Определение по дело №283/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 344
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20191400200283
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 17.07.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на седемнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:                                             

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:И. МАРИНОВ                           

 

 

 

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 283 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от И.С.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на И..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С определение от 10.04.2018г. по ЧНД № 385/2018г. на РС - Видин, на основание чл.25, ал.1 вр чл.23, ал.1 НК съдът е определил И. да изтърпи едно общо най-тежко наказание в размер на две години лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим, измежду наложените му наказания по НОХД № 1814/2017г. на РС - Видин, и НОХД № 1720/2017г. на РС - Видин.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на така определеното му наказание на 28.02.2018г., като до момента фактически е изтърпял 1 година, 4 месеца и 19 дни, от предварителен арест му се зачита 1 ден, а от работа 3 месеца и 9 дни, или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 1 година 7 месеца и 29 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 4 месеца и 1 ден.

При тези данни е видно, че осъдения Тошков фактически е изтърпял повече от 2/3 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка са отчетени средни стойности на риска от рецидив - 76 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните:

"криминално минало" - многократно осъждан, включително и като непълнолетен;

- "нагласи" - отчасти приема отговорността за поведението си;

- "начин на живот и обкръжение" - контактува с криминални лица;

- "злоупотреба с алкохол" - основна причина за криминализацията му;

- "умения за мислене" - не винаги разпознава всичките си проблеми. понякога среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения. Повтаря допуснати грешки.

Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора е среден и се определя от минали правонарушения. Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието е нисък по отношение на служителите и околните лишени от свобода. Този риск се обуславя от акта ,ч е притежава добри умения за самоконтрол, не е склонен да решава ежедневните проблеми чрез използване на сила. Рискът от самонаранявания е нисък към момента, като е нисък и рискът от бягство за момента, но в условия на по-слабо контролирана среда и при употреба на алкохол, рискът се увеличава. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода.

В първоначалния план на присъдата са включени част от дефицитите, по които има остра нужда от корекция, като: нагласи, начин на живот и обкръжение, злоупотреба с алкохол, начин на мислене.

Последвалият период на наблюдение на поведение на лишения от свобода И. и приложените мерки за корекция дават обнадеждаващи резултати за ефикасна промяна на мисленето и действията му. Рискът от рецидив е намален от 76г. на 70 т., като продължава да е среден, а рискът от вреди остава непроменен.

При съпоставяне на оценката на риска и профила по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишно оценяване се наблюдава, че рискът от рецидив остава със средни стойности - 70 точки, а дефицитните зони са следните:

- "криминално минало" - осъждан като непълнолетен;

- "нагласи" - вече започва да приема отговорността за поведението си;

- "злоупотреба с алкохол" - остава си една от  причините за криминализацията му;

- "умения мислене" - отчита се, че лишеният от свобода И. разпознава проблеми, но все още среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения.

Рискът от вреди по време на изтърпяване на присъдата е в ниски стойности по всички категории, а рискът от вреди за обществото е среден и се обуславя от настоящето правонарушение.

Не е склонен да употребява физическа сила при попадане в конфликтни ситуации, като до момента се проследява както цялостното поведение на лишения от свобода И., така и желанието му за промяна. Спазва реда и дисциплината, не създава проблеми на служителите на затвора.

От м. май 2018г. е ангажиран като носач на рамки за пчелни кошери.

На 10.10.2018г. му е сменен режима от "строг" на "общ".

И през 2019г. продължава с положителното си представяне, като от м.януари до момента е включен в трудова дейност на основание чл.80 от ЗИНЗС, като отговорник на клуба на 4-та и 5-та група и се справя сравнително добре с възложените му трудови задължения, прави усилия да се представи пред администрацията в добра светлина, полага старание да участва в общопенитенциарни мероприятия и спортни дейности.

Планирането на присъдата се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода И.. Отношението му към плана е положително, проявява активност при неговото реализиране, успешно е завършил две специализирани групови програми: "Шанс за нов живот на свобода" и "Справяне с житейските проблеми чрез промяна в мисленето", които ще му бъдат полезни в бъдеще, няма наложени наказания, награждаван е със заповед № 382/12.12.2018г.

Лишеният от свобода И. е започнал да осъзнава какви дефицити има и изразява желание да ги промени, разбира причините за попадането му в затвора. Маркира се положителна тенденция в нагласите и готовност да води законосъобразен начин на живот след освобождаването му от затова, вследствие преживените ограничения в затвора по този начин се увеличават шансовете на лишения от свобода И. за успешно вписване в обществото. наличието на собствен дом и майка, която ще му помага и подкрепя повишават шансовете му за успешно вписване в обществото.

Изложеното несъмнено сочи, че  с цялостното поведение на осъдения, понижените стойности на фиксираните проблемни зони в първоначалната оценка на правонарушителя, промененият профил на нуждите и поведението е постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 2/3 наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието с остатък от 4 месеца и 1 ден.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на И. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 4 месеца и 1 ден.

 

 

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО И.С.И., роден на ***г. в гр. Видин, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание лишаване от свобода в размер на 2 години, с остатък 4 месеца и 1 ден.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на И.С.И. изпитателен срок в размер на 4 месеца и 1 ден.  

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС В. за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: