Определение по дело №235/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 март 2022 г. (в сила от 28 март 2022 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20227260700235
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 март 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

№ 242

гр.Хасково, 28.03.2022 г.

 

Административен съд – Хасково, в закрито съдебно заседание на двадесет и осми март през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                        СЪДИЯ: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия А.Митрушева

адм.д. № 235 по описа на съда за 2022 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 46, ал. 1 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ).

 

Делото е образувано по жалба на А.Д., гражданин на Република Турция, подадена чрез адв.А.Г., срещу Заповед № 4536 ОЧ-84/11.03.2022 г. на Началника на Гранично полицейско управление - Свиленград.

 

С оспорената заповед спрямо жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка по чл. 42з, ал. 1 от ЗЧРБ - забрана за влизане на чужденец в Република България за срок от пет години.

Съгласно чл. 46, ал. 1 от ЗЧРБ, заповедите за налагане на принудителни административни мерки могат да се обжалват при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Поради препращането към реда за оспорване по АПК, по отношение на местната подсъдност приложение намира разпоредбата на чл. 133, ал. 1 от АПК (Изм. – ДВ, бр.77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.), според която делата по оспорване на индивидуални административни актове се разглеждат от административния съд по постоянен адрес или седалището на посочения в акта адресат, съответно адресати. Когато посоченият в акта адресат има постоянен адрес или седалище в чужбина, споровете се разглеждат от Административен съд – град София.

Съгласно чл. 91 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР), адресната регистрация на лицето е отразяване на постоянния и настоящия му адрес в регистъра на населението. В разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗГР е регламентирано, че в регистъра на населението, освен българските граждани, се вписват чужденците, които са получили разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България или са получили статут на бежанец или хуманитарен статут или на които е предоставено убежище в Република България. Следователно, за да бъдат адресно регистрирани на територията на страната ни, чуждите граждани следва да имат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, да са получили международна закрила по смисъла на чл. 1а, ал. 2 от Закона за убежището и бежанците или да им е предоставено убежище от президента на Република България.

Оспорващият не попада в нито една от посочените категории лица. Същият няма постоянен адрес (адрес в населено място, в което е избрал да бъде вписан в регистъра на населението – чл. 91, ал. 1 от ЗГР) на територията на Република България.

По изложените съображения и по силата на чл. 133, ал. 1, изр. второ от АПК, местно компетентен да разгледа жалбата се явява Административен съд – град София, поради което производството по делото следва да бъде прекратено, а жалбата изпратена по подсъдност на компетентния съд.

 

Водим от горното, съдът    

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 235/2022 г. по описа на Административен съд - Хасково.

 

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Административен съд – град София.

 

Определението не подлежи на  обжалване.

 

Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя и административния орган.

 

 

 

                                                                       СЪДИЯ: