Решение по дело №8615/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1928
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 23 ноември 2019 г.)
Съдия: Любомир Симеонов Нинов
Дело: 20183110108615
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№1928/8.5.2019г.

 

гр.Варна 8.05.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХХХІ състав в открито съдебно заседание проведено на девети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: Любомир Нинов

 

при секретаря Мария Минкова, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№8615/2018г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Ищцата Т.С. в исковата си молба твърди, че с постановление на Р**** В**** срещу нея е било образувано досъдебно производство, а на 3.10.2017г. с постановление по ДП №*** по описа на ІІІ РУ Варна е привлечена като обвиняема за престъпление по чл.187 от НК и спрямо нея е взета мярка за неотклонение „подписка“. Тя твърди, че с внесено в РС Варна постановление на прокурор, е предадена на съд за извършено престъпление по чл.187 от НК, за това че на 25.11.2016г. в гр.Варна, в детска градина №36 “М****“ към Общ.В**** е изтезавала (чрез причиняване на физическа болка, викове, заплахи и обиди) малолетно лице на 2 години, чието възпитание и е било възложено в качеството й на медицинска сестра в яслена група на ОДЗ, като извършеното не представлява по-тежко престъпление. Ищцата твърди, че с решение на РС Варна от 15.01.2018г. по н.д.а.х.№**** е призната за невиновна и оправдана по повдигнатото обвинение по чл.187 от НК, като решението е влязло в законна сила на 30.03.2018г. С. сочи, че със заповед №**** трудовото й правоотношение е било прекратено на осн. чл.328, ал.1 от КТ, но действителният повод за прекратяването е било повдигнатото обвинение. Твърди се, че в резултата на образуваното и водено наказателно производство, в различни печатни и електронни медии са направени многобройни публикации, които по различен начин интерпретирали данни по делото и са създали изключително негативен образ на ищцата пред обществото. Тя твърди, че от всички тези действия е претъпяла страдания свързани с емоционалния й живот, като непрекъснат стрес и страх от несправедлива осъдителна присъда, това е имало отражение върху отношенията и с нейни близки, приятели и познати, които са се отдръпнали от нея. Ищцата твърди, че по време на наказателното преследване срещу нея е била принудена да понася ограничения произтичащи от качеството й на обвиняема и подсъдима, като явяване пред разследващите органи и на съдебни заседания. Сочи, че е спряла да излиза от дома си, плачела е всеки ден, мислила че се е провалила във всички, че е бреме за семейството си, започнала да има натрапчиви мисли и неконтролируем страх от които ставала неадекватна и отказвала да се среща с познати. Ищцата че започнала да страда от безсъние, което е наложило да започне да посещава специализиране лечебни заведения при което й е поставена диагноза умерено тежък депресивен период, хипертонична криза с високо кръвно налягане, хипертонично сърца без застойна недостатъчност, мозъчносъдова болест, неуточнена. Моли се, да се осъди ответника П**** на Р Б**** да заплати на ищцата сумата от 15 000лв. обезщетение за причинени неимуществени вреди изразяващи се в психични болки и страдания от незаконно повдигнатото обвинение , заедно със законната лихва от 30.03.2018г. до окончателното изплащане на сумата и 1 000лв. разноски за адвокат заедно с другите разноски.

Ответната страна П**** на Р Б**** в срока по чл.131 от ГПК е подала възражение в което оспорва предявения иск като сочи, че не са на лице доказателства, че оправдателната присъда е влязла в сила. Сочи се, също че размера на претенцията е силно завишен и не е съобразен с чл.52 от ЗЗД. Сочи, че наказателното производство срещу ищцата е приключило в разумен срок от шест месеца, като деянието за което и е било повдигнато обвинение не е тежко по смисъла на  закона и, и е била наложена най-леката мярка за неотклонение „подписка“. Оспорват се твърденията на ищцата, че в следствие на описаните по-горе събития е придобила лош имидж, като сочи, че той е резултата на стореното от нея, а не от повдигнатото обвинение. По отношение на твърденията на ищцата за влошено здравословно състояние се сочи, че то не е било резултата от действията на представители на ответника, а е състояние съществувало и преди това. Твърди се също така, че трудовото правоотношение на ищцата е прекратено на 29.11.2016г., а обвинението срещу нея е повдигнато на 3.10.2017г. поради което счита, че то не е повлияно от действията на прокуратурата и на последно място се сочи, че трудовото правоотношение е  прекратено на осн. чл.328, ал.1, т.10 от КТ поради придобито и упражнено право на пенсия. Възразява се и срещу претенцията за законна лихва.  

Съдът приема, че предявения иск  намира правното си основание в чл.2, ал.1 от ЗОДОВ.

Съдът, след като се запозна с изложеното в исковата молба и становището на ответника и като прецени при условията на чл.235, ал.2 от ГПК събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна, следното:

По делото са приложени НАХД №**** на ВРС и приложените към него ВАНД №**** на ВОС и ДП №**** по описа на 3 РУ Варна, приета е СПЕ и са разпитани свидетели.

От съдържанието на приложеното наказателно производство се установява, че на 19.12.2016г. РП Варна е постановила да се образува досъдебно производство за установяване извършването на престъпление по чл.187 от НК. Съгласно постановление от 19.01.2017г. ст.разследващ полицай от ІІІ РУ Варна е възложил на полицай от ІІ РУ гр.С**** разпит по делегация на бабата на пострадалото дете, като в постановлението изрично е посочено, както и в писмо от 19.01.2017г. до началника на І РУ Варна, че се моли за спешност. РП Варна със свое постановление от 29.03.2017г. по изпратеното й на 27.03.2017г. дело е констатирала, че е необходимо да се извършат допълнителни действия изразяващи се в допълнителни разпити, изискване на документи и провеждане на СМЕ.   Съгласно представеното с посочената преписка постановление за привличане на обвиняем и вземане на мярка за неотклонение от 3.10.2017г. на тази дата ищцата е била привлечена като обвиняема за това, че на 25.11.2016г. в гр.В****, в ДГ №****“ е изтезавала /чрез причиняване на физическа болка, викове, заплахи и обиди/ малолетно лице-С**** М.М**** на 2 години, чието възпитание й е възложено в качеството й на медицинска сестра в яслена група на ОДЗ, като извършеното не представлява по-тежко престъпление-престъпление по чл.187 от НК и е взета мярка за неотклонение по отношение на нея подписка, като на същата дата Т.С. е разпитана в качеството си вече на обвиняем.

РП В**** съобразявайки събраните доказателства е отправила до РС Варна предложение по чл.78а от НК**** за решаване на делото с освобождаване от наказателна отговорност на Т.С. и налагане на административно наказание, като на 27.10.2017г. съдията докладчик по делото при РС Варна е насрочил същото за разглеждане на 13.11.2017г., като делото за събиране на допълнителни гласни доказателства е било отложено за 15.01.2018г., когато делото е приключило на първа инстанция с решение №**** на ВРС с което ищцата е призната за невиновна. Посоченото решение е обжалвано от РП В****, по която жалба е образувано и разгледано ВАНД №**** на ВОС, като въззивното производство е прекратено с определение №**** поради оттегляне на протеста на ВРП, като определението е влязло в сила на датата на постановяването – 30.03.2018г.

Разпитаните по делото ищцови свидетели сочат в показанията си, че ищцата е изказвала пред тях притеснения, че може да влезе в затвора (свид.Ж.Ш**** л.53, стр.2), започнала е да посещава лекари и общото й състояние не е било добро, като изрично е посочила, че това е резултата от случилото се. Другата свидетелка на ищцата Г.Бонева сочи в показанията си, че общото емоционално състояние на ищца е било влошено и тя е посещавала психиатри, както и че е очаквала да бъде осъдена и е и ще „лежи в затвора“(л.54) Тази свидетелка сочи, че поведението на ищцата се е променило след възникване на проблемите й с прокуратурата.

Вещото лице по приетата по делото СПЕ е посочило, че преди на ищцата да бъде повдигнато обвинение, тя не е страдала от психични разстройства, но след завеждане срещу нея на ДП е отключила „умерено тежък депресивен епизод“ довел въпреки проведеното лечение до посттравматично стресово разстройство, което според МКБ 10 представлява заболяване с код F34.1.

Представена е и разпечатка от неуточнен интернет сайт представляваща статия от 1.12.2016г. съдържаща изявление на представител на ответника в РП В***, че по изнесените материали в медиите ще бъде извършена проверка от РП В****, като името на ищцата е посочена изрично, а освен това са посочени и други индивидуализиращи белези, като е посочено съответното детско заведение, а освен това са дадени разяснения при евентуално доказване на изнесеното в медиите какви са предвидените от закона възможни наказания.

Посочените свидетелски показани и заключението на в.л. по СПЕ в своята съвкупност обуславят извода за претърпени от ищцата неимуществени вреди изразяващи се в тревоги и притеснения от повдигнатото обвинение довели включително и до разклащане на психичното й здраве. 

Съобразявайки изложеното по-горе от правна страна решаващия състав приема, се е доказало осъществяването на фактическия състав на  чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ - от страна на ответника на ищцата е било повдигнато обвинение и, и е била определена мярка за неотклонение, като в последствие тя е било призната за невиновна, а времето в което е била обвиняема от момента на привличането й като такава до приключване на съдебното производство е от 3.10.2017г. до 30.03.2018г. или шест месеца. ЗОДОВ предвижда горепосочените обстоятелства като достатъчни да бъде потърсена отговорност на ответника от пострадалото лице, което е сторено с предявяването на настоящия иск. Що се отнася до самото обезщетение което би следвало да се присъди, то на лице е значителна практика Решение № **** от 6.01.2015 г. на ВКС по гр. д. № **** г., IV г. о., ГК, докладчик съдията С**** Ц****, Решение № **** от 24.11.2014 г. на ВКС по гр. д. № ***/**** г., IV г. о., ГК, докладчик съдията В*** И**** и други съгласно която размерът на обезщетенията за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост след преценка на всички конкретни обективно съществуващи обстоятелства; с оглед особеностите на всеки конкретен случай и при наличие на причинна връзка с незаконните актове на правозащитните органи. От значение за размера на обезщетението са тежестта на престъплението, за което е било повдигнато незаконно обвинение; продължителността на незаконното наказателно преследване; интензитета на мерките на процесуална принуда; броя и продължителността на извършените с негово участие процесуални действия; начинът, по който обвинението се е отразило върху пострадалия с оглед личността му и начина на живот; рефлектирало ли е обвинението върху професионалната реализация на пострадалия, на общественото доверие и социалните му контакти, отраженията в личната му емоционална сфера, здравословното му състояние и пр. фактори.

При това положение при определяне на размера на полагащото се обезщетение съдът приема, че за времето в което ищцата е била обект на незаконни актове на правозащитни органи, изразили се в незаконно обвинение за извършено престъпление е бил проведен само един разпит в качеството и на обвиняема, а в качеството си на подсъдима е присъствала само на едно от двете проведени съдебни заседания. От друга страна по делото липсват доказателства проведеното производство да е повлияло на професионалната реализация на ищцата, като твърденията и, че е била освободена от работа поради започнатото наказателно производство не са подкрепени с доказателства. На следващо място следва да се има предвид, че по отношение на С. е била наложена възможно най-леката мярка за неотклонение „подписка“. Предвид изложеното и като се вземе предвид сравнително краткия срок през който ищцата е била с повдигнато обвинение, но от друга страна установеното стресово разстройство съдът приема, че следва да се определи обезщетение в размер на 1 500лв., като размера на същото е обуславя и от обстоятелството, че по делото липсват доказателства посоченото разстройство да налага допълнително медикаментозно лечение, а вещото лице е дало твърде неясна прогноза за развитието на заболяването. При определяне на посочения размер на обезщетението съдът взема предвид и факта, че още при сезирането на съда от РП Варна е направено искане ищцата да бъде освободена от наказателна отговорност и да й бъде наложено административно наказание, както и това, че в изявленията си пред медиите представителя на ответника, не е посочил конкретно, че на ищцата ще бъде наложено наказание от споменатите от него, а е разяснил евентуално относимите към случая законови текстове, като тези текстове от НК, също като всички други закони са достъпни и известни на цялото население.

Предвид на изложеното решаващия състав приема, че претенцията за разликата над приетия като доказан размер от 1 500лв. до претендираните 15 000лв. следва да бъде отхвърлена, като недоказана по размер.

Предвид направеното искане от страна на ищцата и представените доказателства следва да се присъдят в нейна полза разноски по делото пропорционални на уважената част от иска и възлизащи на 112лв.

Ето защо, съдът

 

                    Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА П**** на република Б**** да заплати на Т.И.С. ЕГН********** *** сумата от 1 500лв. обезщетение за претърпени неимуществени вреди от незаконно от незаконно обвиняване в извършване на престъпление по чл.187 от НК за което ищцата е била оправдана с решение №***/**** по НАХД №*** на РС В****, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 30.03.2018г. до окончателното й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск за разликата над 1 500 лв. до пълния предявен размер от 15 000 лв. като неоснователен, на осн.чл.2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ.

ОСЪЖДА П*** на република Б*** да заплати на Т.И.С. ЕГН********** *** сумата от 112лв. сторени по делото разноски на осн. чл.78 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред ВОС в двуседмичен срок от уведомяването.

               РАЙОНЕН СЪДИЯ: