Определение по дело №1138/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2731
Дата: 25 юли 2019 г.
Съдия: Никола Дойчинов Дойчев
Дело: 20193101001138
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./……………..2019 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА МИТЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТА ПАВЛОВА

                                                            мл. с. НИКОЛА ДОЙЧЕВ

 

като разгледа докладваното от мл.съдия Дойчев

въззивно частно търговско дело1138 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 122 от ГПК.

Образувано е въз основа на определение № 8543 от 05.07.2019 г., постановено по гр. д. № 10349/2019 г., по описа на Районен съд - Варна, с което е повдигната препирня за подсъдност за определяне на местно компетентен съд измежду Районен съд – гр. Варна и Районен съд – гр. София.

Окръжен съд-Варна е оправомощен да разреши спора за местна подсъдност между Районен съд-София и Районен съд-Варна, съобразно разпоредбата на чл. 122, изр. 2 от ГПК, като по-горен на Районен съд-Варна, който последен е отказал да разгледа делото.

По същество на спора за подсъдност:

ЗД „БУЛ ИНС“ АД е предявил иск пред Районен съд-гр. София с правно основание чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ срещу М.И.М. за заплащане на сумата в размер на 5103.82 лева, представляваща изплатено от ЗД „БУЛ ИНС“ АД обезщетение за имуществени вреди, причинени от ответника в пияно състояние на застраховано при ищеца МПС по застраховка “Гражданска отговорност“ и ликвидационни разноски в размер на 15.00 лева, ведно с мораторната лихва върху дължимото застрахователно обезщетение в размер на 1064.71 лева за периода от 17.04.2017г. (датата на падежа на плащане) до датата на предявяване на иска – 07.05.2019 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на завеждане на исковата молба до окончателното погасяване на сумата.

  Софийски районен съд, приемайки, че искът е предявен срещу потребител, служебно, на основание чл. 118, ал. 1, вр. чл. 119, ал. 3, вр. чл. 113 от ГПК, с определение № 124327 от 27.05.2019 г. е прекратил производството по предявената претенция и е изпратил делото на Районен съд - Варна, доколкото адресът на ответника е гр. Варна, бул. „Средна Гора“ № 42а.

  Районен съд - Варна с определение № 8543 от 05.07.2019 г., постановено по гр. д. № 10349 по описа за 2019 г. на Районен съд – Варна, е повдигнал препирня за подсъдност за определяне на местно компетентен съд, изхождайки от обстоятелството, че ответникът – делинквент не попада сред кръга от лица, посочени в разпоредбата на чл. 2, ал. 2 от КЗ, т.е. не е ползвател на застрахователни услуги, оттам не е и потребител по смисъла на § 13, т. 1 от ДР на ЗЗП.

Настоящият съдебен състав счита, че Районен съд-гр. София е компетентен да разгледа предявения иск, като съображенията за това са следните:

Ищецът ангажира регресната отговорност на ответника, която е предвидена в специалната суброгационна норма на чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ. Ищецът упражнява предоставеното му по закон право на регрес срещу ответника в качеството му на водач, който виновно и противоправно е причинил вреди при управление на МПС в пияно състояние. Разпоредбата на чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ урежда правопораждащия фактически състав за възникване на регресното правоотношение между застрахователя и виновния водач. Поради тази причина, в случая, регресното вземане срещу ответника не се търси в качеството му на „застраховано“ лице, респ. ползвател на застрахователна услуга по смисъла на чл. 2, ал. 2 от КЗ въз основа на сключения застрахователен договор между страните, а по силата на специално уредената в закона регресна отговорност. Облигационното правоотношение, по силата на сключения между страните застрахователния договор, е един от задължителните елементи от фактическия състав на регресното право по чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ, поради което се явява преюдициално спрямо главния предмет на делото – възникнало ли е в полза на ЗД „БУЛ ИНС“ АД регресно вземане към М.И.М..

С оглед на изложеното настоящият съдебен състав счита, че регресната отговорност по чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ на виновния водач, не се ангажира в качеството му на потребител по смисъла на § 13, т. 1 от ДР на ЗЗП, поради което местната подсъдност се урежда по общото правило на чл. 105 от ГПК, а не по специалната норма на чл. 113 от ГПК.

Доколкото липсва, наведено от ответника изрично възражение за неподсъдност на делото пред Районен съд – София, последният неправилно е прекратил делото по служебен път и го изпратил на Районен съд – Варна.

С оглед изложеното, настоящият състав на съда намира, че компетентен да разгледа подадената искова молба от ЗД “БУЛ ИНС“ АД, против М.И.М., е Районен съд-гр. София.

Воден от горното и на основание чл. 122, изр. 2 от ГПК, Окръжен съд Варна

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

МЕСТНО КОМПЕТЕНТЕН да разгледа предявените от ЗД „БУЛ ИНС“ АД искове с правно основание чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ срещу М.И.М., е Районен съд-гр.София.

ДА СЕ ИЗПРАТИ делото на Районен съд-гр.София по компетентност.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване по аргумент от т. 9, изр. последно от ТР от 9.12.2013 г. по тълк. д. 1/2013 г. на ВКС, ОСГТК.

 

Препис от определението да се изпрати на Варненския районен съд за сведение.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: