Решение по дело №2465/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2139
Дата: 6 декември 2019 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20197040702465
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

       2139                              06.12.2019 година                                    гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на седми ноември две хиляди и деветнадесета година в публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.  ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2. АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря Й. Б., в присъствието на прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 2465 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от „Никфуд БГ“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Обеля 2“, бл. 272, вх. Б, ет. 2, ап. 38, представлявано от управителя П.Г., против решение № 36 от 29.03.2019 г., постановено по НАХД № 442/2018 по описа на Районен съд- Карнобат.

В жалбата са развити доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление, поради съществени нарушения на процесуални правила, нарушение на материалния закон и явна несправедливост на наказанието, съставляващи касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1, т. 2 и т. 3 от НПК. Направено е искане за преквалифициране на деянието като маловажен случай, като се сочи, че деянието представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи от същия вид. По същество се иска отмяна на решението и на потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебното заседание не се явява представител на касатора, редовно уведомен. Не са ангажирани нови доказателства.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител в съдебното заседание, редовно уведомен. Не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима.

Бургаският административен съд, след като се запозна с обжалваното решение и взе предвид доводите на жалбоподателя, намира следното:

С решението, предмет на касационната проверка, Карнобатският районен съд е потвърдил наказателно постановление № 85/13.11.2018 г., издадено от директора на РИОСВ- Бургас, с което е наложено на касатора „Никфуд БГ“ ЕООД административно наказание- имуществена санкция в размер на 10 000 лева за неизпълнено задължително предписание, дадено с констативен протокол № 013853/К-19-7/31.05.2018 г.

От фактическа страна по делото е установено, че касаторът „Никфуд БГ“ ЕООД стопанисва птицеферма за отглеждане на патици (мюлари) в имот № 000248, находящ се в землището на с. Вълчин, общ. Сунгурларе. На 18.05.2018 г. е била издадена заповед № РД-69 на директора на РИОСВ- Бургас, за налагане на принудителна административна мярка- спиране на производствената дейност на птицефермата. На 31.05.2018 г. е било извършено пломбиране на птицефермата и е бил съставен констативен протокол № 013853/К-19-7, с който е било дадено на търговското дружество задължително предписание „да не се нарушава целостта на оловните пломби, с които е извършено пломбиране…“. По повод постъпил сигнал за силна миризма от дейността на птицефермата, е била извършена на 10.08.2018 г. проверка на място, при която е било установено, че даденото предписание не е изпълнено- премахнати са поставените пломби и обектът функционира, като същият е населен с патици. От представените дневници и ветеринарномедицински свидетелства за транспортиране на животни е било установено, че на 03.06.2018 г., на 25.06.2018 г. и на 14.07.2018 г., т.е. след датата на пломбиране и връчване на предписанието, са получени във фермата патици за доотглеждане.

Съдът намира за неоснователни доводите на касатора за допуснато от районния съд нарушение на съдопроизводствените правила. В мотивите на решението се съдържа отговор на въпросите има ли извършено деяние, извършено ли е то от наказаното лице, съставлява ли деянието нарушение и правната му квалификация, какво наказание да се определи на нарушителя. Извършена е преценка на доказателствата, обсъдени са възраженията на санкционирания търговец и е формиран обоснован извод за неоснователност на жалбата.

В нормата на чл. 166, т. 3 от ЗООС е предвидена санкция за неизпълнение на задължително предписание, дадено от контролен орган с констативен протокол по реда на чл. 155 от същия закон. В случая с констативен протокол № 013853/К-19-7/31.05.2018 г. е дадено на касатора задължително предписание. Предписанието не е оспорено и е влязло в сила (обжалвана е единствено заповедта, с която е наложена принудителна административна мярка). Като стабилен административен акт, то е задължително за адресата. Не е спорно между страните, че даденото на касатора предписание не е изпълнено. Следователно, налице са елементите от състава на нарушението, за което той е санкциониран.

Неоснователни са и доводите на касатора за явна несправедливост на наложеното наказание. Според нормата на чл. 348, ал. 5 от НПК, наказанието е явно несправедливо, когато очевидно не съответства на обществената опасност на деянието и дееца. В случая, такова очевидно несъответствие не е налице. С оглед естеството на осъществяваната от касатора производствената дейност и въздействието и́ върху атмосферния въздух, водата и почвата, както и предвид данните за пълно незачитане от страна на последния на издадените разпореждания за спиране на дейността (същите подлежат на предварително изпълнение по силата на закона), правилно размерът на наказанието е определен при баланс на смекчаващите и отегчаващите обстоятелства, близко до предвидения от закона среден размер. Така определеното наказание напълно съответства на тежестта на нарушението и е достатъчно за постигане целите на наказанието. С оглед горните съображения, неоснователни са и доводите на касатора за маловажност на извършеното административно нарушение. Предвид данните относно последиците от дейността на птицефермата за околната среда и поведението на касатора, деянието разкрива завишена степен на обществена опасност и не е налице основание за прилагане нормата на чл.28, б. „а” от ЗАНН.

При извършената служебна проверка касационната инстанция не констатира пороци, водещи до недопустимост или нищожност на обжалваното решение. С оглед горните съображения, не са налице и сочените в жалбата основания за отмяна на решението, поради което същото следва да се остави в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.1 и ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 36 от 29.03.2019 г., постановено по НАХД № 442/2018 по описа на Районен съд- Карнобат.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

 

                                

2.