Определение по дело №291/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 644
Дата: 13 септември 2019 г.
Съдия: Николина Петрова Дамянова
Дело: 20193001000291
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 13 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

13.09.2019г., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на дванадесети септември две хиляди и деветнадесета година, проведено в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН ПЕТРОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ЙОВЧЕВ

                                                                              НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Н. ДАМЯНОВА в. т. д. № 291

по описа на ВнАпС за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248 ГПК, образувано по молба на О.А.С. ***, представляван от адв. Х.К. от ВТАК, за изменение на постановеното по делото решение № 165/09.07.2019г. в частта за разноските.

В молбата се сочи, че при присъждане на направените разноски на въззиваемата страна съдът не е обсъдил възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение по чл. 78, ал. 5 ГПК, което е своевременно релевирано от въззивника преди провеждане на открито съдебно заседание, с писмена молба. Твърди се, че тъй като делото не се отличава с фактическа и правна сложност, адвокатски хонорар, който е различен от минималния съгласно Наредба № 1/2004г. за минималните разМ. на адвокатските възнаграждения, се явява прекомерен. Петитумът на молбата е за изменение на съдебното решение в частта за разноските, като се намали присъденият на насрещната страна адвокатски хонорар до минималния размер съгласно Наредбата.

В срока по чл. 248, ал. 2 ГПК въззиваемото дружество ЗАД „ОЗК-Застраховане“ АД – гр. София, ЕИК *********, представлявано от адв. И. И. от САК, изразява становище за неоснователност на молбата.

Молбата е подадена в срок, от надлежно упълномощен процесуален представител на легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

За да се произнесе по същество по молбата настоящият състав на ВнАпС съобрази следното:

Искане за присъждане на съдебно – деловодни разноски за въззивна инстанция, съставляващи един разход за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 7 032 лв., е направено своевременно от представителя на въззиваемото застрахователно дружество. Представен е списък по чл. 80 ГПК, данъчна фактура и платежно нареждане, от които се установява, че посочената сума в списъка за разноските е действително договорената между страните за адвокатско възнаграждение, с ДДС, и същата е реално заплатена от клиента на адвокатското дружество.

 

Възражение по чл. 78, ал. 5 ГПК е релевирано своевременно от процесуалния представител на въззивника, с молба с вх. № 3631/19.06.2019г., докладвана в проведеното открито съдебно заседание на 19.06.2019г., в което въззивникът не се е явил и не е бил представляван.

Възражението за прекомерност на заплатеното от насрещната страна адвокатското възнаграждение се преценява от настоящия съдебен състав като частично основателно, по следните съображения:

Съгласно Наредба № 1/2004г. за минималните разМ. на адвокатските възнаграждения – чл. 7, ал. 2, т. 4 от същата, с оглед обжалваемия материален интерес – 30 000 лв., минималният размер на адвокатското възнагрждение възлиза на сумата 1 716лв., с ДДС. Уговореното и заплатено от ЗАД „ОЗК-Застраховане“ АД– гр. София на упълномощеното адвокатско дружество възнаграждение в размер на 7 032лв. не е адекватно на фактическа и правна сложност на спора, а се явява прекомерно по смисъла на чл. 78, ал. 5 ГПК. Същото следва да бъде намалено до 3 500 лв., което е с 1.95% над двукратния размер по Наредбата.

В останалата част искането за намаляване на присъденото възнаграждението за разликата от 1 430лв. до 3 500лв. е неоснователно. Преценката за фактическа и правна сложност на спора не позволява извод за основателност на намаление под 3 500 лв. до 1 716лв., а под този размер законът не позволява намаление, тъй като това е минималният съгласно Наредба № 1/2004г. за минималните разМ. на адвокатските възнаграждения – чл. 7, ал. 2, т. 4, с ДДС / 1 430 лв. е минималният размер без ДДС плюс 20 % ДДС/.

Доводът на молителя, че заплатен адвокатски хонорар би могъл да бъде квалифициран като прекомерен само поради това, че е над минималния размер съгласно Наредба № 1/2004г. за МРАВ, принципно не може да бъде споделен. Изводът за прекомерност на адвокатско възнаграждение, необходим за уважаване на искане за намаляване на адвокатско възнаграждение, включително и при спорове, което не се отличават с фактическа и правна сложност, предполага констатация за съществено по – висок размер на претендираната за присъждане сума в сравнение с минималния размер, определен съгласно Наредбата.

 

Воден от горното и на основание чл. 248, ал. 3 ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ИЗМЕНЯ решение № 165/09.07.2019г., постановено по т. д. № 291/2019г. по описа на ВОС, Търговско отделение, в частта за разноските, по отношение размера на сумата, която О.А.С., ЕГН **********, адрес: ***, е осъден да заплати на на ЗАД „ОЗК-Застраховане“ АД– гр. София, ЕИК *********, за направени съдебно - деловодни разноски за адвокатско възнаграждение, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, като го намалява от 7 032 лв. на 3 500 лв. / три хиляди и петстотин лева/.

ОТХВЪРЛЯ искането на О.А.С. ***, представляван от адв. Х.К. от ВТАК, за изменение на постановеното по делото решение № 165/09.07.2019г. в частта за разноските, в останалата част по искането за намаляване поради прекомерност на присъденото адвокатско възнаграждение за разликата под 3 500лв. до 1 430лв., като неоснователно.

 

Определението подлежи на обжалване, с частна жалба, пред ВКС, в едноседмичен срок, считано от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:  1.                             2.