Решение по дело №622/2011 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 467
Дата: 21 октомври 2011 г. (в сила от 15 ноември 2011 г.)
Съдия: Георги Димитров Димитров
Дело: 20115320100622
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№........

 

гр. К., 21.10.2011 г.

 

                                      В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

         КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, ІІІ граждански състав, в открито заседание на двадесети септември две хиляди и единадесета година в състав :

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГЕОРГИ ДИМИТРОВ

 

При участието на секретаря А.П., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 622 по описа на съда за 2011 г., намира за установено следното:

Образувано по иск с правна квалификация чл. 49, ал.1 от Семейния кодекс, предявен от Д.Г.К. *** срещу К.Г.К. ***.

         Ищцата  твърди, че бракът между страните, сключен на ***** г. е дълбоко и непоправимо разстроен по вина на ответника.  Имат от брака си едно дете – Г.К. К., роден на ***г., ****. Ищцата  твърди, че  преди десет години останала без работа и започнала ежегодна сезонна работа в Г., като заминавала за там напролет и се връщала наесен. Влагала всички изкарани там пари в ремонт и обзавеждане  на дома им в гр. К. и за издръжка на детето Г.. Твърди, че през това време ответникът не искал да се съобразява с нейните виждания за нещата, налагал собственото си мнение, решавал проблемите сам или под влияние на неговите родители, като не зачитал мнението на ищцата. Предложила на ответника да работят заедно в Г. и д заздравят отношенията си, но това не се получило. Двамата се отчуждили, нямали общи интереси според ищцата. Същата счита, че бракът е невъзможно да съществува занапред. Претендира предоставяне на родителските права по отношение на малолетното дете, както и издръжка, която бащата да плаща за детето в размер на 100 лева месечно, считано от от влизане на решението в сила до настъпване на законоустановена причина за нейното изменение или прекратяване. Не претендира ползването на семейното жилище –  етаж от къща в гр. К., собственост на ответника. Претендира определяне на режим на лични отношения на бащата с детето – два пъти месечно – събота и неделя, и  един месец през лятото, несъвпадащ с платения годишен отпуск на ищцата.  Желае след прекратяване на брака да възстанови предбрачното си фамилно име –  И.. Претендира разноски.

         Ответникът  лично и чрез пълномощника си по делото оспорва иска, като твърди, че бракът е дълбоко и непоправимо разстроен по вина на ищцата. Оспорва твърдението, че налагал своето мнение в отношенията им, както и че не е намерил работа и за себе си в Г. Твърди, че има добра работа в Б. – специалист по телекомуникации, има самостоятелно жилище с парно отопление. Ищцата живеела в Г. на квартира и без постоянни доходи.  При идването си в Б. в началото на 2011г. завела детето им на хотел заедно с приятеля й от Г.. През 2010г. променила и отношението си към детето – станала по-строга с него, не проявявала топлота и внимание към Г.. Детето имало създадени отлични условия за живот в къщата на ответника в К., добре се учело, има много приятели. Ответникът се грижел много добре за него, като неговите родители също му помагали за това. Претендира родителските права по отношение на детето Г., както и определяне на режим на лични отношения на майката с детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца  с преспиване от 09.00 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя, както и един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на бащата. Претендира издръжка за детето, съобразена с неговата възраст и нужди.  Претендира ползването на семейното жилище. Не претендира издръжка от другия съпруг. Моли съдът да постанови  след прекратяването на брака  ищцата да възстанови предбрачното си фамилно име  И.. Претендира разноски.

         След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното :

         Страните са сключили брак на ******* г.  с приложен по делото  Акт за граждански брак № ******* г. на Общински народен съвет – гр. К.. От брака им е родено едно дете – Г.К. К., роден на ***г., малолетен, видно от удостоверение за раждане от ***г***.  

         Приложен по делото е социален доклад от Дирекция “Социално подпомагане” – Община К., според който  семейството живеело в етаж от къща в гр. К., собственост на ответника, като в нея детето има собствена стая с ученически кът с бюро и необходимите вещи. Хигиената в жилището е добра, обзаведено е с всичко необходимо. Социално-битовите условия в него са подходящи за отглеждането на детето. През зимата се отоплява с локално парно. Ответникът К. работел в “****” ЕООД – К. като началник група с месечно трудово възнаграждение около 700-800 лева. При разговор на социалния работник с детето същото споделило, че след развода на родителите му желае да остане да живее при баща си. От месец януари 2011г. не е виждало майка си, но е свикнало вече с този факт. Ищцата не била открита за разговор на посочения от нея адрес в гр. К..  Отначало двамата родители работели заедно сезонно в Г., но през 2006г. К.  К. спрял да ходи там, тъй като отпускът му в Б. бил намален по размер. През 2010г. след рождения ден на детето им,  ищцата споделила с ответника, че имало друг мъж в живота й.  Оттогава ищцата не се е връщала в семейното жилище – от рождения ден на детето през ноември 2010г. 

         В подкрепа на твърденията си в исковата молба ищцата ангажира гласни доказателства. От показанията на свидетелката С.  И. – майка на ищцата  се установява, че   след сключването на брака им през 1992г. страните заживели като семейство в къщата на ответника в К.. В момента на етажа живеят само ответника и детето Г.. На етажа има много подобрения – баня, тоалетна. През 2001г. Д. заминала да работи в Г., отначало при роднини на К. – негов брат, както и нейната сестра.  Заминавала ежегодно през м. май и се връщала през септември.  К. също заминавал за Г. през отпуската си месеци юли-август.  Детето също било там при тях през лятото. Д. влагала пари т работата си в подобрения в къщата в К., като често К. се противопоставял или бил безучастен. Д. изпратила последно през юли тази година 150 лева за детето. Когато били в Б., според свидетелката Д. се грижела много добре за Г. – перяла, гладела му дрехите, добре го обличала.

         Втората свидетелка на ищцовата страна – Т.Ц.  установява, че   е идвала последно в дома им в К. преди три години.  Не е присъствала на скандали и спорове между страните.  Имало стремеж у Д. да обзаведе добре семейното жилище, при което К. се противопоставял. Двамата първоначално работили заедно в Г., като последната година ищцата работила там сама. С изключение на последната учебна година, Д. прекарвала с детето всички останали учебни години.  Не може да уточни какви доходи има ищцата в Г..

         Разпитани са и двама свидетели на ответника. От показанията на свидетеля Н.Н.  се установява, че ответникът се грижел добре за детето,  като Г. има самостоятелна стая с компютър, интернет, обзавеждане.  Живеят двамата с бащата на етажа, като родителите на К. живеят в пристройка на къщата.  К. помагал на сина си в учението – по история, скицирал уроците и му ги обяснявал. Двамата често се разхождали из К., карали колело, играели тенис на маса.  Имали различия с Д. относно начина на обзавеждане на семейното жилище.  Родителите на К. помагали при отглеждането на детето.  То имало специални заложби по английски език, обичало математиката.  К. преди година научил, че Д. живее с друг мъж.  Искал да се запази брака им, но приел тежко този факт. 

         От показанията на свидетеля Г. К., баща  на ответника се установява, че  двете му племенници, също работещи в Г., са виждали Д. там да се среща с грък. Живеела там на квартира, нямала собствено жилище. Този мъж влизал и излизал от квартирата на Д..  Свидетелят научил за тази връзка на Д. още през 2006г. от племенницата си, която живеела срещу Д. в Г..  От пролетта на 2010г. този грък живеел при Д. в квартирата й.  Той идвал с Д. ***, водили детето в Х.я, като спали там на хотел. 

         Изслушано в съдебно заседание е и детето Г. К.. Същото заявява, че живее с баща си, има собствена добре обзаведена стая с всички удобства. Отличник е в училище. Баща му го храни, облича, купува му дрехи.  Компютъра купили заедно майка му и баща му. Майка му пращала пари за него от Г. – по 100 или по 200 лева.  Предпоследния път майка му си дошла от Г. с неин приятел – В., като завели детето с тях два дни на хотел в Х..  Детето не е сигурно за учението си, ако е в Г., защото не знаело гръцки език. Не може да определи при кого от родителите си иска да живее.

         При  така събраните по делото гласни и писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен и следва да бъде прекратен. Страните са във фактическа раздяла от м. ноември 2010г. откогато ищцата не се е връщала в  семейното жилище. Преди това, през последните 5-6 години от семейния им живот, започнали конфликти и разногласия между тях. Ищцата заминала на работа в Г., като междувременно създала извънбрачна връзка с друг мъж през последните години – факт, който не се оспорва и от ищцовата страна, видно от протокол от съдебното заседание. Живее в Г. на квартира, няма собствено жилище. Работи там сезонна работа, като не се събраха доказателства за доходите, които получава от работата си. Не се оспорва фактът, че ищцата се грижела добре за детето допреди около една година, като пращала пари, участвала и в отглеждането му в периодите, когато била в Б..

         Не се събраха доказателства за наличие на брачни провинения на  ответника К.К.. Същият живее в собствено жилище, работи на постоянна работа, има добра месечна заплата, полага адекватни и добри грижи за детето Г., помага му в учението, храни го, облича го, като е подпомаган и от родителите си. Не е създал извънбрачни отношения, напротив – желаел е бракът да се запази, поне до момента, в който преди около година е узнал за извънбрачната връзка на ищцата в Г..

Така –  с оглед събраните и неоспорени доказателства за наличие на извънбрачна връзка на ищцата, вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака е  на ищцата.  Съобразно събраните и преценени поотделно и в тяхната съвкупност доказателства по делото, бракът ще се прекрати по нейна вина. 

         Относно родителските права по отношение на малолетното дете от брака – те ще се предоставят на бащата К.К.. Същият  има възможност и желание да се грижи за детето. То в момента живее при него и е в негов интерес да не се отделя от грижите на баща си. Учи се отлично, има създаден приятелски кръг от връстници. От друга страна, ищцата няма собствено жилище в Г., живее на квартира с друг мъж, а детето не владее гръцки език, за да може спокойно да учи в Г., ако живее там. За майката Д.К.  ще се определи режим на лични отношения с детето Г. К. – ще има право да го вижда и взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09,00 ч. в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване при майката в пределите на Република Б., както и един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

         Досежно въпроса за семейното жилище –  същото ще се предостави за ползване на ответника К., тъй като му се присъждат и родителските права и жилището е негова собственост, а и ищцата не предявява претенции за ползването му след прекратяването на брака.

Относно издръжката –  ищцата   следва да бъде осъдена да плаща на детето си Г. К. издръжка в размер на 120,00 лева месечно. Същата е в трудоспособна възраст,  работи  в Г. и  може да реализира месечен доход от около 1000,00 лева. Останалите средства за издръжката на детето ще се осигуряват от ответника.   Издръжката ще се присъди от датата на влизане на настоящото решение в сила до настъпване на законоустановена причина за нейното изменение или прекратяване.

         Относно фамилното име на ищцата – съдът ще постанови след прекратяване на брака същата да носи предбрачното си фамилно име –  И.. Няма претенции за издръжка между съпрузите и такава не следва да се дължи.

         На основание  Тарифа за държавните такси по ГПК следва да бъде определена окончателна държавна такса в размер на 50,00 лева, от която при завеждане на исковата молба е внесена ДТ от 25,00 лева от ищцата. Тъй като съгласно ГПК разноските по ДТ се възлагат на виновния съпруг, ищцата  ще бъде осъдена да заплати остатъка от държавната такса в размер на 25,00 лева по сметка на КРС. Ищцата  ще бъде осъдена да заплати по сметка на КРС и държавна такса върху присъдената издръжка в размер на 86,40 лева. Относно разноските по делото – с оглед факта, че вината за разстройството на брака е на ищцата,  същата ще бъде осъдена да заплати на ответника направените от него разноски по делото в размер на 400,00 лева за адвокатски хонорар.

         По изложените съображения съдът

 

                                      Р    Е    Ш    И   :

 

         ПРЕКРАТЯВА брака между Д.Г.К., ЕГН ********** ***, със служебен адрес – гр. К., ул.”****” № ***, адв. А.Ц.  и  К.Г.К., ЕГН ********** ***, сключен на **** г.  с   Акт за граждански брак № ****** г. на Общински народен съвет – гр. К., като ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН, на основание чл. 49, ал.1 от СК.

         ВИНА за настъпилото разстройство на брака има Д.Г.К., ЕГН **********.

         УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА по отношение на роденото от брака малолетно дете Г.К. К., ЕГН ********** се предоставя на бащата К.Г.К., ЕГН **********.

         За майката  Д.Г.К., ЕГН **********   се определя режим на лични отношения с детето Г.К. К., ЕГН **********, както следва: майката ще има право да  вижда и взема при себе си детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09,00 ч. в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване при майката в пределите на Република Б., както и един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

            ОСЪЖДА  Д.Г.К., ЕГН ********** ***  да  заплаща на детето си Г.К. К., ЕГН **********   чрез неговия баща  и законен  представител К.Г.К., ЕГН **********  месечна издръжка в размер на 120,00 / сто и двадесет /  лева, считано от влизане на настоящото решение в сила до навършване на пълнолетие на детето или до настъпване на друга законоустановена причина за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното изплащане на сумата.

         СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ, находящо се в гр. К., обл. П., ул.”****” № **, представляващо етаж от къща, собственост на ответника, се предоставя за ползване на К.Г.К., ЕГН **********.

         СЛЕД прекратяване на брака съпругата ще носи предбрачното си фамилно име –  И..

         СЪПРУЗИТЕ не  дължат издръжка помежду си.

         ОСЪЖДА  Д.Г.К., ЕГН ********** ***     да заплати по сметка на КРС в полза на бюджета на съдебната власт окончателна държавна такса в размер на 25,00 / двадесет и пет / лева, КАКТО И държавна такса върху присъдената издръжка  по сметка на КРС в полза на бюджета на съдебната власт  в размер на 86,40 / осемдесет и шест лева и четиридесет стотинки / лева.

         ОСЪЖДА  Д.Г.К., ЕГН ********** ***     да заплати на К.Г.К., ЕГН ********** *** направените по делото разноски в размер на 400,00 / четиристотин/ лева.

         Решението подлежи на обжалване  пред ПОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :

А.П.