Решение по дело №17920/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1073
Дата: 8 април 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Диляна Василева Славова
Дело: 20195330117920
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е № 1073

 

гр. Пловдив, 08.04.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ІІ гр. състав, в публично съдебно заседание на 05.03.2020г, в състав:

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИЛЯНА СЛАВОВА

 

при секретаря Десислава Кръстева и при участието на прокурора- Таня Георчева, като представител на контролиращата страна, като разгледа докл***аното от съдията гр. д. № 17920 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с иск, предявен от Г.Н.П. с ЕГН: **********,***, чрез пълномощника му- ***. С.П. против Прокуратурата на Република България, с адрес: град София, бул. „Витоша” № 2, за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 3 000 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди в следствие на поддържане на незаконно обвинение по досъд. пр. № 62/2019г. по описа на РУ –Хисаря, за престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК, изразяващи се в ***, както и сумата от 500 лева /петстотин лева/, представляваща обезщетение за  имуществени вреди – заплатен *** по воденото срещу него досъдебно производство, ведно със законната лихва върху всяка от главниците, считано от датата на прекратяване на досъдебното производство- 29.07.2019г. до окончателното изплащане.

В исковата молба се твърди, че  на 30.03.2019г. срещу ищеца било образувано бързо производство /дознание/ № 62/2019г. по описа на РУ-Хисаря, по пр. пр. № 2796/2019г. по описа на РП-Пловдив, за това, че на 30.03.2019г.  в гр. Хисаря, управлявал моторно превозно средство  - лек автомобил марка ***след употреба на ***- престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК. На посочената дата ищецът бил спрян за проверка, като водач на описаното МПС от полицейски автопатрул при РУ-Хисаря. Бил тестван за проверка с полеви тест за употреба на наркотични вещества, който според ищеца дал отрицателни резултати, но полицейските служители счели, че показал наличие на наркотични вещества – ***. Ищецът дал кръв и урина за изследване. По досъдебното производство била назначена и изготвена химикотоксикологична експертиза, от чието заключение се установило, че не е налице присъствие на наркотични вещества или техни аналози, в това число ***и *** в представените за изследване кръв и урина.

На 30.03.2019г. ищецът бил задържан за 24 часа в арестното помещение на РУ-Хисаря. Твърди се в исковата молба, че бързото производство било образувано срещу ищеца, а в последствие - преобразувано от наблюдаващия прокурор в досъдебно производство. Ищецът счита, че са налице основания за ангажиране отговорността на ответната Прокуратура, макар да не е придобил качеството на обвиняем по досъдебното производство, като се позовава на съдебната практика на ВКС на Р. България по този въпрос, в която се приема, че понятие незаконно обвинение следва да се тълкува по- широко и в него попада и образуването на наказателно производство срещу едно лице.

Ищецът твърди след проведеното разследване се установило, че не е извършил вмененото му престъпление, поради което и на основание чл. 243, ал. 1, т. 1, във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК- липса на престъпление, воденото срещу него досъдебно производство било прекратено с постановление на прокурор от РП-Пловдив от 29.07.2019г. Същото не било обжалвано от ищеца и влязло в сила.

Твърди се също, че по досъдебното производство ищецът бил разпитван, като свидетел и бил призован да се яви с *** за предявяване на материалите по разследването. Ангажирал ***, с който сключил договор за правна защита и съдействие и му заплатил сумата от 500 лева в брой, представляваща *** възнаграждение.

Незаконното обвинение продължило четири месеца, в рамките на които ищецът претърпял изключителни по своя характер и интензитет неимуществени вреди. Затворил се в себе си, спрял да излиза с приятели, не се хранил нормално, сънувал кошмари. В семейството му също настъпила тревога и притеснение, че може да бъде осъден и наказан за нещо, което не е извършил. Ищецът твърди, че живеел в малък град и чувал коментари за себе си, а приятелите му го питали дали действително употребява ***. Страдал от пренебрежението на приятели и роднини. Незаконното обвинение оказало силно негативен ефект на имиджа и доброто му име, както и върху психо-емоционалната му сфера. За целия период било отнето и свидетелството му за управление на МПС, а отделно от това незаконно бил задържан в арестното помещение за срок от 24 часа.

Въз основа на гореизложените твърдения ищецът е сезирал съда с искане да постанови Решение, с което да осъди ответната Прокуратура на Р. България да му заплати обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди в резултат на незаконното обвинение в размер на 3000 лева, както и обезщетение за претърпените от него имуществени вреди в размер на 500 лева, изразяващи се в заплатено *** възнаграждение за процесуално представителство по образуваното срещу него досъдебно производство, ведно със законната лихва върху главниците, считано от датата на прекратяване на досъдебното производство с Постановление на прокурор на РП-Пловдив- 29.07.2019г. до окончателното изплащане. Претендира и присъждане на направените по делото разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК от ответната Прокуратура, чрез свой представител е постъпил писмен отговор, с който изцяло оспорва исковете. Твърди се, че липсва пряка причинна връзка между описаните от ищеца вреди и вмененото му обвинение, нито доказателства за това, че са резултат от действия на ответната Прокуратура. В тежест на ищеца било да докаже твърденията си, че е претърпял вреди, връзката им с обвинението и размера им, но за тези обстоятелства не били ангажирани доказателства. Твърди се, че ищецът нямал качеството на обвиняем, за да е налице незаконно обвинение срещу него, а единствено е разпитван в качеството на свидетел, поради което счита, че не са налице основания за ангажиране на деликтната отговорност на прокуратурата. Недоказани били и твърденията за наличие на причинна връзка между имуществените вреди и обвинението. Ищецът сам решил да си упълномощи ***, което не било необходимо по досъдебното производство, тъй като само бил разпитван като свидетел. Оспорва се и размерът на вредите, като прекомерно завишен, несъответстващ, както на реалните вреди, така и на икономическия стандарт в страната, принципите на справедливост и установената съдебна практика. Моли за отхвърляне на исковете, или алтернативно- за присъждане на обезщетение в значително по- нисък от търсения размер. Прави се и възражение за съпричиняване, без да се излагат конкретни твърдения в какво се изразява то. Подробни съображения се излагат от представителя на ответната Прокуратура в писмена защита

  Съдът - въз основа на доказателствата и фактите, които се установяват с тях, намира следното:

Страните не спорят относно следните факти, които се установяват и от приложените към делото преписки и дела:

На 30.03.3019г. е започнато на основание чл. 212, ал. 3 от НПК бързо производство № 273 ЗМ -62/2019г. на РУ на МВР- Хисаря срещу ищеца Г.П. за престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК, за това, че на 30.03.3019г. в 17.50 часа, в р. Хисаря, Област Пловдив, е управлявал собствения си лек автомобил марка ***след употреба на наркотични вещества, установено по надлежния ред с техническо средство – еднократен тест „Дрегер дръгчек 3000”, като техническото средство е отчело качествена проба, наличие на ***/ и ***/. С Постановление от 09.04.2019г. горецитираното бързо производство е преобразувано в досъдебно производство, със срок за разследване два месеца, считано, от 30.03.2019г.

В хода на досъдебното разследване са извършени редица процесуални действия – разпит на свидетели, събиране на писмени доказателства, възлагане и изготвяне на експертизи.

На 22.05.2019г. е изготвено мнение от разследващия полицай за прекратяване на досъдебното производство на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК.

С Постановление от 29.07.2019г. на прокурор при РП-Пловдив наказателното производство е прекратено. По делото няма данни за датата на влизане в сила на цитирания прокурорски акт, поради което и следва да се приеме, че най-ранната дата, на която същия се е стабилизирал е 06.08.2019г. /седем дни след съставянето му/.

За установяване на твърдените от ищеца неимуществени вреди в резултат на инициираното против него наказателно производство са събрани гласни доказателства посредством показанията на ***/обективирани в протокол от съдебно заседание, проведено на 05.03.2020г./.

От показанията на цитираната **** се установява, че за образуваното против ищеца наказателно производство знае от него и от семейството му. С П. имали връзка отдавна и се виждали поне два пъти седмично. В  края на месец март 2019г. го спрели на проверка и установили, че шофирал след употреба на ****. Задържали го за срок от 24 часа, спрели от движение МПС-то, отнели му свидетелството за управление на МПС и образували против него наказателно производство. Последното продължило почти пет месеца, въпреки, че била изготвена експертиза, от кото ставало ясяно, че не е употребил ***. Г. тежко преживял случая. Търпял много вреди, тъй като бил студент и не можел да пътува, затворил се в себе си, не се хранил нормално, спрял да контактува с приятелите си, отдалечил се от нея, не споделял и не излизал. Станал изнервен, като случая се разчул и в града, който бил малък. Носели се слухове, че е **** и родителите му също се притеснявали.

Като цяло съдът кредитира показанията на цитираната ***, тъй като същата възпроизвежда непосредствените си възприятия досежно емоционалното състояние на ищеца през процесния период, показанията й кореспондират с останалите събрани по делото писмени доказателства и са неоспорени от страните.

          При така установените, релевантни за спора факти и обстоятелства, съдът стигна до следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл. 2, т. 2 ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани, от незаконно обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано.

Основанието за ангажиране на отговорността на държавата е обективният факт, че спрямо лицето е било образувано наказателно производство, то е било привлечено в качеството му на обвиняем, като му е повдигнато обвинение за извършване на престъпление по НК, предаден е на съд и впоследствие е оправдан или наказателното производство е прекратено, както е в процесния случай. Това е достатъчно основание, за да се квалифицира обвинението като незаконно независимо дали отделните процесуално-следствени действия са били извършени в съответствие със закона и правомощията на съответния правозащитен орган. По ЗОДОВ незаконосъобразността се разглежда на плоскостта на крайния резултат от наказателното производство. Обвинението в престъпление е винаги неоснователно /незаконно/, когато подсъдимият бъде оправдан.

Отговорността на държавата е обективна. Тя може да бъде ангажирана независимо от това дали вредите са причинени виновно от съответното длъжностно лице, действало от името на съответния държавен орган. Тя следва да бъде ангажирана и в случаите, когато формално са били налице предпоставки за образуване на наказателно производство – законен повод и достатъчно данни за престъпление.

В настоящия случай са налице всички елементи от фактическия състав на чл. 2 от ЗОДОВ, обосноваващи призната по съответния ред незаконност на действията на правозащитните органи: първо, образуване на досъдебно производство срещу ищеца за престъпление по НК и свързаните с това последващи действия, като например разпит на свидетели, възлагане и извършване на експертиза, събиране на писмени доказателства и прекратяване на наказателното производство по причина, че не е осъществен състав на престъпление.

От тези факти се извежда и субектът на деянието в лицето на ответника. Съгласно чл. 7 от ЗОДОВ искът за обезщетение следва да се предяви срещу органа, от чиито незаконни актове и действия са причинени вредите.

Отговорност в случая носи Прокуратурата, по чието разпореждане е образувано наказателното производство и която е упражнявала ръководство и надзор, като е контролирала хода на разследването, проучвала и проверявала всички материали по делото и давала указания по разследването /чл. 196, ал. 1 НПК.

Колкото до факта на причинени на ищеца неимуществени вреди /като отделен елемент от фактическия състав на отговорността по ЗОДОВ/, по принцип е ясно /и дори не се нуждае от доказване/, че висящото и безрезултатно наказателно производство всякога води до негативни преживявания, свързани с психически тормоз и стрес, неудобство пред обществото, злепоставяне сред близки и познати. В този смисъл свидетелските показания са от значение повече за размера на обезщетението, отколкото за наличието на вреди и причинната връзка между тях и воденото производство.

Още повече, че в подобни случаи негативните преживявания се презумират от закона с оглед на презумпцията за невиновност и конституционно защитените основни човешки права: чест и достойнство на личността, право на лична свобода.

Безспорно ищецът е изживял негативни емоции, съставляващи комплекс от неимуществени вреди, които несъмнено са пряка и непосредствена последица от обвинението.

В случая не би могло да се приеме, че е налице съпричиняване от страна на ищеца. В отговора си по чл. 131 ГПК ответникът не излага конкретни фактически твърдения защо счита, че е налице съпричиняване, поради което съдът не може да изследва наличието на противоправно поведение изобщо /извън доводите и възраженията му/. Така или иначе обаче, от данните по делото не може да се направи извод за наличието на виновно и противоправно поведение у ищеца, в причинна връзка с действията на прокуратурата или друг негов принос като напр. укриване от органите на реда или възпрепятстване на производството по друг начин и т.н.

Размерът на обезщетението следва да се определи по справедливост /чл. 52 ЗЗД/.

В тази връзка следва да се отчетат следните обстоятелства: непродължителния период на воденото срещу ищеца наказателно производство – от около четири месеца, ищецът не е привличан в качеството на обвиняем, разпитван е като свидетел. При индивидуализиране на конкретния размер на обезщетението за неимуществени вреди на ищеца съдът отчете и факта, че  същият е задържан за срок от 24 часа по чл. 76 от ЗМВР, отнето му е за целия период свидетелството за управление на МПС, което е създало за него не само негативни емоции  но и вреди, изразяващи се в невъзможност да управлява собствения си автомобил. В същото време не се установяват други специфични по вид и интензитет негативни последици /като напр. публично /медийно/ достояние на обвинението, подлежащи на репариране /извън обичайните и презумирани от закона/. Освен това интензитетът на вредите зависи и от субективен фактор – конкретния психо – емоционален статус на ищеца. В случая свидетелските показания не са достатъчни, за да обосноват извод за конкретни и особено силни отрицателни изживявания в пряка и непосредствена причинна връзка с незаконното обвинение, които да обосноват присъждане на обезщетение в претендирания от ищеца размер от 3000 лева. В процесния казус обаче, при индивидуализиране размера на обезщетението, на плоскостта на интензитета на претърпените от ищеца неимуществени вреди съдът отчете факта, че вмененото му престъпление, видно от свидетелските показания е станало достояние на роднините и познатите му, което неминуемо е уронило авторитета на ищеца. Следва да се отчете и установения по делото факт, че П. е с чисто съдебно минало.

Предвид гореизложените съображения и като се съобрази с икономическите условия в страната и стандарта на живот, съдът намира, че необходима и достатъчна за репариране на причинените на ищеца неимуществени вреди е сумата от 1500 лв, която следва да се присъди ведно с обезщетение за забава в размер на законната лихва, считано от 06.08.2019г, /най-ранната дата на която би могло да се приеме, че е влязло в сила Постановлението на РП – Пловдив, с което воденото срещу ищеца наказателно производство е прекратено/, като за разликата над тази сума до пълния претендиран размер от 3 000 лв, претенцията ще се отхвърли.

По отношение на претенцията на ищеца за присъждане на обезщетение за имуществени вреди, същият твърди, че в наказателното производство е направил разходи за процесуално представителство в досъдебната фаза на процеса   в размер на  500 лв., представляващи заплатено *** възнаграждение. 

Действително, по аргумент от чл. 190, ал. 1 НПК, когато подсъдимият бъде признат за невинен  /респективно – наказателното производство против него бъде прекратено/ разноските по дела от общ характер остават за сметка на държавата. В НПК не е предвиден ред за възстановяване на направените от оправдания подсъдим разноски. Поради това единственият способ за имуществена обезвреда е този по ЗОДОВ.

В кориците на приложеното досъдебно производство не са налице доказателства за действително направен разход, в претендирания размер, подлежащ на възстановяване, изразяващи се в заплатено *** възнаграждение за досъдебната фаза на процеса в размер на 500 лева, като такива доказателства ищецът не ангажира и в хода на настоящото производство, поради което и искът за имуществени вреди следва да се отхвърли, като недоказан.

Претендират се от ищеца разноски, които следва на основание чл. 78, ал. 1 ГПК да му се присъдят съразмерно на уважената част от претенцията, а именно сумата от 20 лв /за държавна такса, която се дължи изцяло по аргумент от чл. 10, ал. 3 ЗОДОВ/ и сумата от 257,15 лева – разноски за *** възнаграждение, съразмерно с уважената част от иска или общо сумата от 277,15 лв.

По изложените съображения съдът

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, с адрес гр. София, ул. “Витоша” № 2, да заплати на Г.Н.П. с ЕГН: **********,***, представляван от пълномощника му- ***. С.П. сумата от 1500 лева /хиляда и петстотин лева/, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди в следствие на поддържане на незаконно обвинение по досъд. пр. № 62/2019г. по описа на РУ –Хисаря, за престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК, изразяващи се в ***,   ведно със законната лихва, считано от влизане в сила на постановлението за прекратяване на досъдебното производство- 06.08.2019г. до окончателното изплащане, като ЗА РАЗЛИКАТА над уважения размер на иска за неимуществени вреди от 1500 лева ДО ПЪЛНИЯ ПРЕТЕНДИРАН РАЗМЕР от 3000 лв., както и претенцията за имуществени вреди в размер на 500, лева, представляващи *** възнаграждение, ОТХВЪРЛЯ предявените искове.

 

ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, с адрес гр. София, ул. “Витоша” № 2, да заплати на Г.Н.П. с ЕГН: **********,***, представляван от пълномощника му- ***. С.П. сумата от общо 277,15 лева /двеста седемдесет и седем лева и петнадесет стотинки/, представляваща направени по делото разноски, съразмерно с уважената част на исковата претенция.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

Препис от Решението да се връчи на страните.

                           

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

            Вярно с оригинала! ПК