Решение по дело №234/2019 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 18 февруари 2022 г.)
Съдия: Красимира Тодорова Тодорова
Дело: 20197250700234
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 15                     31 .01. 2020 година                                              град Търговище

 

В   И М Е Т О  НА   Н А Р О Д А

Административен  съд                                                                                 първи състав

На  двадесет и осми януари                                          две хиляди и двадесета година 

В открито заседание в следния състав:

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТОДОРОВА

Секретар: ГЕРГАНА БАЧЕВА

Като разгледа докладваното от  председателя

Административно дело №  234                                              по описа за 2019 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

  

  Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК във вр. с чл. 215 и чл. 210 от ЗУТ.             

Делото е образувано по жалба на Й.Ц.Й., М.Ц.Г., С.И.С., П.А.С., М.С.С., А.С.С.  и В.П.Г., чрез а..А.С. срещу решение на комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със заповед  № З-19-209/ 15.04.2019 г. на кмета на Община Попово за определяне размера на обезщетението за учредяване на сервитутно право за обект „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД, паралелно на северния магистрален газопровод до българо-сръбската граница“ в частта, касаеща имот собственост на наследници на Ст. Й. – поземлен имот с идентификатор 37469.30.2 , нива в  землището на с.Ковачевец, общ. Попово в местността „Кале било“ с площ 12.103 дка. Жалбоподателите твърдят, че размерът на обезщетението не е съобразен с изискванията на закона. По подробно изложени съображения правят искане съдът да отмени решението на комисията и да задължи Община Попово да увеличи размера на обезщетението. В съдебно заседание, редовно призовани не се явяват.  Процесуалният представител а.. А.С. поддържа жалбата.Претендира разноски.

 Ответникът по жалбата - Община Попово, редовно призована не се представлява. По делото е депозирано становище, чрез което се оспорва основателността на жалбата. 

Заинтересованата страна „Булгартрансгаз“ ЕАД оспорва основателността на жалбата и моли съдът да  я отхвърли. Счита, че размерът на обезщетението е правилно определен и следва да остане такъв, какъвто е посочен в решението на комисията по чл. 210 от ЗУТ.

Заинтересованите страни „ИПИА“ ЕООД, представлявана от И. И.П. с адрес ***,Р.Н.И., Н.Н.Р., Й.С.С., Д.С.С., Й.П.С., К.В.В., Ц.В.М.,П.Д.П. и М.П.П. редовно призовани, не вземат становище.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Не е спорно обстоятелство по делото, че жалбоподателите  са наследници  по закон на Ст. Й..  Наследниците са   съсобственици на имот в землището на с. Ковачевец, общ.Попово с идентификатор 37469.30.2, представляващ нива с площ 12.103 дка, трета категория, местност „Кале било“.

С Решение № 312 от 10.05.2018г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОБЕКТИ ОТ ГАЗОПРЕНОСНАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, КОИТО ЩЕ БЪДАТ ИЗГРАДЕНИ ИЛИ РЕХАБИЛИТИРАНИ, ЗА НАЦИОНАЛНИ ОБЕКТИ И ЗА ОБЕКТИ С НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ, на основание § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за държавната собственост и § 5, т. 62 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията, Министерски съвет определя обект „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница” за национален обект и за обект с национално значение.

Със заповед № 02 – 15 – 58 от 12.03.2019г. на зам. министър на МРРБ, публикувана в ДВ бр. 23  от 19.03.2019г. е одобрен проектът на ПУП – парцеларен план за обект „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница” на територията на определени селища, сред които и с. Ковачевец, общ.Попово, област Търговище. Видно от електронните файлове, достъпни в публичния регистър по чл. 3, ал. 4 от ЗУТ на издадените актове за одобряване на устройствени планове и на техните изменения през 2019 г., воден от МРРБ, със посочения ПУП се определя местоположението и размерите на сервитутните зони на линейния енергиен обект в засегнатите имоти. Титуляр на сервитута е заинтересованата страна по делото  „Булгартрансгаз“ ЕАД. Заповедта, в частта, касаеща процесния имот, не е била обжалвана и е влязла в сила.

Със заповед № З-19-209/ 15.04.2019 г.,   на кмета на Община Попово, по повод на постъпило искане от „Булгартрансгаз“ ЕАД., е  била назначена комисия по чл. 210 от ЗУТ със задача да определи размера на обезщетенията за сервитутите на енергийния обект по пазарни цени съгласно чл. 64 от Закона за енергетиката, както и да съобщи на собствениците на засегнатите имоти размера на дължимото обезщетение.  Оценъчният доклад за учредяване на сервитут е изготвен от независимия лицензиран оценител.  В него се съдържа подробно описание на използваните методи за оценка.  При зададения от оценителя алгоритъм и определени показатели цената на обезщетението би следвало да е 1997.50 лв.лв.

Видно от   протокол от 10.05.2019 г.  комисията по чл. 210 от ЗУТ е провела заседание, на което е разгледала оценките, изготвени от лицензирания оценител за определяне на дължимото възнаграждение по възникналия сервитут на газопровод, ел.кабел, КИП и кабел за АЗУ, чийто титуляр е „Булгартрансгаз“ ЕАД, в имоти в землището на с. Ковачевец, общ.Попово. Комисията е взела решение да приеме оценките за обезщетяване на имотите, съгласно посоченото в табличен вид, инкорпорирана в протокола. По отношение на имота на наследниците на  Ст. Й., приетият размер на обезщетението е съответно 1997,50 лв.

С нарочно съобщение решението е съобщено на жалбоподателите,  а жалбата до съда е подадени на 27.08.2019 г., чрез административния орган, поради което следва да се приеме, че същата е подадена в срок.

По делото е изслушано експертно заключение за пазарния размер на дължимото парично обезщетение за възникналото сервитутно право в поземления имот на жалбоподателите.  

            Вещото лице е констатирало, че село Ковачевец се намира от западната страна на град Попово и землищата им граничат. През землището на селото и в непосредствена близост до селото минава второкласен републикански път П-51 „Бяла - Попово - Лозница“.

            При посещението си в село Ковачевец установил следното: Имота се намира на възвишенията от северната страна на село Ковачевец, на около 460 м. надморска височина. Достъпът до пътя е по полски пътища, на около 2 км. от границите на населеното място. Имотът  изцяло е обработваем, през изтеклата стопанска година е бил засят със зърнени култури. Масивът, в който се намира,не е поливен. Поземлен имот с идентификатор 37469.30.2 с площ 12,103 дка се обработва изцяло,

            Откритите пазарни свидетелства в Служба по вписванията - Попово за продажба на земеделски земи са показани в Таблица 1, получената сравнителна стойност на процесния имот е показана в Таблица 2 и е 12 428 лв.

            Използваните пазарни аналози са от същото землище.

            При посещението си в Служба по вписванията при Районен съд - Попово

проучил сделките със земеделски имоти от последните няколко месеца в землището на с,.Ковачевец, откритите пазарни свидетелства са показани в Таблица 1.

            Цените на сделките лв/дка са показани в колона 9 и тъй като всички аналози са със сходни характеристики като местоположение, обработваемост и

големина на процесния имот, цените и площта са основния критерий за приложимост на пазарното свидетелство при изготвяне на оценката по сравнителния метод /колона 11/. По тази причина отпадат част от пазарните свидетелства.

            Използваните 9 бр. пазарни аналози са показани в Таблица 2. В колона 4 е показана площта на всеки от имотите, както и средната такава, в колона 5 е показана категорията на имотите. Цената на всеки от имотите лева/декар е показана в колона 9, и е коригирана за местоположение в колона 10, за категория в колона 11 и за площ в колона 12.

            Коригираните цени на всеки от имотите и получената средна цена -1026,84 лв./дка са показани в колона 13.

            Тъй като в обявите за отдаване под наем, пазарните стойности на рентите не са фиксирани, за средно годишно рентно плащане е прието цена 45 лв./дка, което с стойността съгласно Протокол за средно рентно плащане за землището на с. Ковачевец, общ. Попово, обл. Търговище за стопанската 2018/2019 г. на Министерство на земеделието, храните и горите - Областна дирекция „Земеделие“ гр. Търговище.

            Стойността на имота по приходния метод е показана в Таблица З и е 1125 лв дка.

            Пазарната стойност на поземлен имот с идентификатор 37469.30.2 с площ 12,103 дка, при равни тежестни коефициента на двата метода е 13 020 лв. или 1076 лв./дка. /Таблица 4/

            Пазарната оценка на обезщетението за учредяване на сервитутно право

върху процесния имот е показана в Таблица 5, като получената средна цена на

декар е коригирана с коефициенти за учредяване на сервитут, съобразени с вида и безсрочния характер на сервитутното право; коригирана е с индивидуални коефициенти за площ, категория и обработваемост на процесния имот.

            Получената стойност на обезщетението на процесния имот е показана в колона 14 от Таблица 5 - 2 481,45 лв.

            Изготвено е заключение,че получената пазарна стойност на обезщетението на процесния имот ПИ №37469.30.2 е показана в колона 14 от Таблица 5 2 481,45 лв. Пазарната стойност на поземлен имот с идентификатор 37469.30.2 с площ12,103 дка, при равни тежестни коефициента на двата метода е 13 020 лв. или 1076 лв./дка. /Таблица 4/. Осреднена пазарна цена за частта от имота попадаща в сервитута /лева/ е показана в колона 12 от таблица 5 и е 3063,42 лв.

И двете заключения са подробно мотивирани и обосновани.  Оценителя и вещото лице са стигнали до различни резултати.  При тази разлика между двете оценки съдът приема, че оценката на вещото лице, изслушано по делото, в по-голяма степен отчита спецификата на сервитута и характеристиките на конкретния имот, поради което съдът възприема за основа на своите фактически констатации именно заключението на изслушаното по делото вещо лице. Събрани са конкретни данни за реализирани сделки. С оглед на това съдът приема, че пазарната оценка на обезщетението за учредяване на сервитутно право върху процесния имот е в размер на 3063.52 лв.   

 

С оглед установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в законовия срок, от надлежна страна - адресат на подлежащ на оспорване административен акт. 

Заповедта е издадена от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при липса на съществени процесуални нарушения - такива, които ако не бяха допуснати, щяха да доведат до други фактически и правни изводи органът, издател на заповедта. Следва да се приеме, че актът е мотивиран в достатъчна степен, тъй като мотивите, съдържащи се в административната преписка и в частност в оценителния доклад на ползвания независим оценител, очевидно възприети изцяло от членовете на комисията, следва да се възприемат като мотиви на акта.

Съгласно чл. 64, ал.6 от Закона за енергетиката определянето на размера и изплащането на обезщетенията за сервитутите на енергийните обекти се извършват по реда на чл. 210 и 211 от Закона за устройство на територията или по взаимно съгласие на страните въз основа на оценка от независим оценител. На свой ред чл. 210, ал. 1 от Закона за устройство на територията урежда, че изготвянето на оценки и определянето на размера и изплащането на обезщетения в изрично предвидените в закона случаи се извършват по пазарни цени, определени от комисия, назначена от кмета на общината.

Като е одобрил оценка на обезщетението за учредяване на сервитутно право върху процесния имот, която е различна от пазарната, административният орган е постановил акт, който не е съобразен с материалния закон. По тези съображения съдът приема, че обжалваният акт следва да бъде изменен, като оценката на обезщетението следва да бъде завишена до сумата от  3063.52 лв.

При този изход на делото претенцията за разноски е основателна като ответната страна следва да заплати на жалбоподателите сторените такива и представляващи държавна такса в размер на 70 лв., разноски за експертиза в размер на 350 лв. и адвокатски хонорар в размер на 1800 лв. или общо 2220 лв.

Предвид изложеното и на основание чл. 172, ал.2 от АПК, Административен съд – Търговище, първи състав

 

РЕШИ:

 

ИЗМЕНЯ по жалба на Й.Ц.Й., М.Ц.Г., С.И.С., П.А.С., М.С.С., А.  С.С.  и В.П.Г.   решение на Комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със Заповед № З – 19 – 209 от 15.04.2019г. на Кмета на Община Попово за определяне размера на обезщетението за учредяване на сервитутно право за обект „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД, паралелно на северния магистрален газопровод до българо-сръбската граница“, в частта касаеща имот в землището на с. Ковачевец, общ. Попово  с идентификатор 37469.30.2, представляващ нива с площ 12.103 дка, трета категория, местност „Кале било“. , собственост на наследници на Ст. Й., КАТО ОПРЕДЕЛЯ ОЦЕНКАТА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА БЕЗСРОЧНО СЕРВИТУТНО ПРАВО В РАЗМЕР НА 3063.52 лв.

ОСЪЖДА Община Попово  ДА ЗАПЛАТИ на Й.Ц.Й., М.Ц.Г., С.И.С., П.А.С., М.С.С.А.С.С.  и В.П.Г.   разноски по делото в размер на 2220 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: