Решение по дело №4300/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 458
Дата: 22 януари 2018 г. (в сила от 22 януари 2018 г.)
Съдия: Анета Илчева Илчева
Дело: 20171100504300
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 април 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

   

гр. София, 22.01.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІII-В въззивен състав, в публично съдебно заседание на първи ноември през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                             

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                            

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                                        мл. съдия АНЕТА ИЛЧЕВА

 

 

 

 

ЙОАНН          

при участието на секретаря Юлия А., разгледа докладваното от мл. съдия Илчева въззивно гражданско дело № 4300 по описа за 2017 г. по описа на СГС и взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С решение № 2474 от 07.01.2017 г., постановено по гр. д.18833/2016 г. по описа на СРС, 113 състав, е отхвърлен като неоснователен предявеният от „ДЗИ – Ж.” ЕАД срещу Х.П.Т. иск с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 79 ЗЗД за заплащане на сумата 7 324,87 лева, дължима на основание сключен договор за застрахователно агентство 505-0090/17.01.2011 г.

Срещу така постановеното решение е предявена въззивна жалба от ищеца „ДЗИ – Ж.” ЕАД, който счита решението за неправилно и необосновано. Излага съображения, че първоинстанционният съд правилно е възприел фактическата обстановка по делото, но неправилно е извършил правна квалификация на спора и погрешно е приложил материалния закон, а именно разпоредбата на чл. 114 ЗЗД. Твърди, че неправилно съдът е квалифицирал задължението на ответника за връщане на сумите като такова за обезщетения и неустойки и е приложил кратката тригодишна погасителна давност, тъй като то предствлява вземане под условие.

В отговора на въззивната жалба ответникът, Х.П.Т., твърди, че не е доказано сключването между страните на Анекс № 1 и Анекс № 2 от 17.01.2011 г. Счита задължението на ответника за връщане на част от сумите за санкция за неизпълнение на поето по договора задължение и правилно е квалифицирано като обезщетение или неустойка. Излага съображения, че няма доказателства договорът за застрахователно агентство да е прекратен по вина на застрахователния агент.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна, във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на оспорения съдебен акт и възраженията на страните:

Въззивната жалба е депозирана в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК от легитимирана страна и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е частично основателна.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните основания във въззивната жалба. Първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Не са допуснати и нарушения на императивни материалноправни норми.

СРС, 113 състав, е бил сезиран с иск с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 79 ЗЗД. За да постанови решението си, първоинстанционният съд е приел за основателно възражението на ответника за изтекла в негова полза тригодишна погасителна давност и е отхвърлил така предявения иск.

В хода на първоинстанционното производство са събрани доказателства, обуславящи извод, че между страните са налице договорни отношения, по силата на които застрахователният агент посредничи при сключването на застрахователни договори от името и за сметка на застрахователя. В т. 33.1. на договор за застрахователно агентство № 505-0090 от 17.01.2011 г. са уговорени тримесечни бонуси, които се заплащат на посредника при платена премия през тримесечието за полици в първа застраховтелна година. Ако по една застраховка дължимите премии не са платени до 3 месеца след края на двумесечния рисков срок, агентът връща незабавно 80% от получените бонуси, свързани с конкретната полица, ако застраховката е в първата година от сключването й. Точка 38 урежда прекратяването на договора без предизвестие от всяка от страните, при неизпълнение на задълженията по договора от отсрещната страна.

В Приложение № 1 към договора е уговорено, че през първите 4 месеца от действието на договора за застрахователно агентство застрахователният агент получава възнаграждение в размер на 300 лева месечно, като в случай че действието на договора за агентство бъде прекратен по вина или по инициатива на агента преди изтичане на 1 г. от сключването му, агентът се задължава да възстанови всички суми, получени под формата на доход за начинаещи.

Безспорно между страните е, че между тях са налице договорни отношения и при неизпълнение на някое от задълженията на контрахентите по тези договорни отношения се дължи обезщетение за нанесените вреди, като основание за това е разпоредбата на чл. 79, ал. 1, предл. 2 ЗЗД. За тази цел е необходимо да е налице неизпълнение на дадено облигационно задължение и да са претърпени неблагоприятни последици, като тези последици следва да са в пряка причинна връзка с длъжниковото неизпълнение.

Доказателствената тежест да установи всички тези предпоставки е на ищеца, въззивник в настоящото производство. 

От изслушаната съдебно-счетоводна експертиза, приета и неоспорена от страните като компетентно изготвена, става ясно, че за 2011 г. на Х.Т. са платени месечни бонуси в размер на 4 233,39 лева, тримесечни бонуси в размер на 3 422,70 лева и бонус „доход за начинаещи” в размер на 1 200 лева. Според вещото лице по всички сключени от ответника 23 броя полици няма осъществено плащане в рамките на 3 последователни месеца от последната месечна договорена премия, като полиците са изпаднали в нередовност в първата година от сключването им. Вещото лице е изчислило и сумата, равняваща се на 80% от получените бонуси, а именно 3 386,71 лева – месечни бонуси и 2 738,16 лева – тримесечни бонуси.

В Анекс № 1 към Договор за застрахователно агентство от 17.01.2010 г. е предвидено заплащането на месечен бонус в %, равняващ се в зависимост от минималната платена полица за всяка година. В съдебно заседание на 16.11.2016 г. ищецът е заявил, че е допусната техническа грешка и анексите с посочени дати следва да се считат като анекси към процесния договор за застрахователно агентство. Ответникът не е оспорил това обстоятелство. От ССчЕ се установява, че на Х.Т. са били изплатени суми, представляващи едномесечни бонуси.

Настоящият състав намира за основателно е възражението на въззивника, че предвиденото в договора връщане на суми не представлява неустойка за неизпълнение на договорно задължение, а вземане под условие, което възниква при настъпване на определените в договора обстоятелства. Неустойката е договорно установена клауза, с която предварително се определят последиците от евентуално неизпълнение на някоя от страните в облигационното правоотношение, установена предварително отговорност на длъжника в облигационната връзка, в случай че не изпълни или не изпълни точно договорното си задължение. При позоваване на неустойка следва да бъдат посочени както юридическият факт, който поражда неустойката, така и нейният размер и период. Неустойката има обезпечителна, обезщетителна и санкционна функция, които функции не могат да бъдат открити в характера на сумите, които следва да бъдат върнати. В конкретния случай не са налице тези белези на подлежащите на връщане 80% от платените бонуси. Ищецът заплаща определени бонуси, но брокерът има право да задържи цялата сума само в случай, че допълнително се осъществи още един юридически факт, а именно бъде платена първата вноска по сключената застраховка в определен период. В случай че тя не бъде заплатена, отпада основанието брокерът да задържи така заплатения му бонус и е длъжен да върне 80% от него. Тази уговорка има характера на вземане под условие - в случай и ако се осъществи допълнителна материална предпоставка, която да бъде основанието, въз основа на което за брокера се поражда правото да задържи заплатения му бонус. Поради неплащането на дължимите застрахователни премии в три месечния срок след изтичане на рисковия период, са се осъществили и предпоставките на чл. 33 от Договора за застрахователно агентство, с оглед на което ответникът дължи връщане на 80% от получените месечни и тримесечни бонуси.

По отношение на размера на 80% от получените месечни и тримесечни бонуси съдът намира, че те са правилно изчислени в ССчЕ и се равняват на посочените суми, а именно 3 386,71 лева – месечни бонуси и 2 738,16 лева – тримесечни бонуси, до които суми и следва да бъде уважен предявеният иск.

Съдът намира, че неправилно първоинстанционният съд е приложил кратката тригодишна погасителна давност за посочените вземания, тъй като те не представляват вземания за неустойки от неизпълнен договор и за тях на общо основание приложима е общата петгодишна погасителна давност. Изискуемостта на вземането за всяко едно от плащанията възниква от изпадането в нередовност на всяка една от сключените застраховки, както е определило вещото лице в експертизата. Така най-ранната дата на изпадане в нередовност е 27.05.2011 г., а заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК е подадено на 23.12.2015 г., което означава, че не е изтекла петгодишната погасителна давност дори за на-старото задължение.

Относно прекратяването на договора за застрахователно агентство не бяха представени никакви доказателства за основанието, на което последният е прекратен, поради което остава неустановено по делото прекратяването да е станало по вина или инициатива на ответника. От представеното извлечение от регистъра за застрахователните агенти при Комисията за финансов надзор се установява, че договорът е прекратен повече от година след сключването му, а именно на 15.03.2012 г. Поради това ответникът не дължи връщане на сумата от 1 200 лева, представляващо месечно плащане „доход за начинаещи”. Не е реализирано нито едно от условията на т. 4 на Приложение № 1, при които платената сума да следва да бъде върната – прекратяването на договора не е установено да е станало по вина или инициатива на агента и това не се е случило преди изтичане на година от сключването му.

Ето защо искът на „ДЗИ – Ж.” ЕАД следва да бъде уважен до сумата от 6 124,87 лева, а първоинстанционното решение – отменено в частта, в която искът до този размер е отхвърлен. В частта, в която искът е отхвърлен като неоснователен над сумата от 6 124,87 лева до претендираната сума 7 324,87 лева, първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено.

При този изход на правния спор, предмет на въззивното производство, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, вр. чл. 273 ГПК в полза на въззивника следва да се присъдят сторените разноски, съобразно уважената част от предявения иск. Ищецът-въззивник е сторил следните разноски пред СГС, съобразно представен списък по чл. 80 ГПК: 835,49 - платено адвокатско възнаграждение и 146,50 лева – платена държавна такса; пред СРС: 835,49 - платено адвокатско възнаграждение, 146,50 лева – платена държавна такса и 150 лева – платен депозит за вещо лице; в заповедното производство 146,50 лева – платена държавна такса и 583,64 лева – платено адвокатско възнаграждение. Със становище от 01.12.2017 г. въззиваемият е направил възражение за прекомерност на адвокатския хонорар на процесуалния представител на въззивника. Поради това и съобразно предвидените в чл. 7, ал. 2, т. 3 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения минимални размери на адвокатските възнаграждения размерът на адвокатския хонорар за първа и въззивна инстанция следва да се намали до 696,24 лева за всяка инстанция, а за заповедното производство следва да остане с непроменен размер.

Съразмерно на уважената част на иска на „ДЗИ – Ж.” ЕАД следва да се присъдят разноски в следните размери: за СГС – 704,67 лева, за СРС – 830,10 лева, за заповедното производство – 610,52 лева.

 

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 2474 от 07.01.2017 г., постановено по гр. д.18833/2016 г. по описа на СРС, 113 състав, в частта, в която е отхвърлен като неоснователен предявеният от „ДЗИ – Ж.” ЕАД срещу Х.П.Т. иск с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 79 ЗЗД за заплащане на сумата 6 124,87 лева, дължима на основание сключен договор за застрахователно агентство № 505-0090/17.01.2011 г. и вместо това:

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по предявения от „ДЗИ – Ж.” ЕАД срещу Х.П.Т. иск с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 79 ЗЗД, че Х.П.Т. дължи на „ДЗИ – Ж.” ЕАД заплащане на сумата 6 124,87 лева, дължима на основание сключен договор за застрахователно агентство№ 505-0090/17.01.2011 г., ведно със законната мораторна лихва върху главницата от 23.12.2015 г. до окончателното изплащане на сумата.

ПОТВЪРЖДАВА решение № 2474 от 07.01.2017 г., постановено по гр. д.18833/2016 г. по описа на СРС, 113 състав, в частта, в която е отхвърлен като неоснователен предявеният иск за сумата над 6 124,87 лева до пълния предявен размер от 7 324,87 лева.

ОСЪЖДА Х.П.Т. да заплати на „ДЗИ – Ж.” ЕАД на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, във вр. с чл. 273 ГПК сумата от общо 2 145,29 лева – сторени съдебни разноски пред СГС, СРС и в заповедното производство.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                  

 

 

 

2.