Решение по дело №10095/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 13
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 8 февруари 2020 г.)
Съдия: Полина Пенкова Пенкова
Дело: 20194200910095
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №30

 

                                                       гр.Габрово,31.01.2020г.

 

                                                       В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в публично съдебно заседание на осми януари  през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: П.Пенкова

При участието на секретар М.Шаханова,като разгледа докладваното от съдия Пенкова т.д.несъстоятелност № 95/2019г. и за да се произнесе ,взе предвид следното:

           Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ.

            Молителят ЕТ“П.-М. Б.“ твърди,че е в състояние на неплатежоспособност  към датата на подаване на молбата и не може да изпълнява изискуеми  парични задължения по търговски сделки ,свързани с търговската му дейност .Има издаден изпълнителен лист въз основа на заповед за незабавно изпълнение  от 06.11.2012г. по ч.гр.д. №2687/2012 на ГРС  за сумата от 32 632,51лв. главница ,лихва в размер на 776,89лв. и разноски в размер на 1434 лева,дължими на Община Габрово. Взискателят Община Габрово е образувала изпълнително дело,което е висящо ,като задълженията по издадения изпълнителен лист не са погасени. Последното изпълнително действие е през 2018г.,продажба на МПС .Има образувано изпълнително дело  по описа на ТД на НАП-Велико Търново във връзка с дължими осигуровки и данъци ,във връзка с дейността на едноличния търговец. Тези задължения са в размер на 13861,84лв. главница и 10629,76лв. лихви  и 60лв. нелихвоносна част. Едноличният търговец няма дейност от 2012г и няма активи ,с които да изпълни и изплаща задълженията си. Същият е спрял плащанията към Община Габрово и към НАП Налице е хипотезата на чл.626,ал.1 ТЗ. Осъществена е и хипотезата на чл.608,ал.1 ТЗ- към 31.12.2018г. не разполага с никакви активи,а пасивите му са в размер на 59395,16лв.,представляващи задължения към НАП и към Община Габрово.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и ги обсъди в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

            За да бъде открито производство по несъстоятелност по отношение на търговец по подадена молба по чл. 625 ТЗ, следва да бъде установено  настъпване на предвиденото в закона основание за откриване на производство по несъстоятелност за търговец, който не е капиталово търговско дружество, а именно, че търговецът е неплатежоспособен по смисъла на чл. 608, ал. 1 ТЗ.

            От представените писмени доказателства и заключението на вещото лице П. се установява, че за периода 01.01.2014-30.09.2019г.,за всяка от годините, коефициентът на обща ликвидност е под единица - 0,0188, коефициентът на бърза ликвидност е 0,коефициентът на незабавна ликвидност е 0, коефициентът на абсолютна ликвидност е 0. Коефициентите с нулева стойност са поради  липсата на краткосрочни финансови ,парични средства и вземания. Предприятието няма финансова автономност, поради отрицателния размер на собствения капитал. Включените в счетоводния баланс на предприятието задължения са 32632,51лв. към Община Габрово и 20618,41лв. към НАП ,като към датата на подаване на молбата не са осчетоводени натрупаните лихви и разноски към кредиторите –към Община Габрово :лихви в размер на 776,89лв. и разноски в размер на 1434,19лв. и към НАП лихви в размер на 3898,58лв. От началото на изследвания период 01.01.2014г. предприятието има повече задължения отколкото краткосрочни активи  и този процес е продължил до момента. В оборотната ведомост на 2014г. няма движение по счетоводни сметки, отчитащи движението на паричните средства - предприятието не обслужва текущите си задължения. По последния баланс стойността на имуществото ,остойностена в хил.лв е 1.Това са материални запаси в оборотната ведомост към 30.09.2019г. на стойност 270,42лв. ,материали и стоки на стойност 573,52лв.Не са представени инвентаризационни описи, тези СМЗ стоят непроменени през петгодишния период на анализ. Установена е касова наличност от 86,52лв.Предприятието не разполага с дългосрочни материални и нематериални активи.

От представената справка от КАТ се установява ,че няма регистрирани моторни превозни средства на името на  едноличния търговец”П.-М. Б.” и М.Б.Б..

Представено е от пълномощника на ищеца решение на Габровски районен съд по гр.д.№2700Б/2015г.,с което бракът между М.Б.Б. и П.Г.Б. е прекратен и страните са сключили споразумение ,с което жилището и гаража  се предоставят в собственост на жената ,а двата леки автомобила в собственост на мъжа.

От представените по делото писмени доказателства се установява ,че съществуват изискуеми парични задължение на молителя ЕТ”П.-М. Б.” към Община Габрово и НАП. ,които по баланса на предприятието са 32632,51лв. главница към Община Габрово и 20618,41лв. главница към НАП.

             По отношение на неплатежоспособността като основание за откриване на производството по несъстоятелност следва да се посочи следното:

             Неплатежоспособността представлява обективно икономическо състояние на търговеца, което съгласно чл. 608, ал. 1 ТЗ се изразява в невъзможността му да изпълни свое изискуемо парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка, или изискуемо публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или изискуемо задължение по частно държавно вземане. Освен това за да се приеме, че е налице неплатежоспособност, следва да се установи и това, че невъзможността на търговеца да покрие свои изискуеми задължения от вида на посочените, е обективно състояние, т.е. такова, което стои извън волята на задълженото лице и е различна от съзнателното фактическо бездействие на длъжника да изпълни конкретно парично задължение към кредитор, както и че тази невъзможност представлява трайно състояние за търговеца (арг. от чл. 631 ТЗ).

В случая наличието на обективна невъзможност на молителя да изпълни задълженията си към кредиторите Община Габрово и НАП се установява от констатациите ,направени  от вещото лице П. в депозираното и прието по делото заключение относно състоянието на предприятието на едноличния търговец за изследваните пет години и съответните коефициенти отразяващи липсата на финансова автономност, липсата на краткосрочни парични и финансови средства и вземания формирана отрицателна стойност на собствения капитал ,наличието на сериозна задлъжнялост на предприятието и тенденцията за задълбочаваща се неплатежоспособност.

            Осъществен е фактическият състав на предвидената в закона презумпция за неплатежоспособност – тази по чл. 608, ал.3 ТЗ .Спирането на плащанията  се установява от приетото по делото заключение ,като съгласно направените в него констатации е налице спиране към началната дата на проверявания период -01.01.2014г.След тази дата търговецът не е бил в състояние да погаси както публичноправните си задължения към държавата, така и задължение по търговска сделка с настъпил падеж . Презумпцията на чл. 608, ал. 3 ТЗ не е оборена ,като от събраните по делото доказателства не се установява   финансово-икономическо състояние на молителя, определено на база икономически и финансови показатели, сред които основен е коефициентът за обща ликвидност, да  е такова, което му дава обективна възможност да погасява своите краткосрочни задължения към кредиторите с наличните краткотрайни активи.

 .

 

 

От заключението на приетата счетоводна експертиза и представените писмени доказателства  може да се направи извод, че е налице трайна неспособност на молителя да изпълни своите краткосрочни задължения и осъществяването на фактическия състав на законовата презумпция на  чл. 608,ал.3 от ТЗ , от което следва, че длъжникът е неплатежоспособен по смисъла на чл. 608, ал. 1 ТЗ. Доколкото не се установи наличие на предпоставките по чл. 631 ТЗ за отхвърляне на молбата, съдът намира същата за основателна. По отношение на молителя – едноличен търговец, следва да се открие производство по несъстоятелност поради изпадане в неплатежоспособност.

           По отношение началната дата на неплатежоспособността:

Началната дата е най-ранният момент на проявление на трайната обективна невъзможност на длъжника да погасява изискуемите си парични задължения към кредиторите по чл. 608, ал. 1 ТЗ с наличните си краткотрайни активи, която се определя с оглед на неговото цялостно икономическо състояние.В случая, въз основа на събраните по делото доказателства за най-ранна дата, към която едновременно са били налице и непогасени задължения и влошено състояние, следва да се определи 01.01.2014г.

           По приложението на чл. 632 ТЗ:

Молителят не доказа наличието на достатъчно налични парични средства, които биха могли да послужат за покриване на първоначалните разноски по несъстоятелността. Вещото лице не е констатирало наличие на ликвидно имущество към датата на изготвяне на заключението ,от което да могат да се покрият разноските ,а като касова наличност е установена  сума от 86,52лв..

С определение, постановено на 08.01.2019г. , съдът е определил сумата от 3000 лева, която е необходима за покриване на началните разноски в производство по несъстоятелност, и е дал възможност на молителя и на кредиторите НАП и Община Габрово в седмичен срок от уведомяването им да привнесат по сметка на Окръжен съд – Габрово посочената сума. В указания срок, доказателства за внасяне на определената сума не са представени, нито пък такива от които да е видно, че длъжникът има достатъчно имущество, което да обезпечи разноските по несъстоятелността. С определението са указани изрично и последиците от непредставяне на доказателства и невнасяне на така определената сума.

С оглед горното, се налага изводът, че съдът следва да постанови решение със съдържанието, определено в чл. 632, ал. 1 ТЗ, с което освен да обяви длъжникът в неплатежоспособност, да определи началната й дата и да открие производство по несъстоятелност по отношение на него, той трябва също така и да постанови прекратяване на дейността на предприятието на длъжника, да го обяви в несъстоятелност и да спре производството по делото.

Следва молителят да внесе по сметка на Габровски окръжен съд дължимата за производството държавна такса от 50лв.

           На основание изложеното, съдът

                                             Р Е Ш И :

         ОБЯВЯВА неплатежоспособността на ЕТ "П.-М. Б.”, ЕИК107061601,  гр.Габрово,ул.”Незабравка”№2

          ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 01.01.2014 г.

          ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на ЕТ " П.- М. Б.”,ЕИК107061601, гр.Габрово,ул.”Незабравка”№2 .

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ ЕТ”П.- М. Б.”,ЕИК107061601,  гр.Габрово,ул.”Незабравка”№2 .

           ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на ЕТ " П.- М. Б.”, ЕИК107061601, гр.Габрово,ул.”Незабравка”№2.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на ЕТ „П.- М. Б.”, ЕИК107061601, гр.Габрово,ул.”Незабравка”№2 .

СПИРА производството по несъстоятелност на ЕТ „П.- М. Б.”, ЕИК107061601, гр.Габрово,ул.”Незабравка”№2 .

УКАЗВА на кредиторите, че в случай, че в едногодишен срок от вписване на решението производството не бъде възобновено при условията на чл. 632, ал. 2 ТЗ, същото ще бъде прекратено и ще се постанови заличаване на длъжника.

ОСЪЖДА ЕТ„П. – М. Б.”, ЕИК107061601, гр.Габрово, ул.”Незабравка” №2 ,представлявано от М.Б.Б.,ЕГН**********, да заплати по сметка на Габровски окръжен съд държавна такса в размер на 50лв. и държавна такса от 5лв. при издаване на изпълнителен лист.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд –Велико Търново в едноседмичен срок от вписването му в търговския регистър, воден от АВп.

РЕШЕНИЕТО да се впише в ТР, воден от АВп.

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на осн. чл. 634 ТЗ.

           ДА СЕ ВПИШЕ настоящия съдебен акт в книгата по чл. 634в от ТЗ.

 

 

                                                                  Окръжен съдия: