Определение по дело №1740/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1208
Дата: 24 юли 2020 г.
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20207180701740
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………

 

гр. Пловдив, 24 юли 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд- Пловдив, V-ти състав, в закрито заседание на двадесет и четвърти юли, две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                     НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

 като разгледа административно дело №1740 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.166, ал.3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.30а, ал.3 и чл.44, ал.2 от Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия (ЗООРПСМ).

В.П.П., ЕГН **********,***, представляван от адвокат М.А.- пълномощник, обжалва Заповед за налагане на принудителна административна мярка (ЗНПАМ) с №20-2377-0067 от 25.06.2020г., издадена от началника на Първо районно управление (I-во РУ) при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР), с която на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка (ПАМ) “забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и чужбина” за срок от 1 година.

Претендира се отмяна на оспорената заповед поради незаконосъобразност, както и присъждане на направените по делото разноски.

Освен това, с жалбата е направено особено искане за спиране на допуснатото по силата на закона незабавно изпълнение на заповедта, респективно допуснатото от закона предварително изпълнение на същата, представляващо предмет на настоящето производство.

Според разпоредбата на чл.30а, ал.3 от ЗООРПСМ, издадената заповед за налагане на ПАМ подлежи на обжалване в тридневен срок по реда на АПК.

Според разпоредбата на чл.44, ал.2 от ЗООРПСМ, заповедта по чл.44, ал.1 подлежи на незабавно изпълнение, освен ако съдът не постанови друго.

А с разпоредбата на чл.166, ал.4 от АПК е предвидена възможност за съда да спре допуснато предварително изпълнение на административен акт по силата на закон, когато не се предвижда изрична забрана за съдебен контрол на акта, и при наличието на условията по чл.166, ал.2 от АПК, а именно, ако допуснатото предварително изпълнение би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда, като изпълнението може да се спре само въз основа на нови обстоятелства.

В настоящия случай, оспорената заповед (лист 10, дело №6513/2020г. на Административен съд- София град (АССГ)) е получена от жалбоподателя на 25.06.2020г., според нарочна разписка, обективирана в заповедта. От своя страна, жалбата (листи 4-6, дело №6513/2020г.) е подадена чрез ответника, като не може да се направи категоричен извод за нейната срочност, но пък разпоредбата на чл.166, ал.3 от АПК установява задължение за незабавно произнасяне от съда.

На следващо място, по делото не са ангажирани доказателства, въз основа на които да се приеме за установено, че незабавното (предварителното) изпълнение на заповедта би причинило на жалбоподателя значителна или трудно поправима вреда.

Според настоящия състав на съда, преценката на баланса между засегнатите права и интереси на жалбоподателя и тези, които следва да бъдат охранени от незабавното (предварителното) изпълнение на заповедта, предпоставят извод, че евентуално настъпилите вредни последици от незабавното (предварителното) изпълнение на оспорената заповед за жалбоподателя са непротивопоставими на защитаваните от нормите на ЗООРПСМ държавни и обществени интереси.

Следователно, искането за спиране на допуснатото по силата на закона незабавно (предварително) изпълнение на оспорената по делото заповед е неоснователно и не следва да бъде уважено.

Така мотивиран и на основание чл.166, ал.3 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на В.П.П., ЕГН **********,***, да бъде спряно допуснатото по силата на закона незабавно (предварително) изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка с №20-2377-0067 от 25.06.2020г. на началника на I-во РУ при СДВР, с която на жалбоподателя П. е наложена ПАМ- “забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и чужбина” за срок от 1 година.

Определението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Адм. съдия:.........................

/Н.Бекиров/