Решение по дело №197/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 495
Дата: 15 април 2022 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20227040700197
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

       495                                15.04.2022 година                      гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на седми април две хиляди двадесет и втора година, в публично заседание в следния състав:

                                                   Председател: Румен Йосифов

                                                          Членове: 1. Диана Ганева

                                                                                    2. Галя Русева

 

при секретаря: С. Х.

и прокурора: Христо Колев,

като разгледа докладваното от съдия Русева КАД № 197 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл.285, ал.1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

Образувано е по касационните жалби на Д.А.А., с ЕГН **********, с адрес ***, ж.к „Славейков“, бл.8, вх.7, ет.7, ап.21, и на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, срещу Решение № 1885/26.11.2021г., постановено по адм. дело № 925/2021 г. по описа на Административен съд - Бургас.

В касационната жалба на Д.А.А., подадена чрез адв. Г., се оспорва решението в отхвърлителната му част. Излагат се доводи, че решението в тази част е необосновано и неправилно, постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон. Изтъква се, че съдът е възприел правнорелевантните факти едностранчиво, частично и тенденциозно, като не е отчел обстоятелството, че касаторът е следвало да изтърпява присъдата си в ЗОЗТ „Дебелт-1“ при общ режим, но на практика е бил поставен при условията на строг режим. Сочи се, че определеният от съда размер на обезщетението за вреди не е достатъчен, за да компенсира преживените от касатора страдания и за да бъдат овладяни последиците от тях. Иска се уважаване на първоначално предявения от Д.А. иск в пълен размер, като се отмени решението в обжалваната му отхвърлителна част за горницата над сумата от 318 лв. до пълния размер на иска от 15 000 лв.

В съдебно заседание касаторът Д.А.А., редовно уведомен, се явява лично и с адв. Г., който поддържа касационната жалба, не сочи нови доказателства, не претендира разноски.

С касационната жалба на ГД „ИН“ – София, подадена чрез адв. Г., се оспорва решението в частта, с която искът на А. е уважен, като ГД „ИН“ - София е осъдена да заплати н ищеца обезщетение за неимуществени вреди в размер на 318 лв. за периода от 05.01.2021 г. до 21.04.2021 г., която сума му е присъдена за неизпълнение задължението на ГД „ИН“ – София да осигури нормални условия в килията на А., като го снабди с течаща топла вода за задоволяване на елементарните му хигиенни нужди, като по този въпрос съдът е приел, че  липсата на смесител, осигуряващ нормално топлоподаване и възможност за регулиране температурата на водата, на практика лишава ищеца от възможност да ползва топла вода за поддържане на хигиената си. В жалбата на ГДИН – София се твърди недопустимост на решението в тази му част, като се сочи, че съдът се е произнесъл свръх петитум, тъй като в исковата молба и в нейното уточнение не са заявени оплаквания за липса на смесител за топла вода и същите са извън обхвата на исковата претенция /т.е. искът е уважен на основание непредявени факти/. Излагат се доводи и за неправилност на изводите на първоинстанционния съд за недължимост в случая на юрисконсултско възнаграждение от страна на ищеца. С оглед на това, иска се от касационната инстанция да обезсили Решение № 1885/26.11.2021г., постановено по адм. дело № 925/2021 г. по описа на Административен съд - Бургас в осъдителната му част, а в условия на евентуалност - да го отмени поради липса на предпоставки за ангажиране отговорността на ответника по чл.284 от ЗИНЗС. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции.

Касаторът Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – София, редовно уведомен, не изпраща представител в съдебно заседание.

Представителят на Прокуратурата на Р България изразява становище за неоснователност на касационните жалби и моли решението на първоинстанционния съд да бъде оставено в сила като правилно.

Административен съд – Бургас, като прецени допустимостта и основателността на касационните жалби, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл. 218, ал. 2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационните жалби са подадени в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежни страни и са процесуално допустими.

При разглеждането им по същество, съдът намира за установено следното:

Производство пред Административен съд – Бургас като първа инстанция се е развило по реда на чл.203 и сл. АПК, във вр. с чл.284, ал.1 от ЗИНЗС, по искова молба на Д.А.А. против ГД „ИН“ - София, с която е предявен иск за присъждане на ищеца на обезщетение в размер на 15 000 лева за претърпени неимуществени вреди за периода от датата на настаняването му в ЗОЗТ „Дебелт-1“ към Затвора-Бургас - 05.01.2021 г., до датата на подаване на исковата молба - 21.04.2021 г., изразяващи се в чувство на страх, незащитеност или малоценност, породени от поставянето на ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“, а именно - липса на достатъчна жилищна площ, лоша храна и облекло, недостатъчно отопление, осветление, проветрение, лошо медицинско обслужване, липса на условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и др. подобни действия или бездействия на ответника, ведно със законната лихва върху главницата, считано от предявяването на иска до окончателното изплащане на сумата. В исковата молба и нейното писмено уточнение са наведени твърдения, че в спалните помещения има хлебарки и дървеници, че храната е недостатъчна и с лошо качество, че на ищеца не е осигурена необходимата за всеки човек дневна светлина и чист въздух, както и постоянен достъп до топла вода, а такава е била подавана само два пъти на ден, което според ищеца е крайно недостатъчно за поддържане на елементарна хигиена и за задоволяване на естествените физиологични нужди. В първоначалната искова молба, както и в молбата-уточнение, не са изложени от ищеца твърдения, че в спалното помещение на ищеца липсва смесител на душа, което прави невъзможно използването на топла вода. Претендират се и вреди от необезопасена конвойна дейност през процесния период.

Първоинстанционният съд е приел, че исковата претенция е основателна и доказана само по отношение на едно от заявените от ищеца основания, свързано с осигуряването на постоянно течаща топла вода. Съдът е приел, че от ответната страна са ангажирани писмени доказателства за осигуряването на тези условия в битов аспект, но същевременно е обосновал извод въз основа на показанията на свидетелите Пенев и Петров, че лишените от свобода са в невъзможност да регулират температурата на подадената вода, тъй като душът в наличния санитарен възел в спалното помещение няма смесител, а често пъти водата е толкова гореща, че практически не може да се полза поради риск от изгаряне, а в други случаи студената вода не може да се смеси с топла и отново поставя лишените от свобода в това помещение в неблагоприятни условия, поради което практически нарушава възможността за поддържане на лична хигиена. В този аспект, съдът е приел, че е налице бездействие на затворната администрация да обезпечи нормално циркулиране на водоснабдяването, вкл. с топла вода, и да осигури възможност за смесване на двата потока /топла и студена/ вода, което действително съставлява нарушение по смисъла на чл.3 от ЗИНЗС, за което от ответната страна не са ангажирани доказателства, оборващи ангажираните от ищеца гласни доказателства. По изложените съображения, съдът е осъдил Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – София при Министерство на правосъдието - гр.София да заплати на Д.А.А., ЕГН **********, сумата от 318.00 /триста и осемнадесет/ лева, съставляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени вследствие соченото незаконосъобразно бездействие на служители на ответника в периода от 05.01.2021г. – 21.04.2021г., през който ищецът е бил настанен за изтърпяване на наказание „лишаване от свобода“ в ЗО „Дебелт-1“ към Затвора-Бургас, ведно със законната лихва от 21.04.2021г. /датата на подаване на исковата молба/ до окончателното изплащане на сумата.

Съдът е отхвърлил иска в останалата част за размера над 318 лева до пълния предявен размер от 15 000 лева като неоснователен и недоказан по отношение на останалите основания, заявени в исковата молба и уточнението към нея, касаещи другите посочени от ищеца неблагоприятни битови условия за изтърпяване на наказанието. За да достигне до този извод, първоинстанционният съд е приел, че от ответника са представени убедителни доказателства, че същият е предприел действия за подобряване на хигиената и здравословните условия в спалните помещения, като е сключил договор за дезинсекция и дератизация на сградите на ГД „ИН“, и тъй като са били извършени две обезпаразитявания именно в рамките на исковия период. Съдът е приел за доказано също така, че на ищеца е била осигурена площ над 4 кв.м в спалното помещение, в което е бил настанен, възможност за неговото проветряване, достатъчно светлина и достъп до чист въздух и самостоятелен санитарен възел с постоянно течаща вода и подаване на топла вода по два пъти на ден за времето от 10.00 часа до 12.30 часа и от 16.30 часа до 18 часа, което съдът е преценил като достатъчно време за поддържане на лична хигиена, а също така - достатъчно като количество и в изискуемото като качество храна, условия за двигателна активност - престой на открито два пъти дневно и време за спорт с продължителност половин час и за тренировки в специално оборудвана фитнес зала. Съдът е обосновал извод, че спрямо А. не са били предприемани неправомерни претърсвания, обиски или изземвания в исковия период, и че конвоиращите автомобили са регистрирани и сертифицирани според нормативните изисквания.

          Във връзка с направеното от ГД „ИН“ – София възражение за произнасяне от първоинстанционния съд свръх петитум, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е допустимо в частта, в която ответникът е осъден да заплати на ищеца сумата от 318 лева – обезщетение за претърпени неимуществени вреди в периода 05.01.2021г.-21.04.2021г., ведно с законна лихва върху главницата от 21.04.2021г. до окончателното изплащане на сумата. За да стигне до този краен извод, съдът е приел, че липсва смесител на душа в санитарния възел в спалното помещение, поради което лишените от свобода са в невъзможност да регулират температурата на подадената вода и което реално пречи същата да бъде ползвана поради риск от изгаряне, а оттам се нарушава възможността за поддържане на лична хигиена. Такова твърдение за липса на смесител на душа, обаче, не се съдържа нито в исковата молба, нито в уточнението към нея. Напротив, в тях е направено съвсем друго оплакване - че се подава топла вода, но не постоянно, а само два пъти на ден за времето от 10.50 часа до 12.30 часа преди обед, и от 16.30 часа до 18.00 часа, което време е недостатъчно според ищеца. Не са наведени доводи от ищеца, че и тези в посочени часове е налице невъзможност да се ползва топла вода поради липса на смесител. Такива факти са заявени само от разпитаните по делото свидетели, но съдът неправилно е основал крайните си изводи на тях, тъй като същите са ирелевантни към заявените основания на исковата претенция. От друга страна, първоинстанционният съд е изложил и мотиви за отхвърляне на иска за сумата над 318 лева до пълния предявен размер от 15 000 лева, като в тази връзка е отчел, че самият А. е потвърдил подаването на топла вода два пъти на ден, като съдът е обосновал извод, че това е достатъчно време за поддържане на лична хигиена, както и че не е спорно, че е осигурена постоянно течаща вода за задоволяване на естествените нужди на лишените от свобода. Ето защо, касационната инстанция намира, че произнасянето на съда по иска в уважената му част до сумата от 318 лв. не е свръх петитум /тъй като все пак е разгледан предявеният иск и са изложени мотиви в тази връзка/, а е неправилно, доколкото искът е бил уважен на непредявено фактическо основание – липса на смесител за топла и студена вода, а не поради това, че не е била подавана постоянно течаща топла вода, каквито твърдения е имал ищецът. Това налага така постановеното решение в частта, с която искът е бил уважен, да бъде отменено като неправилно и вместо него да се постанови друго, с което предявеният иск за сумата от 318 лв. - обезщетение за претърпени неимуществени вреди в периода 05.01.2021г.-21.04.2021г., ведно с законна лихва върху главницата от 21.04.2021г. до окончателното изплащане на сумата, се отхвърли като неоснователен и недоказан.

           В останалата част решението на първоинстанционния съд е валидно, допустимо и правилно и следва да бъде оставено в сила.

Съдът е установил всички релевантни за спора факти въз основа на редовно събрани писмени и гласни доказателства, обсъдени в цялост, и не е допуснато релевираното в касационната жалба съществено нарушение на съдопроизводствените правила, изразяващо се в частично и едностранчиво възприемане на фактите. Възприемайки фактическата обстановка, която изцяло се подкрепя от събрания доказателствен материал, съдът е формирал обосновани правни изводи в съответствие с материалния закон, които изцяло се споделят от настоящата инстанция и същата препраща към тях на осн.чл.221, ал.2 АПК.

   Съгласно чл.284, ал.1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3. Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС (изм. ДВ, бр. 13/2017 г., в сила от 7.02.2017 г.), осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Съгласно ал. 2 на чл.3 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, сред които и „липса на условия за двигателна активност, ....и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.”

   Основателността на иска с правно основание чл.284, ал.1 ЗИНЗС предполага установяване наличието, в кумулативност, на следните материалноправни предпоставки: 1/ акт, действие и/или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с което се нарушава чл.3 ЗИНЗС, и 2/ настъпила неимуществена вреда в правната сфера на ищеца в резултат на нарушението, която се предполага до доказване на противното по силата на оборимата презумпция, въведена с чл.284, ал.5 ЗИНЗС.

Ответникът в първоинстанционното производство се е справил с доказателствената тежест да обори заявените твърдения в исковата молба и в писменото уточнение към нея. От доказателствата, които е представил по делото - справка на инспектор СДВР в Затвора в гр.Бургас, график за разпределяне на свободното време на лишените от свобода, таблици за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на  един непълнолетен лишен от свобода, утвърдени от министъра на здравеопазването и министъра на финансите, договор за възлагане на обществена поръчка за извършване на дезинсекция и дератизация в сградите на ГД „ИН“  и протоколи – инспекционен лист за извършена ДДД обработка, се установява по несъмнен начин, че в исковия период са били осигурени нормални битови условия на А. за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода - достатъчна жилищна площ и организация за обезпаразитяване на помещенията, достатъчна като количество храна с необходимия калориен и химически състав, достатъчно отопление, осветление, проветрение, приток на чист въздух, условия за двигателна активност – време за престой на открито, спорт и тренировки във фитнес зала, постоянно течаща вода и подаване на топла вода два пъти на ден в периода от 10.00 часа до 12.30 часа и от 16.30 часа до 18 часа, което е достатъчно време за поддържане на лична хигиена. Не са налице сочените от ищеца незаконосъобразни бездействия, следователно - не е налице нарушение на чл.3, ал.2 вр.ал.1 от ЗИНЗС.  При липса на една от материално-правните предпоставки по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС, предявеният иск е изцяло недоказан по основание и размер.

         При този изход на спора следва да бъде уважено искането на ГД „ИН“ – София за присъждане на разноски за двете инстанции общо в размер на 200 лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение за първата инстанция в размер на 100 лева, определено по реда на чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ, и юрисконсултско възнаграждение в същия размер за настоящата инстанция, съгласно разпоредбата на чл. 286, ал.2 ЗИНЗС, тъй като предявеният иск се отхвърля изцяло.

           Мотивиран от горното и на осн.чл.222, ал.2, т.1 АПК, Административен съд Бургас, ХV състав

 

                                                 Р Е Ш И :

           

ОТМЕНЯ Решение № 1885/26.11.2021г., постановено по адм. дело № 925/2021 г. по описа на Административен съд – Бургас, В ЧАСТТА, с която Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието - гр.София е осъдена да заплати на Д.А.А., ЕГН **********, сумата от 318.00 /триста и осемнадесет/ лева, съставляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени вследствие незаконосъобразни бездействия на служители на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието- гр.София, изразяващи се в поставяне на Д.А.А. в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в периода от 05.01.2021г. – 21.04.2021г., ведно със законната лихва от 21.04.2021г. до окончателното изплащане на сумата, и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ иска на Д.А.А., ЕГН ********** за осъждането на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието - гр.София да заплати на ищеца обезщетение в размер на 318.00 /триста и осемнадесет/ лева за претърпени неимуществени вреди, причинени вследствие незаконосъобразни бездействия на служители на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието - гр.София, изразяващи се в поставяне на Д.А.А. в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в периода от 05.01.2021г. – 21.04.2021г., ведно със законната лихва от 21.04.2021г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1885/26.11.2021г., постановено по адм. дело № 925/2021 г. по описа на Административен съд – Бургас, в останалата част.

ОСЪЖДА Д.А.А., ЕГН ********** да заплати на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – гр. София при Министерство на правосъдието - гр.София разноски за двете инстанции в размер на 200 (двеста) лева.

 

          Решението е окончателно.

 

                                                                           Председател:

                                                                                Членове: 1.

 

                                                                                               2.