Решение по дело №415/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 521
Дата: 11 декември 2019 г.
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20194340100415
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                     

 

                           гр. Троян, 11.12.2019 година

 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Троянски районен съд                                  първи състав

на единадесети ноември                            две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание, в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

Секретар: Ценка Банчева,

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 415 по описа на съда за 2019 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.49 вр. чл.45, ал.1 от ЗЗД

 

Съдът е сезиран с обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 49 във вр. чл.45 от ЗЗД, предявени от  „АЛФАРЕЗОРТ ТЕРМАЛ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ****** представлявано от управителя Йоана Костова, чрез пълномощника адв.К.Д. от Софийска АК  против „ТРОЯН МЕДИЯ ГРУП“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.****** представлявано от управителя М.Д.Д., с цена на иска за имуществени вреди 4600 лв. и с цена на иска за неимуществени вреди 5 400.00 лв.

            В исковата молба се твърди, че ищецът предлага туристически услуги в семеен хотел „Алфарезорт“ с****. Посочено е, че  ответникът „ТРОЯН МЕДИЯ ГРУП“ ЕООД е собственик и издател на електронни издания  troyanpress.com,  lovechpress.com,  bgizbori.eu   и bgizbori.org. Изложени са твърдения, че в редица публикации в troyanpress.com  са изнесени неверни данни  за дейността на хотел „Алфарезорт“, които накърняват доброто му име.

Ищецът твърди, че първата публикация е от 10.03.2019 г. със заглавие: “ШОК И УЖАС! Троянският Туин Пийкс“. В публикацията били изнесени данни, че хотелът се захранва с питейна вода от реката, от непроверен източник, неотговарящ на хигиенните норми.

На същия ден твърди, че имало втора публикация със заглавие:  “СКАНДАЛНО! „Алфа Ризорт“ захранват с вода от бидон, и второ подзаглавие: “Разобличихме фабриката за фалшиви новини, наречена „Сдружение „Курортен комплекс „Чифлик“. Към публикацията имало прикачен клип със заглавие „Предпремиера на филма „Троянският Туин Пийкс“.

На 14.03.2019 г. отново имало публикация в посочения интернет сайт, където в раздел „Теми в развитие“, била публикувана публикация със заглавие: „Предпремиера на филма „Троянският Туин Пийкс“. Към публикацията имало прикачен клип.

Твърди се, че на 26.03.2019 г. е публикувана четвърта публикация, в която са изложени неверни твърдения, че в КК „Чифлика“ се краде вода и от тези кражби се възползва хотел „Алфарезорт“. Посочено е, че хотелът взима вода директно от реката с помпа.

Ищецът твърди, че тези четири публикации с неверни данни са причинили неимуществени вреди на търговеца поради уронване доброто име на хотела, тъй като ответникът е публикувал неверни и позорящи обстоятелства за ищеца. Твърди се, че е отказана резервация на стойност 4600.00 лева от клиента Р.К.-представител на „Клондайк“ ООД поради посочените публикации. Ищецът претендира тази сума като причинени имуществени вреди поради пропуснати ползи.

           Направено е искане съдът да постанови решение, с което да бъде осъдено ответното дружество  да заплати на ищеца сумата от 10 000 лева, от които 4 600.00лева за имуществени вреди-пропуснати ползи и 5 400 лева-неимуществени вреди, както и присъждане на съдебно-деловодните разноски и адвокатско възнаграждение.

В срока по чл.131 от ГПК от ответното дружество не е представен отговор и не е взето становище по предявените искове.

В съдебно заседание за ищцовото дружество се явява лично законният представител Й.К.и с пълномощника си – адв.К.Д. от САК, който поддържа предявените искове и моли същите да бъдат уважени в предявените размери, като бъдат присъдени на ищеца направените разноски в производството съгласно списък по чл.80 ГПК. В представена по делото писмена защита адв.Д. е развил подробно своите доводи и правни аргументи в подкрепа на искането за уважаване на двете претенции.

За ответното дружество не се явява представител в с.з., не се представлява и от процесуален такъв.

Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства по реда на чл.235, ал.2 ГПК във връзка с чл.12 ГПК, намира за установено следното:

От представен нотариален акт  № *******. се установява, че  на 11.11.2016г. „АЛФАРЕЗОРТ ТЕРМАЛ“ ЕООД, ЕИК *********, е закупил почивен комплекс „Чифлик“, а от удостоверение № 434, издадено от Община Троян, е видно, че ищецът осъществява туристическа дейност в категоризиран с 3 / три/  звезди обект – Семеен хотел „Алфарезорт“ с.***** курортна зона, с капацитет 24 стаи / 68 легла.

          От   констативен протокол, изготвен от нотариус *******   се установява, че  са отворени интернет адреси troyanpress.com, съответно приложение от 1 до 4 вкл. на протокола. Нотариусът е удостоверил съдържанието на интернет страниците, от които се установява следното:

          В първото приложение е удостоверено съдържание със заглавие „ШОК И УЖАС! Троянският Туин Пийкс или „Водата не е това, което знаете, че е !“..., посочена е дата 10.03.2019 г., като след заглавието съдържанието сочи, че читателят ще бъде ужесен като види как хотел „Алфарезорт“ се е снабдил с вода посредством бидон и маркучи в реката, захранван от непроверен и некаптиран водоизточник. В края е посочен издателя , а именно- „Троян медия Груп“ ЕООД.

           Заглавието в Приложение № 2 е : „СКАНДАЛНО! АЛО „Алфа Ризорт“, ДА...доказано бидон захранва с вода хотел „Алфа Ризорт“ в Чифлик!“ и второ подзаглавие: “Разобличихме фабриката за фалшиви новини, наречена „Сдружение „Курортен комплекс „Чифлик“. Посочена е дата 10.03.2019 г.

          Текстът под заглавието съдържа твърдения, че  troyanpress.com разпространява трейлър на предстоящото видео, разобличаващо  скорошния пасквил на „Зов Нюз“ за неволите на хотелите в с.Чифлик. посочено е, че къщичката до хотел „Алфа ризорт4, която е на хотела, се захранва с вода от бидон в реката, като и хотелът се захранва по този начин. Посочено е на края на статията, че премиерата на филма е на 15.03.2019г. от 19.00 часа.

          Приложение № 3 е със заглавие „Предпремиера на филма „Троянският Туин Пийкс“, посочена е дата 14.03.2019 г. Текстът под заглавието съдържа твърдения, че поради засиления зрителски интерес, медията представя втори трейлър на предстоящия сериал „Троянският Туин Пийкс“ или водата не е това, което знаете, че е...“

        В Приложение № 4  е удостоверено съдържание със заглавие „ШОК И УЖАС! Крадецът вика : Дръжте крадеца! Поредна кражба на .... в Чифлик“. посочена е дата 26.03.2019 г. Текстът под заглавието съдържа твърдения, че след рутинна проверка служители на „ДАД“ ООД, която стопанисва водО.ода за битова вода в комплекса, са констатирали незаконно прихващане към него от хотел „Алфарезорт“. Също така е посочено, че хотелът взима вода директно от реката, тъй като му е прекъснато водоподаването от година и половина.

           В края и на четирите приложения е посочен издателят, а именно- „Троян медия Груп“ ЕООД.

Представено е писмо от РЗИ-Ловеч с изх. № 24-1/27.03.2019г., от което е видно, че изследваните проби на няколко хотела в КК ***** в т.ч. и на „Алфарезорт“, съответстват на параметрите на контрол на Наредба № 9/2001г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди.

          Във връзка с твърденията за направена и след това отказана резервация по повод публикациите в сайта на ответника, са представени разпечатки от водената кореспонденция по електронен път между свид.Кумчев и ищцовото дружество, както и издадената във връзка с резервацията фактура № 00006086/23.04.2019г. на обща стойност 4 600 лева, както и кредитно известие № 00006157 от 002019г. след отказаната резервация на същата стойност.

За доказване твърденията, изложени в исковата молба, ищецът е ангажирал, освен писмени, и гласни доказателства.

По делото са разпитани свидетелите Л.Д.О.и Р.Г.К.

Свид.О. е посочил в своите показания, че работи в ищцовото дружество като сервитьор. Същият сочи, че през месец март 2019 г.  е имало публикации в сайта на troyanpress.com, към които имало снимков и видеоматериал и изписан текст с твърдения, че хотел „Алфапрезорт“ се захранва с вода от реката. След тези публикации в местния интернет сайт имало проверки на водата в хотела, като дейността на същия намаляла, тъй като спаднал броя на туристите, които посещавали семейния хотел. Свидетелят заявява, че имало отказана резервация именно поради тези публикации, свързани със захранването с вода на хотела.

Свид.Р.К.свидетелства, че е управител на фабрика за хартиени опаковки „****** и във връзка с организиране на тимбилдинг на служителите във фирмата, направил резервация в семен хотел „Алфарезорт“ с.Чифлик за 20 човека – 40 стаи. К. твърди, че привел цялата дължима сума, но след това, търсейки атракции в района на с.Чифлик, се натъкнал на публикации в troyanpress.com, че хотелът се захранва с вода от реката, поради което отменил резеврацията. Сочи, че от ищцовото дружество възстановили сумата, която той бил привел след отказа от резервация.

Съдът кредитира показанията на двамата свидетели като последователни и съответстващи, както помежду си, така и с другите писмени доказателства по делото.  

При така установеното от фактическа страна съдът, от правна страна, намира следното:

Отговорността по чл.49 ЗЗД е за чужди действия, с които е причинено пряко деликтно увреждане. По характера си е гаранционно-обезпечителна; не се търси вина у възложителя на работата. Отговорността по чл. 49 ЗЗД е производна за възложителя на работа от извършения деликт, което означава, че възниква, доколкото е налице виновно поведение на извършителя. При условията на чл. 49 ЗЗД обемът на отговорност за възложителя не може да е по-голям или по-малък от обема отговорност на причинителя, която е лична и виновна по реда на чл. 45 ЗЗД / Постановление № 7/1958 г. на Пленума на ВС/. Отговорността покрива всички вреди - и имуществени, и неимуществени вреди.

Предпоставки за ангажиране на отговорността са следните: Възлагане на работа от ответника;  Деяние на изпълнителя;  Вреда за ищеца по иска ;  Причинна връзка между деянието и вредата;  Деянието е за изпълнение на възложената работа или по повод изпълнението на същата;  Вина на извършителя.

Вината на извършителя се предполага; останалите условия от хипотезата на правната норма подлежат на доказване от ищеца.

По чл. 49 ЗЗД отговаря и издателят на медийно издание за вреди, причинени от авторите на статиите, публикувани в неговото издание и съдържащи обидни и клеветнически квалификации по отношение на визираните в тях лица. Отговорността произтича от качеството му на възложител, тъй като се касае до извършване на действия в негов интерес, които спадат към областта, в кято той упражнява собствена дейност и резултатът, от който ще рефлектира в неговото имущество, независимо от това дали авторите на публикациите се намират с негов трудовоправни отношения.

 Свободата на словото не е абсолютна, а се разпростира до пределите, след които вече се засягат други конституционни ценности, каквито са доброто име и правата на другите граждани. Прокламираната в чл. 40, ал. 1 от Конституцията на РБ свободата на печата и другите средства за масова информация, е свързана с правото на личността и на социалната общност да бъдат информирани по въпроси, които представляват интерес. В нейното съдържание не се включва предоставена възможност за разпространяване на неверни данни, засягащи права и не предпоставя налагане на негативен подтекст.

Въпросът кой е авторът на статията е без значение за отговорността на издателя, тъй като авторът на статията би могъл да носи отговорност на друго основание /решение № 117 от 4.03.2009 г. III ГО на ВКС по гр. д. № 101/2008 г./.

По делото се доказа, че съдържанието на процесните публикации в сайта на troyanpress.com не отговарят на действителното фактическо положение, поради което са неверни. С оглед съдържанието им, същите са позорящи, а  по начина, по който същите са поднесени като информация,  уронват доброто име на хотела на ищеца.

Съдът намира,  че ищецът доказа, че в резултат на тези публикации е намаляла дейността му откъм брой туристи, които преди това са посещавали семейния хотел, а също така доказа, че е отказана направена резервация на стойност 4600.00 лева, поради което той е възстановил на клиента заплатената сума в посочения размер.

В случая отговорността на ответното дружество произтича от качеството му на издател на електронната медия troyanpress.com. А това бе доказано по делото, както от разпечатките от интернет страниците на сайта, където е посочено след всяка публикация, че ответникът е издадел, така и от извлечението от Търговския регистър, от което е видно, че предметът на дейност на  „Троян Медия Груп“ ООД включва издаване на вестник и онлайн реклама.

Съгласно чл.7а, ал.8 от Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения и за обявяването на разпространителите и доставчиците на медийни услуги, доставчикът на медийна услуга публикува актуална информация за действителния му собственик и на интернет страницата си.

Поради което съдът приема, че деликвентът-ответник е извършил деликта при осъществен изцяло фактически състав на непозволеното увреждане, от който ищецът претендира обезщетение за причинени неимуществени вреди, поради което предявеният иск за неимуществени вреди е основателен по своето основание.

Ищецът твърди, че от посоченото противоправно деяние на ответника той е претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в уронване на доброто име на хотела.

Съгласно разпоредбата на чл. 51 от ЗЗД се дължи обезщетение за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. В конкретния случай ищецът е предявил претенция за обезщетение на претърпени неимуществени вреди в размер на 5400 лв. При определяне на справедлив размер по смисъла на чл. 52 от ЗЗД на обезщетението на неимуществените вреди, съдът следва да съобрази конкретните обстоятелства по  случая, а именно характерът на причинените вреди, тяхното естество и интензивност.

Предвид доказателствата, посочени по-горе и изхождайки от понятието "неимуществени вреди", както и от разбирането, че критерият за справедливост, чийто израз е нормата на чл. 52 от ЗЗД, не е абстрактен, а всякога детерминиран от съществуващата в страната икономическа конюнктура и от общественото му възприемане на даден етап от развитие на самото общество, настоящият съдебен състав намира, че на ищеца следва да се присъди  обезщетение в претендирания размер от 5400.00лв., като искът бъде уважен изцяло като основателен и доказан.

Съдът отчете при определяне размера на обезщетението характерът на вредите – уронване на доброто име и репутацията на хотела, което е от съществено значение за всеки търговец, осъществяващ туристическа дейност в настоящите социално-икономически условия. На следващо място съобрази  начинът, по който вредите са причинени- чрез интернет медия, която поради своето естество достига до огромен кръг потребители. Съдебният състав взе предвид броя на публикациите – общо четири, с които  е засилено въздействието върху потребителите от изнасяната информация. Последното обстоятелство несъмнено е рефлектирало върху дейността на ищеца, предоставящ туристически услуги в КК Чифлика, където конкуренцията от много на брой хотели и къщи за гости несъмнено е голяма.

Съдът намира, че следва да уважи изцяло и претенцията за причинени имуществени вреди в размер на 4600.00 лева, като присъди обезщетение за тези имуществени вреди, които са в причинно-следствена връзка с противоправното виновно поведение на делинквента. По делото са  ангажирани доказателства за вредите, които заявената претенция включва и за които причинно-следствената връзка е установена.

По разноските:

Ищецът претендира и доказва заплатени разноски в размер на 1928.00 лева /съгласно представения списък по чл. 80 ГПК /. На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените от него разноски.  

 Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, съдът

                                              Р     Е     Ш     И    :

ОСЪЖДА на основание чл.49 във вр. чл.45, ал.1 от ЗЗД  „ТРОЯН МЕДИЯ ГРУП“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ****** 8, представлявано от управителя М.Д.Д., да заплати на „АЛФАРЕЗОРТ ТЕРМАЛ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с.******* представлявано от управителя Й.Г.К.сумата от  5400.00 / пет хиляди и четиристотин / лева, представляваща обезщетение за нанесени неимуществени вреди, изразяващи се в   уронване на доброто име.

ОСЪЖДА на основание чл.49 във вр. чл.45, ал.1 от ЗЗД  „ТРОЯН МЕДИЯ ГРУП“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление****** 8, представлявано от управителя М.Д.Д., да заплати на „АЛФАРЕЗОРТ ТЕРМАЛ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с.**** представлявано от управителя Й.Г.К.сумата от  4600.00 / четири хиляди и шестотин / лева, представляваща обезщетение за нанесени имуществени вреди, изразяващи се в   пропуснати ползи.

ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.1 от ГПК  „ТРОЯН МЕДИЯ ГРУП“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.*****, представлявано от управителя М.Д.Д., да заплати на „АЛФАРЕЗОРТ ТЕРМАЛ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с.**** представлявано от управителя Й.Г.К.сумата от  1928.00 / хиляда деветстотин двадесет и осем/ лева, представляващи  разноски в настоящето  производство.  

           Присъдените суми да се приведат по следната банкова сметка: ***Прокредит банк“.

   Решението може да се обжалва пред Окръжен съд гр.Ловеч в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

                                                                                 

                                                                                             

РАЙОНЕН СЪДИЯ: