Решение по дело №552/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 799
Дата: 1 юни 2021 г. (в сила от 22 юни 2021 г.)
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20217040700552
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

799                                            01.06.2021 г.                                      гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на пети май две хиляди и двадесет и първа година, в публично заседание в следния състав:

 

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря Галина Драганова, като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 552 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) и е образувано по повод жалбата на ЕТ „Старт- Иван Киров“ с ЕИК *********, със седалище и адрес: гр. Ахтопол, община Царево, ул. „Христо Ботев“ № 10, представляван от управителя И.Ж.Киров, против Заповед № РД-70 от 25.02.2021 г., издадена от изпълнителния директор на ИАРА, за одобряване на списък с риболовни кораби и техните индивидуални квоти за улов на калкан през 2021 г. и методика за разпределение на индивидуалните квоти за улов на калкан през 2021 г., в частта, с която жалбоподателят не е класиран и не получава квота за улов на калкан през 2021 г. със стопанисвания от него кораб „Цветелина“ с външна маркировка АХ 038.

В жалбата са развити доводи за незаконосъобразност на оспорената заповед, поради противоречие с материалноправни разпоредби. В нея се сочи, че изискването за монтиране на бордово оборудване за проследяване на кораба чрез системата за наблюдение на риболовните кораби на ИАРА е изпълнено от жалбоподателя. Не се оспорва констатацията на административния орган, че към момента на подаване на заявлението за участие в процедурата по определяне на индивидуални квоти това оборудване не е било свързано с Центъра за наблюдение на риболовните кораби (ЦНРК), но се твърди, че връзката е изключена от ИАРА, поради водено съдебно производство през 2020 г., а след влизане в сила на съдебното решение тя не е възстановена, което поставя жалбоподателя в неравностойно положение спрямо останалите участници в процедурата. По същество се иска отмяна на заповедта.

В съдебното заседание пълномощникът на жалбоподателя поддържа жалбата. Счита, че административният орган е длъжен да възстанови по своя инициатива връзката на кораба със системата за наблюдение, след отпадане на основанията за предприетото от него изключване на същата. Твърди, че на жалбоподателя не е било известно обстоятелството, че връзката е прекъсната. Не сочи нови доказателства. Моли за отмяна на обжалваната заповед. Претендира разноски.

Процесуалният представител на ответната страна излага становище за неоснователност на жалбата и моли за нейното отхвърляне. Заявява, че през 2021 г. не е подадено от жалбоподателя заявление за свързване на стопанисвания от него кораб със системата за проследяване. Твърди, че от монтираното на кораба устройство същият разполага с информация за изключването на връзката с ЦНРК. Не сочи нови доказателства. Подробни доводи излага в писмени бележки. Претендира разноски.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира за установено следното:

Със заповед № РД-43/04.02.2021 г. (на л. 45 от делото), издадена от изпълнителния директор на ИАРА на основание чл. 30, ал. 8  и сл. от ЗРА, са одобрени условията и редът за разпределение на квота за улов на калкан за 2021 г. В т. ІІ от същата са посочени критериите за допустимост на лицата и корабите с право да получат индивидуални квоти, като с т. ІІ. 5 е въведено изискване за наличие на монтирано и свързано с Центъра за наблюдение на риболовните кораби бордово оборудване за проследяване на кораба от системата за наблюдение на риболовните кораби на ИАРА към момента на подаване на заявлението. Определен е срок до 10.02.2021 г. за подаване на заявленията. Със Заповед № РД-43/11.02.2021 г. на изпълнителния директор на ИАРА е определена работна група, която да извърши преценка за допустимост на кандидатите и класиране на допуснатите участници.

На 08.02.2021 г. е депозирано заявление от жалбоподателя ЕТ „Старт- Иван Киров“ за участие в обявената процедура за разпределение на квоти за улов на калкан за 2021 г. със стопанисвания от него кораб „Цветелина“, с външна маркировка АХ 038. Към заявлението са приложени изискуемите документи, както следва: доклад от проверка на риболовен уред/маркиране, извършена от служители на ИАРА на 08.02.2021 г.; свидетелство за годност на плавателното средство със срок до 2024 г.; свидетелство за регистрация на кораба; удостоверение за регистрация на риболовен кораб от 2013 г., издадено от ОДБХ- Бургас; удостоверение за право на извършване на стопански риболов в Черно море и река Дунав от 18.01.2021 г. на едноличния търговец, със срок до 31.12.2021 г.; разрешително за стопански риболов в Черно море и р. Дунав от 2013 г., издадено на името жалбоподателя; договор от 2013 г. между жалбоподателя и „Скортел“ ЕООД за монтиране и пускане в експлоатация на комуникационен комплект за проследяване на риболовни кораби, както и протокол за инсталация, пускане в експлоатация на оборудването и обучение на капитана на риболовния кораб; документ да право на стопанисване на риболовния кораб от едноличния търговец; свидетелство за правоспособност за извършване на стопански риболов на името на И. Киров.

На 22.02.2021 г. и 25.02.2021 г. са проведени заседания на назначената със Заповед № РД-43/11.02.2021 г. работна група. Констатирано е, че в определения срок са постъпили 48 заявления, в т.ч. заявлението на жалбоподателя ЕТ „Старт- Иван Киров“, и са предприети действия по проверка за допустимост на заявленията. За целите на проверката са извършени допълнителни справки в Агенция по вписванията и ТД на НАП. Изискана е също информация за задължения на заявителите към ИАРА по влезли в сила наказателни постановления, както и информация за наличие на монтирано и свързано с ЦНРК бордово оборудване за проследяване на корабите от системата за наблюдение на ИАРА. Данни за посочените обстоятелства са предоставени на работната група от началника на отдел „ЦНР“ с писмо от 22.02.2021 г. (на л. 222 и л. 223), в което е посочено, че риболовен кораб „Цветелина“ с външна маркировка АХ 038 е с изключено устройство за проследяване, въз основа на писмо от 27.02.2020 г., изпратено от ИАРА до „Скортел“ ООД. При тези данни е прието от работната група, че жалбоподателят не отговаря на критерия по т. ІІ. 5 от Заповед № РД-43/04.02.2021 г. на изпълнителния директор на ИАРА, тъй като за него не е налично свързано с ЦНРК бордово оборудване за проследяване на кораба от системата за наблюдение на риболовните кораби на ИАРА към момента на подаване на заявлението, и същият не следва да се допуска до по-нататъшно участие в процедурата, макар да са изпълнени останалите критерии за допустимост. За направените от работната група констатации са съставени протоколи с изх. № Z-1396/22.02.2021 г. (на л. 102) и изх. № Z-1496/25.02.2021 г. (на л. 224). Съставен е и доклад с изх. № Z-1497/25.02.2021 г. (л.86) за резултатите от извършените проверки за допустимост и класирането на допуснатите участници. Въз основа на така съставения доклад е издадена оспорената Заповед № РД-70/25.02.2021 г. (на л. 23) на изпълнителния директор на ИАРА, с която са одобрени списък на риболовните кораби и техните индивидуални квоти за улов на калкан през 2021 г., и методика за разпределяне на индивидуалните квоти. В одобрения списък не е включен плавателният съд на жалбоподателя.

При тези фактически данни съдът намира от правна страна следното:

Оспорената заповед притежава белезите на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК. Тя обективира волеизявление на компетентния административен орган, с което са засегнати неблагоприятно правата на адресата ЕТ „Старт- Иван Киров“ (в този смисъл решение № 1193 от 29.01.2021 г. по адм.дело № 10711/2020 г. по описа на ВАС).

Заповедта е издадена от компетентен орган, в рамките на правомощията му (арг. от нормата на чл. 17, ал. 12, т. 1 от ЗРА). Издадена е в предвидената от закона писмена форма и съдържа изискуемите реквизити, в т.ч. фактически и правни основания за издаването и́, подробно изложени в съставения от работната група доклад с изх. № Z-1497/25.02.2021 г., към който заповедта изрично препраща.

При извършената служебна проверка съдът не констатира съществени нарушения на административнопроизводствени правила. Заявленията за участие в обявената процедура за разпределение на квоти за улов на калкан за 2021 г. са разгледани от работна група, определена със Заповед № РД-43/11.02.2021 г. Заповедта е издадена, след извършване на необходимите проверки и преценка на всички относими факти, в съответствие с изискването на чл. 36, ал.3 от АПК.

Според настоящия съдебен състав заповедта е издадена в съответствие с приложимите материалноправни разпоредби. С издадената на основание чл. 30, ал. 8 от ЗРА Заповед № РД-43/04.02.2021 г. (на л. 45) на изпълнителния директор на ИАРА са определени критериите за допустимост на лицата и корабите с право да получат индивидуални квоти за улов на калкан за 2021 г. С т. ІІ. 5 от същата е предвидено изискване стопанисваният от заявителя кораб да разполага с монтирано и свързано с Центъра за наблюдение на риболовните кораби бордово оборудване към момента на подаване на заявлението. За да бъде допуснат кандидатът до участие в обявената процедура, е необходима кумулативна наличност на посочените условия: монтирано бордово оборудване за наблюдение и осъществена връзка на това оборудване със системата за наблюдение на ИАРА. Липсата на което и да е от тях към момента на подаване на заявлението е предпоставка за отстраняване на кандидата.

По делото не е спорно, а и се установява от приложените писмени доказателства (договор от 2013 г. за монтиране и пускане в експлоатация на комуникационен комплект за проследяване на риболовни кораби, протокол за инсталация, пускане в експлоатация на оборудването и обучение на капитана на риболовния кораб), че плавателният съд „Цветелина“, стопанисван от жалбоподателя ЕТ „Старт- Иван Киров“, е с монтирано бордово оборудване. Не е спорно също така, че към датата на подаване на заявлението за участие в процедурата това оборудване не е свързано с ЦНРК. В този смисъл са и данните от приложеното в преписката писмо от началника на отдел „ЦНР“ (л.222, 223). Следователно, към правнорелевантния момент жалбоподателят не отговаря на едно от предвидените в т. ІІ. 5 от Заповед № РД-43/04.02.2021 г. условия и законосъобразно не е допуснат до участие при разпределяне квотите за улов на калкан за 2021 г.

От данните по делото е видно, че бордовото оборудване на кораба „Цветелина“ е изключено по искане на ИАРА с № 26-00-489/27.02.2020 г. Плавателното средство е с дължина 8.10 м., според данните от приложеното свидетелство за регистрация № 26-7052-13 (на л. 35), поради което не е налице хипотезата на чл. 45, ал. 1 от ЗРА, в който е предвидено задължение да бъде монтирано в риболовните кораби с дължина минимум 12 м. бордово оборудване, свързано със системата за наблюдение и контрол. През 2020 г. жалбоподателят не е класиран и не е получил квота за улов на калкан, видно от приложеното съдебно решение 688/18.06.2020 г. по адм. д. № 384/2020 г. по описа на Административен съд- Бургас, поради което и не е възникнала необходимост от свързване на бордовото оборудване със системата за наблюдение. Задължение за служебно свързване на стопанисвания от него кораб със системата за наблюдение не е възникнало и с постановяване на окончателния съдебен акт по адм. дело № 10711/2020 г. по описа на ВАС, с който е отменена заповедта за одобряване на списък с риболовни кораби и техните индивидуални квоти за улов на калкан през 2020 г., а и съдебният акт е постановен на 29.01.2021 г., т.е. след приключване на периода, за който се отнася заповедта. Без съмнение обстоятелството, че е прекъсната връзката на бордовото оборудване със системата за наблюдение, е било известно на жалбоподателя, доколкото същият стопанисва плавателния съд и има достъп до оборудването, а и е в негова тежест при депозиране на заявлението за участие в процедурата да представи необходимите доказателства за изпълнение на поставените критерии за допустимост. Такова изискване е предвидено за всички участници в процедурата, поради което доводите за поставяне на жалбоподателя в неравностойно положение са неоснователни. Ето защо съдът приема, че не са налице основания за отмяна на заповедта, поради което жалбата следва да се отхвърли.

С оглед формирания извод за неоснователност на жалбата и своевременно направеното искане, на основание чл. 143, ал. 3 от АПК следва да се присъдят на ответната страна разноски по делото в размер на 100 лева- възнаграждение за юрисконсулт, определено на основание чл. 24 от Наредба за заплащането на правната помощ, съобразно фактическата и правна сложност на спора.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на ЕТ „Старт- Иван Киров“ с ЕИК *********, със седалище и адрес: гр. Ахтопол, община Царево, ул. „Христо Ботев“ № 10, против Заповед № РД-70 от 25.02.2021 г., издадена от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, в частта, с която ЕТ „Старт- Иван Киров“ не е класиран и не получава квота за улов на калкан през 2021 г. със стопанисвания от него кораб „Цветелина“ с външна маркировка АХ 038.

ОСЪЖДА ЕТ „Старт- Иван Киров“ с ЕИК ********* да заплати на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури сумата от 100 (сто) лева, представляваща разноски по делото.

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от връчване на съобщението.

 

СЪДИЯ: