1 от ЗТИП на 13.01.2020г. на Д.Д. - управител на дружеството-нарушител.Срещу АУАН е постъпило,което АНО е приел за неосноветелно.

 Въз основа на образуваната административна преписка,Административно-наказващия орган издава Наказателно постановление№НП-28 на 17.02.2020г.с което за твърдяното административно нарушение на жалбоподателя е наложено административно наказание,а именно Имуществена санкция в размер на 300 лева

Гореизложената фактическа обстановка се установява и доказва от  събраните писмени и гласни доказателства,приети по делото.

            При така установената фактическа обстановка,въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление,по отношение на законосъобразността,обосноваността и правилността му,съдът прави следните правни изводи:

            По допустимостта на жалбата :

Наказателното постановление е връчено на 11.06.2020г.,видно от писмената разписка.Жалбата е регистрирана в деловодството на Районен съд-Балчик с Рег.№2003 на 19.06.2020год.Жалбата е подадена по пощата и видно от куриерската разписка,това е станало на 18.06.2020год.

Спазен е седемдневния срок от съобщението.Жалбата е подадена в законоустановеният срок,и е допустима за разглеждане.

            Относно компетентността на административно-наказващия орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Заместник Директор на ДАМТН,упълномощен с това правомощие,съгласно заповед№ А-161/11.03.2020на Председателя на ДАМТН.        

Относно материално-правната и процесуална законосъобразност и обоснованост на обжалваното наказателно постановление.

Според съда,жалбата срещу процесното наказателно постановление е допустима,а по същество неоснователна.

При издаване на наказателното постановление не са допуснати нарушения на материалния закон. То е обосновано и не е постановено при непълнота на доказателствата. Законосъобразно за извършеното нарушение е санкционирано ЮЛ.

Отговорността, която законът възлага на ЮЛ и ЕТ е обективна, безвиновна и за да бъде ангажирана е достатъчно само обективно да бъде констатирано неизпълнение на задължение към държавата. Тя е проява на засилена превенция срещу определени противоправни прояви. В случая дружеството-жалбоподател е юридическо лице.  

По отношение на наложеното наказание:

Предвидената имуществена санкция по чл. 55, ал. 2 от ЗТИП е в размер от 100 до 2000 лв.  Наложената имуществена санкция е малко над минималния, предвиден в закона размер и под средния, а именно – 300 лева.

Съдът намира, че нарушението не представлява маловажен случай по следните съображения:

В случая извършеното нарушение не е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените нарушения от този вид.

 За извършеното нарушение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН не намира приложение, тъй като се отнася до експлоатация на съоръжение с повишена опасност в нарушение на нормите и изискванията за безопасна експлоатация на такива съоръжения.

 Според съда експлоатацията на описаното съоръжение е носела опасност от възникване на злополуки и по тези съображения АНО е наложил административно наказание, което съответства на характера и степента на обществена опасност на извършеното нарушение, като деяние  и е напълно достатъчно по размер да съдейства в максимална степен за постигане на целите на специалната и генералната превенции: да се поправи, да се въздейства предупредително върху него и да въздейства възпитателно и предупредително върху другите лица отговарящи за безопасната експлоатация на съоръженията с повишена опасност.

Обстоятелството,че нарушението е първо  и дружеството няма извършени други нарушения е по съществото си смекчаващо отговорността обстоятелство, което има значение при определяне на наказанието, но не и при преценката за маловажност на случая, и не може да обоснове извода, че деянието не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна и не представлява административно нарушение.

Липсват и други обстоятелства, които да обуславят по-ниска степен на обществена опасност на деянието в сравнение с обикновените случаи на нарушение от този вид, като например наличието на обективни причини, довели до извършване на нарушението.

С оглед изложеното,съдът счита,че процесното наказателно постановление е законосъобразно и като такова следва изцяло да бъде потвърдено.

С оглед изхода на производството,съдът счита,че следва да бъде уважено искането на възиваемата страна за присъждане на юристконсултско възнаграждение.

Преценявайки сложността на делото,както и факта,че процеусалният представител не се явява в съдебно заседание,а е представил само писмена защита,съдът счита,че следва да се определи размер на юристконсултското възнаграждение в минималния предвиден в закона размер, а именно 80 лева.

Дружеството-жалбоподател следва да заплати деловодни разноски в полза на възиваемата страна,представляващи юристконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.(осемдесет лева).

            Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,съдът,

 

 

                                                Р     Е     Ш     И     :

 

 

 ПОТВЪРЖДАВА изцяло наказателно постановление№НП-28 от 17.02.2020г. на С.К.С.,Заместник-Директор на Д.А.М.Т.Н.,с което за констатирано на 24.07 2019г. в обект,представляващ заведение за обществено хранене-Бистро“З.п.“,намиращ се в с.Кранево ул.Черноморска№4  Балчишка община Д.ка област,административно нарушение на чл. 114 ал, 2, т. 1 от НУБЕТНГСИВВГ на„Д.***”ЕООД,ЕИК****,със седалище и адрес на управление в ****,представлявано от Д.П.Д. ЕГН**********,е наложено административно наказание,Имуществена санкция в размер на 300лв.(триста лева),като законосъобразно.

ОСЪЖДА „Д.***”ЕООД,ЕИК****,със седалище и адрес на управление в ****,представлявано от Д.П.Д. ЕГН********** да заплати в полза на Д.А.М.Т.Н.,деловодни разноски,представляващи юристконултско възнаграждение,в размер на 80 лева.(осемдесет лева).

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно пред Административен съд-Д. в четиринадесет дневен срок от съобщението му до страните.

 

 

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: