Решение по дело №546/2019 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 декември 2019 г. (в сила от 31 декември 2019 г.)
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20197160700546
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

541

гр. Перник, 10.12.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          АДМИНСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в публично съдебно заседание на двадесет и осми ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                              

                                                СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

 

          В присъствието на секретаря НАТАЛИЯ СИМЕОНОВА  и прокурора НИКОЛАЙ ЦВЕТКОВ, като разгледа административно дело № 546/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 203 – 207 от АПК, във вр. с чл. 1, ал. 2 от ЗОДОВ.

          Предявен е иск с правна квалификация чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, във вр. с чл. 204, ал. 1 от АПК.

          Съдът е сезиран с искова молба, подадена от Б.Г.Г., ЕГН ********** *** против Столична дирекция на вътрешните работи, с адрес: гр. София, ул. Антим І № 5.

          Ищецът твърди, че с електронен фиш серия К № 1077945/18.11.2015 г., издаден от СДВР на основание чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП му е била наложена глоба в размер на 100 лв. за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.  Сочи, че електронният фиш е отменен с решение от 18.12.2018 г., постановено по АНД № 12886/2018 г. по описа на Софийски районен съд, 22-ри н. с. Твърди, че в хода на съдебното производство е упълномощил адвокат, който да го представлява, за което на 04.06.2018 г. е сключил договор за правна защита и съдействие, в изпълнение на който е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. Сочи, че заплатеното адвокатско възнаграждение представлява претърпяна от него имуществена вреда в резултат на отмененото, поради незаконосъобразност, наказателно постановление.

          Искането към съда е да осъди ответника да заплати на ищеца сумата от 300 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди – заплатени съдебно разноски, причинени в резултат на незаконосъобразен акт на администрацията – електронен фиш серия К № 1077945/18.11.2015 г., издаден от СДВР, отменен с решение от 18.12.2018 г., постановено по АНД № 12886/2018 г. по описа на Софийски районен съд, 22-ри н. с., ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на исковата молба – 20.08.2019 г. до окончателното плащане. Заявена е претенция за присъждане на направените по делото разноски.

          Исковата молба с приложенията е връчена на ответника и на Окръжна прокуратура – Перник.

          В срока по чл. 131 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК е постъпил писмен отговор от ответника – СДВР. Искът е оспорен като неоснователен. Твърди се, че не е налице пряка и непосредствена причинно-следствена връзка между отменения електронен фиш и направения от ищеца разход, тъй като адвокатската защита по админстративно-наказателни дела не е задължителна. Твърди се, че не е налице договор за правна защита и съдействие, както и надлежно установяване на заплатено адвокатско възнаграждение. Прави се възражение по чл. 5 от ЗОДОВ за съпричиняване на вредите от страна на ищеца, тъй като е нарушил правилата за движение по пътищата, което е довело до ангажиране на административно-наказателната му отговорност. Оспорва се дължимостта на законна лихва върху направените разноски за адвокатско възнаграждение.

          Искането към съда е да отхвърли предявения иск. Заявена е претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

          В срока по чл. 131 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК Окръжна прокуратура – Перник е изразила становище за основателност на предявения иск. Предложението към съда е да го уважи.

          В съдебно заседание ищецът, чрез процесуалния си представител адв. С., поддържа предявения иск. Моли съда да го уважи. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

          В съдебно заседание ответникът, редовно призован, не е изпратил представител.

          В съдебно заседание Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Николай Цветков изразява становище за основателност на предявения иск. Предлага на съда да го уважи.

          Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, намери следното:

          Искът е предявен от надлежно легитимирана страна по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ срещу надлежен ответник съгласно чл. 205 от АПК, във вр. с чл. 37, ал. 2 от ЗМВР и при спазване условията на чл. 204, ал. 1 от АПК, поради което е процесуално допустим.

          Разгледан по същество е основателен по следните съображения:

          За уважаването му, в тежест на ищеца е да установи, че акт на  администрацията, чийто адресат е той, е отменен като незакосъобразен и че в резултат на издаването му е претърпял имуществени вреди.

          От изисканото и представено АНД № 12886/2018 г. по описа на Софийски районен съд се установява, че с решение от 18.12.2018 г., постановено по посоченото административно-наказателно дело, влязло в сила 30.01.2019 г., е отменен електронен фиш серия К № 1077945/18.11.2015 г., издаден от СДВР, с на ищеца на основание чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100 лв. за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.  Затова настоящият състав приема, че е налице първата предпоставка за уважаване на предявения иск – отменен по съответния ред акт на администрацията.

Видно от приложеното АНД № 12886/2018 г. по описа на Софийски районен съд, по него ищецът, в качеството му на жалбоподател е представляван от адв. Д.. Като негов процесуален представител тя получавал изпращаните призовки и съобщения и се е явила в проведеното открито съдебно заседание. Тези процесуални действия са извършени въз основа на упълномощаване от ищеца от 04.06.2018 г. и сключен на същата дата договор за правна защита и съдействие, приложен към административно-наказателното дело. За предоставената му правна помощ и съдействие, ищецът е заплатил на адвокат Д., в брой, сумата от 300 лв. Това е отразено в представения договор. Затова, съдът приема, че в резултат на издаването на незаконосъобразния акт на администрацията, ищецът е претърпял имуществени вреди, които следва да бъдат обезщетени.

Неоснователни са възраженията на ответника, че твърдените вреди не са в причинно-следствена връзка с отменения акт, тъй като защитата от адвокат в производството по съдебно обжалване на наказателно постановление не е задължителна. Съгласно чл. 204, ал. 1 от АПК условие за допустимост на предявения иск е отмяната на акта на администрацията по съответния ред. „Съответният ред“ за отмяна на незаконосъобразно наказателно постановление е съдебното обжалване. Правото на ползване на адвокатско защита в административните и съдебните процедури е гарантирано от чл. 56 от Конституцията на РБ и е уредено в ЗА. За предоставената адвокатска защита, освен в изрично уредените в ЗА хипотези, се дължи заплащане на адвокатско възнаграждение. По тази причина и доколкото ищецът не би направил разход за ангажирането на адвокат, ако незаконосъобразното наказателно постановление не е било издадено, то заплатеното възнаграждение за оказаната правна защита и съдействие, представлява пряка и непосредствена имуществена вреда по смисъла на чл. 4 от ЗОДОВ./в този смисъл Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017 г. на ВАС по т. д. № 2/2016 г., ОСС, I и II колегия/.

Настоящият състав намира за неоснователно и възражението за съпричинавяне на вредите от ищеца, тъй като е нарушил правилата за движение. Доказателства в тази насока не са ангажирани. Напротив отмяната на електронния фиш, с който му е наложено административно наказание за извършено нарушение по ЗДвП налага извода, че такова от него не е извършено.

Основателен е и акцесорният иск за присъждане на законната лихва за забава. Съгласно чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, във вр. с § 1 от ДР на ЗОДОВ при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. Вземането на ищеца няма определен ден на изпълнение, затова по силата на чл. 84, ал. 2 от ЗЗД, ответникът е в забава от деня на поканата. В настоящия случай забавата е настъпила с постъпването на исковата молба в съда – 20.08.2019 г. От този момент ответникът дължи заплащане на обезщетение върху присъдената главница. Затова предявеният акцесорен иск е основателен.

 С оглед изхода на делото и на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ в тежест на ответника следва да се възложат, направените от ищеца разноски в настоящото съдебно производство – 300 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение и 10 лв. – държавна такса.

Мотивиран от горното, Административен съд – Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОСЪЖДА на основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, във вр. с чл. 203, ал. 1 от АПК Столична дирекция на вътрешните работи, с адрес: гр. София, ул. Антим І № 5 да заплати на Б.Г.Г., ЕГН ********** ***, по банкова сметка,  *** „****“ АД, с IBAN: ***, BIG **** сумата от 300 лв./триста лева/, представляваща обезщетение за имуществени вреди – заплатени съдебни разноски, причинени в резултат на незаконосъобразен акт на администрацията – електронен фиш серия К № 1077945/18.11.2015 г., издаден от СДВР, отменен с решение от 18.12.2018 г., постановено по АНД № 12886/2018 г. по описа на Софийски районен съд, 22-ри н. с., ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на исковата молба – 20.08.2019 г. до окончателното плащане.

          ОСЪЖДА на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ Столична дирекция на вътрешните работи, с адрес: гр. София, ул. Антим І № 5 да заплати на Б.Г.Г., ЕГН ********** *** сумата от общо 310 лв. /триста и десет лева/, представляваща направени разноски за адвокатско възнаграждение и заплатена държавна такса.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                      СЪДИЯ: /п/