Решение по дело №9277/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2964
Дата: 3 април 2020 г. (в сила от 14 юни 2022 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100109277
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

03.04.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 05.03.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 9277/17г. и констатира следното:

Предявени са искове от М. Щ. и М. В. против З. „Б.и.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумите: по 200 000 лева – за всеки от ищците /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/; 23 200 лева – за вторият ищец /обезщетение за имуществени вреди – следствие от ПТП-е/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочените суми за периода след 24.09.15г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 24.09.15г. е настъпило ПТП-е и в резултат на същото е загинал М. В. /живял на съпружески начала с ищцата и баща на ищеца/. Посочените обстоятелства /фактическо съжителство и роднинска връзка: баща – син/ са удостоверени по делото със – свидетелски показания /събрани по делегация/ и с - писмено доказателство. Произшествието е причинено от М. Ш.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността на деянието, вредоносният резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата, и вината на М. Ш./ са удостоверени с наличният по делото писмен, гласен /събран по делегация/ и експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/. Към датата на ПТП-е М. Ш. е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

С оглед правилото на чл. 226, ал. 1 от ГПК – възражението /което е подкрепено с писмено доказателство/ на ответника /касаещо материално-правната легитимация на ищцата да поддържа част от иска за неимуществени вреди/ се явява – неоснователно.

Събраният по делото доказателствен материал /основно в тази насока – експертен/ не дава основание да се направи извод, че и М. К. – водач на МПС-во, което също е участвало в инцидента /конституиран в процеса като трето лице – помагач на ответника/ е имал вина за настъпване на процесното ПТП-е. Това обстоятелство обаче /дори и да бъде прието за установено/ не може да бъде противопоставено на ищцата /с оглед правилата на чл. 53 от ЗЗД във връзка с чл. 122, ал. 1 от ЗЗД/. Евентуалният спор между солидарните длъжници – делинквенти /и техните застрахователи/ подлежи на допълнително уреждане в хипотезата на чл. 127 от ЗЗД.

Възраженията на ответника в посочените насоки са – неоснователни:

Горните обстоятелства /относими към фактическият и правен състав на иска по чл. 226 от КЗ/ са надлежно удостоверени със събраният доказателствен материал. Тези обстоятелства свидетелстват, че в процесната хипотеза са налице предпоставките на цитираният законов текст за присъждане на търсените обезщетения:

Искът за неимуществени вреди на М. Щ. е основателен до размера на сумата 100 000 лева:

Председателят на настоящият съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице смъртен случай - наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е. обезщетение се следва винаги, във всички случаи на причинена смърт/. От друга страна – по делото са събрани /при условията на делегация/ и гласни доказателства, които удостоверяват конкретното измерение на процесните неимуществени вреди. В същата връзка – удостовереното /с гласни доказателства – събрани по делегация/ фактическо съжителско /на съпружески начала/ между ищцата и пострадалия – легитимира /в процесуално и материално-правен аспект/ М. Щ. да претендира заявеното обезщетение за неимуществени вреди.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните /събрани по делото/ доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /свидетелски показания/. Съдът отчита също и възрастта на пострадалия, възрастта на ищцата и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат /по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/:

Приетата по делото комплексна експертиза установява, че в момента на инцидента пострадалият е бил без поставен предпазен колан. Това обстоятелство /преценено в контекста на конкретният механизъм на инцидента/ следва да се окачестви като – допринасящо за настъпване на вредоносния резултат. В същата връзка обаче – председателят на състава съобразява и констатацията на вещите лица относно – слабата ефективност на обезопасителния колан /преценена в контекста на сложният механизъм на ПТП-е/.

Относно исковете на М. В.:

Основен принцип в правото е, че правоспособността са придобива в момента на раждане на физическото лице /в този смисъл е чл. 1 от ЗЛС/.  С оглед това – едва от този момент правният субект може да придобие права /в това число и да претендира обезщетение за неимуществени вреди – чрез законният си представител/. С други думи – правото да се заяви обезщетение от страна на  М. В. предполага /изисква/ ищецът да е бил роден към момента на смъртта на М. В. /а тази предпоставка в случая не е налице/. Единственото изключение от посоченото принципно правило е това на чл. 2, ал. 1, б. „а“ от ЗН, но същото регламентира друга /изцяло различна/ хипотеза.

Заявените искове обаче следва да бъдат уважени – по аналогия с правилото на цитираният текст от ЗН. В тази принципна насока е и Решение по дело №32/12г. на ВКС. Действително – този съдебен акт на практика противоречи на посоченият по-горе основен правен принцип. Същото съдебно решение обаче съдържа съображения за справедливост, които председателят на състава споделя.

С оглед изложеното – искът на М. В. за неимуществени вреди следва да бъде уважен до размера на сумата 50 000 лева:

Последната сума е определена по размер в съответствие с правилото на чл. 52 от ЗЗД /като председателят на състава отчита горните принципни съображения, но съобразява и посочената особеност, касаеща материално-правната легитимация на този ищец/. Съдът взема предвид и конкретно събраният по делото /във връзка с тази претенция/ доказателствен материал /психиатрична експертиза/.

Искът за имуществени вреди на М. В. следва да бъде уважен /по същите съображения, изложени по-горе/ изцяло:

Пропуснатата издръжка /полза/ е имуществена вреда, която също подлежи на обезщетяване в хипотезата на чл. 226 от КЗ във връзка с чл. 51, ал. 1, изр. 1-во от ЗЗД и чл. 143, ал. 2 от СК. Размерът на тази претенция /заявена за периода: от раждането на детето до навършването на пълнолетие/ е удостоверена /при условията на чл. 142, ал. 2 от СК/ с приетата по делото счетоводна експертиза /която изчислява по-голяма от заявената сума/.

Частично основателни са и акцесорните искове:

В полза на ищците следва да бъде присъдена /при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законната лихва върху горните главници /обезщетенията за неимуществени вреди/ за периодите: след 24.09.15г. - датата на произшествието /досежно дължимата на М. Щ. лихва/ и след 04.01.16г. - датата на раждането на ищеца /досежно дължимата на М. В. лихва/. Върху иска за имуществени вреди следва да се присъди законна лихва за периода – след завеждане на делото /предвид периодичният характер на това вземане/.

Възражението на ищците по чл. 78, ал. 5 от ГПК е основателно /претендираното от ответника адвокатско възнаграждение превишава минимума по Наредба № 1, поради което – заявената сума следва да бъде редуцирана/.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА З. „Б.и.“ АД да плати на М.Ц.Щ. ЕГН ********** сумата 100 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди, следствие от ПТП-е/; на М.М.В. ЕГН ********** сумите: 50 000 лева и 23 200 лева /обезщетения за неимуществени и за имуществени вреди – следствие от ПТП-е/ - на основание чл. 226 от КЗ; законната лихва върху първата главница за периода след 24.09.15г. до цялостното й изплащане; законната лихва върху втората главница за периода след 04.01.16г. до цялостното й изплащане; законната лихва върху третата главница за периода след 20.07.17г. до цялостното й изплащане и 638 лева  – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ исковете за сумите и за периодите – над посочените в горният дизпозитив.

ОСЪЖДА М.Ц.Щ. и М.М.В. да платят на З. „Б.и.“ АД 6 116 лева съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове; при приложение на правилото по чл. 78, ал. 5 от ГПК/.

ОСЪЖДА З. „Б.и.“ АД да плати на адвокат Г. 4 994 лева - адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА З. „Б.и.“ АД да плати на СГС 6 928 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението е постановено при участие на ЗАД „ОЗК – З.“ АД и М.К.К. /3-ти лица, помагачи на ответника/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: