Определение по дело №644/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 1145
Дата: 8 септември 2021 г. (в сила от 22 септември 2021 г.)
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20217170700644
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 август 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1145

   гр.Плевен, 08.09.2021 год.

                                                       

Административен съд - гр.Плевен, ІV-ти състав, в закрито съдебно заседание на осми септември  две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                      Председател: Цветелина Кънева

 

като разгледа докладваното от съдията административно дело №644/2021 г. по описа на Административен съд – Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 Производството по делото е образувано по искова молба и уточнение към нея от л.св. Т.И.Н., изтърпяващ наказание в затвора Белене, с която се претендира обезщетение в размер на 2000лева за причинени за периода 01.08.2021г.-31.08.2021г. неимуществени вреди от незаконосъобразни действия и бездействия на главен счетоводител при затвора Белене, изразяващи се в блокиране на личната партида на лишения от свобода, и удържане и превод на сума в размер на 85лв. незнайно в чия полза, без да е уведомен за това.

В исковата молба се твърди, че върху личната партида е наложен запор от ЧСИ, за което л.св. Н. е уведомен с писмо изх.№14323/15.06.2021г. Твърди се, че главният счетоводител при затвора се явява като пазач, както е описано в чл.507 ал.2 и ал.3 от ГПК. Твърди се още, че има несеквестируем доход според правилата на чл.446 ал.1 от ГПК. Счита се, че главният счетоводител незаконосъобразно е блокирал сумата от 85лв., която е дарение от Т. Г., и която сума е последната получена в затвора Белене. Твърди се, че по този начин е оставен без налични средства, като не може да пазарува и да си заплаща медицински услуги. Твърди се, че са блокирани единствените средства, които получава, за да се издържа и поддържа в приличен вид. Твърди се още, че не може да си закупи и карта за телефона, за да се свърже с майка си, която живее в чужбина. Сочи се, че от действията на главния счетоводител търпи морални вреди, чувства се унизен, без самочувствие и се е превърнал в просяк. Направено е искане за освобождаване от внасяне на държавна такса.

Съдът е констатирал нередовности по исковата молба и е дал указания за тяхното отстраняване, а именно да се посочи дали с исковата молба се претендира обезщетение за вреди от незаконосъобразни действия, респ. бездействия на административни органи или длъжностни лица при затвора Белене, като се уточни в какво се изразяват вредите и за кой период са причинени; или се обжалват действията на длъжностно лице във връзка с наложен запор от частен съдебен изпълнител, като се уточни дали постановлението за налагане на запора е обжалвано. Лицето е предупредено за последствията от неизпълнение на дадените указания.

Във връзка с искането за освобождаване от държавна такса е указано на л.св.Н. за представи декларация за финансово и имуществено състояние, а от началника на затвора Белене са изискани справки за налични парични средства на л.св.

В допълнението към исковата молба л.св.Н. сочи, че претендира парично обезщетение в размер на 2000лв. от главния счетоводител при затвора Белене за нанесени морални вреди и уронване на личното му достойнство. Сочи още, че вредите са нанесени в периода от 01.08.2021г. до 31.08.2021г., а незаконосъобразните действия се изразяват в блокиране на лична партида, и удържане и превод на сума в размер на 85лв. незнайно в чия полза, без да е уведомен за това.

На първо място, съдът ще се произнесе по искането за освобождаване от внасяне на държавна такса, като намира същото за основателно. Налице са кумулативно предвидените в законовите разпоредби предпоставки за освобождаване от заплащане на държавна такса по делото. Целта на освобождаването от такси и разноски по производството по реда на чл. 83, ал. 2 от ГПК е да се осигури достъп до правосъдие за защита на засегнати материални права и/или интереси на лица, чието имуществено състояние не позволява поемането (изцяло или частично) на разходите за съдебното производство. Видно от събраните служебно от съда доказателства е, че л.св. Н. получава парични записи, но текущият баланс по партидата му към 23.08.2021г. е в размер на 0,15лв. Видно е още, че върху личната партида на л.св. има наложен запор от ЧСИ В. М. Обосновава се извод, че е невъзможно да бъде заплатена дължимата държавна такса в размер на 10лв. и следва лицето да бъде освободено от нейното заплащане.

По допустимостта на исковата молба, съдът намира следното:

Предметът на исковото производство и на съдебното произнасяне се определя от твърденията и петитума на исковата молба. Същата съдържа претенции за присъждане на обезщетение за вреди от незаконосъобразни според ищеца действия на главния счетоводител при затвора Белене по блокиране на личната му партида в затвора, и  удържане и превод на сума в размер на 85лв., без да е уведомен за това.

Предвид горното съдът счита, че настоящият случай не попада в обхвата на нормата на чл.284 ал.1 от ЗИНЗС, според която държавата отговаря за вреди, причинени на лишени от свобода от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3, тъй като главният счетоводител при затвора не е специализиран орган по изпълнение на наказанията. 

Административният съд разглежда искания на граждани и юридически лица за вредите, причинени им от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на държавни или общински органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. /правно основание чл.1 ал.1 от ЗОДОВ/. Т.е. за да е подсъдна на административния съд, исковата молба следва да съдържа претенция за присъждане на обезщетение за претърпени вреди от незаконосъобразна административна дейност или актове и да отговаря на изискванията на чл.203-205 от АПК.  В случая, с исковата молба не се претендират вреди от административна дейност, а от действията на главния счетоводител при затвора Белене по блокиране на личната партида на лишения от свобода въз основа на наложен запор от ЧСИ. Последното не представлява административна дейност, тъй като под дейност на администрацията за вреди, за които държавата отговаря, се разбира такова действие, бездействие или акт на административен орган, съответно длъжностно лице, които имат властнически характер и са насочени към възникване на административно отношение между администрацията и лицето. Ето защо исковата молба на л.св.Н. е недопустима за разглеждане от административния съд, поради което следва да бъде оставена без разглеждане и върната, а производството по делото прекратено.

Воден от горните мотиви и на основание чл.129 ал.3 от ГПК вр. чл.144 от АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ОСВОБОЖДАВА л.св.Т.И.Н., изтърпяващ наказание в затвора Белене, от внасяне на държавна такса по адм.дело №644/2021г. по описа на Административен съд Плевен.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ И ВРЪЩА исковата молба на л.св.Т.И.Н., изтърпяващ наказание в затвора Белене, с която се претендира обезщетение в размер на 2000лева за причинени неимуществени вреди от незаконосъобразни действия и бездействия на главен счетоводител при затвора Белене, изразяващи се в блокиране на личната партида на лишения от свобода, и удържане и превод на сума в размер на 85лв., без да е уведомен за това.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело №644 по описа за 2021г. на Административен съд-Плевен.

Определението в прекратителната му част подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщението за изготвянето му.

Преписи от определението да се изпратят на страните.

 

 

 

                                                                                                          СЪДИЯ:/п/