Решение по дело №1380/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1394
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 27 юли 2020 г.)
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20207180701380
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Gerb osnovno jpeg
 


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 1394 / 27.07.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIII състав, в открито заседание на седемнадесети юли две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                     Председател : Здравка Диева

    Членове : Недялко Бекиров

                          Г. Пасков

 

при секретаря Д.Караиванова и с участието на прокурор Д.Стоянова, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1380/2020г., взе предвид следното:

            Касационно производство по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

            Г.Й.Т.,***, представляван от адв.Д.Х., обжалва Решение № 31 от 13.03.2020г., постановено по АНД № 31 по описа за 2020г. на Районен съд – Асеновград, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 19-0239-001137/29.08.2019г., изд. от Началник РУ - Асеновград към ОД МВР – Пловдив, за наложено на Т. административно наказание : глоба в размер на 200 лв. - за нарушение по чл.20 ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/ и глоба в размер на 10 лв. – за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П.

            Поискано е решението да бъде отменено, ведно с отмяна на наказателното постановление, поради неправилно приложена нормата на чл.15 ЗАНН – нарушение на материалния закон. Ведно с това се поддържа, че не е доказано извършване на нарушението, тъй като актосъставителят заявил, че е съставил АУАН единствено въз основа на информацията от жалбоподателя след инцидента. В случая към дата на нарушението, жалбоподателят е бил непълнолетен и е следвало да му бъде наложено административно наказание – обществено порицание.

Ответникът РУ - Асеновград при ОД МВР-Пловдив, не се представлява пред АС – Пловдив. Не е представен отговор по касационната жалба.

            Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Стоянова предлага решението на ПРС да бъде оставено в сила като законосъобразно.

            Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от страна с интерес да обжалва неблагоприятна част от съдебно решение и е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

            1. Обжалваното НП е издадено от длъжностно лице, за административно-наказателната компетентност на което е приложена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. /т.2, 2.8/. Същата е част от административно наказателната преписка и отразена в НП. АУАН серия АА 440951/01.08.2019г. е съставен от мл.автоконтрольор към РУ на МВР - Асеновград, Г.Б. /длъжността е определена за осъществяване на контролна дейност по ЗДв.П със съставяне на АУАН в цитираната оправомощителна заповед./.

В АУАН не е вписано възражение на жалбоподателя /отразено е “не“/ и е отразено, че е съставен за следното : На 01.08.2019г., около 01:40ч., в община Асеновград на път Общински № PDV3016-в зоната на 4+500км., Т. управлява мотоциклет „Хонда ГЛР 1251вх“ с рег.№ **** /лична собственост/, като – 1. При движение с несъобразено скорост с пътните условия и релефа на местността, при спускане губи контрол над МПС и излиза в дясно, извън пътното платно и се блъска в дърво. „Допуска „ПТП“ с пострадало лице; 2. Не носи контролен талон към СУ МПС.

В НП ясно са посочени констатираните административни нарушения – 1. Водачът не избира скоростта на движение съобразно атмосферните условия, релефа, с условията за видимост, интензивността на движение и др.обстоятелства, за да спре пред предвидимо препятствие или създадена опасност за движението. ПТП.; 2. Не носи контролния талон от свидетелството за управление. Към всяко от текстовите описания са отразени нарушените норми – чл.20 ал.2 и чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П. Наложените санкции са основани на чл.179 ал.2 ЗДв.П – глоба в размер на 200лв. и чл.183 ал.1 т.1 пр.2-ро ЗДв.П – глоба в размер на 10лв.

ЕГН на жалбоподателя е посочено в НП : **********. В Справка за нарушител/ водач е отразено, че СУМПС е издадено на 18.09.2018г. Към 01.08.2019г. Т. е бил на 17г.

            2. ПРС приел за безспорно установено, че с действията си жалбоподателят е осъществил от субективна и обективна страна съставите на вменените му нарушения по чл.20 ал.2 и чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П. Възраженията в жалбата против НП са обсъдени и отхвърлени с основание, като по отношение на второто нарушение отсъства възражение или твърдение. В ход по същество пред РС – Асеновград е заявен допълнителен аргумент – към дата на нарушението жалбоподателят е непълнолетен. По този довод АРС не се е произнесъл.

            3. По отношение презумптивната доказателствена сила на АУАН, придадена с нормата на чл.189 ал.2 ЗДв.П се отчита гарантираното и осигурено в случая право на жалбоподателя да опровергае фактическите констатации в акта. Истинността на същите не е разколебана. Правилно АРС е съпоставил показанията на актосъставителя с данните от преписката – св.Б. си спомня случая и е описал конкретни факти по отношение скорост, релеф, десен завой, стръмен наклон, спускане. „…мотоциклета беше в дясно в една пропаст, което означава, че е излезнал от пътя и по това преценихме, че отговаря на чл.20…“.

            В конкретната ситуация не е имало патрулиращ автомобил на контролни органи, които да са очевидци на случая, което не означава, че отсъстват предпоставки за съставяне на АУАН. Разпоредбата на чл.37 ЗАНН, както и текстовете на нормите от раздел II ЗАНН не поставят изискване АУАН да се съставя само при присъствие на компетентен орган в момента на осъществяване на административно нарушение. Поясненията на актосъставителя не противоречат на отразените факти и обстоятелства в акта и в НП. Дори да е достоверно твърдението в жалбата против НП за изскочило в тъмнината животно, което не е могло да бъде описано, но е заявено, че отклонението на движението надясно е, за да не бъде смачкано животното – в текстовото описание на нарушението по чл.20 ал.2 ЗДв.П в НП е отразено вкл. и несъобразяване с видимостта. Скоростта на движение не е била съответна на часа от денонощието /01:40ч./, при което не е от значение каква е била конкретната скорост. Според данните, не е съобразен и релефа. Освен това, преминаването на животни не е непредвидимо препятствие, като съгл. чл.20 ал.2 ЗДв.П : „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.“.

Извън това, основателно е възражението за неправилно приложен закон с аргумент от нормата на чл.15 ал.2 ЗАНН : „По отношение на непълнолетните административното наказание глоба се заменя с обществено порицание.“. Цитираната разпоредба в контекста на установените факти се разглежда ведно с чл.26 ал.2 ЗАНН : „Административнонаказателно отговорни са и непълнолетните, които са навършили 16 години, но не са навършили 18 години, когато са могли да разбират свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководят постъпките си.“. Касаторът е придобил СУМПС на 18.09.2018г. за категория А1 /чл.150а ал.2 т.2 – мотоциклет/, а нарушенията са извършени на 01.08.2019г. Към тази дата /в тази насока дело № 116/2015г. на Трето н.о., ВКС/ лицето е навършило 17 години и отсъстват твърдения и доказателства - да не е могло да разбира разбират свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководят постъпките си.

При предпоставки за прилагане нормата на чл.15 ал.2 вр. с чл.26 ал.2 ЗАНН, касационната инстанция не отменя НП, а го изменя, с налагане на извършителя предвиденото в закона наказание "обществено порицание". В тази връзка са задължителните за съдилищата указания, дадени с ППВС № 10 от 28.09.1973г., т. 1, което предвижда, че въпреки изричната разпоредба да чл. 27, ал. 5 от ЗАНН, глобата следва да се замени с обществено порицание само при условията на  чл. 15, ал. 2 от ЗАНН, когато се налага на непълнолетни. При безспорна установеност на вменените нарушения, какъвто е настоящия случай, съдът може да измени санкционната разпоредба - Тълкувателно решение № 3/10.05.2011г. на ВАС по тълк. д. № 7/2010г., постановено по тълкуването на друг материален закон, но съдържащо принципни съждения относно правомощията на касационната инстанция и видно от което "....: в наказателния процес касационната инстанция след разглеждане на подадена жалба или протест, освен да остави в сила и да отмени присъдата или решението, може на основание чл. 354, ал. 2, т. 1 - 4 НПК да измени присъдата или решението в случаите, в които се налага да се намали наказанието или да се приложи закон за еднакво или по-леко наказуемо престъпление; да приложи чл. 64, ал. 1 или чл. 66 от НК; да приложи закон за по-тежко наказуемо престъпление, което обаче не изисква увеличаване на наказанието и ако е имало обвинение за това в първата инстанция“. Посоченото следва да се има предвид и тъй като при разглеждането на касационни жалби по административнонаказателни дела действа правилото на чл. 84 ЗАНН, че доколкото в този закон няма специални правила за производството пред съда за разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, включително и за касационни жалби, се прилагат разпоредбите на НПК. Съобразно константната съдебна практика на ВАС препращането в разпоредбата на чл. 63 ал. 1 изр. 2 ЗАНН към глава ХII на АПК касае само процесуалния ред, по който се развива касационното производство пред административния съд, и то доколкото не противоречи на НПК.

Мотивиран с изложеното, АС – Пловдив

 

Р Е Ш И :

 

Отменя Решение № 31 от 13.03.2020г., постановено по АНД № 31 по описа за 2020г. на Районен съд – Асеновград, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 19-0239-001137/29.08.2019г., изд. от Началник РУ - Асеновград към ОД МВР – Пловдив, за наложено на Т. административно наказание : глоба в размер на 200 лв. - за нарушение по чл.20 ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/ и глоба в размер на 10 лв. – за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П.

Изменя Наказателно постановление № 19-0239-001137/29.08.2019г., изд. от Началник РУ - Асеновград към ОД МВР – Пловдив, за наложено на Г.Й.Т., ЕГН **********, административно наказание : глоба в размер на 200 лв. - за нарушение по чл.20 ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/ и глоба в размер на 10 лв. – за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П,

като налага административно наказание "обществено порицание" на основание чл.15 ал.2 ЗАНН.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

                                                                                              Председател : /П/

 

 

                                                                                                      Членове : /П/