Решение по дело №4480/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1676
Дата: 17 септември 2019 г. (в сила от 17 януари 2020 г.)
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20195330204480
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

. 1676

 

гр. Пловдив, 17.09.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД - XXIV наказателен състав в публично заседание на единадесети септември , две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

 

при секретаря: ВИОЛИНА ШИВАЧЕВА,

като разгледа АНД № 4480/2019 г. по описа на ПРС, XXIV наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващи от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 16-002571, на директор Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пловдив с което на „Кондор Бългериа” ЕООД, ЕИК ********* е наложена на основание чл.416, ал.5 от Кодекса на труда имуществена санкция в размер на 2000 / две хиляди / лева за нарушение по чл.415, ал.1 от Кодекса на труда.

   С жалбата се  прави искане за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно, сочат се аргументи за липса на извършено нарушение, алтернативно се излагат аргументи за наличие на маловажен случай и за намаляване на санкцията до законоустановения минимум.

 Жалбоподателят „Кондор Бългериа” ЕООД, редовно и своевременно призован се представлява в съдебно заседание от адв.Д.А., който излага аргументи за отмяна на наказателното постановление.

               Въззиваемата страна – Дирекция „Инспекция по труда” Пловдив, се представлява от юрисконсулт В.Б., който в пледоарията си сочи, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно.

  Съдът като съобрази и прецени доказателствата по делото по отделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Дружеството „Кондор Малта” Лтд било едноличен собственик на капитала на „Кондор Бългериа” ЕООД. От своя страна „Кондор Бългериа” ЕООД сключило трудов договор на 22.05.2018 г .със срок на изпитване шест месеца с В.В.Ч.. Трудовият договор на последната бил прекратен със заповед на работодателя от 04.12.2018 г. На 11.01.2019 г. и на 24.01.2019, 04.02.2019 г. и 08.02.2019 г. била извършена проверка на „Кондор Бългериа” ЕООД на място в офиса на дружеството в гр.Пловдив, ул. „Белград” 6, ет.4 и по документи в  Дирекция „Инспекция по труда” Пловдив.   Резултатите от проверката били отразени в протокол от 19.02.2019 г. на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пловдив, като във връзка със законовите си правомощия органът издал предписания на дружеството работодател във връзка с констатирани нарушения на трудовото законодателство. Едно от предписанията било работодателят да заплати в срок до 15.03.2019 г. на В.В.Ч. уговореното трудово възнаграждение за месеците ноември и декември 2018 г. Същото било отразено като т.8 от дадените предписания. Дадените предписания не били оспорени от Кондор БългериаЕООД. На 13.05.2019 г. била връчена призовка на представител на дружеството за представяне на документи на 22.05.2019 г. относно изпълнението на предписанията.  Във връзка с това били представени фишове за начисления и удръжки на В.Ч. за месеците ноември и декември 2018 г., разплащателни ведомости за заплати, платежно нареждане от 12.03.2019 г. за сумата от 1374.10 лева, както и заповед за реализиране на ограничена имуществена отговорност спрямо това лице, както и копие от обратна разписка за връчване на тази заповед на В.Ч..

Във връзка с констатираното бил съставен АУАН на 26.06.2019 г. в присъствието на представител на дружеството жалбоподател, тъй като било прието, че не е изпълнено даденото в т.8 от протокол от 19.02.2019 г. на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пловдив предписание и е осъществено нарушение на чл.415, ал.1 от Кодекса на труда. В последствие въз основа на съставения АУАН било издадено процесното наказателно постановление.

             Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от свидетелските показания на актосъставителя, както и от приобщените по делото писмени доказателства – НП, АУАН, протокол за извършена проверка, призовка до дружеството жалбоподател за предоставяне на документи, фишове за начисления и удръжки за месеците ноември и декември 2018 г., разплащателни ведомости за заплати, платежно нареждане от 12.03.2019 г., заповед за осъществяване на ограничена имуществена отговорност, копие от обратна разписка от куриер, трудов договор, както и от показанията на св.В.Б., които съдът кредитира изцяло като логични, последователни и непротиворечиви.

Жалбата се преценява като ДОПУСТИМА, тъй като е подадена в срок от лице, което има правен интерес от това.

             Разгледана по същество, жалбата се преценя като НЕОСНОВАТЕЛНА.         

  При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

Съдът намира, че в конкретния случай, при съставяне на АУАН и издаване на атакуваното НП, са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на НП, тъй като при реализирането на отговорността на дружеството-жалбоподател не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството. Основание за това е наличието на доказателства по делото, че дружеството жалбоподател е било надлежно призовано да изпрати свой представител за съставянето на АУАН, от което си право се е възползвало. Ето защо при спазване на процесуалните изисквания е бил съставен АУАН в присъствието на представител на дружеството, като надлежно е било връчено копие от същия. Наказателното постановление е издадено след като е изминал законоустановения срок за възражения и в срока по чл.34, ал.3 от ЗАНН, поради което се приема, че правото на защита на санкционираното дружество не е било накърнено.

Настоящият съдебен състав намира, че в конкретния случай от събраните по делото доказателства се установява с категоричност, че е налице осъществен състав на административно нарушение, а именно: че в указания срок дружеството жалбоподател не е изпълнило задължителните предписания на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пловдив.

Дадените предписания, са изготвени от оправомощени да извършат проверката служители на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пловдив, а дружеството жалбоподател е имало възможност да оспори същите, което не  сторено. Безспорно е установено, че в т.8 от протокола за извършена проверка от 19.02.2018 г. е дадено указание на дружеството жалбоподател да изплати на В.В.Ч. уговореното трудово възнаграждение за месеците ноември и декември 2018 година, като е даден срок за изпълнение 15.03.2019 г. Установява се, че частично е изпълнено това указание като е била заплатена по банков път сумата от 1374.10 лева на В.В.Ч.. За останалата част от дължимата сума не са предоставени доказателства за плащане на работника. Вместо това е представена заповед на „Кондор Малта” Лтд. от 24.02.2019 г., като едноличен собственик на капитала на „Кондор Бългериа” ЕООД, с която е осъществена ограничена имуществена отговорност по отношение на В.В.Ч. и е определена отговорност на служителя в размер на 1263.50 лева, която да бъде възстановена от последната на дружеството – работодател, както и е представена обратна разписка от куриер за връчване на документи на В.В.Ч. на дата 20.03.2019 г. От така установените факти може да се заключи, че не е изпълнено в цялост предписанието на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пловдив да се заплати на работника уговореното възнаграждение за месеците ноември и декември 2018 г., тъй като не е изплатена в цялост тази сума на работника.

Ето защо и съдът счита, че правилно е било прието от актосъставителя и наказващия орган, че е осъществено нарушение по чл.415, ал.1 от Кодекса на труда. 

По отношение на административната санкция съдът счита, че неправилно не е приложена разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като в конкретния случай се констатира частично изпълнение на даденото предписание, както и се сочи като основание за неизплащане на посочената в АУАН и НП сума от 1270.00 лева реализиране на ограничена имуществена отговорност от работодателя. С оглед и на липсата на доказателства за налагани други санкции на дружеството жалбоподател за нарушения на трудовото законодателство, съдът счита че в конкретния случай обществената опасност на извършеното нарушение се явява по-ниска в сравнение с обичайните случаи на такива нарушения.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 16-002571, на директор Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пловдив с което на „Кондор Бългериа” ЕООД, ЕИК ********* е наложена на основание чл.416, ал.5 от Кодекса на труда имуществена санкция в размер на 2000 / две хиляди / лева за нарушение по чл.415, ал.1 от Кодекса на труда.

  Решението  не е окончателно и подлежи на обжалва пред Административен съд Пловдив от страните  в 14-дневен срок  от получаване на съобщението по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                                                          

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.