Решение по дело №263/2019 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 144
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 29 януари 2020 г.)
Съдия: Ива Тодорова Гогова
Дело: 20195630200263
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

            град Харманли       22.07.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Харманлийският районен съд, наказателен състав, в публично съдебно заседание на трети юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:  

                                                    

                                                                                                                Съдия: Ива Гогова

 

при секретаря: Катя Кавръкова

и с участието на прокурора:

като разгледа докладваното от съдия Гогова административно - наказателно дело № 263 по описа на РС-Харманли за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН, вр. чл.92 ал.3 от ЗАП.

 

         Подадена е жалба от „К. Тр.” ЕООД, ЕИК:…, със седалище и адрес на управление гр.Х., ул. „Х.” №1...., ет...., офис...., представлявано от управителя М.Т., против Наказателно постановление №45-0000133 от 09.05.2019 година на Началник Областен отдел „Автомобилна администрация” –гр.Хасково. Жалбоподателят твърди, че са допуснати съществени процесуални нарушения и нарушения на материалния закон. Актът бил издаден в нарушение на чл.40 и чл.42 от ЗАНН. В НП липсвало адмн.нарушение и не отговаряло на изискванията на чл.57 от ЗАНН. Не била посочена датата и мястото на извършване на нарушението, нарушените законови разпоредби и обстоятелствата, при които било извършено нарушението. Волята на АНО не била ясна. Оспорва се и извършването на международен превоз. Предвид изложеното моли за отмяна на НП като незаконосъобразно.

          В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Процесуалният му представител адв.К. поддържа жалбата и моли за уважаването й, като излага подробни съображения в тази насока.

          Административнонаказващият орган /АНО/ Областен отдел „Автомобилна администрация” –гр.Хасково, редовно призован, не изпраща представител.  

          Районна прокуратура – Харманли, редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по жалбата.

 

         Съдът, след като прецени поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства, установи следното от фактическа страна :

 

           При извършена на 10.04.2019г. в гр.Харманли, ул. „Х.”1…., ет.2, оф.4 проверка на жалбоподателя „К.Тр.” ЕООД, ЕИК:…., в качеството му на лицензиран превозвач, притежаващ лиценз на Общността №19057 за международен автомобилен превоз на товари, валиден до 28.03.2028г., било констатирано според проверяващите (служители на ОО „АА”-гр.Хасково), че на 01.09.2018г. бил извършен международен превоз на товари (зеленчуци) за периода от 01.09.2018г. до 10.09.2018г. от РГермания до Кралство Великобритания с влекач „Скания Р 500”, с рег. № Х 8510КМ и полуремарке с рег. № Х 1634 ЕМ, собственост на превозвача, който международен превоз бил осъществен от водача Mustafa Tiryaki – гражданин на РТурция, която не е членка на ЕС, и който водач не притежавал сертификат за водач на МПС, издаден от Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията или от оправомощени от него лица.

         Горните факти проверяващите служители на ОО „АА”-гр.Хасково приели за доказани съгл. разпечатка от дигиталната карта на водача за м.09.2018г.,  международна товарителница (ЧМР) от 19.10.2018г. и писмо с рег. №12-00-00-1006 от ИА „АА”-гр.София от 21.12.2018г. и заверено копие на международен паспорт на М.Т., приложени като доказателство по делото. Събраните по делото гласни доказателства чрез разпита на свидетеля Г.П. ***) потвърждават гореописаните обстоятелства.

            С оглед на така установеното е съставен АУАН №258523 от 10.04.2019г. от инсп.Г.П. ***, за нарушение по чл.7а ал.4 от ЗАП. Препис от АУАН е връчен на пълномощник на жалбоподателя.

             Административнонаказващият орган (АНО) в издаденото от Началник Областен отдел „Автомобилна администрация” –гр.Хасково НП №45-0000133 от 09.05.2019 година е приел за доказана описаната в АУАН фактическа обстановка и констатираното с него нарушение. В НП по аналогичен начин са описани обстоятелствата, при които е било извършено адм.нарушение, като АНО също е приел, че с така осъщественото е нарушена  разпоредбата на чл.7а ал.4 от ЗАП. Нарушението също е прието от АНО за извършено на 01.09.2018г. в гр.Харманли. Предвид това и на основание чл.96г ал.1, пр.2 от ЗАП му е наложено адмн.наказание имуществена санкция от 3000 лв. 

           

          При така установената фактическа обстановка, съдът достига до следните правни изводи:

 

           Жалбата е допустима – подадена е в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и от надлежното лице. Разгледана по същество е основателна.

           АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи съгласно чл.92 ал.1 и ал.2 от ЗАП, вр. чл.37, ал.1 и чл.47, ал.2, вр. ал.1, б. „б” от ЗАНН и предвид приложените Заповед №РД-08-249/15.05.2015г. на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Заповед №458/07.08.2018г. на изпъл.д-р на ИА „АА”, което не се и оспорва от страните.         

            Спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН, доколкото от показанията на св.Г.П. се установи, че проверката на жалбоподателя е била извършена на 10.04.2019г., т.е. тогава е установено конкретното нарушение и неговия автор, поради което и 3-месечният срок за съставяне на АУАН от откриване на нарушителя по чл.34 ал.1 от ЗАНН и 6-месечнитя срок за издаване на НП, считано от съставянето на АУАН съгл. чл.34 ал.3 от ЗАНН, са спазени.  

           Но според настоящия съдебен състав в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обосноваващи отмяната на атакуваното наказателно постановление. Както в процесния акт за установяване на административно нарушение, така и в обжалваното наказателно постановление не е посочено точно и ясно кога е извършено вмененото нарушение. Следователно нарушени са разпоредбите на чл.42, т.3 и чл.57 ал.1, т.5 от ЗАНН, регламентиращи задължителни реквизити на АУАН и НП. Твърди се извършен международен превоз, без да става ясно кога точно е бил осъществен този превоз от водач, гражданин на РТурция. А времето на извършване на нарушението освен, че е задължителен реквизит на АУАН и НП, индивидуализира пряко нарушението като такова, като непосочването му по ясен и категоричен начин винаги съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като пряко рефлектира върху правото на защита на нарушителя. Волята на административно наказващия орган следва да бъде ясна и категорична, а не да се презюмира, както е в случая. От една страна се твърди, че нарушението е извършено на 01.09.2018г., като същевременно с това при описанието на обстоятелствата, при които е извършено нарушението, се заявява, че нарушението се състои в извършване на международен превоз от водач, непритежаващ изискуемия съгласно закона сертификат, осъществен в периода от 01.09.2018г. до 10.09.2018г. За съда, а и за жалбоподателя, в крайна сметка не става ясно кога всъщност според АНО е било извършено процесното нарушение. Изложените противоречиви и неясни твърдения за времето на извършване на нарушението, състоящо се в осъществен международен превоз от водач, непритежаващ изискуемия съгласно закона сертификат,  прави волята на АНО неясна, което прави от своя страна проверката по същество невъзможна и съответно накърнява съществено правото на защита на жалбоподателя.

              Съдът не констатира съставяне на АУАН в нарушение на чл.40 от ЗАНН, доколкото същият е съставен в присъствие на упълномощен представител на нарушителя (неоспорен от жалбоподателя факт) и в присъствие на свидетелите, установили нарушението. Неоснователни са и останалите доводи и възражения на жалбоподателя.

             Въпреки това, по съществото на спора следва да се отбележи, че в настоящото производство от представените по делото доказателства (разпечатка от дигиталната карта на водача за м.09.2018г.,  международна товарителница (ЧМР) от 19.10.2018г., писмо с рег. №12-00-00-1006 от ИА „АА”-гр.София от 21.12.2018г., заверено копие на международен паспорт на М.Т. и неопроверганите показания на свидетеля Г.П.) се установява, че дружеството жалбоподател, притежаващо лиценз за международни превози на товари, действително е извършил такъв превоз, осъществен от водач - гражданин на държава, която не е членка на Европейския съюз, и който водач (М.Т.) не притежава сертификат за водач на МПС, издаден от Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията или от оправомощени от него лица. По делото не се твърди, а и не се представиха доказателства за издаден такъв сертификат на водача, извършил превоза.

           Независимо от това, предвид констатираните съществени процесуални нарушения, опорочаващи административно-наказателното производство и накърняващи правата на жалбоподателя, съдът следва да отмени оспорваното НП като незаконосъобразно.

            Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът в настоящия си състав

Р  Е  Ш  И  :

 

               ОТМЕНЯ Наказателно постановление №45-0000133 от 09.05.2019 година на Началник Областен отдел „Автомобилна администрация” –гр.Хасково, с което на „К. Тр.” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Х., ул. „Х.” №....., ет...., офис 4, представлявано от управителя М.Т., за нарушение на чл.7а ал.4 от ЗАП, на основание чл.96г ал.1, пр.2 от ЗАП, е наложено административно наказание „имуществена санкция” от 3000 лв.

 

              Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Хасково в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

 

 

                                                                                                       СЪДИЯ :