Решение по дело №81/2021 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 260047
Дата: 10 май 2021 г. (в сила от 18 юни 2021 г.)
Съдия: Недко Цолов Петров
Дело: 20211810200081
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №260047

 

гр. Б., 10.05.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Б.СКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, шести състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Н. П.

 

при участието на секретар Т. Б., като разгледа докладваното от съдия П. а.н.д. № 81 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Предметът на делото:

Наказателно постановление /НП/ № *на инж. С. Ц. Т., Директор РДГ – С., упълномощен със заповед *на Министъра на земеделието и храните, с което на „С. г.”, ЕООД, с ЕИК: **********, представлявано от управителя си Н. Т. Н., е наложена имуществена санкция в размер на 200.00 /двеста/ лева, на основание чл. 270 и чл. 275, ал.1, т.2 от Закона за горите/ЗГ/, заповед *на Министъра на земеделието и храните и чл. 53, ал.1 и ал.2 от ЗАНН, за нарушение на чл. 211, ал. 3 от ЗГ.

Становищата на страните:

Наказаното лице обжалва така издаденото НП с искане за отмяна му. Релевираните въззивни основания са за допусната незаконосъобразност, съществени нарушения на материалния закон и на процесуалните правила от Административно наказаващия орган /АНО/, аргументирани в жалбата. Поради това се иска отмяна на НП. 

Пред РС-Б. жалбоподателят, редовно призован, не се явява. За него се явява упълномощения му представител – адв. Г. Д. от САК. Заявява, че подържа жалбата. В хода по същество моли РС-Б. да отмени Наказателното постановление по съображения изложени в жалбата и пледоарията пред въззивната инстанция.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. В съпроводителното писмо по чл. 60, ал. 2 от ЗАНН и представена и приложена по делото писмена защита е изложил съображения за законосъобразност на обжалваното НП, които не са въведени в процеса в необходимата за това форма – устно, предвид установения в административно-наказателния процес принцип с чл. 84 от ЗАНН, вр. чл. 19 от НПК. Независимо от основанията, посочени от жалбоподателя – арг. от чл. 314, ал. 1 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН и в изпълнение на правомощията си (право и задължение) по чл. 13, чл. 107, ал. 2 и чл. 313-314 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН, съдът ex officio (служебно) следва да провери изцяло правилността на процесното НП, което означава да съобрази и посоченото в съпроводителното писмо и писмената  защита. По същество  въззиваемата страна оспорва жалбата. Излага че в Акта за установяване на административно нарушение/АУАН/ и НП е точно описано нарушението, мястото и времето на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено, и законовите разпоредби, които са нарушени. Предвид изложеното моли жалбата да бъде отхвърлена, а НП, с което е наложена глоба - потвърдено. Прави се искане за присъждане на рисконсултско възнаграждание и възражание за прекомерност,  при евентуално присъждане разноски на ответната страна.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

На 14.07.2020г.  свидетелите П.И.П. и П.Д.П., и двамата на длъжност „главен специалист-горски инспектор" при  РДГ –С., извършили проверка на обект регистриран по чл. 206 от Закона за горите, на търговско дружество „С. г.”, ЕООД, с ЕИК: **********, представлявано от управителя си Н. Т. Н., находящ се в с. Т., Община Б.. На място в обекта, след преглед на записите от системата за видеонаблюдение  на обекта за дата 12.07.2020г., във  връзка с издаден превозен билет * за транспорт с товарен автомобил марка Ф., модел *, с рег. *за експедирана от обекта дървесина установили, че този товарен автомобил не е извършил експедиция на дървесина от обекта за въпросната дата.

За своите  констатации  служителите на РДГ–С. съставили констативен протокол *, връчен срещу подпис на управителя на дружеството-жалбоподател.

Според приложеното по делото заверено ксерокопие на АУАН *(*) от 26.07.2020г. същият е съставен за това, че „С. г.”, ЕООД, с ЕИК: **********, представлявано от управителя си Н. Т. Н. като собственик на обект регистриран по чл. 206 от ЗГ, притежаващо производствена марка *находящ се в с. Т., общ. Б., е издало превозен билет *, като е установено, че дървесината не е транспортирана от горепосочения обект, видно от проверките подробно опписани в  констативните протоколи с *и *, което е квалицирано като нарушение по чл. 211, ал. 3 от ЗГ.

Актът бил предявен и връчен на управителя на дружеството-жалбоподател, който го подписал собственоръчно и без възражения.

Видно от съдържанието на НП административнонаказващият орган е приел фактическата обстановка, отразена в АУАН. На тази основа, издал обжалваното Наказателно постановление, с което на „С. г.”, ЕООД, с ЕИК: **********, представлявано от управителя си Н. Т. Н., е наложена имуществена санкция в размер на 200.00 /двеста/ лева, на основание чл. 270, ал.1 и чл. 275, ал.1, т.2 от Закона за горите/ЗГ/, заповед *на Министъра на земеделието и храните и чл. 53, ал.1 и ал.2 от ЗАНН, за нарушение на чл. 211, ал. 3 от ЗГ.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото писмени и гласни доказателства, а именно: показанията на свидетелите П.И.П. и П.Д.П., АУАН *от 26.07.2020г.; констативните протоколи с *и *; доклад от 26.07.2020г. на главен специалист ГИ П.И.П. ***; превозен билет *; заповед на изпълнителен директор на изпълнителна агенция по горите № 880/04.12.2015г.; заповед на изпълнителен директор на изпълнителна агенция по горите № 796/11.11.2015г.; заповед на министъра на земеделието и горите № *., известие за доставяне на обжалваното наказателно постановление обр. 243, с дата на получаването му - 28.01.2021г. и др.

Писмените доказателства са обективни, непредубедени и достоверни. Те имат доказателствена сила за посочените в тях обстоятелства. Поради това съдът ги кредитира. Съдът кредитира показанията на свидетелите П.И.П. и П.Д.П., тъй като те са последователни, звучат достоверно, почиват на непосредствени впечатления, за които свидетелите има траен спомен, а и защото тези показания намират пълна опора в събрания и проверен по делото писмен доказателствен материал.  Съдът приема, че въз основа на посочените доказателства се установяват всички факти, така както са посочени в изложената по-горе фактология. Тъй като същите са безпротиворечиви, подробното им обсъждане е ненужно – това следва по арг. от чл. 305, ал. 3 от НПК, която норма следва да намери приложение и към съдържанието на мотивите към постановеното по реда на ЗАНН съдебно решение, съгласно чл. 84 от ЗАНН, предвид липсата на изрична норма в тази насока в ЗАНН.

При така установената фактическа обстановка и направения по-горе доказателствен анализ съдът достига до следните правни изводи:

Издаденото НП е от вида на обжалваемите. Спазен е преклузивният седемдневен срок от връчването на НП установен в чл.59 ал.2 от ЗАНН срок при депозиране на жалбата. Видно от приложеното заверено копие на известие за доставяне обр. 243 обжалваното НП е връчено на представител на дружеството-жалбподател на 28.01.2021г., като жалбата срещу него е депозирана в законоустановения срок седмодневен срок – на дата 04.02.2021г., видно от приложеното заверено копие на известие за доставяне обр. 243.

Съгласно разпоредбата на чл. 274, ал. 1, т. 1 от ЗГ, нарушенията по закона и подзаконовите актове по прилагането му се установяват с актове на служителите в Изпълнителната агенция по горите и в нейните структури, които заемат длъжност, за която се изисква лесовъдско образование, както и определените със заповед на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите. Следователно, с факта на съставяне на процесния АУАН от свидетеля П.П. и с оглед заеманата от него длъжност - „главен специалист-горски инспектор" при  РДГ –С., за което данни са изложени непосредствено при снемане на самоличността на лицето и в писмените доказателства, се обосновава извод за надлежна материална компетентност на актосъставителя по ЗГ. Спазени са и давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН и в двете хипотези както тримесечния от датата на установяване на процесното нарушение, станало със съставяне на цитирания констативен протокол, на която дата може да се приеме, че е бил открито и санкционираното лице, така и едногодишния от датата на извършване на деянието.

Обжалваното НП е издадено от компетентен орган, оправомощен с т. 1 от представената Заповед № РД 49-199/16.05.2011 г. на Министъра на земеделието и храните.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

За да предизвика целените с издаването му правни последици, НП, следва да съдържа отнапред определен в закона минимален обем информация. Данните, фактите и обстоятелствата, които безусловно следва да съдържа НП са посочени в чл. 57 от ЗАНН. Тези от тях, посочени в чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН, а именно - описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно, съставляват мотивите – фактическите и правни основания, от които следва постановения от административно-наказващия орган резултат. Същото се отнася и за акта за установяване на адм. нарушение, с оглед разпоредбите на чл. 42, т. 3, т. 4 и т. 5 от ЗАНН. Неспазването на така установените нормативни изисквания, има за последица постановен в съществено нарушение на закона акт.

   Както се посочи по-горе, един от задължителните реквизити на НП е пълното описание на нарушението с неговите признаци от субективна и обективна страна, както и посочване на обстоятелствата, при които същото е извършено. В конкретния случай съдът намира, че наказващият орган не е изпълнил това си задължение. В акта за установяване на адм. нарушение не са спазени изискванията на чл. 42 ЗАНН, а при издаването на атакуваното НП - тези на чл. 57 ЗАНН. Както АУАН, така и НП не съдържат всички изискуеми от закона реквизити. Неправилно е посочена като санкционна разпоредбата на  чл. 211, ал. 3 от ЗГ според която "Собствениците и ползвателите на обекти, в които постъпва, преработва се или от които се експедира дървесина, или оправомощени от тях лица издават превозни билети за дървесината, която се транспортира от обекта". Такова нарушение не е визирано нито в АУАН, нито в наказателното постановление. В случая описаното в АУАН и наказателното постановление нарушение се свежда до тъкмо обратното, че „търговско дружество „С. г.”, ЕООД, с ЕИК: ********** като собственик на обект регистриран по чл. 206 от Закона за горите, е издало от този обект превозен билет * като е установено, че дървесината не е транспортирана от горепосочения обект, видно от проверките подробно описани в  констативните протоколи с *и *, което се и доказа несъмнено в хода на съдебното производсво. В този смисъл съдът счита, че е налице несъответствие между текстовото описание на нарушението и неговата цифрова квалификация, тъй като с описаното деяние не са нарушени разпоредбите на чл. 211, ал. 3 от Закона за горите. Очевидно е несъответствието на описаното нарушение и фактическата обстановка, при което е осъществено, с дадената му правна квалификация.  По този начин се накърнява правото на защита на нарушителя, който има право да узнае, какво точно нарушение на правилата се твърди, че е извършил. Нарушаване на правото на защита във всички случаи води до порочност на издаденото НП, тъй като представлява съществено процесуално нарушение. Недопустима е преквалификация на извършеното деяние от съда, който е обвързан от изложената в НП фактическа обстановка и може само да измени обжалвания акт в частта за наказанието, като приложи закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствената му част.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Районен съд-Б., въззивен състав

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление /НП/ № *на инж. С. Ц. Т., Директор РДГ – С., упълномощен със заповед *на Министъра на земеделието и храните, с което на „С. г.”, ЕООД, с ЕИК: **********, представлявано от управителя си Н. Т. Н., е наложена имуществена санкция в размер на 200.00 /двеста/ лева, на основание чл. 270 и чл. 275, ал.1, т.2 от Закона за горите/ЗГ/, заповед *на Министъра на земеделието и храните и чл. 53, ал.1 и ал.2 от ЗАНН, за нарушение на чл. 211, ал. 3 от ЗГ.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – С. област в 14-дневен срок от съобщението.

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ :