Решение по дело №73/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 432
Дата: 8 март 2023 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20237180700073
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 432/8.3.2023г.

гр. Пловдив 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Административен съд - Пловдив, ХХ състав, в открито съдебно заседание на осми февруари, две хиляди двадесет и трета година в състав:                      

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Дичо Дичев

                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1. Христина Юрукова

                                                                            2. Мария Николова

при секретаря Севдалина Дункова и с участието на прокурора Бойка Лулчева, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 73, по описа на съда за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Делото е образувано по касационна жалба на ТД на НАП Пловдив, чрез юрк. Колева, срещу Решение № 2019/27.10.2022, постановено по АНД № 4997/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, с което е отменено Наказателно постановление № 648557-F653774/19.07.2022г. на директор на дирекция „Обслужване“ при ТД НАП Пловдив, с което на „ГЛОБЪЛСЪРВИС ИМПОРТ ЕКСПОРТ“ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул. „Райчо Даскалов“№ 68, ет. 2, офис 7, представлявано от Д.М.със сл. номер на НАП **********, на основание чл. 179, ал. 1, пр. 3 от Закона за данък добавената стойност (ЗДДС), е наложена имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева, за нарушение на чл. 125, ал. 5 във вр. с ал. 1 от ЗДДС. Касаторът счита, че оспорваното съдебно решение е незаконосъобразно и неправилно. Подържа се, че в  случая е неприложима разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Иска се отмяна на оспорваното решение и потвърждаване на издаденото НП. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции.

Ответникът - „ГЛОБЪЛСЪРВИС ИМПОРТ ЕКСПОРТ“ЕООД, с ЕИК *********, ангажира становище по касационната жалба и я счита за неоснователна. Моли съда да остави в сила обжалваното съдебно решение и да присъди разноски в производството.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност и законосъобразност на съдебното решение.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт.

Разгледана по същество касационната жалбата е неоснователна.

С обжалваното наказателно постановление е ангажирана административнонаказателната отговорност на „ГЛОБЪЛСЪРВИС ИМПОРТ ЕКСПОРТ“ЕООД, с ЕИК ********* за това, че на 15.04.2022г. при извършена служебна проверка в ТД на НАП Пловдив е установено, че дружеството, като регистрирано по ЗДДС лице, не е спазило установения от закона срок (до 14.04.2022г. вкл.) за подаване на справка декларация за данъчен период 01.03.2022г. - 31.03.2022г., съгласно чл. 125 от ЗДДС. Нарушението е квалифицирано по чл. 125, ал. 5 от ЗДДС и на основание чл. 179, ал. 1, предложение четвърто от същия закон е наложена имуществена санкция на дружеството в размер на 500 лв.

Районен съд Пловдив е счел, че жалбоподателят е осъществил визираното в НП административно нарушение, тъй като е данъчнозадължено лице по чл. 3 от ЗДДС, не е подало в срок справка-декларация по чл. 125, ал. 1 от ЗДДС. Такава е подадена на 11.05.2022г., а на 12.05.2022г. е съставен АУАН. Районният съд счита, че за извършеното формално нарушение следва да бъде извършена преценка за маловажност на случая. Съдът е намерил, че настоящият случай съставлява маловажен случай, тъй като е административното нарушение е извършено за първи път, дружеството не е било освобождавано от наказателна отговорност за нарушения, свързани с други данъчни периоди, няма настъпили вреди, закъснението е в кратък срок и нарушението е с ниска степен на обществена опасност. Съдът е отменил НП и е приложил чл. 28, б. „а“ от ЗАНН като е предупредил дружеството, че при извършване на друго административно нарушение от същия вид, представляващо маловажен случай, в едногодишен срок от влизане в сила на съдебния акт, за другото нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

Решението е правилно.

Съгласно чл. 179, ал. 1 от ЗДДС лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1 , декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124 или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв. Съгласно чл. 125, ал. 5 от ЗДДС, декларациите и отчетните регистри следва да бъдат подадени до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят.

Дружеството – ответник по касационната жалба, е регистрирано лице по смисъла на ЗДДС към датата на инкриминиране на вмененото му нарушение и в това си качество е длъжно да подаде справка декларация и отчетни регистри за месец 03.2022г. най-късно до 14.04.2022г., което не е сторено. Касационната инстанция споделя изводите на районния съд, че е извършено нарушение на закона.

Настоящият съдебен състав споделя изводите на районния съд, че независимо от наличието на осъществена противоправна деятелност, са налице и предпоставки за квалифицирането му като "маловажен случай" на административно нарушение. Както законосъобразно е приел районният съд, от санкционираното неизпълнение не са настъпили неблагоприятни вредни последици, които да бъдат ценени като отегчаващо обстоятелство, не е налице ощетяване на фиска. Декларацията е подадена по собствени подбуди в кратък срок след изтичане на нормативно регламентирания период за представянето й. От наличните писмени доказателства се установява, че това е първото нарушение на ЗДДС от страна на данъчния субект. Тези обстоятелства сочат, че конкретното нарушение и неговият извършител се отличават с по-ниска обществена опасност, при което извод за приложимост на чл. 28, б. „а“ от ЗАНН е законосъобразен. С приложението ще бъдат постигнати целите на наказанието за предупреждаване и превъзпитание на нарушителя. Изводът на първоинстанционния съд относно приложимостта на чл. 28, б. „а“ от ЗАНН се явява правилен, законосъобразен и се споделя от настоящия съдебен състав, при което изложените в касационната жалба отменителни основания са неоснователни.

С оглед изхода на спора и своевременно направеното искане за присъждане на разноски от ответника по касационната жалба, такива следва да бъдат присъдени, които се установяват в размер на 400 лева.

Водим от горното  и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХ  касационен състав

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2019/27.10.2022, постановено по АНД № 4997/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

Осъжда Национална агенция по приходите да заплати на „ГЛОБЪЛСЪРВИС ИМПОРТ ЕКСПОРТ“ЕООД, с ЕИК ********* разноски по делото в размер на 400(четиристотин) лева за адвокатско възнаграждение.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             

    

           ЧЛЕНОВЕ:  1.   

              

                               2.