Определение по дело №128/2020 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 162
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 31 август 2020 г.)
Съдия: Ваня Желязкова Тенева
Дело: 20205550100128
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

     Номер                           31.07.2020 година                град Гълъбово

 

ГЪЛЪБОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ПЪРВИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На тридесет и първи юли две хиляди и двадесета година

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                                                  Председател: В.Т.

                                                 

като разгледа докладваното от съдията В.Т.

частно гражданско дело номер 128 по описа за 2020 година

 

Производството е образувано по искова молба на А.М.А. срещу С.М.Т. и М.И.Т. (прекратено с влязло в сила Определение от 17.07.2020г.), както и срещу ответниците В.М.Р., Н.Т.К., А.Т.К., Т.И.Ж. и Д.И.Т..

В исковата молба се твърди, че ищецът е закупил от ответниците, съответно техните наследодатели процесния имот с предварителен договор, съгласно който продажбата е следвало да се извърши по нотариален ред в срок до 25.09.1998г. Правото на ищеца да предяви иск за обявяване на предварителния договор за окончателен е покрито с давност. Искът по чл. 19, ал. 3 ЗЗД е конститутивен и по отношение на него се прилага общата погасителна давност от пет години, която в случая е започнала да тече от датата 25.09.1998г.

Ищецът А.М.А. твърди, че е придобил имота по давност, тъй като го владее повече от 30 години. Твърди, че правният му интерес произтича от факта на осъществена придобивна давност, заплащане на данъци и заплатената цена на имота. Не твърди собствеността му да се оспорва от ответните страни. Същите са депозирали еднотипни отговори, в които категорично заявяват, че не оспорват собствеността на ищеца.

Предявеният положителен установителен иск за собственост се позовава на придобивна давност. Съгласно разпоредбата на чл. 124 ал. 1 от ГПК всеки може да предяви иск, за да възстанови правото си, когато то е нарушено, или за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това. В случая не е налице правен спор, а именно не се оспорва собствеността на ищеца върху имота. Липсата на титул за собственост не може да обоснове в конкретния случай провеждане на съдебно производство, като реда за снабдяване с такъв – констативен нотариален акт е извънсъдебен.

Наличието на правен интерес е абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимост на всички искове, вкл. на установителните искове за собственост, за която съдът следи служебно и преценява конкретно с оглед естеството и съдържанието на всеки конкретен правен спор, за разрешаването на който е сезиран. Правен интерес от предявяване на установителен иск за собственост е налице винаги, когато ищецът твърди, че е собственик на вещта, а ответникът оспорва или смущава правото му на собственост с фактически или правни действия.

Ето защо съдът намира, че не е налице правен интерес от воденето на настоящото дело.

 

Водим от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

           

            ПРЕКРАТЯВА в цялост производството по гр.д. № 128/2020г. като недопустимо на основание чл. 130 от ГПК, поради липса на правен интерес.

 

            Определението подлежи на обжалване пред Старозагорския окръжен съд в едноседмичен срок от връчването.

 

           

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: