Решение по дело №1301/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1518
Дата: 30 октомври 2018 г. (в сила от 4 декември 2018 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20182100501301
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

                              Р     Е    Ш    Е    Н    И    Е     №І-101 

                                    

 

 

                                   град Бургас , 30.10. 2018 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   публично      заседание  

на .............двадесет и четвърти октомври……..през

две хиляди и  осемнадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Пламена Върбанова        

                                                  мл.с. Марина Мавродиева                                                 

                                                                                             

при  секретаря Ани Цветанова като   разгледа  докладваното

от.съдията  М.Карастанчева.в.гр.д. №  1301     по описа  за

                    2018 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                                           Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод въззивната жалба на  процесуалния  представител на Т.П.П. от гр.Б. ответник  по гр.д. № 8655/2017 год. по описа на Бургаския   районен съд против решение № 1104/30.05.2018 год. постановено по същото дело в частта  ,с която е определен размер от 8000 лв.  на  присъденото в полза на ищеца Г.В.С. обезщетение  за неимуществени вреди – засягане на честта и личното достойнство ,претърпян психически и емоционален дискомфорт вследствие непозволено увреждане , причинено  от въззивника на 26.12.2013 г. в гр. Бургас ,ул.“Тутракан „-до бар“Бакарди“,състоящо се в нанесени му лека и средни телесни повреди ,ведно с обезщетение за забава  в размер на законната лихва върху главницата  от деня на деликта до окончателното изплащане ,както и в частта  относно размера на обезщетението от 1000 лв. , което  е присъдено в полза на въззивника П. –за претърпените от него неимуществени вреди –болки и страдания  вследствие непозволено увреждане ,причинено от  С. на същата дата ,състоящо се в нанесен му побой и  500 лв. –обезщетение за претърпените психически и емоционален дискомфорт вследствие   отправени псувни и обида , заедно с обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на деликта до окончателното изплащане на сумата.  Въззивникът   изразява недоволство от решението в атакуваните части , като счита същото за неправилно и  необосновано .

                                              Сочи се ,че доколкото  фактическата обстановка по делото е безспорно установена,включително и въз основа на влязлата в сила присъда по НОХД № 1509/2016 г. по описа на БРС,както и въз основа на изготвените медицински и психиатрични експертизи  и разпитани свидетели и докалкото в съответствие с всички доказателства е изводът за съпричиняване  от страна на С. на вредоносния резултат и високата степен на провокация от негова страна,то несправедливо е според въззивника  присъждане на по-голямо обезщетение в полза на С. и по-лако в полза на П. в нарушение на чл. 52 от ЗЗД.Затова се моли  за намаляване размера на присъденото обезщетение от 8000 лв. в полза на С.  и се увеличи  обезщетението за П. до претендирания

                                                 Въззивната   жалба е допустима, подадена в законовия срок и отговарящи на изискванията на чл.260-261 от ГПК.

                                                  В писмения си отговор по реда на чл. 263 ГПК  въззиваемият ищец чрез процесуалния си представител оспорва въззивната жалба и счита ,че при постановяване на атакуваното решение не са допуснати визираните нарушения.Същевременно е подал насрещна въззивна жалба-против решението в частта ,с която се определя обезщетението за причинените неимуществени вреди на  ищеца и в частта ,с която се определя обезщетение за причинени неимуществени вреди на ответника П.

                                               Счита се ,че определеният размер на присъденото обезщетение  в размер на 8000 лв. е крайно занижен  и не отговаря на действително претърпените болки и страдания .В тази връзка не са взети предвид според въззивника-ищец  събраните доказателства ,включително  заключението на вещото лице относно   състоянието на ръката на ищеца С. ,определено като необратимо ,лечимо единствено с оперативна намеса  и при занижени шансове за пълно възстановяване .Занижено е и обезщетението за другите нанесени средни телесни повреди,като не е взето предвид  и че до този момент за ле„ението за проведени десетки болезнени манипулации  и лечението още не е довършено  .Не са взети предвид и други  обстоятелства   относно емоционалното състояние на ищеца  след увреждането ,както и  фактите относно конкретното деяние-мястото на извършването му  ,които също се отразяват на психиката му .Изобщо не обсъдено и полученото сътресение ,причинените леки телесни повреди  и начинът на извършване на деянието .Същевременно намаляването на обезщетението заради съпричиняване  не отговаряло на действителността според въззивника-ответник , а единственото ,което е направил е опит да защити честта си и доброто си име,а впоследствие-и здравето си .

                                               Неправилно е бил уважен и насрещният иск на П. за неимуществени вреди .Доказано било ,че именно той е предизвикал конфликта ,бил е активната страна  ,използвал е хладно оръжие и не е спрял в момента , когато  ищецът е бил в безпомощно състояние .Нередно е същият да черпи права от противоправното си поведение. В този смисъл недооценени били противоречията в показанията на доведените свидетели .

                                               Моли се за отмяна на решението в атакуваните части  и постановяване на ново ,с което се увеличи размера на обезщетението в полза на ищеца С.  и се отхвърли изцяло насрещния иск на ответника за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди .Представят се амбулаторен лист и фактури за лекарски манипулации след постановяване на съдебното решение.

                                               След преценка на събраните по делото доказателства и като обсъди съображенията на страните, Бургаският окръжен съд прие за установено следното :

                                                 Предявени са  били искове /първоначален и насрещен / с правно основание чл. 45ал. 1 вр. чл. 51 ал. 1 , вр.чл.84 ал. 3 и чл. 86  ЗЗД ,като  според настоящия съдебен състав фактическата обстановка  е напълно изяснена по делото :

                                               Установено е било ,че  с влязла в сила  присъда  от 16.01.2017 г. постановена по НОХД № 1509/2016 г. по описа на Бургаския районен съд  ответникът-въззивник е признат за виновен  в това ,че на 26.12.2013 г. в гр. Бургас, до заведение“Бакарди ,нанесъл удари  с дясната си ръка,върху която имало поставен метален бокс с шипове ,по главата и дясната ръка  на Г.С. ,като му  причинил две средни телесни повреди ,изразяващи се в травма на дясната ръка ,причинило трайно затруднение на движението на тази ръка за повече от 30 дни , рана на долна устна ,със счупване на три долни резеца/причинило трайно затруднение на дъвченето и говоренето /-престъпление по чл. 129 ал. 1 от НК ,поради което и на осн.чл.129 вр. чл. 54 от НК  съдът го е осъдил на наказание „лишаване от свобода за срок от 8 месеца /отлагайки изпълнението на наказанието на осн.чл. 66 ал. 1 от НК за срок от три години/. Както правилно е приел първостепенният съд ,влязлата в сила присъда   съгл.чл.300 ГПК е задължителна за гражданския съд  относно това дали е извършено деянието ,неговата противоправност  и виновността на дееца.

                                             За да достигне до извода ,че са налице предвидените в разпоредбата на чл. 45 ЗЗД предпоставки , както и че не са налице  основания за освобождаване на ответника-въззивник  от отговорност ,респ. за намаляванедопълнително  на определеното обезщетение на основата на съпричиняване  от страна на ищеца , първоинстанционният съд  е обсъдил  събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност .Всички ,наведени от ответната страна доводи ,включително за наличие на съпричиняване ,за отправените обиди   и псувни от страна на С.  ,за странични фактори за настъпване на вредата ,са били обсъдени от районния съд .Допуснато е събиране на доказателства за установяване на тези твърдения на ответната страна  и именно на преценката на тези доказателства  в съвкупност с останалия доказателствен материал  по делото са основани констатациите на съда  наличието  на съпричиняване от страна на ищеца  ,но и за степента на увреждането му ,причиняването на сериозни травми –довели до атрофия на 5 пръста на ръката ,което не би могло да се възстанови по естествен път  и е възможно  само по оперативен път и което  частично намалява  работата с дясната ръка /вж. заключението на съдебно-медицинската експертиза на д-р Парасков /,както  счупването на три долни резеца  .Затова и  настоящият съдебен състав споделя изводите на първостепенния съд в тази връзка и препраща към тях на осн.чл. 272 от ГПК . Съгласно чл. 52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Понятието "справедливост" не е абстрактно, а е свързано с преценката на редица конкретни, обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се вземат предвид от съда при определяне на размера. С оглед на данните по делото и като се имат предвид всички обстоятелства във връзка с претърпените от ищеца физически и емоционални отрицателни последици от уврежданията, тяхната  продължителност , възрастта на пострадалия, тежестта на деянието, изразяваща се в изключителна агресивност /чрез използване на метален бокс с шипове /,целта на нанесените удари – лицето и ръката ,при което  ударите са нанесли трайни увреждания на дясната ръка  и движението й /която не може да се възстанови  без оперативно лечение/,както и затруднение на дъвченето и говоренето , следва да се приеме, че определеното от съда обезщетение за претърпените от ищеца неимуществени вреди е справедливо. Затова обжалваното решение е обосновано, а материалният закон е приложен правилно.Размерът на обезщетението отговаря на обществения критерий за справедливост, установен в разпоредбата на чл. 52 ЗЗД, в който се включва и съобразяване на посочените по-горе обстоятелства от една страна, а от друга и обстоятелството, че здравословното състояние на ищеца не  е напълно възстановено. Този размер ще възмезди претърпените от него вследствие на побоя болки и страдания и неоснователно е възражението ,че е твърде занижен.

                                      Що се отнася до   частичното уважаване на насрещния иск и определянето на обезщетение  за понесените от ответника П. неимуществени вреди –болки и страдания вследствие нанесения му побой от С. ,то  установено е по делото ,че  С. също е отправял обиди  към пострадалия П. ,като му е нанесъл и удари ,при които били счупени предните резци на П./което се установява от показанията на свид. П. и Ж.,както и от самото наказателно производство /. Невярно е твърдението ,че  С. само се е защитавал . Верно е ,че  П. е бил агресивен, започнал е конфликта  вербално и е използвал хладно оръжие,но от своя страна С. му е отговорил също с обиди и псувни .С. пръв излязъл от заведението  и след като П. не се е появил ,влязъл обратно и  двамата  отново подновили свадата /вместо С. да си седне на мястото и да прекрати конфликта /,както и отново излезли от заведението ,където вече е станал побоя.

                                      Затова и  преценката на първоинстанционния съд  относно  доказаното противоправно поведение на С., състоящо се в отправяне на  обиди към П. и нанасяне на удари ,при които са счупени предните резци на същия , причинили му болки и страдания ,засегнали са по неблагоприятен начин нормалното му ежедневие ,са правилни и се споделят от настоящата инстанция ,включително и в частта при определяне размера на обезщетението за обезвреда  .Наведените от страните аргументи за завишаването /въззивникът-ищец ,ответник по насрещния иск  /и за занижаването на размера /въззивникът – ответник ,ищец по насрещния иск /  са голословни и необосновани във въззивните жалби ,поради което съдът счита ,че и в тази му част решението е правилно и следва да бъде потвърдено.

                                      Доводи против решението в частите ,с които се уважат исковете за понесени имушествени вреди ,не са изложени във двете въззивни жалби ,поради което  и в тези части то следва да бъде потвърдено ,още повече ,че размерите на тези вреди са безспорно установени по делото      

                                        Като има предвид горното и на осн.чл.  267 ГПК ,Бургаският окръжен съд

 

 

                                               Р       Е     Ш    И :

 

                                              

                                               ПОТВЪРЖДАВА  решение № 1104/30.05.2018 г. постановено по гр.д. № 8655/2017 г. по описа на Бургаския районен съд .

                                               РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване   В ЧАСТТА  относно главния иск по чл. 45 ал. 1 на  Г.В.С.  за заплащане на  сумата  от 20100 лв. – обезщетение за неимуществени вреди засягане на честта и личното достойнство ,претърпян психически и емоционален дискомфорт вследствие непозволено увреждане , причинено  от въззивника на 26.12.2013 г. в гр. Бургас ,ул.“Тутракан „-до бар“Бакарди“,състоящо се в нанесени му лека и средни телесни повреди ,ведно с обезщетение за забава  в размер на законната лихва върху главницата  от деня на деликта до окончателното изплащане,както и В ЧАСТТА  относно насрещния иск на Т.П.П.  за за пращане на  обезщетение за неимуществени вреди в размер на 10100 лв. ,претърпени  от  същия инцидент ,пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от съобщението на страните  .

                                      В ОСТАНАЛАТА част решението не подлежи на обжалване

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ :1.

 

                                                                            2.