Решение по дело №2166/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260043
Дата: 20 януари 2023 г.
Съдия: Нели Бойкова Алексиева
Дело: 20201100902166
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………………………………

 

20.01.2023 г., гр. София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-22 състав, в публично заседание на двадесет и първи декември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                       

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

            

при секретаря Румяна Аврамова, като разгледа докладваното от съдията т. дело N 2166 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Ищците ЕТ „И.Г.“ и „Н.П.К.“ ЕООД, в качеството им на съдружници в гражданско дружество по смисъла на Закона за задълженията и договорите Н.К.П., при съотношение на дяловете 99%: 1%, твърдят, че след проведена процедура по Закона за обществените поръчки е сключен договор от 31.10.2019 г. с ответника „УМБАЛСМ Н. И. П.” ЕАД. С този договор дружеството по ЗЗД се задължава да приготвя и доставя ежедневно храна за пациентите на болницата за срок от 24 месеца. Посочват, че договорът е изпълняван до момента, в който с писмо от 02.07.2020 г. ответното дружество уведомява изпълнителя, че прекратява едностранно договора в хипотезата на чл. 9, ал. 10 от договора, считано от 02.07.2020 г. Поддържат, че ответникът не е имал право да прекратява едностранно договора, тъй като не са налице предпоставките на чл. 87, ал. 1 от ЗЗД, а клаузата на чл. 9, ал. 10 от договора следва да се приеме за нищожна поради противоречие с императивната разпоредба на чл. 87, ал. 1 от ЗЗД. Затова поддържат, че за периода от 03.07.2020 г. ответното дружество е във виновно неизпълнение на задълженията си да заявява, съответно да приема и заплаща храна, поради което дължи на изпълнителя обезщетение по чл. 82 от ЗЗД за пропуснатите ползи, изразяващи се в нереализиране на очакваната печалба. Твърдят, че изпълнителят е пропуснал да реализира печалба от 55328 лева, като ответникът е могъл да предвиди настъпването на този вредоносен резултат. Предвид изложеното искат от съда да осъди ответника да им заплати, съответно на ищеца ЕТ „И.-И.Г.“ сумата от 29700 лева, предявена частично от общо дължимата за този ищец сума от сума от 54775 лева, представляваща обезщетение за пропуснати ползи поради виновно неизпълнение на задълженията по договор № ОП-01-268/31.10.2019 година за възлагане на обществена поръчка за доставка на храна за пациенти, за периода от 03.07.2020 г. до датата на исковата молба /09.11.2020 г./, а на ищеца „Н.П.К.“ ЕООД сумата от 300 лева, предявена частично от общо дължимата за този ищец сума от 553 лева, представляваща обезщетение за пропуснати ползи поради виновно неизпълнение на задълженията по договор № ОП-01-268/31.10.2019 година за възлагане на обществена поръчка за доставка на храна за пациенти, за периода от 03.07.2020 година до датата на исковата молба /09.11.2020 г./. Ищците претендират и законната лихва от датата на исковата молба до окончателното изплащане на задължението, както и направените в производството разноски.

Ответникът „УМБАЛСМ Н. И. П.” ЕАД оспорва предявените искове, като неоснователни. Поддържа, че сключеният на 31.10.2019 година, договор за приготвяне и доставка на храна за пациентите на болницата е развален, като оспорва твърденията на ищците, че изпълнителят по договора е изпълнявал задълженията си по договора. Поддържа, че са допуснати множество нарушения при изпълнение на задълженията за приготвяне и доставка на храната, като на 03.07.2020 година болницата е уведомена от директора на областната дирекция за безопасност на храните за спиране експлоатацията на обект кетъринг № 22070127, който представлява обекта, в който се е приготвяла храната за пациентите на болницата. Предвид спрения от експлоатация обект- кетъринг № 22070127 изпълнителят по договора от 31.10.2019 година е престанал да разполага със собствена производствена база-обект за приготвяне на храна, който да е регистриран по реда на чл. 12 от Закона за храните от областната дирекция за безопасност на храните. В този смисъл изпълнителят по договора е спрял да отговаря на изискванията за изпълнение на доставките качествено и в срок, а болницата не е можело да си позволи да не доставя храна на пациентите си. Липсата на обект за приготвяне на храната поставя в невъзможност ищците съдружници в дружеството по ЗЗД да приготвят храната, съответно болницата да осигурява на пациентите храна, съобразена с болничния рецептурник. Предвид изложеното поддържа, че болницата е развалила надлежно договора, на основание чл. чл. 9, ал. 10 от същия. Излага и доводи, че не е доказано настъпването на вреди в претендирания от ищците размер. Моли съда да отхвърли предявените искове. Претендира направените в производството разноски.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, съобразно чл. 12 и чл. 235, ал. 2 ГПК, приема за установено следното:

От представените по делото писмени доказателства се установява, че между ищците е сключен договор от 17.09.2018 г. за обединяване на дейността им в дружество по ЗЗД, под наименованието консорциум „Н.К.П.“. В договора е постигнато съгласие, съдружниците в дружеството да извършват съвместно изпълнението на договор за доставка на храна за нуждите на „УМБАЛ Н. И. П.“ ЕАД, като  дяловете на съдружниците в дружеството, съгласно подписания на 17.09.2018 г. анекс № 1 са, както следва: ЕТ „И.Г.“  - 99  и за „Н.П.К.“ ЕООД – 1.

Консорциум „Н.К.П.“ сключва с ответника договор № ОП-01-268/31.10.2019 година за възлагане на обществена поръчка за доставка на храна за пациенти, съгласно който ответникът възлага на консорциума да приготвя и доставя храна за пациентите на „УМБАЛ Н. И. П.“ ЕАД, съобразена с болничен рецептурник за болнично диетично хранене, съгласно Приложение № 1. Договорът е сключен за срок от 2 години от датата на подписването му и е на стойност 1 500 216.72 лева без ДДС. Съгласно чл. 4 от договора, изпълнителят следва да доставя храната в нужното количество и качество до вратата на клиниката, съответно да доставя храната в болницата до 7 часа- закуска, до 11:30 часа- обяд и 16:30 часа- вечеря. Възложителят следва да заплаща на изпълнителя цената на заявеното количество храна, както и да преглежда храната и при получаването й, ако има възражения, да уведоми незабавно изпълнителя /чл. 5/. Предвидено е за приемането и предаването на храната да се съставя приемо-предавателен протокол, в 2 екземпляра, който следва да бъде подписан от представители на двете страни. Изпълнителят отговаря за недостатъците на доставената храна. като гарантира годността на доставената храна, съобразно изискванията на действащото законодателство за търговия с хранителни продукти. Болницата може да откаже получаване на храната или част от нея при установени несъответствия с подадената писмена заявка, несъответствия със санитарно-хигиенните изисквания, липса на придружаващи документи за съответствие на количество и качество или други явни несъответствия. Уговорена е възможност за възложителя да предявява рекламация пред изпълнителя, за явни несъответствия при получаване на храната. Съгласно чл. 9, ал. 10 от договора, болницата може да  развали договора едностранно без предизвестие, като задържи предоставената от изпълнителя гаранция, при неизпълнение на задълженията на консорциума по договора, включително откази, забавено или неточно изпълнение на подадените заявки повече от три пъти.  В чл. 10, ал. 3 от договора са изрично предвидени случаите, при които се прекратява договора предсрочно,  като предвиденият по чл. 10, ал. 3, т. 3.2, б. а“ случай на прекратяване с едностранно писмено уведомление без предизвестие от страна на купувача, е  при виновно неизпълнение задълженията на продавача, посочени в договора.

С писмо № РД-44-6400/10.12.2019 година на „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД, връчено на представляващия консорциума „Н.К.П.“ ДЗЗД на 24.01.2020 година,  болницата уведомява дружеството за констатирани несъответствия с изискванията на възложителя по сключения договор № ОП-01-268/31.10.2019 година, с предмет: приготвяне и доставка на храна за пациентите на „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД. Посочено е, че за периода от 02.11.2019 година до 30.11.2019 година са констатирани повече от 12 нарушения, касаещи липса на поръчана храната, закъснение на доставките на храна, недоставена храна, доставена неподходяща храна съобразена с хранителна диета, недоставени хранителни проби. Посочено е, че несъответствията са констатирани в съответни протоколи за проверка и са подписани от представители на страните. С писмото е отправено предупреждение за следване и спазване на задълженията по договора в съответствие с изискванията на възложителя, като изрично е посочено, че в противен случай ще бъдат наложени санкции съгласно договора.

По делото са представени общо 9 докладни на д-р И.Л., в качеството й на лекар по хранене и диетика в ХЕО при „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД, адресирани до Изпълнителния директор на болницата. Докладните обхващат периода 01.11.2019 година до 30.06.2020 година. Към всяка една от докладните са представени и ежедневни протоколи за извършена проверка за спазване на количествените и качествени стандарти за доставяне на храна. Протоколите са подписани и са оформени подробно със записвания, съответно за храненията - закуска, обед и вечеря, с направени констатации. Във всяка една от докладните са посочени подробно констатираните несъответствия между изискванията и доставената от изпълнителя „Н.К.П.“ ДЗЗД храна. Направени са констатации за закъснение на доставката на храна, липси на порции от различни диети, разливане на храна от транспортни кутии, недоставяне на проби от храната за 48 часово съхранение, замяна на едни ястия с други, влагане на недопустими подправки, доставена негодна за консумация храна.

Представени са също така общо 11 становища относно доставяния болничен кетъринг, съответно на: отделение по изгаряния и пластична хирургия при деца; отделение по изгаряния и пластична хирургия при възрастни; клиника по урология; неврологично отделение; клиника по хирургия; отделение детска неврохирургия; клиника по неврохирургия; отделение хирургия на новороденото; отделение по урология при възрастни; отделение оперативна гинекология; отделение по детска гръдна хирургия. От така представените становища се установява, че кетърингът за доставка на болнична храна закъснява; качеството на храната не отговаря на нормативни изисквания; констатирани оплаквания от болни; недостатъчно количество доставена храна; липсващи порции храна; развалена храна; лоши вкусови качества; разлети порции; липса на етикети на кутиите за храна, вследствие на което не е ясно съответното съдържание.

С докладна от 02.06.2020 г. относно доставяната болнична храна, началникът на ОХН д-р Цветко Георгиев уведомява Изпълнителния директор на „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД, че при доставките на храна за болницата за малките деца в отделение по хирургия на новороденото са наблюдавани системни отклонения, като: при заявка за масло и сирене са доставяни заместващи продукти; в менюто за децата се намират ежедневно кости, които могат да предизвикат увреда на децата; продуктите се доставят ненадписани и с неясно съдържание; храната е с лоши вкусови качества; констатирано е закъсняване на храната.

С докладна от 05.06.2020 г., И.Л., лекар по хранене и диетика в ХЕО при „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД, уведомява  Изпълнителния директор на болницата за системно нарушаване и неспазване на договора за доставка на храна за пациентите от дружеството „Н.К.П.“. В докладната е посочено, че фирмата доставчик на храна не спазва часовете за доставка на закуска, обяд и вечеря. Констатирани са липси на поръчана храна, както и по-малки порции или намален грамаж. Констатирано е, че е доставено прокиснало пюре, констатирано е замяна на поръчани порции, храната не е приготвена, съгласно рецептурник. Посочено е, че конкретните забележки са установени в протоколите за доставка за 01, 03 и 04.06.2020 година.

Представена е и докладна от 16.06.2020 г., с която проф. д-р Д.Е., ръководител на I-ва клиника по ортопедия и травматология уведомява Изпълнителния директор на „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД, че на 16.06.2020 г., закуската за болните е закъсняла, същата е била в намален грамаж и без етикети. Обядът и вечерята също са закъснели, като не са спазени критерии за качество и количество. Отбелязано е наличието на оплаквания от лежащо болните.

Вписаните в горепосочените докладни и становища обстоятелства са констатирани в подписвани от двете страни по договора приемо-предавателни протоколи, съгласно изискването на чл. 6, ал. 2 от договора.

На консорциум „Н.К.П.“ ДЗЗД е връчено изпратеното от ответника писмено уведомление за прекратяване  на сключения договор № ОП-01-268/31.10.2019 година, с предмет: приготвяне и доставка на храна за пациентите на болницата, без предизвестие, считано от 02.07.2020 година, на основание чл. 9, ал. 10 от договора.

Във връзка с констатираните проблеми, свързани с доставката и качеството на храната по договора, сключен между „Н.К.П.“ ДЗЗД и „УМБАЛСМ Н.И. П.“ ЕАД е изпратено  уведомително писмо до Софийска градска прокуратура.

От удостоверение за регистрация на обект за производство на храни № 51143/18.11.2019 година на ОДБХ София-град, е видно, че обект - Кетъринг, с адрес: гр. София, бул. „******на ЕТ „И.Г.“ отговаря на изискванията на Регламент 852/2004, Наредба № 1/2016 и се регистрира с рег. №22070127, като обект за производство на подробно посочени храни. Удостоверено е, че обектът е вписан в регистър на обектите за производство на храни и за търговия с храни.

Със заповед № 566 от 01.07.2020 година за спиране експлоатацията на обект, издадена от директора на ОДБХ София-град, К.Н.,  е спряна експлоатацията на обект за кетъринг рег. № 22070127, находящ се в гр. София, община Слатина, бул. „******, собственост на ЕТ „И.Г.“, считано от 01.07.2020 година. В обстоятелствената част на заповедта е посочено, че при извършена проверка на 30.06.2020 година в кетъринг, находящ се в гр. София, община Слатина, бул. „******, стопанисван от ЕТ „И.Г.“, са констатирани нарушения на хигиенното състояние на помещенията за съхранение, приготвяне и разливане на храна, технологично оборудване и използваният инвентар е  много лошо. В топла кухня по под, шкафове, работни повърхности, стени, конвектомати са налични наслоени остатъци от мазнини и храни, посуда с остатъци от храна от предишни дни, кашони с отпадъци, кори от яйца, изгнили зеленчуци, метли и парцали, чували с непочистен лук и моркови. Наличие на неоттичаща се вода по пода в помещението за разливане на храна и в стаята за почивка на персонала. Наличие на мухи във всички помещения. Наличният персонал е със замърсено работно облекло. Записи по входящ контрол на приетите суровини се водят непълно - не се вписват партиден номер и срок на годност на продуктите. Не са водени записи за проследимост на вложените в произведените ястия суровини за  месец 06.2020 г., а записите за хигиена на обекта са водени до 09.06.2020 година. Записи за температура на приготвяне на храната не са водени за 06 месец 2020 година. Нарушенията са отразени в констативен протокол № 0057558/30.06.2020 година, издаден от гл. инспектори при ОДБХ, гр. София-град М. Б.и Л.Д.. Удостоверено е, че са нарушени изисквания на Регламент (ЕО) № 852/2004, във вр. с чл. 2 на Наредба 1/2016 г. за хигиена на храните, а експлоатацията на обекта е спряна на основание чл. 24 и чл. 25 Закона за управление на агрохранителната верига във вр. с Регламент (ЕС) 2017/625.

Видно от изпратения до съда отговор на БАБХ- Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - София на издаденото на ответника съдебно удостоверение, при извършена проверка на 30.06.2020 г. в кетъринг, с рег. № 22070127, находящ се в гр. София, община Столична, бул. „******, собственост на ЕТ „И.-И.Г.“ са констатирани гореописаните нарушения в констативен протокол № 0057558/ 30.0666.2020 г. от инспектори на ОДБХ - София - град, във връзка с което е издадена заповед № 566/01.07.2020 година за спиране експлоатацията на обекта кетъринг, с рег.№ 22070127, находящ се в гр. София, община Столична, Слатина, бул. „******На 06.07.2020 г., срещу тази заповед е подадена жалба от  ЕТ „И.-И.Г.“, която е оставена без уважение с решение № 4933 от 23.07.2021 г., по адм. д. № 6574/2020г. на Административен съд - София – град, потвърдено с решение № 2244 от 09.03.2022 г. на ВАС, Пето отделение, съответно заповед № 566/01.07.2020 година е потвърдена като законосъобразна.

От приетото, като неоспорено от страните, заключение на съдебно-счетоводната експертиза, което Съдът кредитира като компетентно и безпристрастно дадено, се установява, че реализираната печалба от „Н.К.П.” ДЗЗД за периода, в който е доставяна храна на болните в болница „П.“ /01.11.2019-02.07.2020 г./, е в размер – 64153.62 лева. Тази сума е формирана като разлика между отразените в счетоводството на дружеството разходи, отчетени по сметка 602, 609 и 629 и приходи, отметени по сметка 703.  В заключението вещото лице проследява и счетоводните операции, съответно за отчитане на приходната и на разходната част. Вещото лице посочва размер на пропуснатата полза за времето от 03.07.2020 г. до 09.11.2020 г. от 32076.81 лева, която сума е формирана от счетоводната средномесечна печалба за периода 8019.20  лева /представляваща частно от делението на счетоводната печалба преди облагане за периода 01.11.2019 г. - 02.072020 г.  64153.62 лева и броя на месеците, през които е действал  договорът за  доставка на храна – 8/,  умножена по 4 /броя на месеците, включени в периода от 03.07.2020 г. до 09.11.2020 г./.

От така събраните по делото доказателства се установи, че облигационното правоотношение между страните, възникнало въз основа на сключения на 31.10.2019 г. договор  е прекратено, поради виновно неизпълнение на дружеството по ЗЗД, съдружници в което са ищците, считано от 02.07.2020 г. Безспорно се установи, че „Н.К.П.“ ДЗЗД системно не е изпълнявало поетите с договора задължения, като за периода от 02.11.2019 г. до развалянето на договора са констатирани множество нарушения, касаещи липса на поръчана храната, закъснение на доставките на храна, недоставена храна, доставена неподходяща храна, която не е съобразена с рецептурника на болницата и хранителните диети на пациентите, доставена храна с лоши вкусови качества и вложени в нея развалени продукти,  недоставени хранителни проби за съхранение, доставянето на храна без съпътстващи документи, от които да се установи точното съдържание. За констатираните в периода  02.11.2019 година - 30.11.2019 година нарушения консорциумът е изрично уведомен от възложителя с писмо, получено на 24.01.2020 г., с което е предупреден, че следва да изпълнява задълженията по договора в съответствие с изискванията на възложителя, като изрично е посочено, че в противен случай ще бъдат наложени санкции, съгласно договора. След получаването на това писмо, има установени още множество нарушения на договора от страна на изпълнителя, като в настоящето производство ищците не са оспорили представените от ответника документи, с които са констатирани тези нарушения. 

Предвид така установените системни нарушения, ответникът се е възползвал от предоставеното му, съгласно чл. 9, ал. 10 от договора, право да развали едностранно договора без предизвестие. Така уговореното от страните право е разновидност  на установеното в чл. 87 от ЗЗД право на изправната страна да развали договора поради неизпълнение на поето с него задължение от насрещната страна по причина, за която последната отговаря, като за упражняването на това право не е необходимо кредиторът да дава на длъжника подходящ срок за изпълнение, което е отклонение от диспозитивната норма на чл. 87, ал. 1, изр. 1 ЗЗД. Съдът намира за неоснователно направеното от ищците възражение, че клаузата на чл. 9, ал. 10 от договора е нищожна, поради противоречие със закона. Тази уговорка от договора не противоречи на разпоредбата на чл. 87, ал. 1 от ЗЗД, тъй като изискването, съдържащо се в тази правна норма, да бъде даден на длъжника подходящ срок за изпълнение, няма императивен характер и страните могат да се отклонят от него. Затова е допустимо страните да уговорят да не се изпраща покана за изпълнение и да се дава подходящ срок за това /какъвто е настоящият случай/, преди да се отправи изявлението в разваляне. Постигането на съгласие между страните, при неизпълнение на задълженията на консорциума по договора, включително откази, забавено или неточно изпълнение на подадените заявки повече от три пъти, договорът да може да бъде развален, без да се предоставя срок за изпълнение, е обусловено от характера на тези задължения. Точното и своевременно изпълнение на задълженията да бъде изготвяна и доставяна храна за пациенти, настанени на болнично лечение, която храна да е съобразена с болничен рецептурник за болнично диетично хранене, е от значение не само за кредитора възложител, но засяга и интересите на трети лица, а именно пациентите. При констатирано системно неизпълнение на тези задължения, включително изготвянето на храна, която не съответства на болничния рецептурник, несъответна на санитарно-хигиенните изисквания, с лоши вкусови качества, с вложени развалени и несъответстващи на специфичните изисквания продукти, както и доставянето на тази храна извън уговорените от страните изрично часове и в опаковки без обозначение на вложеното в тях съдържание, е обосновано в договора да се предвиди право на възложителя, при такова неизпълнение, да развали едностранно договора, без да предоставя подходящ срок за изпълнение. В този смисъл клаузата на чл. 9, ал. 10 от договора съдържа предварително направена от страните преценка, че при наличие на описаното в тази уговорка неизпълнение, изпълнението на договора е станало безполезно за възложителя, съответно същото не е в негов интерес. За пълнота следва да се отбележи, че в случая дружеството по ЗЗД е поставено и в обективна невъзможност да изпълнява своевременно задълженията си по договора, тъй като със заповед № 566 от 01.07.2020 година директора на ОДБХ София-град е спряна експлоатацията на обекта, в който е приготвяна храната за пациентите.

Развалянето не може да настъпи автоматично и за да се прояви правната промяна по развалянето е необходимо да има изявление от кредитора до длъжника. Аргумент в подкрепа на това е и нормата на чл. 87 ал. 2 ЗЗД, според която, дори когато изпълнението е станало невъзможно  или късното изпълнение е безполезно за кредитора, е необходимо кредиторът да отправи своето изявление за разваляне до длъжника.  Дори в случаите на „фикс сделки”, при които забавеното изпълнение е равно на пълно неизпълнение, кредиторът е длъжен да изрази воля за разваляне и е освободен само от задължението да изпрати покана за изпълнение. В този смисъл е и нормата на чл. 201 ал. 2 ЗЗД, която позволява развалянето да стане без спазване на чл. 87 ЗЗД, но кредиторът /продавач/ трябва да съобщи, че е упражнил правото си. Кредиторът упражнява правото си на разваляне на договора чрез едностранно волеизявление. В случая самите ищци признават в исковата молба, а и от доказателствата по делото се установи, че волеизявлението на кредитора за разваляне на договора е достигнало до длъжника и от този момент договорът следва да се счита прекратен.

След прекратяване на договорното правоотношение на 02.07.2020 г., ответникът няма задължение да приема и заплаща изготвена и доставена от дружеството по ЗЗД храна, съответно няма как да бъде ангажирана договорната му отговорност за твърдените от ищците вреди, обезвреда на които се търси в настоящето производство.

Предвид гореизложеното, предявените субективно съединени искове следва да бъдат отхвърлени, като неоснователни.

При този изход на производството, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, ответникът има право на разноски. Същият претендира присъждането на адвокатско възнаграждение в размер на 5 430 лева, за реалното заплащане на което представя доказателства, поради което ищците следва да бъдат осъдени да му заплатят разноски в този размер.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от ЕТ „И.-И.Г.“ ЕИК ******и „Н.П.К.“ ЕООД, ЕИК ******, в качеството им на съдружници в гражданско дружество по смисъла на Закона за задълженията и договорите Н.К.П., срещу „УМБАЛСМ Н. И. П.“ ЕАД, ЕИК ******, субективно съединени искове с правна квалификация чл. 82 ЗЗД във вр. с чл. 79 ЗЗД, за осъждане на ответника да заплати на ищеца ЕТ „И.-И.Г.“ сумата от 29700 лева, предявена частично от общо дължимата за този ищец сума от сума от 54775 лева, представляваща обезщетение за пропуснати ползи поради виновно неизпълнение на задълженията по договор № ОП-01-268/31.10.2019 година за възлагане на обществена поръчка за доставка на храна за пациенти, за периода от 03.07.2020 г. до 09.11.2020 г., а на ищеца „Н.П.К.“ ЕООД сумата от 300 лева, предявена частично от общо дължимата за този ищец сума от 553 лева, представляваща обезщетение за пропуснати ползи поради виновно неизпълнение на задълженията по договор № ОП-01-268/31.10.2019 година за възлагане на обществена поръчка за доставка на храна за пациенти, за периода от 03.07.2020 година до 09.11.2020 г.

ОСЪЖДА ЕТ „И.-И.Г.“, ЕИК ******и „Н.П.К.“ ЕООД, ЕИК ******, да заплатят на „УМБАЛСМ Н. И. П.“ ЕАД, ЕИК ******, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, разноски за производството в размер на 5 430 /пет хиляди четиристотин и тридесет/ лева.

Решението може да бъде обжалвано пред Софийски апелативен съд, в двуседмичен срок от връчването му.

 

                                        

Съдия: