Определение по дело №1442/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 903
Дата: 17 август 2020 г.
Съдия: Станислава Балинова Бозева
Дело: 20205300601442
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №903

 

гр. Пловдив, 17.08.2020г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на седемнадесети август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН БОНЕВ

                                     ЧЛЕНОВЕ:  МИХАЕЛА ДОБРЕВА

                                                           СТАНИСЛАВА БОЗЕВА

 

след като се запозна  с докладваното  от съдия Ст. Бозева ВЧНД № 1442/2020г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 243, ал.8 от  НПК.

С определение от 02.07.2020г. по ЧНД № 1656/2020г. по описа на Районен съд Пловдив – 7 н.с. е потвърдено Постановление на РП Пловдив от 24.09.2019г. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 526/2018г. по описа на 04 РУ на ОДМВР Пловдив, водено за престъпление по чл. 313, ал.1 от НК.

Срещу така постановеното определение е постъпила жалба от А.В.А., в която се сочи, че определението на съда е неправилно, като извън анализа на съда са останали редица доказателства, от значение за правилното изясняване на делото. Отправя се искане за отмяна на определението на Районния съд и на постановлението на РП Пловдив, с което е прекратено производството.

Пловдивският окръжен съд, като обсъди материалите по делото, намира за установено следното:

Жалбата, депозирана от А.А. против определението на РС Пловдив, е подадена в законовоустановения срок. Ще следва обаче определението на РС Пловдив да бъде отменено като незаконосъобразно, тъй като съдът е разгледал жалба на лице, което не е сред правнолегитимираните да обжалват постановлението на РП Пловдив за прекратяване на наказателното производство за конкретно разследваното престъпление.  

Досъдебното производство е било образувано и водено за престъпление по чл. 313, ал.1 от НК, за това, че през месец май 2018 година в гр. Пловдив е потвърдена неистина в писмена декларация на основание чл. 9, ал.3 от ЗЗДН, подадена пред РС Пловдив за удостоверяване на истинността на някои обостоятелства. По делото няма привлечено обвиняемо лице. С постановление от 24.09.2019г. РП Пловдив е прекратила воденото наказателно производство на основание чл. 243, ал.1, т.1 вр. с чл. 24, ал.1, т.1 от НПК.

Нормата на чл. 243, ал.3 от НПК лимитира кръга от лицата, оправомощени да жалят постановлението на прокурора, с което се прекратява наказателното производство – това са обвиняемият, пострадалият или неговите наследници и ощетеното юридическо лице. Жалбоподателят А. не попада в нито една от визираните по-горе категории участници в процеса, тъй като се касае до престъпление в раздел “Документи престъпления“ по НК, при които реалната фигура на пострадал не съществува, тъй като се увреждат обществени отношения от друго естество и от типа престъпление на просто извършване. Нормата на чл. 313, ал.1 от НК предвижда санкция за лице, което потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация /респективно -съобщение, изпратено по електронен път/, която по силата на закон, указ или ПМС се дава пред орган на власт за удостоверяване истинността на някои обстоятелства. Т.е. деецът бива санкциониран загдето е нарушил своите задължения свързани с надлежно удостоверяване на обстоятелства (надлежно документиране), а не защото от това невярно документиране са могли да настъпят вреди за друго лице. Ето защо от това деяние не е възможно да настъпят като пряка последица имуществени и неимуществени вреди, а поради това няма "пострадало лице" по смисъла на НПК. В този смисъл е и константната съдебна практика на ВКС /Р № 54/06.04.2012г по н.д. 3009/2011г на II н.о.; Р 562/ 17.12.2009 по н.д. 639/2009г на III н.о. и много други/.

Вярно е, че правото на защита по чл. 56 от Конституцията е основно, всеобхватно и в същото време лично право, което има и процесуален характер, защото е предвидено като средство за защита на друго право /накърнено или застрашено/, с него разполага всеки гражданин за защита на нарушени права или законни интереси. Но при упражняване на правото по чл. 56 от Конституцията трябва да е налице не само застрашено конституционно право /правото на живот и здраве/ или конституционно признат интерес, но и право, което е признато в друг законов източник /виж Решение № 3/17.05.1994г. на КС на РБ  по к.д.№ 1/94г./. С такова право жалбоподателят разполага и то е законовоуредено в чл. 243, ал.10 от НПК -  вътрешноинстанционният ред за проверка на постановлението на прокурора от горестоящата прокуратура /в случая Окръжна прокуратура Пловдив/, която има правомощия включително служебно да се самосезира за проверка на правилността му. Легитимацията на лицата, които имат право да възбудят съдебно обжалване /изчерпателно очертан в чл. 243, ал.4 от НПК/, не е идентична с тази на лицата, които могат да поискат инстанционен прокурорски контрол. Т.е. жалбоподателят има право да е запознат с развитието на воденото наказателно производство, започнало по негов сигнал, както и не е лишен от възможност да потърси и получи правна защита, но не по реда на съдебния контрол върху постановлението на РП Пловдив за прекратяване на воденото досъдебно производство, а като сезира ОП Пловдив.

Предвид изложеното, първоинстанционният съд е бил длъжен да извърши проверка на процесуалната легитимация на лицето, подало жалбата и да остави същата без разглеждане. Като не е сторил това, е постановил незаконосъобразен акт, който следва да бъде отменен.

Водим от изложеното, Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ Определение от 02.07.2020г. по ЧНД № 1656/2020г. по описа на Районен съд Пловдив – 7 н.с. и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима жалбата на А.В.А. против Постановление на РП Пловдив от 24.09.2019г. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 526/2018г. по описа на 04 РУ на ОДМВР Пловдив, водено за престъпление по чл. 313, ал.1 от НК и ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 1656/2020г. по описа на Районен съд Пловдив.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

ЧЛЕНОВЕ: