Присъда по дело №162/2018 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 12
Дата: 22 май 2018 г. (в сила от 6 юни 2018 г.)
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20181620200162
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 април 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд гр.Лом в публичното заседание на  22 май през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

           

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРЯНА АЛЕКСАНДРОВА

                                              

при секретаря Анетка Рангелова, с участието на прокурора Райна Петрова, като разгледа докладваното от съдия Александрова наказателно дело общ характер № 162  по описа за 2017 г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И.Д.Л. роден на ***г***, обл.Монтана, неженен, безработен, неосъждан, с ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че , за времето от 10,00ч. на 12.09.2016г. до 12,00ч. на 13.09.2016г. в гр.лом, обл.Монтана, ул.“Стефан Хаджийски“, в съучастие като помагач с неустановен извършител, с цел да набави за другиго имотна облага, умишлено улеснил да бъде поддържано заблуждение у Вяра И.Н. ***, че ще помага на полицията да заловят телефонни измамници, като с това й причинил имотна вреда в размер на 2900 лв.,поради което и на основание чл.209, ал.1, вр.чл.20,ал.4 във вр.чл.58,ал.4, вр. с чл.55, ал.1,т.1 от НК и  ГО ОСЪЖДА на наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ДЕСЕТ МЕСЕЦА.

На основание чл.66,ал.1 НК ОТЛАГА изтърпяването на така наложеното наказание с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

ВЪЗЛАГА на основание чл.67, ал.1 от НК прилагането на възпитателните мерки по време на изпитателния срок на инспектор от РУ на МВР гр. Лом  определен от Началника на РУ  Лом.

            На основание чл.53, ал.1, б.„а” от НК веществените доказателства по делото: 1 брой мобилен телефон „Леново”, модел А536- черен на цвят и 1 брой мобилен телефон м.“Нокиа“, модел 1600-черно-сив цвят, да се ОТНЕМАТ в полза на държавата, след влизане в сила на присъдата.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред МОС в петнадесет дневен срок от днес.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                                                    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.      М.Б.Х.-…………………

                                                                          

2.      Г.Ц.Г.………………

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

Към Присъда от 22.05.2018 год. по НОХД № 162/ 2018 год.

Производството по делото е образувано по повод обвинителния акт на Районна прокуратура, гр. Лом, против И.Д.Л. *** на ***г, с ЕГН **********, постоянен адрес-***, българин, български гражданин, неженен, безработен, неосъждан, В   Т О В А,   Ч Е : за времето от 10,00ч на 12.09.2016г до 12,00ч на 13.09.2016г в гр. Лом, обл. Монтана, ул. „Стефан Хаджийски“, в съучастие като помагач с неустановен извършител, с цел да набави за другиго имотна облага, умишлено улеснил да бъде поддържано заблуждение у В.. И.Н. ***, че помага на полицията да заловят телефонни измамници, като с това й причинил имотна вреда в размер на 2900 лв- престъпление по чл.209, ал.1, във вр. чл.20, ал.4 от НК.

 

В съдебно заседание подсъдимият прави пълно самопризнание на всички факти, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като изрази съгласие за установяването на тези факти и обстоятелства да не се събират доказателства. Във връзка с това и с оглед съгласието на страните, съдът проведе съкратено съдебно следствие по реда на чл. 370 и сл. от НПК.

В хода на процеса, прокурора поддържа обвинението, което счита, че е доказано по несъмнен начин. Пледира на подсъдимия за извършеното деяние по чл.309,ал.1, вр.чл.20,ал.4  НК да бъде наложено глоба при условията на чл.58а,ал.1 НК, а именно 1 г. лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок.

Защитникът на подсъдимия пледира за наложеното наказание да е при условията на чл.58а НК,при превес на смекчаващите виното обстоятелства.

 Подсъдимият се признава за виновен по повдигнатото обвинение и изказва съжаление при последната си дума. Моли съда за минимално наказание като смята, че това ще е най-справедливо за него.

След поотделна и съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното:

                    Подсъдимият И.Д.Л. с ЕГН ********** ***, българин, български гражданин, неженен, безработен, не осъждан.

Подс. Л. бил безработен към 2016г и затова помолил синът си- св. Д.И. Д. да му търси работа в интернет. Д. намерил в „Google” обява, с която търсели хора със собствен превоз за куриери. Записал телефонния номер и го дал на баща си. Подс. Л. се обадил и непознато лице му предложило да работи като куриер във фирма за климатици и той се съгласил. На 12.09.2016г непознатото лице му се обадило по телефона и му казало, че трябва да вземе пари от под една пейка, като след това да чака обаждане, трябвало да отиде с такси и като стигне до адреса да освободи таксито. Подс. Л. отишъл пред дома на св. В.. И.Н., като през цялото време говорел по телефона с наелото го лице. Като стигнал пред дома на Н. освободил таксито и закачал.

Свид. В.. И.Н. ***. На 12.09.2016г преди обяд на стационарния си телефонен номер 0971/61687, свид.Н. получила телефонно обаждане от непознато за нея лице, представило се за К... Същото тя оприличила на свой роднина, който се казва К. Й. и затова провела разговор с него. Непознатото лице поискало от нея сумата от 700 лева за закупуване на косачки, с които тя да му услужи, казало й че косачките трябва да се заплатят спешно, тъй като в противен случай ще бъдат върнати в Германия. Св. Н. се съгласила, като му казала, че има само 500 лева, с които да му услужи и лицето й казало, че ще прати човек да ги вземе- подс. Л.. Докато все още била на телефона, тя увила парите в плик и била готова да ги даде на лице, което непознатият й обяснил, че ще дойде да ги вземе. Излязла от къщата с парите в ръце, като в това време в двора влязъл неин роднина- св. М.П. И., който я попитал къде носи тези пари. Тя му разказала за проведения от нея по-рано разговор. Св. М.П. веднага се обадил на К. Й. и го попитал вярно ли е, че е искал пари от Н. ***. К. Й. казал, че не е вярно, не се е обаждал той по телефона на Н..

Малко по-рано, отивайки към къщата на св. Н., Михаил И. видял подс. И.Д.Л. да стои на улицата пред къщата на Н. и го попитал какво търси там. Разговорът бил чут от разговарящия по телефона с подс. Л., който му казал да си тръгва, защото сделката за климатиците пропада. Докато св. Михаил И. бил в къщата на Н. и говорел с нея, подс. Л. изчезнал.

 Св. Михаил И. обяснил на Н., че се опитват да я измамят и да не дава на този мъж никакви пари, след което си тръгнал. Същият ден- 12.09.2016г непознато лице отново звъннало на стационарния телефон на св. Н. и се представил за началника на полицията в гр. Лом, казал й, че лицето, което се опитало да я измами е заловено и се намира в ареста и утре ще й се обадят от полицията да й кажат какво се е случило с него. На 13.09.2016г сутринта й се обадила непозната жена, която й казала, че трябва да даде всичките си пари иначе ще дойдат да я заколят и да я убият. Малко след това й се обадило отново лицето, представило се за началника на полицията в гр. Лом, казал й, че трябва да изнесе всичките си налични пари пред портата на двора, където ще дойде брата на задържания предния ден в ареста, който й искал пари за косачките, и в момента, в който той вземе парите, полицаите ще го задържат. Тя му казала, че има около 3000 лв. Непознатото лице я накарало да му диктува серийните номера на банкнотите по телефона, като докато му ги диктувала и тя си ги записвала на лист / л. 19 от ДП/. Н. увила 2900 лв/ две банкноти от по 100 лв, двадесет и седем или двадесет и осем банкноти от по 50 лв и останалите банкноти от по 20 лв/ в сиво домакинско фолио, сложила ги в платнена торба и ги оставила до портата на улицата, не видяла никой навън, след което се прибрала в дома си. След пет минути излязла и парите ги нямало. Щом влязла вътре, телефонът й отново позвънил и непознатият й казал „Браво, хванахме ги“ и й казал да чака патрулен автомобил, като полицаи ще дойдат да й върнат парите. Тя чакала около два часа, след което се обадила на роднините си, които й обяснили, че е станала жертва на „телефонна измама“ и да сигнализира в РУ-Лом. Същия ден тя била разпитана от разследващ полицай и е образувано досъдебно производство.

На 13.09.2016г подс. Л. бил със св. Люсиен Даниелов Н.., когато на подс. Л. се обадили по телефона да иде на същия адрес в гр. Лом, като предния ден и да вземе оставени пред портата пари в торбичка. Подс. Л. отишъл със св. Н.. на ул. „Стефан Хаджийски“ №30 в гр. Лом, където живее св. В.. Н., оттам взели предварително оставената от пострадалата Н. торбичка с намиращите се в нея 2900 лв и по указания на разговарящия по телефона с подс. Л., мъж трябвало подс. Л. да отиде до гр. Русе, където да остави парите. Подс. Л. и Св. Н.. тръгнали за Русе, по пътя преброили парите, заредили гориво, подс. Л. взел за себе си 500 лв, а на св. Н.. дал 50 лв, защото отишъл с него до гр. Русе- такива били указанията на човека, разговарящ с тях по телефона. Те спрели до табела, на която пишело „Русе 27 км“ , а от долу друга табела с надпис „Две могили“- там оставили парите под голям камък и си тръгнали обратно за с. Расово, където живее подсъдимият.

 

На 14.09.2016г подс. Л.  бил спрян от полицаи в с. Расово и доведен в РУ-Лом, където между 00:45 часа и 01:15 часа на  база оперативни данни , подадени до водещия разследването за наличие на вещи, предмет на престъпление / измама/ у подс. Л., му бил извършен обиск и изземване, при което са открити и иззети следните вещи: 1 бр. банкнота с номинал 100 лв и сер. № АБ2317721, 8 бр. банкноти с номинал по 50 лв сер.№, както следва: № АВ0572941, №АБ1103206, №БВ1494995, №БВ0038620, №АА2929456, №АД7995618, №АБ3786850, №АА2324786, 1 бр. мобилен телефон марка „Леново“, модел А536- черен на цвят и 1 бр. мобилен телефон, марка „Нокиа“, модел модел 1600- черно сив на цвят. За парите подс. Л. обяснил, че са част от парите, които взел от под пейка пред дома на пострадалата Н.. Серийните номера на намерените у подс. Л. банкноти съвпадат със серийните номера, записани от пострадалата Н. при разговора й с непознатото лице по телефона/ л. 19 от ДП/.

С Протокол за доброволно предаване /л. 20 от ДП/ св. Н.. предал намиращите се в него 26,10 лв, които му били останали от дадените му от подс. Л. 50 лв.

С разписка /л. 50 от ДП/ сумата от 526,10 лв била върната на собственичката св. В.. Н..

По производството, на основание чл.159а, ал.1 от НПК и чл.251г, ал.5 от ЗЕС са предоставени детайлни справки от мобилен оператор „Теленор България“ ЕООД и от „БТК“ ЕАД.  Въпреки проведените ОИМ не е открито лицето, разговаряло с пострадалата Н. по телефона и въвело я в заблуждение.

Видно от изложената фактическа обстановка и с оглед събраните в хода на досъдебното производство доказателства се установява, че извършеното от подс. И.Д.Л. деяние представлява „измама”- за времето от 10,00ч на 12.09.2016г до 12,00ч на 13.09.2016г в гр. Лом, обл. Монтана, на ул. „Стефан Хаджийски“, в съучастие като помагач с неустановен извършител, с цел да набави за другиго имотна облага, умишлено улеснил да бъде поддържано заблуждение у В.. И.Н. ***, че помага на полицията да заловят телефонни измамници, като с това й причинил имотна вреда в размер на 2900 лв- престъпление по чл.209, ал.1, във вр. чл.20, ал.4 от НК.

Налице е деяние, изразило се във въвеждане от страна на неустановено по досъдебното производство лице, представящо се като К.. в заблуждение на св. В.. И.Н.- че помага на полицията да заловят телефонни измамници и трябва да остави пред вратата на къщата си 2900 лв.

Вследствие на така възникналите неверни представи в съзнанието на пострадалата, същата била мотивирана от страна на „К..“да извърши фактическо разпореждане с парична сума в размер на 2900 лева -  да ги остави пред портата на къщата си, за да бъдат взети от подс. Л..

Вследствие на така извършеното имуществено разпореждане, за св. Н. възникнала имотна вреда в посочения размер, като е налице пряка причинно – следствена връзка между създадените неверни представи в нейното съзнание и имущественото разпореждане, което за пострадалата има вредоносен характер. От своя страна, подсъдимият, макар да не е участвал във въвеждането в заблуждение на свидетелката /т.е. в самото изпълнително деяние на престъплението/, с действията си е улеснил извършването на измамата, като е посетил адреса на Н. и е взел паричната сума в размер на 2900 лева, оставена пред портата на дома й, поради което извършеното от него съставлява „помагачество“ по смисъла на чл.20 ал.4 НК.

От субективна страна подсъдимият е действал при условията на пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 пр.1 НК – съзнавал е общественоопасния характер на деянието, както и неговите обективни признаци, в т.ч. – че собственото му поведение улеснява извършването на измамата, предвиждал е неговите общественоопасните последици (настъпването на имотна вреда за свидетелката Н. в резултат на въвеждането й в заблуждение от страна на неизвестния извършител) и е имал за цел тяхното настъпване. Налице е и характерната за чл.209 ал.1 НК престъпна користна цел – деецът да набави за другиго имотна облага.

Или видно от горното, в случая, както от обективна, така и субективна страна подс. И.Д.Л. е осъществил престъпният състав на чл. 209, ал.1, във вр. чл.20, ал.4 от НК.

Разпитан в хода на досъдебното производство, подс. Л. дава обяснения по случая, заявява, че до приключване на делото ще се опита да възстанови щетите, никога досега не е мислел да прави престъпление, никой от семейството му не работи.

Обвинението се установява изцяло, по безспорен и категоричен начин от събраните в хода на досъдебното производство доказателства: Протокол за обиск и изземване /л.11-12 от ДП/, Фотоалбум /л.13-14/ от ДП; Протокол за разпит на пострадал /л.16-17от ДП/, Протокол за доброволно предаване /л.18, л.20 от ДП/, Лист/бележки на пострадалото лице/л.19 от ДП/; Протоколи за разпити на свидетели /л.21-л.25, 61, 132-133, 153а от ДП/, Разпореждане на ЛРС по чл.159а, ал.1 от НПК /л.39,41-43, 44-47 от ДП/, Разписка /л.50 от ДП/, Справка за съдимост /л.54 от ДП/, Справка от мобилен оператор/л. 60-65, 95-99 от ДП/, Постановление за привличане на обвиняем /л.156 от ДП/; Протокол за разпит на обвиняем /л.157 от ДП./; Протокол за предявяване на разследването /л.158 от ДП/

Подс. И.Д.Л. *** на ***г, с ЕГН **********, постоянен адрес-***, българин, български гражданин, неженен, безработен, не осъждан.

Наказателната отговорност следва да се реализира при наличието на смекчаващи отговорността обстоятелства – критичност към извършеното деяние и чисто съдебно минало.

Причини за извършване на деянието – слаби морално-волеви задръжки, незачитане на установените в страната закони.

Мотив – стремеж към облагодетелстване по престъпен и непозволен начин.

            Гореизложената фактическа обстановка, съобразно чл. 373, ал. 3 от НПК, съда прие за безспорно установена, като същата се потвърждава от направените от подсъдимия самопризнания, както и от доказателствата по ДП № 605/ 2016 год. по описа на РУ  гр.Лом, които ги подкрепят.

Правна квалификация.

При така установената фактическа обстановка, съдът намери за безспорно установено, че подсъдимия е осъществил от обективна и субективна страна състава на престаплънието за което е обвинен.

От обективна страна изпълнителното деяние е осъществено чрез действие , като помагач е допринесъл за реализиране на престъплението.

От субективна страна престъплението е осъществено при форма на вината пряк умисъл.

Като прие, че извършеното от подсъдимия представлява престъпление, квалифицирано именно по текста, по който е повдигнато обвинение и че е извършено виновно, съдът го призна за виновен.

При  определяне  на  наказанието  съдът,  взе  предвид  вида  наказание  предвидено  в разпоредбата  на чл.209,ал.1  от НК  ,  нормите  на  общата  част  на  наказателният  закон,  касаещи  материята,   като съобрази, че   производството е по реда на чл.372,ал.4 от НПК ,то в този случай  наказанието следва да се определи при условията на чл.58а, от НК. Съдът, като взе предвид,че деянието е извършено през 2016 г.  поради което съдът определи наказанието при условията на   чл.58а , ал.4 вр. чл.55,ал.1,т.1 от НК, и му наложи наказание 10 месеца лишаване от свобода.

             Налице са и предпоставките за приложението на института на условното осъждане,поради което на осн. чл.66 НК така наложеното наказание беше отложено т тригодишен изпитателен срок.           

Съдът счита, че тази мяра на наказателната репресия и вида и размера на наложеното наказание, съответства на тежестта на извършените общественоопасно деяние от подсъдимия, както по вид, така и по размер. Според, съда така определеното наказание ще въздейства поправително и превъзпитаващо на подсъдимия, ще го мотивира към съобразяване с правните норми и морални принципи, а освен това ще въздейства възпитателно и предупредително както върху него, върху другите членове на обществото.

Съдът постанови също така,прилагането на възпитателни мерки на условно осъденият подсъдим на осн.чл.67,ал.1 НК в изпитателния срок, бяпа възложени на инспектор РУ лом.

Също така на осн.чл.53,ал.1,б.“А“ НК вещите послужили за извършване на престъплението да бъдат отнети в полза на държавата

Водим от горното съдът постанови присъдата си.

 

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: