Решение по дело №1958/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1727
Дата: 8 ноември 2021 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20217040701958
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

№ 1727   /08.11.2021 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и първи октомври две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание, в състав:

                                   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева

ЧЛЕНОВЕ: Веселин Енчев      

Д. Гальов

секретар К. Л.

прокурор Андрей Червеняков

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 1958/2021 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от процесуален представител на началника на Регионална дирекция за национален строителен контрол - Бургас (РДНСК) против решение № 260837/15.06.2021 година по н.а.х.д. № 730/2021 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е отменено наказателно постановление № Б-38/06.07.2020 година на началника на РДНСК (НП).

С НП, за нарушение по чл. 23 ал. 2 т. 1 от Наредба № 2/31.07.2003 година (Наредбата), във връзка с чл. 169 ал. 1 т. 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и чл. 662 от Наредба Iз-1971/29.10.2009 година, на основание чл. 233 от ЗУТ, на Д.Г.П. с ЕГН ********** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 (сто) лева.

Касаторът оспорва решението като неправилно. Твърди, че то не е подкрепено от доказателствата, събрани в съдебното производство, като напълно неоснователно са игнорирани показания на разпитани свидетели – служители на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас, от които се установява, че нарушението е било извършено към момента на съставянето на окончателния доклад. Изтъква се, че няма логика към момента на изготвянето на окончателния доклад да не е допуснато нарушение на правилата за пожарна безопасност, а в един по – късен момент при работата на държавната приемателна комисия (ДПК), да се установи, че такова нарушение е извършено. Поддържа се, че в съдебното производство е установено несъответствие на изпълнения строеж с окончателния доклад и съответно – с действащите правила за изпълнение на СМР и основаните изисквания към строежите, което обуславя съставомерност на деянието от обективна страна.    

Иска отмяна на решението и потвърждаване на НП.

Ответникът по касацията – чрез процесуален представител – оспорва касационната жалба.

Прокурорът пледира основателност на жалбата.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от надлежна страна.

С НП П. е санкциониран като специалист по част „Пожарна безопасност“ от екипа на правоспособни физически лица на „Айгер Таласакра“ ООД, упражняващо строителен надзор върху строеж трета категория – „Конферентен и бизнес център с хотел, ресторант и подземен гараж“, намиращ се в УПИ I-2006, 2007 (бивш масив 80, местност „Под шосето“ в землището на град Бургас), представляващ ПИ с идентификатор 07079.2.2826 по КККР на град Бургас, при подписването на окончателен доклад на 22.10.2019 година за установяване годността на строежа. При проверката, извършена от ДПК на строежа е установено, че той е изпълнен в несъответствие с основните изисквания към строежите за безопасност в случай на пожар, защото съгласно чл. 662 от Наредбата, когато гаражите се разполагат в сгради с друго предназначение (с изключение на тези от подклас на функционална пожарна опасност Ф 1.4), те се отделят от съседните помещения посредством стени с огнеустойчивост най – малко EI 120 и самозатварящи се врати с огнеустойчивост EI 90. В конкретния случай, ДПК е констатирала, че зоната на подземния гараж не е отделена от останалата част на сградата със стени с огнеустойчивост минимум 120 минути в участъка към пожароустойчивата врата към стълбището, в нарушение на чл. 662 от Наредбата.

РС, разгледал спора повторно (в друг състав), след първоначалното му решаване по същество и отмяната на решението с решение на АдмС – Бургас, е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, но и че не са налице обективните признаци от състава на нарушението, описано в НП, защото деянието не е установено към момента на съставянето на окончателния доклад (22.10.2019 година), когато П. би могъл да носи отговорност, а в значително по – късен момент (към датата на заседанието на ДПК).

Настоящият състав приема следното.

Мотивите на РС за липса на допуснато съществено процесуално нарушение в административнонаказателното производство се споделят напълно от касационния състав.

Споделят се и аргументите по същество в решението на РС - че нарушението не е констатирано към датата на съставяне на доклада, нито към датата на подаването на доклада в РДНСК, а в значително по – късен момент и наказващият орган няма как да удостовери, че на 22.10.2019 година допуснатото при строителството отклонение от правилата за пожарна безопасност е съществувало.

По фактите, свързани с констатациите на ДПК, по делото няма спор – съпоставяйки изпълнението на място и отразеното по строителните книжа, комисията е установила съществено отклонение от строителните правила и норми в частта, подписана от П. – стената на подземния гараж на сградата не е отделена от останалата част на сградата със стени с огнеустойчивост минимум 120 минути в участъка около пожароустойчивата врата към стълбището.

Този факт, обаче, е констатиран след изтичането на значителен период от време между датата на съставяне на окончателния доклад от дружеството – надзорник (22.10.2019 година), датата на депозиране на доклада в РДНСК (13.12.2019 година) и датата на непосредствено установяване на нарушението от ДПК (17.03.2020 година).

Тезата на касатора, че няма логика стената да е било изпълнена в съответствие с изискванията за пожарна безопасност към датата на съставяне на доклада, а след това – към датата на заседанието на ДПК вече да не е отговаряла на изискванията, е разумна, но в административнонаказателното производство не е установено по несъмнен начин, че към 22.10.2019 година (или дори към времето непосредствено след 13.12.2019 година) тази стена е била изградена в нарушение на строителните норми, за да се приеме, че П. е осъществил деянието, за което е наказан. Изтеклият значителен период от време е обусловил недоказаност на нарушението към датата на извършеното удостоверяване.

Доводите на процесуалния представител на касатора, че нарушението е било известно на част от членовете на ДПК – на представителя на РД „ПБЗН“ – Бургас, още преди заседанието на ДПК, защото несъответствието е било констатирано самостоятелно от служители на дирекцията при предходно извършени проверки, не може да бъде споделен като основание за отмяна на решението и потвърждаване на НП. Действително, при разпит в съдебното заседание свидетелят Н. изрично заявява, че месец и година преди заседанието на ДПК това нарушение е било констатирано от служители на РД „ПБЗН“ (лист 167 стр. 2 – 168 от приложеното н.а.х.д. № 938/2020 година). Само по себе си, обаче, това изявление е недостатъчно конкретно и от него не може да бъде направен еднопосочен извод за виновно поведение на П. при подписването на окончателния доклад, а оттам и за наличието на фактическо основание за ангажиране на административнонаказателната му отговорност.

Решението е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

По изложените съображения, на основание чл. 221 ал.1 от АПК, във връзка с чл. 63 ал.1 от ЗАНН, съдът

                                                          Р Е Ш И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260837/15.06.2021 година по н.а.х.д. № 730/2021 година на Районен съд – Бургас.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: