Решение по дело №324/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 621
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 16 ноември 2019 г.)
Съдия: Васко Димитров Нанев
Дело: 20197150700324
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р е ш е н и е

 

№ 621/16.10.2019г.

 

гр. Пазарджик

 

 

в името на народа

 

 

Административен съд – Пазарджик, ІV-ти състав, в открито заседание на седемнадесети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСКО НАНЕВ

 

 

при секретаря Димитрина Георгиева, като разгледа докладваното от съдия Нанев административно дело № 324, по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 от АПК.

Делото е образувано по жалба на МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД, със седалище гр. Пещера, подадена чрез д-р С. А., против Заповед за налагане на санкции № РД-25-188/08.02.2019 г. на директора на РЗОК – Бургас.

С обжалваната заповед на дружеството жалбоподател са наложени 3 (три) санкции „финансова неустойка“, на основание чл. 400, ал. 3 от НРД за медицинските дейности за 2018 г., в размер от по 200 (двеста) лева.

В жалбата се развиват подробни съображения за незаконосъобразност на оспорената заповед, като се твърди, че същата е постановена в нарушение на материалния закон и на съдопроизводствените правила. Иска се от съда да отмени същата. Претендират се сторените по делото разноски.

Ответникът – директорът на РЗОК – Бургас, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. В писмени бележки, процесуалният представител юрк. Г. изразява становище за неоснователност на жалбата. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства и със становищата на страните, намира от фактическа страна следното:

Административното производство е започнало със Заповед № РД-25-1216/28.08.2018 г., с която е наредено да се извърши проверка на 30.09.2018 г. на лечебно заведение „МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД. Проверката била тематична, със задача „Контрол, относно спазване изискванията на НРД за медицинските дейности за 2018 г. и ЗЗО по изпълнение на дейността по КП №№ 7, 8, 9, 20, 25 и 26 за 2018 г., както и контрол на документацията и присъствието на пациентите по време на хоспитализацията им в лечебното заведение“. Със Заповед № РД-25-1415/27.09.2018 г. е изменена Заповед № РД-25-1260/28.08.2018 г., като срокът на проверката е удължен до 31.10.2018 г.

В хода на проверката е установено следното. Проверени са 140 броя ИЗ за периода месец април – месец юни по следните КП: КП № 20 – 30 броя, КП № 25 – 70 броя и КП № 26 – 40 броя. По три ИЗ по КП № 25 е установено следното:

По първата ИЗ, при разчитане на ЕКГ не са установени посочените в диагностично-лечебния алгоритъм (ДЛА) специфични за нестабилна стенокардия промени. Не е налице повишение на стойностите на миокардните ензими; при извършената селективна коронарна ангиография (СКАГ) не са установени промени в коронарните съдове. Не е налице корелация от данните по ЕКГ, лабораторни изследвания, ехокардиография, СКАГ, изискуема за поставяне на окончателната диагноза. Нарушен е, според административния орган, чл. 277 и чл. 286, б. „б“ от НРД за медицинските дейности.

По втората ИЗ не е изпълнено изискването за вземане на биологичен материал за медико-диагностични изследвания до шестия час от началото на хоспитализацията, съгласно т. ІІ, т. 2 – ДЛА на КП № 25.

По третата ИЗ е установено, че без период на наблюдение на клиничното протичане, е определен висок риск. СКАГ е извършен на следващия ден – установена нормална коронарна анатомия. Не е спазено изискването за наблюдение на клиничното протичане при оценка на риска, съгласно т. ІІ, т. 2 – ДЛА на КП № 25.

Административният орган, на базата на констатациите, посочени в Протокол № 1276/23.10.2018 г., е приел, че и при трите КП са извършени нарушения на НРД за МД за 2018 г. – чл. 277 и чл. 286, т. 6. В резултат на констатираните обстоятелства за всеки един от случаите, директорът на РЗОК – Бургас е стигнал до извода, че е налице и неизпълнение на индивидуалния договор, поради което е наложил, на основание чл. 400, ал. 3 от НРД за МД за 2018 г., финансова неустойка на търговското дружество в размер на 200 лева за всяка една от описаните в мотивите на заповедта ИЗ.

Въз основа на така описаната фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Жалбата е подадена от лице, което има правен интерес от оспорването, в предвидения от закона срок и следователно се явява допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна, поради следните съображения:

Чл. 277 от НРД 2018 задължава изпълнителят на БМП в процеса на диагностика, лечение и обслужване на пациента  да прилага утвърдени начини на действие, съобразени с указанията за клинично поведение в КП, АПр и КПр. Клиничните пътеки, съгласно чл.286 се състоят от основни компоненти задължителни за изпълнение от лечебните заведения, между които съгласно т.6, б“б“ индикации за хоспитализация, диагностично-лечебен алгоритъм, поставяне на окончателна диагноза и критерии за дехоспитализация, включващи диагностично лечебен алгоритъм: диагностично-лечебният алгоритъм е съобразен с утвърдените медицински стандарти или консенсусни протоколи и е задължителен за изпълнение.

 За проверка на констатациите на административния орган съдът е допуснал извършването на съдебномедицинска експертиза от лекар – кардиолог, като вещото лице е констатирало следното:

При КП № 25, при пациенти с НАП или с ОКС, без персистираща елевация на СТ сегмент на ЕКГ, съгласно Грейс-скалата рискът бива нисък от 1 до 108 точки, или по-малко от 1 %; умерен от 109 до 140 точки, или от 1 % до 3 % и висок – повече от 140 точки или повече от 3 %. И при тримата пациенти са налице ксерокопия на Грейс-скали, като в тях не са записани имената на пациентите, което предполага допускане на несъответствие. Вещото лице предполага, че така представените Грейс-скали се отнасят до пациентите, посочени в оспорената заповед. При пациентката Т.. К.. е изчислен висок риск – 3 %, съответно 149 точки. Висок риск е изчислен и при пациентите Иван Трифонов и Златка Димова, съответно 3 % и 4 %. Крайното заключение на вещото лице е, че и при тримата пациенти са извършени диагностично-лечебни дейности, отговарящи на ДЛА на КП № 25. И при тримата пациенти, така изчислената Грейс-скала е високо рискова. Високо рисковата Грейс-скала е достатъчна индикация за осъществяване на СКАГ и при тримата пациенти. Не е необходимо проследяване на други показатели или на състоянието на пациента при високорискова Грейс-скала, за да се прецени осъществяването на СКАГ на тримата пациенти. Показанията за осъществяване на СКАГ при тримата пациенти са изпълнени. Диагностичните и лечебни процедури за КП № 25 при тримата пациенти са изпълнени в обем, изискван за зачитане на КП № 25 като завършена. Относно пациентката З. Д., вещото лице е посочило, че вписването на неточна дата на прием в епикризата е техническа грешка. Изискването на диагностичния план по КП № 25 е вземането на кръв за диагностика да се извършва в рамките на шест часа от приемането на пациента. Няма изискване за минимален срок за получаване на резултатите.

Видно от заключението на вещото лице, направено въз основа на събраната по делото медицинска документация, нарушенията на НРД за МД за 2018 г., посочени в оспорената заповед не са извършени. Процедурата в ЗЗО, описана в чл. 72 и следващите от ЗЗО, урежда контрола, относно спазване на НРД за МД, както и за изпълнението на останалата медицинска документация. Текстът на чл. 74 от ЗЗО оправомощава контролния орган да налага санкции само, когато действително са извършени нарушения. Видно от заключението на вещото лице, констатираното в протокола, че не е изпълнен алгоритъмът на КП № 25 за трима пациенти през проверявания период, не отговаря на действителността. Заключението на вещото лице не е оспорено, поради което съдът намира, че не са били налице материално-правните предпоставки за издаване на оспорената заповед на директора на РЗОК – Бургас.

С оглед изложеното, съдът намира, че обжалваният административен акт е незаконосъобразен и са налице отменителните основания на чл. 146, т. 3 и т. 4 от АПК. По изложените съображения заповедта следва да бъде отменена.

С оглед изхода на делото, основателно е искането на процесуалния представител на дружеството жалбоподател за присъждане на сторените по делото разноски в размер на 350 лева, от които 50 лева платена държавна такса и 300 лева внесен депозит за вещо лице.

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2, предл. второ от АПК, Административен съд – Пазарджик, ІV-ти състав,

 

Р Е Ш И:

 

 

Отменя по жалба на МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД, със седалище гр. П.., ул. „Н. Ч.“ № ., с ЕИК *********, Заповед за налагане на санкции № РД-25-188/08.02.2019 г. на директора на РЗОК – Бургас.

ОСЪЖДА РЗОК гр. Бургас да заплати на МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД, със седалище гр. П.., ул. „Н. Ч.“ № .., с ЕИК ********* разноски по делото в размер на 350 (триста и петдесет) лева.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд.

 

 

 

                                                        Съдия:/П/