Решение по дело №842/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1344
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 18 юли 2019 г.)
Съдия: Владимир Григоров Вълков
Дело: 20191100900842
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…………….

 

гр.София, 18.07.2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-13 състав в закрито заседание на осемнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

СЪДИЯ: Владимир Вълков

 

като разгледа докладваното от  съдията т.д. № 842 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 16 от Закона за международния търговски арбитраж.

Образувано е по искане от името на „Б.“ ЕООД срещу отказ на С.В., назначена за арбитър по арбитражно дело № 002/2019 г. по описа на Арбитражен съд при Европейска юридическа палата, да се отведе от разглеждане на спора. В жалбата се твърди, че в списъка на арбитрите към арбитражния съд фигурира и И.М.-А.. Сочи се да е била адвокат на ответник в инициирано от жалбоподателя исково производство, чийто управител е предходен управител на „Б.“ ЕООД, прехвърлила 76 % от капитала на „Б.“ ЕООД след освобождаването й от длъжност, но преди вписване на това обстоятелство в търговския регистър в полза на представляваното от нея дружество. Сочи се това обстоятелство да определя Т.Т.-Ш. като лично заинтересована делото да бъде решено в полза на ищеца, чийто едноличен собственик на капитала е съпруг на Т.Т.-Ш.. Застъпен е довод, че всеки един от арбитрите от арбитражния съд може да бъде разколебан в своята безпристрастност и да бъде повлиян от колегата си адв. И.М., за да опорочат професионалната и безпристрастна оценка на арбитъра. Иска се отказът да бъде отменен, а отводът – уважен.

От името на „Р.К.“ ЕООД се оспорва жалбата с довод, че арбитър В.е разгледала възраженията и се е произнесла по тях. По същество застъпва теза, че изложените обстоятелства не отразяват обективно съществуващо обстоятелство, което да поражда обосновано съмнение за пристрастност. Оспорва се евентуалната връзка на страна в производството с друг арбитър от списъка на арбитражния съд да е основание за отвод с довод, че такова обосновава едва възможно влияние върху решаващия арбитър.

Съдът констатира, че нормата на чл. 16 ЗМТА го определя като компетентен да се произнесе по искането. Предвид обстоятелството, че в производството съдът не действа като въззивна инстанция по смисъла на чл. 83 ал. 1 ЗСВ, в сила е правилото на чл. 82 ал. 1 т. 2 ЗСВ и спорът следва да бъде разгледан в едноличен състав.

Жалбата е депозирана в предписания от закона срок. Сочи да изхожда от лице с признат от закона интерес, поради което и налице са предпоставките за разглеждането й по същество.

Безпристрастността на органа, призван да налага разрешение на спорове е основополагащ принцип в правораздавателната дейност без оглед на формата, под която се осъществява. Средство за утвърждаването й са процедурни правила. От тази гледна точка съдът споделя довода за единен подход при изграждане на критериите за нарушена безпристрастност, еднозначно следващ и от аналогичната нормативна регламентация – чл. 14 ал. 1 ЗМТА и чл. 22 ал. 1 т. 6 ГПК. Безпристрастността е компрометирана, когато 1) съществуват обстоятелства, които 2) пораждат основателно съмнение в безпристрастността. Арбитражът не се ползва от организационните и финансови гаранции за независимост, осигурени за държавния съд, поради което и специалната норма изрично утвърждава като основание за отвод основателно съмнение в тази насока. Ето защо и повдигнатият спор следва да бъде разрешен според така очертаната регулаторна рамка.

Страните не спорят, че в списъчния състав на Арбитражен съд при Европейска юридическа палата, чиято правораздавателна компетентност са учредили, е вписана и адв. И.М.-А., която е представлявала търговско дружество, чийто представител се твърди да е посочена и като автор на документ с отразена невярна дата на издаването му с цел създаване на привидност за представителна власт.

Тези обстоятелства обаче са неотносими към личността на арбитъра, ангажиран с разглеждане на спора между страните. Необосновано е и съмнението, че доказаното правоотношение по договора за правна защита и съдействие създава особено отношение между член на Арбитражния съд. Фактите сочат на доверителна връзка между неангажиран с разглеждането дело арбитър и юридическото лице – „Калина-Малина“ ЕООД. Законният представител на дружеството като волеизявяващ орган не влиза в преки отношения с адвоката. По силата на специалния закон – чл. 45 от Закона за адвокатурата, адвокатската тайна касае обстоятелствата, доверени му от неговия клиент (страната по договора за правна помощ и съдействие) или от друг адвокат. От тази гледна точка неразумно е очакването, че адвокатът би бил запознат с твърдяното обстоятелство, наличието на което предполага създаване и ползване на неверен документ, съставляващо престъпление. Това определя като необосновано съмнението, че адв. Митева, съвместяваща и качеството член на Арбитражния съд се намира в особени отношения с Т.Т.-Ш..

Дори да се приеме, че предпочитанието на Т.Т.-Ш. да се обърне към адвокатско дружество, представлявано от адв. М.-А.сочи на специфични отношения, това не поражда основателно съмнение за пристрастност у арбитър В.. Критерият основателно предполага наличие на особено отношение между ангажирания с делото арбитър и страна в производството, което за всеки страничен (необвързан емоционално със спора) наблюдател, нарушава дължимата еднаква дистанцираност от личните интереси на спорещите. Нито се установява Т.Т.-Ш. да е страна в производството, нито да съществува каквато и да било връзка между нея и арбитър В.. При тези обстоятелства евентуален личен интерес у Т.Т.-Ш. към изхода от спора не засяга процедурната гаранция за безпристрастност.

Описаните обстоятелства в молбата за отвод, поддържани и с жалбата, не обуславят основателно съмнение и относно независимостта на арбитър В.. Фактът, че в списъка с арбитрите е включена и адв. М.не поставя в зависимост арбитър В.. Дори хипотетично да се приеме, че адв. М.се е ангажирала с очертания в молбата нелегитимен личен интерес на Т.Т.-Ш., не се твърди, а и не се установява нито да е участвала при избора на арбитър В., нито да разполага с механизъм да въздейства върху нейното решение. Следователно, не се установява да са накърнени процедурните гаранции, за да е налице основателно съмнение в безпристрастността и независимостта на арбитър В..

            Така мотивиран съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ предявената от „Б.“ ЕООД жалба на основание чл. 16 ал. 1 ЗМТА срещу определение, постановено на 22.04.2019 г. по арбитражно дело № 002/2019 г. по описа на Арбитражния съд при Европейска юридическа палата, с което е отказан отвод на арбитър С.В..

 

Решението не подлежи на обжалване съгласно чл. 16 ал. 1 изр. второ ЗМТА.

 

 

                                                                        Съдия: