Определение по дело №2507/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 1838
Дата: 3 септември 2019 г. (в сила от 20 септември 2019 г.)
Съдия: Анна Димова
Дело: 20194110102507
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

град Велико Търново,  03.09.2019 година

 

Великотърновски районен съд, гражданско отделение, седемнадесети състав, в закрито заседание на трети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                                  Районен съдия: Анна Димова

 

като разгледа докладваното от съдията

гр. д. № 2507 по описа за 2019 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба на М.И.Д. ***.

С разпореждане № 3549 от 16.08.2019 година съдът е оставил без движение като нередовна подадената по делото искова молба и е указал на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани допуснатите нередовности, като представи по делото писмена молба, с препис за ответника, в която да посочи ясно, точно и конкретно срещу кого е насочена исковата му претенция, както и да внесе по сметка на Районен съд - Велико Търново дължимата за производството държавна такса в размер на 185.63 лева, като в същия срок представи платежен документ за внасянето й във ВТРС по делото. С разпореждането на ищеца са указани и последиците от неизпълнение на дадените указания. Препис от разпореждането е изпратен на ищеца по реда на чл. 42, ал. 4 ГПК.

С молба, вх. № 16581 от 19.08.2019 година на ВТРС, ищецът посочва, че основава исковата си претенция на разпоредбата на чл. 49 ЗЗД, във връзка с чл. 45 ЗЗД за ангажиране на деликтната отговорност на ответното дружество, чиито представляващи го управител и главен счетоводител са подписали заповедта му за уволнение, въпреки че са знаели за липсата на основание за уволнението му и са действали умишлено в защита на свой личен интерес. На следващо място посочва, че не дължи държавна такса с оглед разпоредбата на чл. 83, ал. 1 ГПК.

Следва да се има предвид, че в случая по делото разпоредбата на чл. 83, ал. 1 ГПК не намира приложение. Самият ищец изрично посочва, че с подадената по делото искова молба цели ангажиране на деликтната отговорност на ответното дружество, доколкото за шестмесечния период по чл. 225, ал. 1 КТ обезщетение му е присъдено по гр.д. № 527/2018 година на ВТРС, респективно - искът му не произтича от трудово правоотношение, а от твърдения за осъществено спряно него непозволено увреждане.

С разпореждането на ищеца са дадени указания именно в тази насока, като са му указани и последиците от неизпълнение на дадените указания. В дадения едноседмичен седмичен срок указанията не са изпълнени, като ищецът не е внесъл дължимата за производството държавна такса в размер на 185.63 лева.

На следващо място, за пълнота на изложението, следва да се посочи, че така предявеният иск е и процесуално недопустим. Действително отговорността по чл. 49 ЗЗД възниква за лицето, което е възложило работа другиму, когато вредите са причинени виновно от лицето, на което е възложена работата - Постановление № 9 от 28.12.1966 година на Пленума на ВС НР. С влизането в сила обаче на Кодекса на труда  (ДВ, бр. 26 от 01.04.1986 година) обективната отговорност на работодателя за вреди от незаконно уволнение е ограничена до размера, предвиден в чл. 225, ал. 1 КТ. За вреди от уволнението в по-голям размер работникът може да претендира само в случаите, когато същите са настъпили в резултат на непозволено увреждане, когато ръководителят на работодателя, въпреки че му е било известно, че липсват основания за уволнение на работника, е издал уволнителна заповед, ползвайки недобросъвестно служебното си положение, за да постигне лични или други неслужебни цели. В този случай той дължи на работника обезщетение по чл. 45 ЗЗД за действително причинените вреди – в този смисъл е Постановление № 4 от 30.10.1975 г. на Пленума на ВС НР. Спорът не е трудов, а ответник по иска с правно основание чл. 45 ЗЗД е съответният ръководител на предприятието работодател, извършил незаконното уволнение. В този смисъл е и Решение № 343 от 11.01.2018 година по гр.д. № 428/2017 година на IV г.о. на ВКС.

Водим от горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

            ВРЪЩА подадената по делото от М.И.Д. *** искова молба, заедно с приложенията към нея.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 2507/2019 година на Районен съд - Велико Търново.

Препис от определението да се връчи на ищеца по делото по реда на чл. 42, ал. 4 ГПК.

Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Велико Търново в едноседмичен срок от съобщаването му на ищеца по делото.

 

 

 

                                                           Районен съдия: