Решение по дело №20/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 260
Дата: 9 март 2023 г. (в сила от 9 март 2023 г.)
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20237040700020
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  260                                          09.03.2023г.                     град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – БУРГАС, XVI-ти състав, на девети февруари две хиляди двадесет и трета година, в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                Председател: Даниела Драгнева

                                                                       Членове:  1.Марина Николова

          2.Димитър Гальов

Секретар: Сийка Хардалова

Прокурор: Андрей Червеняков

като разгледа докладваното от съдия Д.Гальов КНАХД № 20 по описа за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.2 от Закона за администра-тивните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Й.С.Б., с адрес: ***, чрез упълномощен адвокат, против Решение № 1063 от 16.11.2022г., постановено по НАХД № 3531 от 2022г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-0769-005327 от 16.12.2021г., издадено от началник група към ОД на МВР- Бургас, Сектор „Пътна полиция”.

Касаторът твърди, че оспореното решение е неправилно и се иска неговата отмяна. Съдът неправилно се позовал при преценка за индивидуализацията на наказанието на описаните отегчаващи отговорността обстоятелства. Посочва практика по административни дела относно оспорени индивидуални административни актове. Иска се отмяна на съдебното решение и потвърденото с него наказателно постановление. В условието на евентуалност, моли да бъде изменено НП с намаляване на санкциите до минималния размер.

 Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира като основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК– неправилно решение поради противоречие с материалния закон.

В съдебно заседание, касаторът се представлява от адв.С.Л., който поддържа жалбата и пледира да бъде уважена, респективно искането за отмяна на оспорения съдебен акт и за отмяна на наказателното постановление. Не са ангажирани нови писмени доказателства, допустими в касационното производство.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не изпраща представител. Не взема становище по оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването. Не се сочат други доказателства.

След като прецени доводите и становищата на страните и събраните по делото доказателства, въз основа разпоредбите на закона, Административен съд – Бургас, в настоящия състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна, по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, за която съдебният акт бил неблагоприятен и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА. Констатираното налага да бъде разгледана по същество, при което съдът намери следното:

Производството пред Районен съд – Бургас е образувано по жалба на Й.С.Б., против наказателно постановление № 21-0769-005327 от 16.12.2021г, издадено от Началник група към ОД на МВР- Бургас, Сектор „Пътна полиция”, с което за нарушение по чл.103 от ЗДвП на лицето е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв., както и кумулативно предвиденото в закона административно наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 6 месеца.

С оспореният съдебен акт, Районен съд – Бургас потвърдил наказателното постановление, а за да постанови това решение съдът приел фактическата обстановка за установена по категоричен начин. Посочил, че изложените факти и обстоятелства в наказателното постановление кореспондират с писмените материали и гласните доказателства, събрани по делото. Подробно е обсъдена събраната по делото доказателствена съвкупност. Коментирани са както показанията на свидетелите, така и установеното от писмените доказателства.

Съдът обосновал извод за липса на допуснати процесуални нарушения, които да са формални основания за отмяна на НП, респективно за законосъобразност на издаденото НП и наложените административни наказания, индивидуализирани по вид и размер в съответствие със закона и релевантните към предмета на доказване обстоятелства. Изтъкнато е в решението, че на инкриминираната дата освен извършеното нарушение, водачът е осъществил и състав на престъпление по чл.343б, ал.1 от НК, от гледна точка преценка личността на дееца и неговото поведение. Процесното нарушение, предмет на настоящото АНП се изразява в неизпълнение на задължението на водача на МПС за спиране, при наличие на ясен и своевременно подаден сигнал със стоп-палка от страна на полицейски служител. Изтъкнато е, че в случаят това неизпълнение се обяснява с факта, че водачът е управлявал автомобил след употреба на алкохол, за което наказан отделно в друго наказателно производство, за престъпление по чл.343б, ал.1 от НК. Извършен е цялостен и обективен анализ на доказателствата, и решаващият състав на БРС е достигнал до обосновани правни изводи.

Изложени са съображения за липса на основания да се намаляват по размер санкциите, наложени на касатора за извършеното от него административно нарушение, за което е санкциониран с оспореното по това дело НП. При тези констатации атакуваното НП е потвърдено.

Настоящият касационен състав счита, че решението на Районен съд-Бургас е ПРАВИЛНО.

Съгласно чл.63в ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд, на основанията предвидени в НПК, по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Съдебното решение изцяло съобразено с указанията на материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, като изложените мотиви относно ангажирането на административнонаказателната отговорност на касатора се споделят и от настоящия съдебен състав.

Настоящата инстанция приема, че с оглед събраните по делото доказателства Районен съд– Бургас установил в пълнота фактическата обстановка, въз основа на която е формулиран обоснования и законосъобразен извод за липса на допуснати съществени процесуални нарушения.

От приетите по делото доказателства, се установява по несъмнен начин, че на 10.12.2021г. в гр.Бургас, служители на Първо РУ на МВР-Бургас са подали сигнал със стоп-палка по отношения на движещият се в посока на бул.“Булаир“ лек автомобил „М.“, с рег.№ А **** МР, управляван от жалбоподателя. Въпреки, че водачът възприел така подаденият сигнал, той не изпълнил указанието за спирани, а продължил движението си в посока ул. „Княз Ал.Батенберг“, при което бил последван от патрулен автомобил на полицията и спрян в района на централно Пристанище Бургас. Извикан е екип на пътна полиция, който съставил акт за констатираното нарушение, подписано от водача без да се посочат възражения. Извършена е и проверка за употреба на алкохол, с техническо средство, като резултатът удостоверил употребата на алкохол с концентрация 2.49 на хиляда, за което е съставен и друг акт от компетентния служител на пътна полиция. Както е известно, управлението на МПС след употреба на алкохол, с концентрация над 1.2 на хиляда съставлява престъпление от общ характер, а именно по чл.343б, ал.1 от НК. Независимо от това кога е наложено наказание на водача за извършеното друго деяние /престъпление/, обстоятелството относно осъществяването на това деяние очевидно са били известни на наказващият орган, който ги е съобразил при индивидуализацията на наложените наказания и е издал законосъобразно НП, което и закономерно е потвърдено от съда.

Обобщено, в хода на производството не са допуснати съществени нарушения на производствените правила, нито са нарушени норми на материалния закон, а наложените наказания не са явно несправедливи, както сочи касатора, поради което касационната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА и се отхвърля.

Предвид изложеното, касационният съд намира, че първоинстанционното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно, от което произтича оставянето му в сила.

Разноски не се претендират от ответника и не се присъждат такива.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, вр. чл.218 от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХVI-ти състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1063 от 16.11.2022г., постановено по АНД № 3531 от 2022г  по описа на Районен съд – гр.Бургас.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                Председател:

                                                                   

                  Членове: 1.                                                 2.